rliiitenfaiiï). herhaalde proeftogten gedaan. Gelijktijdig liep de locomotief no. 1 zonder dat aan de aardebaan meer verzakking te bespeuren was. Al zeer spoedig zal men werktreinen knnnen zien loopen, dat de werkzaamheden zeer zal bevorderen en dus zal door den spoorweg zelf de verdere spoorweg gemaakt worden en de ge zegende resultaten zullen dan spoedig blijken. In de volgende maand zullen de miliciens der ligting van 1864, die bij de verschillende infanterie corpsen nog.voor ontbrekende vrijwilligers in dienst zijn in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Het concours door de handboog-societeit Willem Teil alhier gegeven, werd door 50 leden van verschillende schutterijen bij gewoond. De eerste prijs op den hoofdvogel werd behaald door dhr. P. de Winterlid van Soranus van Heinkenszand; om den tweeden prijs voor het afschieten van het grootste getal kleine vogels, werd door 5 schutters gestreden en viel deze ten deel aan dhr. A. Kolenbrander, rustend lid van de feestvierende sociëteit. Genoegelijk was men noch laat bijeen en scheidde met eene aan gename herinnering. Bij de plaats gehad hebbende herkiezing voor een lid der provinciale staten te Hulstis als zoodanig herkozen de heer A. J, Cnghena met 230 stemmen. De heer Pk. J. Maertens bekwam 56 stemmen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Z. H'estdorp Lz. als dijkgraaf van den Nieuwland polder. De commissie uit bet provinciaal geregtshof in Zeeland heeft Woensdag geëxamineerd en als candidaat-notaris toegelaten, den heer Philip Matias de Ronde Bresser. Nopens den staat der veldgewassen kunnen wij het volgende mededeelen De langdurige droogte heeft op sommige veldvruchten een na- deeligen invloed. Het vlas vooral laat veel te wenschen over, en hoewel zijn sierlijk blaauw bloempje zich reeds begint te ont- plooijen, is het nog kort en veelal met kwade koppen bezwan gerd. Hier en daar is het omgeploegd. Over het algemeen ver wacht men er weinig goeds van, vooral wanneer de regen zich nog lang laat wachten. De jonge meededie bij dezen goed in de groei is staat bij genen kwijnend en dor. Vele kiemen zijn verdroogd, ten gevolge waarvan men tot bij- en herplanten is overgegaan, waarvan men geen beter lot verwacht. De oude meede vertoont zich algemeen vrij wel. Hier en daar uitmuntend De aardappels staan goed. Van de overige veldvruchten is nog weinig te zeggen. De klavers staan vol en welig. Hunne eerste snede levert eene rijke voeding. De hooiweiden beloven eene middelmatige opbrengst. Het koolzaaddat gedurende eenige dagen eene heerlijke af wisseling aan onze anders ietwat eenvormige velden gaf, werd vóór en in zijn bloei door insecten gekweld die eene rijke vrucht zetting belemmerden. Het is dan ook niet bijzonder zwaar. Veel wordt begroot op 20 a 25 mudden de bunder. De tarwe en rogge staan goed, even als de erwten en paar- denboonen. Alles verlangt echter zeer naar regendie de ontwikkeling van vele gewassen zou bevorderenen de weiden met nieuw groen overdekken. Uit Hansweert wordt ons medegedeeld„Daar de som van 556,000, waarvoor op den 18 dezer de voltooijing van het kanaal door ons eiland werd aanbesteed naar men ons verze kert, aanmerkelijk boven de begrooting is, ziet men met ver langen te gemoet of de minister er zijne goedkeuring aan zal hechten, dewijl, wanneer dit niet het geval is, en men dus tot herbesteding zou moeten overgaan, het beste gedeelte van het jaar zou zijn voorbijgegaan, alvorens aan de uitvoering te kunnen beginnen. Men schrijft ons uit Krabbendijke Verleden week is een aanvang gemaakt met het leggen van den dijk (ter lengte van 1000 ellen dit jaar) in de Ooster- Scheldealsook wordt dc dijk ten behoeve den spoorweg door gegraven van den Reigersbergschen-polder in den Stroodorpe-polder. De werkzaamheden (metsel- en timmerwerk) aan de halte al hier en de arbeiders-wachterswoning bij genoemden dijk van Stroodorpe gaan goed vooruit. Uit Kapelle wordt berigtdat een geacht ingezeten dier ge meente, van Goes huiswaarts keerende, kort voor of bij het binnen rijden van het hek zijner buitenplaats, door een hollend paard met chais werd aangeredenwaardoor dc kap van het rijtuig werd afgerukt, gelukkig kwamen de zes personen welke zich daarin be vonden zonder letsel met de schrik vrij. De burgemeester van Zierikzee heeft de ingezetenen uitgenoc- digd, om de geldelijke bijdragen, die zij willen