$emengöe lengten. Er is ingeschreven voor meer dan 90 milioen aan renté, terwijl rr slechts 8 raillioen voor de publieke inschrijvingen waren open gesteld. Zij die eene gunstige verwachting van de deelneming hadden, dachten dat er omstreeks 50 millioen aan rente zou worden ingeschreven. Garibaldi verlaat Caprera niet, althans men zegt het, en het schqnt dus dat de geruchten omtrent zijne deelneming aan eene volksbeweging in Tyrol onjuist zijn. Men verwacht echter dezer dagen een brief van hem in de dagbladen, waarin hij protesteert tegen de onderhandelingen met Rome. Keizer Napoleon en zijn neef zijn in onmin geraaktomdat zoowel de eeu als de andere de waarheid gezegd heeft eu beiden dat kwalijk genomen hebben. De prins trekt zich dientengevolge uit het staatsleven terug ten minste zoolang het duurt eu de keizer zal er zich weinig om bekommeren of zijn neef over hem tevreden is al dan niet. Ook in den Eranschen ministerraad is door en over deze zaak oneenigheid ontstaan, waarom de minister Duruij zijn ontslag heeft genomen. Napoleon houdt zich nog steeds in Algiers op en schijnt zich goed te amuseren. Men zegtdat hij eenige millioenen voor Algiers vragen wilmaar het ministerie schijnt weinig gezindom de lasten der natie daardoor te verzwaren. BELGISCHE CORRESPONDENTIE. Brussel, 27 Mei 1865. In hare zitting van verleden Woensdag, heeft de kamer der volksvertegenwoordigers over zoo vele punten gestemd dat ik niet weet waar te beginnen om u een kort overzigt te geven. Zoo als men weet stelde de heer Orfs in een der laatste zit tingen voor, om het hangend wets-ontwerp (op de ministeriele verantwoordelijkheid) niet als het ware in galop af te handelen en dat tot de volgende kamerzitting te verdagen. Op zijn voorstel werd geen acht geslagen en het door de commissie van 6 leden aangeboden ontwerp bleef in behandeling. Men kan dan ook niets anders zeggen dan dat de kamer nadat het denkbeeld van exceptionele jurisdictie, der ministers zelfs voor feiten en misdrijven buiten hunne ambtsbetrekking gepleegd was aange nomen in galop de laatste artikels van het wets-ontwerp zoo als het door de commissie was aangeboden, behandeld heeft. Alleen de burgerlijke actie heeft de kamer teruggehouden. Het kwam haar ongepast voor eene zoo gewigtige zaak zoo onverwachts te be slissenen daar het duel van 8 April jl., de onmiddelijke aanleiding tot het wetsontwerp, geeue tot eene civiele actie geeft (minister de Chazal, blijkbaar in zijne hoedanigheid van luitenant-generaal' in werkelijke dienst voor het hoog militair geregtshof strafbaar)- heeft de kamer besloten op het voorstel van den heer van Overloop, om de behandeling van het art. 7 tot de volgende kamerzitting uittestellen. Het is toch eerst in de volgende karaerzititng dat men een algemeene en definitieve wet zal indienen op de ministe- rieele verantwoordelijkheid,daar het algemeen beschouwd wordt dat het aanhangig wets-ontwerp alleen betrekking heeft opliet feit van 8 April. Het art. 7dat hier het struikelblok worden 'I xal, houdt in dat de ministers alléén civiel kunnen vervolgd worden door het hof van cassatie.Welke tegenstrijdigheden al de andere artikelen werden afzonderlijk aangenomen. Daarop heeft een amendement van den heer Jacobs I, eene terugwerkende kracht aan do wet verleend. In den blinde bediscussieert men dit ontwerp en eerst na de eindstemming zal zich de gewigtige vraag voordoen óf men aan die wet dan eene terugwerkende kracht'kan vtrleenen om haar toetepasscn op het bewuste feit. De heer Defré wist daarop te bewerken dat de duur der wet slechts op een jaar bepaald werd, zoodat één jaar na de afkon