JSuttenfanft. $emengöe lengten. BetjramWintgens en van Zuijlenvóór bet ontwerp de heer F truly F er brugge. De Javabode meldt uit Macassar, dat de koffijproductie daar in dit jaar belooft zeer belangrijk te zijn, en die van vele voor- gaande jaren te zullen overtreffen. Ter bijwoning van het feest, den ouden krijgers van Waterloo aangeboden om te LeijdeD te vieren hebben zich hier reeds eenigen aangegeven. Door den minister van finantien is bepaald, dat door de brieven bestellers en kantoorknechts op de postkantoren te Amsterdam Arnhem, Dordrecht, 'sGravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden Leiden, Rotterdam, Utrecht en Zwolle uniform in dienstuitoefe ning zal worden gedragen, die bestaan zal in donker grijs ma- rengo laken jas en uitmonstering van amarant, voorzien van dub bele rij knoopen met koninklijk naamcijfer, pet van gelijk laken en uitmonstering, voorzien van een gekroonden posthoorn metalen nommerplaat met rijkswapen en randschrift: „Brievenposterij zullende op de overige postkantoren in het rijk door genoemde beambten alleen de vermelde pet en nommerplaat worden ge dragen. Den 12 dezer werd te Arnhem eene vergadering gehouden van belangstellenden in het lot der Javanen. Een 30tal personen uit verschillende standen waren aanwezig. Eenige personen voer den het woord. dr. W. Botcli gaf een kort overzigt van den toestand op Javahij noemde dien Neerland onwaardig en de weinige belangstelling in Nederland misdadig. Een ander spreker raadde aan zich te wenden tot het Indisch genootschap te 's Gra- renhage. Een achttiental personen teekenden eene lijst, waarbij zij te kennen gaven aan het doel, om den toestand der Javanen te willen verbeteren, te zullen medewerken. Dr. Bosch werd be last een reglement op te maken na goedkeuring waarvan men tot het kiezen van een bestuur zal overgaan. Het Handelsblad, waarvan wij deze mededeeling ontleenen, eindigt zijn berigt met twijfel te kennen te geven aangaande het welslagen van het plan, aangezien het nu reeds gebleken isdat het hoofdelement der vereeniging te zeer van kerkelijk-confessionelen aard is om op den duur eenheid in de middelen, die tot het doel kunnen leiden, te kunnen bevorderen hetgeen waarschijnlijk reeds dadelijk bij de behandeling der statuten aan den dag zal komen. Jefferson Davis was den 23 April nog te Charlotte in NoordCarolina. De cavallerie van Stoneman heeft uit Washington bevel ontvangen, hem te vervolgen. De ex-president moet niet meer dan 800,000 dollars met zich voeren. President Johnson heeft de beperkingen opgeheven, waaraan het handelsverkeer in de binnenlanden van de Zuidelijke staten onderworpen waren. Te Mobile zijn 30,000 balen katoen gevondenwelkenaar men beweert, Engelsch eigendom zyn. Men verwacht de uitvaardiging eener proclamatie van den president, waarin de voorwaarden zullen bekend worden gemaakt, waarop de bevolking van het zuiden weder in de Unie kan worden opgenomen. Payne heeft zijn moordaanslag op Seward bekend. Het proces tegen de medepligtingen van Booth zou eerlang beginnen. Voort durend werden vele personen in hechtenis genomen. Het daarvoor bestemde gebouw bevatte reeds 300 gevangenen. De beperkingen op het internationaal handels verkeer in de zuidelijke staten zijn opgeheven. Het overschot van de armee der zuidelijken onderhandelt over de overgave. Een groot gedeelte der armee van Sherman keert huiswaarts. De Moniteur de VMgérie van 11 dezer meldtdat de keizer dien dag naar Blidah en Medeah was vertrokken en den volgenden dag zou terugkomen. De maire van Oran heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de hoop te kennen geeft dat de keizer ook die provincie zou bezoeken. De muphtis hebben den keizer in de moskeen ontvangen en verklaarden, dat 's keizers tegenwoordigheid aldaar hun ten waarborg strekte, dat het geloof der inboorlingen zou geëerbiedigd worden. De keizer heeft daarop het volgende geantwoord^ „Het regt zal voor Christenen en Muzelmannen gelijk zijn. Zeg aan uwe geloofs- genooten, dat ik diegene zal beloonen, die den regten weg be wandelen en dat ik hen streng zal weten te straffendie gehoorzaamheid aan de wetten blijven weigeren." Prinses Daqmar van Denemarken heeft op verzoek van den keizer en de keizerin van Rusland eenige dagen doorgebragt bij dezen op bet kasteel Ingenheim bij Darmstad. Men zegt dat het huwelijk dezer prinses met den tweeden zoon des keizers, nu troonopvolger, voorloopig bepaald is, daar de keizer en de keizerin zeer getroffen zijn geweest door de genegenheid die de prinses haren overleden vertoefden heeft betoond. In den gemeenteraad van Antwerpen is dezer dagen een zon derling incident voorgevallen. In eene geheime zitting brak na melijk een twist tusschen den waarnemenden burgemeester en een lid uit, die zoo hoog liep, dat het zonder de tusschenkomst van eenige der aanwezigen