bestemmen, ten einde behoeftige oude krijgslieden van 18131815 in staat te stellen, om zich- ter bijwoning van de aanstaande feestviering naar Leijden te begeven, bij hem te bezorgen. Zonder juist dezen weg als de meest geschikte voor het doel te beschouwen, achten wij het denkbeeld gelukkig, om de oude krijgslieden tot het bijwonen var. dit zeldzaam feest in staat te stellen zonder dat de ge meentekas daarmede wordt bezwaard. Het begint tijd te worden om maatregelen te beramen, als de strijders voor dezen togt gereed zullen wezen, en wie zou het hun niet gunnen, wie niet gaarne met eene kleine bijdrage hen in slaat stellen? Het Middelburgsche departement van de Ned. maatschappij van Nijverheid heeft tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering in Julij te Leiden te houden, benoemd de heeren mr. W. C. Borsius, en Z. W. de Raad en tot plaatsvervangers W. Muller en B. II. G. lokker. Men schrijft uit Leiden dat in den wolhandel eene daling ge komen is, tengevolge van het ophouden van den Amerikaanschen oorlog. Het pond dat ten vorigen jare voor 2,30 werd ver kocht, kan nu slechts 1,50 gelden. Te Haarlem zijn de timmerlieden overeengekomen met 1" Junij eene verandering in den werktijd hunner knechts te maken, die niet meer geregeld zal worden per dag, halve dag, enz., maar per uur en ook niet lot een vast bepaald luon voor allen gelijk, maar naar de bekwaamheden, den ijver, en het gedrag van den werkman. Naar men aan de A'ieuwe Courant van den Helder enz. me dedeelt, moeten eenige Hollandsche en Amerikaansche handelaren zich hebben vereenigd, om voor gemeenschappelijke rekening in Amerika landerijen aan te koopen, die nagenoeg dezelfde noor- der breedte hebben als ons land. Men wil die landerijen culti veren in vruehtbare weide gronden, er een veestapel van deug delijk ras op uitgebreide schaal op vestigen en inzonderheid de boter cn kaas door meerdere productie brengen tot concurerende handelsartikelen. In betrekkelijk korten tijd zal evengenoemde corporatie soliede personen uit den kleinen boerenstand uitnoo dden, om de reis derwaarts te ondernemen, op voorwaarden, die allezins aannemelijk moeten zijn. "Wordt dit plan tot uitvoering gebragt, dan is het met grond te voorzien, dat productie en con- sumtie in de bewuste artikelen een gewenscht evenwigt zullen erlangen, waardoor het algemeen belang door meerdere goedkoop heid bevorderd en de nijverheid in het algemeen voortdurend gebaat' wordt. Men meld uit Yokuhama. De taikoen heeft verklaard de voor keur te geven aan eene geldelijke uitkeering boven de opening der zee van Simonoseki. Nieuw-York, 17 Mei. Jejferson Davis, zijn gezin en zijn staf zijn te Macon in hechtenis genomen en naar "Washington ge zonden. Het proces tegen de zamenzweerders wordt voortgezet. Tot dus verre is er nog niets aan het licht gekomen, waaruit blijkt dat Davis er bij betrokken zou zijn. Men leest in een der Amerikaansche bladen dat uit alle nasporingen en verhooren blijkt, dat Booth alleen het hoofd en de ziel der zamenzwering geweest is, die het leven aan Lincoln benomen heeft. Booth stond in verstandhonding met hen, die den dwazen inval van Saint-Albans beproefden, en die trachtten Nieuvr- York in de asch te leggen, waarvan in der tijd door de bladen uitvoerig melding is gemaakt. In weerwil van alle pogingen die hij in het werk stelde, mogt het hem niet gelukken om voor zijne plannen medepligtigen te vinden. Gedurende een jaar spande hij daartoe alle pogingen in en vond sieshts één medepligtige van eenige beteekenis. Hij moest zich bij niets beduidende we zens bepalen, waaronder eene vrouw Surralt, die zich er echter noode toe geleend had, en niet wilde dat haar zoon onder de zaamgezworenen zou blijven maar hem den avond vóór den moord naar Kanade zond. Alleen Harold Alzerothe en Payne waren zijn medepligtigen. Terwijl de Italianen en de liberale partij in het algemeen het koning Victor Emanuel euvel duiden, dat hij, zijne roeping- verzakende, onderhandelt met den paus, wordt het dezen door de clericalen niet minder tot grief gerekend, dat hij met Victor Ema nuel in overleg treedt. Vooral in Oostenrijk waar men de on derhandelingen meer naauwlettend volgt, keurt men het af. De ministeriele bladen beweren nu dan ook, dat de paus slechts over zuiver kerkelijke zaken met den koning iu onderhandeling is.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3