diging dezer wetde kamer zal overgaan tot het vaststellen van eene definitieve wet op de ministerieele verantwoordelijkheid. Gisteren werd de geheele wet verder in behandeling genomen en heden zal de eindstemming plaats vinden. In de secties wordt thans behandeld het voorstel van wet strekkende tot buiten werking stellen der wet op de vreemdelingen. Binnenlandseh politiek nieuws is hier weinig. De toestand des konings is nog altijd dezelfde. De hertog van Brdband be zoekt de Dublinsche tentoonstellingdoch wordt reeds binnen drie dagen terug verwacht, men zegt, dat de kroonprins een bezoek aan het Engelsclie hof wil brengen, om zijn dank te betuigen voor den luisterrijken en vleijenden ontvang, welke hij op zijne reizen in Engelseh-Indie en China van de Èr.gelsche autoriteiten ondervonden heeft. Op bijzonder verlangen des konings heeft koningin Amalia (weduwe van Joins tZulippe) haar bezoek uit gesteld. Het overlijden van mgr. de Dam rector magnificus der ka tholieke universiteit te Leuven geeft nog al eenige stof tot praten in de godsdienstige wereld. Wie zal mgr. de Barn op volgen Twee candidaten zijn tegenwoordigde een (alhoewel hunne personen geheim gehouden worden) is natuurlijk een lid „e societate Jesu" en wordt te Rome sterk en magtig door den generaal aanbevolen. De tweede candidaat is een protégé van den bisschop van Luik die zooveel mogelijk, den invloed van de sociëteit in zijn bisdom zoekt tegen te werken. Men denkt in het algemeen, dat geeu der beide candidaten door den paus zal benoemd worden maar wel een derde persoondie naar men wilonafhankelijk zou zijn en van de sociëteit en van den Luikschen bisschop. Die persoon is niemand ander» dar> de vice-rector van de universiteit mgr. Navècheeen man die bij den vorigen Tector zeer gezien was. Buitendien wordt hij beschermd door den aartsbisschop van Mechelen Belgie's pri maat, die zich thans te Rome bevindt, bij gelegenheid van de canonisatie van Berchmansdie, naar ik meen, te Rome in 1657 in reuk van heiligheid stierf en Belgie tot geboorteland heelt. De groote onweders die in Belgie in den laatsten tijd woeden, rigten veel schade aan. Overal ontstaat brand en worden men- schen levens betreurd door het inslaan van den bliksem. In den omtrek van Luik vond een herder met een hem toevertrouwde kudde van 250 schapen den doöd, terwijl hij zich voor het aan komend onweder meende te bergen onder een groep hooge boomen, aan den zoom van een bosch. Volgens een uit Berlijn ontvangen depêche is het handels verdrag met Belgie geteekend en zal daar aan de kamers tot bekrachtiging worden aangeboden. Even als bij u hadden hadden hier verkiezingen voor de pro vinciale staten plaats. Bij u echter behaalden het gezond ver stand en de vooruitgang de overwinning; hier daarentegen werden meest orthodoxen, mannen van kerkduister gekozen. Zekere mevr. D. had eene beeldsehoone kat. Een buurman van haar was wreed genoeg dien dood te schieten. Mevr. D. legde zich sedert dien tijd op het verzamelen van levende muizen toe, en toen zij er drie a vierhonderd bij elkander had zond zij die in eene doos aan de vrouw vau genoemden huurman, die een kasteel in hare nabijheid bewoonde. Deze dame mce- uende eenige nieuwe modes te ontvangenopende gretig de doos en de muizen die de gewenschte vrijheid kregen, sprongen om haar henen en ver spreidden zich door hare woning. Op den bodem der doos lag een briefjé> Mevrouw! uw echtgenoot heeft mijne kat gedood, ik zend u mijne mnizen. Dj Waterloo litteratuur is verrijkt met eeu geschrift onder den titel: Be Donderslag bij Waterloo. Korte schets enz. voor vaderlandsche jongens (en