OJtimeufaiiöscfjc lengten. ^mtenfanö. oefening der artsenijbereidkunstvolgens koninklijk besluit van 3 Junij 1865 (staatsblad no. 64), op den 1 November van dit jaar in werking zullen treden, en dat dien ten gevolge een ge tuigschrift als heelmeester, vroedmeester, apotheker droogist of tandmeester verkregen door een examenvoor eene provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt minder dan vier maanden voor dien dag derhalve na 30 Junij afge legd niet de bevoegdheid tot uitoefening van dien tak der ge neeskunst zou geven. Naar wij vernemen hebben de verschillende sociëteiten en schuttersgezelschappen alhier het voornemen, om op aanstaanden Zondag den' slag bij Waterloo feestelijk te herdenken. In het volgend nummer zijn wij welligt in de gelegenheid meer bepaalde aanwijzing te doen waarin de festiviteiten zullen bestaan. hebben slechts te wijzen op de stad onzer inwoning. Maar, dat zoo velen tot die afschaffing nog niet zijn overgegaan, dat bewijst nog niets voor de publieke opinie. In vele plaatsen heeft de publieke opinie zich uitgesproken, bij monde van enkelen in den gemeente-raad en hier en daar hebben de verkiezingen het duide lijk bewijs opgeleverd, dat de publieke opinie zoodanige afschaffers wenschte. Voegen wij er bij, dat in menige gemeente bijzondere omstandigheden, vrees voor doortastende nieuwe maatregelen en dergelijken hebben bijgedragen, om de toepassing van een, overigens gewenscht, beginsel te vertragen. Eu eindelijk: mag men het als bewijs, dat de publieke opinie wat anders wil, doen gelden, dat schier in elke gemeenteraad zich stemmen voor het behoud der accijnsen verheffen? Wij zullen niet oordeelen over de drijfveren tot die behoudzucht, maar meenen te mogen stellen, dat die meest waargenomen wordt bij degenen, die de verbruiks- 1 ,en sc V f1' a' nZe ln6ezetenen oor ct mee' afgelegene der plaats verstoken van deelneming aan de feeste- belasting het minst, de directe belasting het meest gevoelen. Men lijkheden van elders, hebben besloten om a. s. Zaturdag feest te doe vrij een beroep op dc publieke opinie en late ook de nering- vieren waartoe de kosten uit vrijwillige bijdragen zullen worden doende stand, de middenklasse zich uitspreken en wij twijfelen er j bestreden. Ten einde daaraan zooveel mogelijk luister bij te zetten is een ter goeder naam bekend muzijkgezelschap uit Antwerpen geëngageerd. Er is een optogt te paard ran i 40 ruiters georganiseerddie, versierd met de oranje en nationale kleuren, met vaandel en banieren een bezoek zal brengen aan het naburige Rilland, om van daar door het garnizoen te worden afgehaald, dat een oud krijger, te paard gezetenj tot «erewacht dient. Te Bath teruggekeerd zullen op de smaakvol ingerigte paradeplaats verschillende volksvermaketijkheden plaats hebben. Reeds nu verheugd men zich in het vooruitzigt van eenen zeer genoegelijken dag.'' De commissie tot regeling van de verschillende aangelegen heden betrekkelijk het feestdat in deze maand te Leiden zal gegeven worden ter eere van de strijders van 1813—1815 en tot viering van het 50jarig bestaan der Militaire Willems orde, heeft eenige bepalingen bekend gemaakt betreffende de orde daarbij in acht te nemen als gevolg van de omstandigheid der zaak, onbereikbaar zijnOp zich zelve klinkt de verzekering dat het getal der nog in leven zijnde strijders, die aan den slag waar en schoon; wij kunnen ons begrijpen, dat de oppervlakkige Waterloo deelnamen veel grooter is dan verwacht werd. - i j a a L i Op bekomen magtiging is vooreerst bepaald, dat niet op 25 maar beschouwer haar terstond toestemt, maar ook hier meenen wij Ding,dag het fe,at ,£al Vts hebben. een woord te booren datschoon met van de oppositie regt- streeks uitgegaan, haar streven verraadt, namelijk om de onna- Men verneemt, dat de door den gemeenteraad van Wissen- denkenden te winnen. En hoeveel schijn van regt overigens kerke ingestelde weekmarkt voor granen en andere voortbreng- uiet aan, of de uitkomst zal leeren, ook bij verkiezing van leden voor den gemeenteraad, dat de meerderheid met het nu aange nomen beginsel der gemeentewet instemt. In ieder geval is de bewering der oppositie eene van die groote woorden, waarvan zij zich gretig bedient om tegen de regering de stemmen te doen opgaan, maar die gelogenstraft worden, door ieder die na denkt en op de werkelijkheid let. „Eene grondwet," zegt het Volksbladmoet niet eene wet zijn voor velerhande uitlegging vatbaar, maar eene wet, die men -•zonder spitsvondigheid opvolgt, gelijk zij geschreven is, tot dat het geschrevene veranderd wordt Met verwondering lazen