ISÖ5. II. MAANDAG 29 MEI. 5- Jaargang. (.(ILSSCIIK KlllttM. lie nltgave dezer Courant da; en Donderdag avond op feestdagen. I'rljs per kwartaal j' 1,95 fr. p. p. 1,90 tleuone advertentlPn worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, liuwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f t.SO, behalve liet zegelregl. De inzending van advertentlSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Tot dit nommer behooren twee Bijbladen met Stedelijke Kennisgevingenen Advertentien. De verkiezing voor de Provinciale Staten en de herstemming, die onlangs hebben plaats gehad, geven ons eene natuurlijke aanlei ding, om nog eens eene ernstige beschouwing te wijden aan de verhouding en gesteldheid der staatkundige partijen in ons dis- l trict. Met het Christelijk Weekblad vragen wij zou het over bodig zijn even daarbij stiltestaan en nategaan of uit dien kamp „ook eenige leering is te trekken Met betzelfde blad gelooven wij,„dat uit den uitslag eenigermate de verhouding der partijen kan blijken." Genoemd blad stelt de geschiedenis der laatste dagen niet in het juiste licht, als het beweert, dat de heer Vtrkagen niet da delijk herkozen werdomdat een gedeelte van zijne zoogenaamde staatkundige geestverwanten hem verloochenden. Daargelaten, dat die verloochening hoogstens bij een klein deel der stemheb bende leden kan hebben plaats gehad, omdat de heer V. op 14 stemmen nagekozen was meenen wij die uitkomst der eerste stemming alleen te moeten toeschrijven daaraan, dat ditmaal de anti-liberale partij al vroeg begonnen is zich sterk te maken dat zij hare pijlen uitsluitend gerigt heeft tegen den heer V. en dezen heeft zoeken te verwijderen dat eene versnippering van stemmen, door het niet algemeen aannemen van eenen anderen kandidaat, hare plannen in de hand heeft gewerkt en dat juist de herstemming bewezen heeft, hoe de strijd zuiver was over- gebragt op het terrein der begiuselen waar men nu tot eene geheel andere gevolgtrekking is gebragt, dan die, welke het weekblad maakt. Naar het ons voorkomt tochis het nu boven allen twijfel verheven, dat de liberalen in kracht de anti-liberalen te boven gaan. liet cijfer der stemmen wijst dat aan dat cijfer getuigt daarvoor nog veel meer wanneer men in aanmerking neemt welke pogingen door de anti-liberalen zijn aangewenddat cijfer doet alles af, als men ziet, dat trouwer opkomst naar de stem bus van meerdere belangstelling deed blijken. Meer dan 2/3 van de kiezers zijn bij de herstemming opge komen (651 van 985 kiezers). AVanneer men nu al aanneemt, dat de grootste helft der teruggebleveneu met de anti-liberalen zou gestemd hebben,wat wij op goeden grond meenen te kunnen betwijfelen omdat de uiterste pogingen zijn aangewend om dezen te doen opkomen,.dan blijft tocli altijd het resultaat hetzelfde dat namelijk de liberale partij de sterkste is. Volgens het weekblad is hiermede ook de vraag beslist, wat men eigenlijk wil, geloof of ongeloof? De beide laatste kandi daten moesten naar zijn oordeel deze beide uitersten vertegen woordigen. Wij vermeten ons niet aldus over de gemoedsrigting van anderen te oordeelen, maar wij mogen evenmin berusten in de stellingdat de liberalen die hunne stem op den heer V. uitbragten voor ongeloovigen of althans voor voorstanders van het ongeloof te houden zijn. Deze kwalificatie van de meerderheid der kiezers in ons distriet is even ongepast als onwaar. Al kan men ze niet met name aanwijzen, die voor den heer V. gestemd hebben al konden wij dit zelfs niet gissen dan nog zou het een onwaardig oordeel zijn waarmede men een aantal zijner achtingwaardige en verdienstelijke medeburgers in verdenking brengt. Wij zullen niet vragen, of allen die voor den heer van den Bosch slemden, geloovigen zijn of voorstanders der geloovige rigting, zooals uit