$mnenfttn&sc(je ifómofen. tömteiifttnö. zou, om gewenschte en nuttige bepalingen te handhaven. In e'én woord, de voorstanders van de school, aan staats invloed onttrokkenspeculeren op de ligtgeloovigheid der menigte die de blinkende zijde der zaak met blijde verrassing aanstaart, maar er niet aan denkt, dat de keerzijde akelig zwart en verschrikkend is. Er mag dus wel eens op gewezen worden, wat de anti-libe ralen willen, met die vraag, die zij zoo vermetel in elke ver kiezing mengen. Het mag wel eens gezegd wordendat het leelijke woord radicaal geheel op hen van toepassing is. Immers volgens het Christelijk Weekbladwillen de liberalen slechts eenige takken die hen in den weg staan afhakken, maar de radicalen willen den geheelen boom uitroeijen met wortel en tak beiden- En wie zijn hier nu de radicalen Zij, die niet te vreden met de vrijheid tot oprigten vqn bijzondere scholenhet onderwijs aan de natie willen opdragen en zelfs het artikel uit de grond wet willen uitroeijen, dat van staatszorg voor het onderwijs spreekt, opdat voor de eenzijdige staatszorg de alzijdige zorg des volks in de plaats trede, dat wil zeggen, dat er zoovele eenzijdige scholen worden gesticht, als er eenzijdige godsdienstige rigtingen zijn. Het is ons 'loei niet hier de gewigtige zaak van het onderwijs van alle kanten te beschouwen. Wij bragten alleen eene vraag ter sprake, die dezer dagen dikwijls is gedaan. Was dat naar onze meening te onpas, wij wilden dit juist aantoonen door het boven gestelde. En juistomdat bij elke verkiezing telkens hetzelfde wapen wordt opgevatwilden wij onze lezers opwekken, om in een oogenblik, waarin de kiezers niet tot hunue taak geroepen worden, natedenken over de tweeledige vraag: of het goed is om bij verkiezingen voor gemeenteraad provinciale statenenz. tot eenzijdige keuzen aantesporen, door vreemdsoortige dingen daar mede te vermengen; en, of het werkelijk het belang van ons volk is, om zoo radicaal te zijn als de anti-liberalen onder ons willen dat men den bestaanden toestand en inrigting van het onderwijs geheel omver zou willen werpen en uitroeijen, om eene staat van zaken in het leven te roependie voor on derwijs en godsdienst en dus voor het volksbestaan en volks geluk gelijkelijk nadeelig zoude zijn? De Tweede Kamer, wij bedienen ons van de sprake van het orgaan, heeft het wanschepsel in de wereld gebragt. Zij heeft de plannen van belasting misvorming aangenomen. Er zal (nu niets op zijne plaats blijvenhet rijks-belastingstelsel is van zijne soliedste grondslagen beroofd, het gemeentelijk belasting stelsel is verminkt; de autonomie der gemeenten is gedood; de grondwet is gesehonden; enz. enz. En dat alles is het werk van twee derden der leden van de kamers, die dan ook hunnen naam onwaardig zijn. (Zie Dagbi. n". 118 vergeleken met den uitslag der stemming op 30 Mei). Waarlijk, indien al die groote meerderheid in de kamers aan geene andere kleinigheden meer schuldig isdan aan het bovengenoemde, zou men haar dan niet de kamer met een of ander ruimer gesticht laten verwisselen, en zou de natië niet het best doen om, des noods door een of anderen coup d'etat, 'andere menschen in de kamer te brengen? Het orgaan zal zich gaarne belasten met de aanbeveling van de noodigc namen. De Eerste kamer heeft in hare zitting van Dingsdagjl. het eerste ontwerp van wet regelende liet geneeskundig staatstoezigt met 26 tegen 8 stemmen aangenomen. Eenige leden hebben vooraf daarover het woord gevoerd en zijn door den minister van binnenlandsehe zaken beantwoord. Yolgens zeker orgaan is het gansche debat onbeduidend geweestis uit niet eene rede studie van het onderwerp of zaakkennis gebleken en was de verdediging even zwak als de aanval. In de zitting van Woensdag heeft de Eerste Kamer de drie overige wets-ontwerpen regelende de uitoefening der geneeskunde aangenomen. Het II, waarover eenige discussien werden gevoerd die tot breedvoerig antwoord van den minister aanleiding gaven met 20 tegen 13 stemmen. Het III, met 21 tegen 10 en het laatste zonder discussie met 27 tegen 4 stemmen. (Per Telegraaf,De Eerste kamer heeft in hare zitting van heden het suiker-tractaat aangenomen met algemeene stemmen. De discussien over den suiker-accijns zijn begonnen. (2? Telegram.) De Eerste kamer heeft de accijns-wet op de suiker aangenomen met 16 tegen 12 stemmen. De Tweede kamer heeft in hare avondzitting van Maandag de wet tot wijzieing der gemeentewet met 47 tegen 25 stemmen aange komen. De amendementen die daarop nog waren voorgesteld zijn verworpen, meest met groote meerderheid. Heden heeft de kamer een begin gemaakt met de behandeling van het Indische tarief, (Per telegraafIn hare zitting van heden zijn in de Tweede Kamer eenige discussien gevoerd over het Oost-Indisch tarief. Morgen voorzetting. Het voornemen schijnt bij de tweede kamer te bestaan, om na afloop van de beraadslagingen over het thans aanhangige wets ontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, een kort reces te nemen (bij gelegenheid van het Pinksterfeest) en dan achtervolgens de nog overige aan de orde gestelde of verder aan de orde te stellen wets-ontwerpen af te doen, als daar zijn, o. a.1°. Personele belasting, 2o. gedis tilleerd; 3o. zegel; 4". tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned.- Indie; 5 regeling der schutterijen6o. bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen enz.; 7°. bekrachtiging van een artikel der concessie voor den aanleg en de exploitatie eener haven te Sche- veuingen met spoorwegverbinding; 8o. bekrachtiging van sommige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noordholland- schen staatsspoorweg; en eenige andere ontwerpen van minder aanbelang. Zoo aan dit voornemen gevolg mogt worden gegeven en daarin geene verandering komen mogt, dan is het te ver wachten, dat het tegenwoordig zittingjaar nog geruimen tijd zal duren. Dingsdag 11. heeft de heer mr. P. van der Meer Mohr voor bet provinciaal geregtshof in Zeeland den gevorderden eed afgelegd, als benoemd regter in de arrondissemenis-regtbank te Zierikzee. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Cortgene mr. C. M. JP. Schnellthans griflier bij het kantongeregt Hulst en tot griffier bij het kantongeregt te Hulst jhr. mr. I. van Citters, thans griffier bij het kantongeregt te Cortgene. Wij vernemen met genoegen, dat de Minister van Binnenlandsehe zaken, de voltooijing van het kanaal door dit eiland, op 18 Mei 11. voor f 556,000,besteed, heeft goedgekeurd. Gisteren werd het kanaal door dit eiland door een groot aantal Middelburgsche heeren bezocht, welke te Wemeldinge per Mid- delburgsche stoomboot aangekomenvan daar eene wandeling langs het kanaal deden, tot aan Hansweert, en alles met be langstelling bezigtigden, waarna zij met de inmiddels daar aan gekomen bootdie geheel met vlaggen getooid wasonder het spelen der muziek, de reede van Hansweert verlieten. Zaturdag werden te Zoelmohd tegen hooge prijzen publiek ver kocht de kersen uit de boomgaarden, onder dit dorp en omstreken gelegen. De landbouwer Arie van Arkel maakte echter de beste zaken, daar voor de kersen uit diens boomgaard, groot ongeveer 2 bunders 70 roeden, de kapitale som werd betaald van ƒ1620 behalve de onkosten. Rekent men hierbij nu het beweiden van den boomgaard op 200, dan zal men niet kunnen zeggen dat zulk een perceel den eigenaar windeijeren legt. In 1837 werd deze boomgaard verkocht voor 3300terwijl zijne tegenwoordige waarde minstens 12000 bedraagt. Met betrekking tot het gevangen nemen van den ex-president Jefferson Davis, verneemt men het volgende: Op den lOden dezer ontdekte de kavalerie, welke Davis op het spoor was, den vlug- teling in de nabijheid van Truinsville. Het gevaar willende ont komen verkleedde Davis zich in het gewaad eener vrouw en snelde op die wijze, naar hij meende onkenbaar gemaakt, in een digt woud. Men zette hem achterna, bereikte hem en vorderde dat hij zich zou overgeven. Aanvankelijk was hij niet geneigd daaraan te gehoorzamen, maar poogde een der soldaten, die hem op de hielen waren, met een dolkmes te rlooden. Deze echter legde met eene pistool op hem aan, vorderende dat hij zich on verwijld zou overgeven, hetgeen hierop inderdaad geschiedde. Be halve Jefferson Davis heeft men bij die gelegenheid gevangen ge nomen zijne vrouw, zijn broeder en zijne zuster, benevens eenige hoofdambtenaren der zuidelijken. De laatste tijdingen uit Mexico zijn zeer treurig voor het Belgische legerkorps, dat derwaarts is gezonden. Eene kompagnie onder bevel van den Eranschen kolonel Potierdezelfde die Romero gevangen heeft genomen, is den 24sten April te Tacam- buro door Mexicaansche guerilla's onder Regules overvallen, ten gevolge waarvan 300 manschappen zijn gedood, gewond of gevangen genomen. Onder de dooden zijn vijf officiereu, waar onder ook de zoon van den minister van oorlog Chazal. De Belgen hadden zich in eene kerk verschanst en verdedigden zich heldhaftig. Na hunne overgave rukten de Franschen de stad binnen, die eene bloedige wraak op den vijand namen. Het succes, dat de nieuwe Italiaansche leening in Italië zelf heeft gehad, heeft aldaar een voortreffelijker! indruk gemaakt.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2