wij deze uitspraak van een voortreffelijk regtsgeleerde. Of behoort eene wet, die slechts voor ééne uitlegging vatbaar is, niet tot de idealen, die, blijkens de geschiedenis en wij mogen wel zeggen uit den aard in die bewering gelegen zij, is het rationeel om aan den letter der wet slaafsch te hangenwaar het eenmaal vaststaatd^t die letter biet zóó kan geschreven worden dat zij alle spits vondige opvatting buiten sluit. Wij laten daar, dat het weinig in den geest van onzen tijd is om zelfs de grondwet zoo letter- knechterig te verklaren maar zoo lang elke wet ook de vorm is, waarin eene gedachte wordt uitgedrukt, zal het wel onmogelijk zijnom volstrekte eenheid in de opvatting dier gedachte te hebben. En zou dit niet in dubbele mate gelden van eene grondwet, die slechts de groote of hoofdbeginselen omvatdie in kort bestek die Uitdrukken moet en waarbij dus noodwendig verschil van uitlegging moet blijven? Bijna zouden wij den wensch uiten dat het Volksblad ons eens eene proeve leverde van zoodanige grondwetdie beantwoordde aan het vereischte dat door hem wordt gesteld. De Eerste Kamer zal Donderdag 22 Junij a. s. hare werk» zaamheden hervatten. De Tweede kamer der Staten Generaal heeft in hare zitting van jl. Zaturdag beraadslaagd over het wets-ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, en dit met algemcene stemmen aangenomen. (Men zal zich herin neren, dat dit ontwerp de strekking heeft om den accijns voor het rijk, die bepaald was op 35,per vat, tot 50,per vat te verhoogen, en dit ontwerp een der equivalenten uitmaakt, waarvoor de afschaffing der plaatselijke accijnsen wordt verkregen). Tegen heden was het wetsontwerp nopens de personele belasting aan de orde gesteld. Per telegraaf. Heden zijn de algemcene discussien over de wet op de personele belasting aangevangen. De heeren van Kerk wijk, Zjlker, van der Maesen de Sombreff, Peijpers, de Lom de berg, en Guljé, hadden veelvuldige of onoverkomelijke bezwaren. Morgen is de minister van finantien aan het woord. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis van belanghebbenden gebragtdat de wetten van den I Junij 1865 (staatsbladen no. 58 tot 61), regelende I. het geneeskundig staatstoezigtj II. de voorwaarden tot verkrijging van bevoegdheid als geneeskundige, apotheker, hulp-apotheker, leerling-apotheker en vroedvrouw; III. de uitoefening der geneeskunst; IV. de uit- selen van den landbouw, op Woensdag den 14 Junij aanstaande zal worden geopend. De Kamper courant uit het denkbeeld om door middel eener algemeene inschrijving eene som gelds te verzamelen, ten einde een gouden laauwerkrans op de lijkkist van Willem II in de grafkelder te Delft nederteleggen. Wij vereenigen ons gaarne met allen die de nagedachtenis van dien vorst huldigen en zijn beeld met iaauweren omkransen willen, maar een gouden krans in een graf neergelegden dus aan aller oog onttrokken een kapitaal dat productief kon zijn begravenwaarlijk dat is een onpractisch denkbeeld. Zou het niet beter zijn, voor dat geld eene of andere nuttige inrigting in het leven te roepen en boven het graf van den edelen vorst iets goeds te doen verrijzen, dan met hem te begraven wat dienen kan om mede te werken.dat zijn geest voortleve en zijne gedachtenis ten zegen zij. De minister van binnenlandsche zaken heeftbij missive van 27 Mcijl., n". 198, eenige nadere voorschriften gegeven omtrent de toepassing van Zr. Ms. besluit van 3 Nov. 1S61 (staatsblad n[>. 94)betrekkelijk het vernieuwen en bijhouden der bevol kingsregisters. De dagbladen zijn opgevuld met beschouwingen en berig- ten uit New-York betreffende de verhooren welke Jefferson Davis onderging, en het vonnis, dat waarschijnlijk zijn lot zal wezen. De berigten dienaangaande zijn evenwel zóó uiteenloopend en de commentaren en illustratien zóó menigvuldig, dat men inderdaad moeite heeft om waarheid van verdichting te onderscheiden. Zoo veel is evenwel zeker dat het gevoelen algemeen veld wint, dat hij moeijelijk den strop zal ontgaan, hoezeer men ook ijvert om hem het leven te doen behouden en hem daarna aan de alge meene verachting prijs te geven. Davis is geboeid. Men verzekerd dat de voorwaarden voor de overgave van het leger reeds gere geld zijn. De ingezetenen van Algiers hebben besloten, op het voor naamste plein te Algiers een gedenkteeken ter eere van keizer Napoleon op te rigten. De keizer heeft bepaald dat dit plein naar den naam van den veroveraar dier kolonie, „place Charlei X" zal worden genoemd. Van de venetiaansche grenzen is berigt ontvangen dat den

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2