het gestelde alternatief zou moeten volgen, maar wij merken wel op, dat van de zijde der liberalen, de zaak van geloof en godsdienst, niet zoo als bij anderen, met staatkunde en stoffelijke belangen is vermengd. Zoo werd bij deze gelegen heid wederom de vraag ter sprake gebragt door de anti-liberalen, of de Christen gedoogen mag dat de volks-opvoeding geplaatst worde onder den onzijdigen en eenzijdigen invloed van den Staat. Eene vraag, die bij de keuze van leden voor de provinciale staten wel niet te pas kwam maar die zeker geopperd werdom ter bereiking van het doel eene hoogst gevoelige snaar te doen trillen. De liberalen in ons district tellen er velen onder hendie be strijders zijn van het ongeloof op godsdienstig gebied, maar die, de zaken behoorlijk afscheidendein het staatkundige zich niet rereenigen met degenen die zeggen geloovigen te zijn. En daarom is ook nu weder bij de verkiezing de kracht en meerderheid ge bleken der partij die bij veel verschil in andere opzigten, hare eenheid steeds openbaart in de handhaving van het beginsel der vrijheid, in de juiste onderscheiding tusschen hetgeen men gewoon is het stoffelijke en het geestelijke te noemen. Is het nu door een sterk sprekend feit bewezen, dat hier eene liberale partij gevonden wordtdie in omvang en kracht hare tegenstanders overtrefteven duidelijk is het, dat hier eene be duidende minderheid bestaat, die wjj de anti-liberale partij noemen. Wij meenen met dien naam haar karakter juist te omschrijven en geven gaarne daarvoor onze redenen op. Arolgens de klassificatie van onzen tijd zouden wij van con- servativen of van anti-revolutionairen moeten spreken, maar gelijk wij vroeger beweerden, houden wij nog vol, dat de groote meerder heid der kiezers ook in dit district, die tegen den liberalen kandidaat hunne stem uitbragten, evenmin als elders, met de woorden conser vatief en anti-revolutionair, veel minder met de beteekenis daarvan, bekend is. Onze plattelandsbewoners weten, met weinige uitzon- ring van die namen niet af, en zoo min zij, als een groot deel van hendie in de steden leven bemoeijen zich met politieke aangelegenheden. Indien men eens die allen, die voor den heer van den Bosch stemden, vragen kon, waarom zij den anti-revo lutionairen kandidaat verkozen, zij zouden beginnen met te vragen, wat dat vreemde woord beteekende, en na inlichting daaromtrent nog niet veel anders hebben kunnen zeggen, dan dat hunne stem gegrond was in bijzondere aanbeveling naar aanleiding van gods dienstige meeningen. Het is verre van ons die meeningen hier te willen bestrijden maar wij spreken er van om ons oordeel te staven dat uit de gehouden stemming volstrekt niet blijkt, dat het conservatief of anti-revolutionair element hier zoo sterk zeude vertegenwoordigd zijn. Immers ook de kiesvergadering der anti-liberalen sprak niet van staatkundige beginselen maar van eene godsdienstige overtuiging. De bestrijding van den heer Verhagenin het weekbladgrondde zich in zijn beweerd on geloof. De redenen waarom de heer van den Bosch werd aan bevolen en die, van wege zijne onbekendheid op politiek terrein, daaraan niet ontleend konden worden waren zuiver van gods- dienstigen of kerkelijken aard. Gekant tegen de liberale rigting in het godsdienstige, wil men die ook in het burgerlijke en staatkundige leven bestrijden, om laAgs^ien weg vrijheid tc verkrijgen tot het aanleggen van banden-aam den menschelijken geest. Het is de kerkelijke partij jttieSgiefi bok bij de verkie- I zingen liet gelden en die van de stimfiiU'Migc partij-namen ge bruik maakte om haar doel te bedek Kfen'enfte bereiken. Wij zeggen dit laatste met te meer vrijmoedigheid,-omdat de kies- vereeniging der anti-liberalen zich in een heilig donker heeft

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1