meisjes). Waarom, vraagt men, staan de laatste tusschen twee haakjes Zeker omdat de inhoud eigenlijk voor meisjes niet oorbaar is en om ze er toch steelsgewijze in te laten kijken VDe markies Hastings heeft een harddraver gekocht voor den prijs van 175,000 frs. Reeds den dag, nadat h;j het paard gekocht had verloor het den prijs van 2000 guinjes bij 'een wedloop, niettegenstaande men meende zeker van zijne overwinning te zijn. De vrijzinnige gemeente-raad van Delft, overwegende dat belasting aan productie in den weg staat, heeft consequent de belasting op de honden verworpen. Men verlangt daarom zeer de afschaffing van de vleesch be tasting omdat er dan zeker meer kalveren zullen geboren worden. Uit onderscheidene plaatsen in ons Vaderland wordt het belangrijk berigt me degedeeld, dat het tusschen Maandag en Dingsdag daar gedonderd heeft. De strijders van 18131815 komen als uit den grond op, en men begint ■in twijfelen aan de historische waarheid der verhalen omtrent de duizenden <jie hij Waterloo gesneuveld zijn. De Amsterdamsche mest compagnie ft tot stand gekomen, uien vleit zich nu ook met de vestiging van de kanaal maatschappij. KJECKOIiOGIE. Het onderstaande berigt, door eene geachte hand bestemd voor het weekblad de Wekker, is ook aan onze courant ter plaatsing afgestaan en wordt gaarne opgenomen. Op den 24 Mei 1865 overleed te Wilhelminadorp in Z.-Be- veland de heer II. Snijders, sedert 1832 hoofd-onderwijzer aldaar. Het verlies van twee zijner kinderen, in korten tijd, scheen zijne reeds wankelende gezondheid zulk een' gevoeligen slag toegebragt te hebben, dat hij spoedig daaronder bezweek. Hij was geacht en bemind in zijne gemeente en bij zijne mede onderwijzers stond hij in aanzien en eere; zijn helder oordeel werd op prijs gesteld zijne kennis was verre van oppervlakkig, maar dikwerf grondig, soms diep gaandehij was een verlicht christen en een edel- denkend mensch. Doch bovenal was hij de ouderwijzer, die met hart en ziel aan zijne school gehecht was. Hij sprak gaarne uit en over de school en de jeugd ging hem na aan het hart. Ver standige opwekking van deugd en godsdienstzin gaf aan zijn onderwijs een tintelenden gloed. Het deed hem leed genoeg, dat zijne afnemende krachten hem verhinderden de school haren vollen eisch te geven; maar ook de mepst krachtvolle man zou in zulk eene school zonder hulp te kort schieten. Hij had dus hier een' dub belen strijd te strijden, maar nooit boorde men hem eenige klagt uiten. Wie verbaast zich niet, dat men den man nog acht dagen vóór zijn overlijden, zijnen post ziet bewaken? En toch zocht hij daarin geene verdienste. Als hij in de laatste dagen vermoeid en af- i gemat van zijn schoolwerk ter nederzeegde volgende morgen zag hem weer daar, waar niemand hem zou zoeken. Toen zijn stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats werd geleid (1), getuigden daar de toespraken van den predikant en burgemeester der gemeente en twee der naburige onderwijzen (2) van de hooge achting, die meu hem had toegedragen. (1) Zaturdag 27 Mei. (2) I). v. d. Linde te Wolfaartsilijk en P. van Hiele te Goes. De laatste schetste in zeer vlugtige trekken hem als onderwijzer, mensch en christen. ^Maatschappij „33e Volksvriend." Onder die maatschappijen of instellingen, die onze tijd in het belang ook der mindere klassen in grooten getale ziet verrijzen, 'bekleedt: „de Bolksvriend," in Utrecht te vestigen, eene eerste plaatsvooralomdat zij bereids gesteund wordtdoor vele aanzienlijken zoo wel, als door wetenschappelijken en industriëlen vau den landedoch hoofdzakelijk

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3