tot dadelijkheden ware gekomen. Ove rigens is het niet de eerste maal sedert de optreding van het tegenwoordig bestuur, dat het stadhuis te Antwerpen den Pool- schen rijksdag in het geheugen terug roept. Aan hen die in Nederland nog voor de afschaffing van het zegelregtdie schreeuwende anomalie tegenover de vrijheid van drukpers, terugdeinzenworden de volgende uit officiële bronnen geputte gegevens ter overweging aangeboden. Toen men in Belgie in 1848 die hervorming invoerde, maakten zich zeer velen bevreesd. Inderdaad bragt het zegelregt 300,000 fr. op. Toen echter het zegel afgeschaft was, werden langzamerhand in de slechts eenig- zins belangrijke plaatsen des lands dagbladen opgerigt. En, zonder nu van den daardoor ontwikkelden invloed op de verstandelijke beschaving te gewagen, haal ik alleen het volgende aan. In 1847 bragten de dagbladen 371,920 frs. aan zegelregt en 112,622 frs. aan frankeergelden of in het geheel 484,543 frs. opheden be draagt dat alleen voor de laatste categorie 483,490 frs. per jaar. Jammer slechts, dat zich de vermeerdering van arbeid niet even eens tot cijfers laat terugbrengen. In dat geval toch zou het niet moeijelijk zijn te bewijzen dat de afschaffing van het zegelregt, in plaats van de schatkist te verarmen, deze en te gelijker tijd de natie verrijkt heeft. Men spreekt van eene krisis in het Italiaansche ministerie, ten gevolge der onderhandelingen met Rome. De koning, wiens persoonlijke wil die toenadering bewerkte, vond hierbij den groot sten steun bij Lamarmora, terwijl Lama en Sella minder geneigd daartoe waren. De koning zou thans aan beide laatstgenoemden hun ontslag uit het ministerie willen geven. Dit ontslag zou in de oogen van velen nog grooter concessie aan Rome zijn dan de intrekking van de wet betreffende de kerkelijke goederen. Een dagblad van Milaan heldert het wonder op, dat bet beeld van Magdalena, op eene der voornaamste pleinen geplaatst van tijd tot tijd tranen stortte. De regering liet het beeld onder zoeken en men bevond, dat het van binnen met water gevuld wasterwijl onder den grond eene toestel was aangebragt om dat water te verwarmen. Wanneer men het beeld wilde laten weenen over de gruwelen van den tijd, dan werd het water heet gemaakt en de damp daarvan ontlastte zich in den vorm van tranen door de oogen. Voor eenige dagen verscheen voor eene der fransche regtbanken eene vrouw beschuldigd van een diefstal van 50 frs. Bij de teregtstelling had zij een kind op den arm van 11 maanden. Tot hare verdediging voerde zij aan, dat zij met het kind in de keuken van den bestolenen was geweest, dat daar goudstukken op een meubel lagen, dat het kind over haren schouder heen drie goudstukken genomen had, zonder dat zij het bemerkte, en dat, toen zij te huis komende dit had gezien en zich gereed maakte om het geld terug te brengen, de commissaris van politie bij haar gekomen wasaan wien zij het gebeurde even zoo had verhaald. Daar een en ander moeijelijk te gelooven was liet men drie goudstukken leggen op de leuning van de bank waarop gewoonlijk de getuigen gezeten zijn. Naauwelijks had het kind deze gezien of het greep het goud en sloot het vast in de hand. Ofschoon men daardoor nog niet van de onschuld der moeder verzekerd was sprak echter de regtbank haar vrij. De dames in Frankrijk hebben de sleepjaponnen afgeschaft, ten minste voor het gebruik op straat. De modemaaksters zullen iets minder te doen hebbenmaar de straatvegers zullen veel meer werk vinden. Op het oogenblik, dat een heer stond te kijken voor een speelgoed winkelwaar kleine met gas gevulde luchtbollen waren uitgestaldwierp een voorbijganger een nog brandende lucifer daarop, waardoor eene onploffing volgde, die den onge- lukkigen beschouwer waarschijnlijk een oog zal kosten In de vorige maand zou te Athene een doodvonnis worden uitgevoerd. Op het oogenblik, dat de veroordeelde het schavot beklimmen zou gaf de zucht naar het leven hem in, om een der scherpregters een slag te geven, dat deze ter aarde stortte. De ander stootte hem daarop een dolk in de borst maar de ongelukkige behield nog kracht om tegen zijne beulen te worstelen. Eindelijk had men hem onder de guillotine geplaatst, maar het vreesselijke mes viel hem op de schouders in plaats van op den hals, zoodat men nog eenmaal de operatie hervatten moest, om het hoofd van het ligchaam te scheiden. De gemeente Londen geeft voor hare drie millioen inwoners ruim 11 millioen franken voor de policie uit; Parijs met 1,700,000 inwoners betaald daarvoor insgelijks een millioen, maar te Petersburg bedragen die kosten ruim 6 millioen terwijl, er slechts 500,000 inwoners zijn. Men vindt daar dus één diender op iedere 274 inwoners.Het nieuwe beursgebouw te Groningen zal ingewijd worden met muziek, volksspelen en illuminatie. Het

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2