1865. N°. 39. DONDERDAG 18 MEI 52"" Jaargang. besturen en «ftömiiitstratten. Het Restaureren van den Toren uitwendig, en het verrigten der noodige herstellingen daaraan, van binnen. efóintienfanöscfje lengten. «KSCHE COURANT He uitgave dezer Tonrant geschiedt Maau- dag en Donderdag avondnltgezonderd op feestdagen. I'rljs per kwartaal 1,55 fr. p. p. ƒ1,90. Kewoue advertent!£n worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-9 regels f 1,2», behalve het zegelregt. De Inzending van advertentlün kan gesehleden tot vóór drie oren des namiddags op den dag der uitgave. Aan de HOOGERE BURGERSCHOOL en daar mede verbonden BURG ER-AVONDSCHOOL te GOES worden gevraagd de volgende LEERAREN A. twee leeraren voor de wis- en natuurkundige wetenschappen; B. een leeraar in de nederl. taalgeschiedenis en aardrijks kunde C. een leeraar in de frausche taal D. een leeraar in de Duitsche en Engelsche talen E. een leeraar in het hand- en regtlijnig teekenen. De Jaarwedde bedraagt voor de onder A, C en D genoemden 1600,voor den leeraar onder B f 1300,en voor dien onder E f 600, De leeraar die tot Directeur wordt benoemd ontvangt eene jaarlijksehe toelage van 300,benevens vrije woning vuur en licht. Inzending van stukken enz. bij den heer Burgemeester tot den 15 Junij 1865. 1 1 1 'j BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van de gemeente KRUININGEN, zullen op WOENSDAG DEN 24 MEI a. s. des voormiddags om 10 uren, in het Gemeentehuis aanbesteden Inlichtingen zijn te bekomen bij den heer architect J. SOUTEN- DAM te Goej, terwijl het bestek tevens ter inzage verkrijgbaar is aan de plaatselijke secretarie. Krciningen, den 4 Mei 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. J. JANSSEN. De Secretaris, D0M1NICUS. De GelderlanderNijmeegsche Courantdeelt mede dat de uitslag der verkiezing voor de Tweede kamer, in het kiesdistrict Arnhem, voornamelijk zoo niet geheel het gevolg is van het terug- blijven der katholieke kiezers, die zich met den liberalen kandidaat niet konden vereenigen en daarom zich van de stemming onthouden hebben. Twee vragen rijzen daar bij op. Vooreerst, waarom geen kandidaat gesteld die, in dien zij werkelijk een derde van het aantal kiezers uitmaken, dan zeker groote kan3 van slagen had gehad Maar in de tweede plaats hebben die kiezers er dan niet aan gedacht, dat zij den liberalen kandidaat, wiens persoon zij niet wilden, bestrijdende, medewerkten, om den anti-revolu tionairen kandidaat te doen zegevieren? En zijn zij er nu beter aan toe, nu zij een man in de Kamer bielpen brengen, die uit beginsel hunne uitsluiting bedoelen moetin plaats van hem, van wien zij vreesden, dat hij niet liberaal in hunnen zin zoude zijn? Het komt ons voor, dat men om een gevreesd kwaad te weren, een veel grooter over zich heeft gebragt. De geschiedenis leert toch iederen dag, en het mag bij elke verkiezing wel herin nerd worden, dat de ware antirevolutionair, in den zin waarin deze zich thans hier te lande doen kennen, krachtens zijn standpunt onverdraagzaam moet zijn. Hij zoekt wel in bepaalde gevallen aan anderen zich aantesluiten maar om er zich weder van los- temaken als hij zijn doel heeft bereikt. Het is waar, liberale individu's kunnen ook wel eens in strijd met hun beginsel, on verdraagzaam zijn, maar de liberaliteit zelve is met onverdraag zaamheid onbestaanbaar. Er moet dus zeker gelet worden op den persoon, dien men, om het beginsel, kiest, maar de vraag moet in de eerste plaats zijnwat het beginsel is en welke daarvan de consequentien zijn. Daarom zien wij met bevreem ding, dat katholieke kiezers, door hun terugblijven, medewerkten om hen aan de regering te brengen, van wie zij niet anders wachten kunnen dan dat zij de andersdenkenden dulden maar overigens achter stellen. De anti-revolutionairen bedienen zich dan ook slechts in bepaalde gevallen van de benoeming Chris- telljk-historisch. Deze toch moet den katholiek terstond herinneren wat hij op grond der geschiedenis van het verleden voor de toekomst wachten kan van de voorstanders eener rigting, die bepaald uitsluitend is, die krachtens hare grondstellingen strijd voeren moet tegen andersdenkenden. Hadden de kiezers in Gelderland dat bedachtzij zouden zich niet hebben laten ver schalken, en hadden niet medegewerkt, om iemand op het kus sen te helpen die hunne wenschen moet tegenstaanals hij de door hem beleden leer getrouw zal zijn. Zij zullen zich daarover misschien als het te laat is beklagen maar hun voorbeeld is eene ernstige waarschuwing aan de katholieke kiezers, om niet door terugblijven van de stembus eene partij in de hand te werken, die immer tegen hen overstond en zich met hen nooit verdragen kan. Wij hebben eerbied voor de beginselen van anderen en vooral voor hendie ze in opregtheid zijn toegedaan, maar aan allen herinneren wij, dat, waar het de strijd voor eigen beginsel geldt, men krachtig optreden moet, om den invloed tegen te gaan van dat alles wat overtuiging, geschiedenis en ervaring léeren, dat doodelijk is voor hetgeen wij in gemoede voorstaan. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridders grootkruis van de orde van deu Nederlandschen Leeuw de heeren Fransen van de tutte, Betz en Cremers, ministers van koloniën, finantien en buitenlandsche zaken. Z. M. de koning heeft bij besluit van 10 Mei een eereteeken ingesteld voor hen die deelnamen aan de krijgsverrigtingen in de jaren 1813 tot 1815. Het bestaat in een zilveren kruis met vijf armen waarop de jaartallen 1813 en 1815. Het zal gedragen worden aan een Oranjelint met twee witte strepen. Per telegraaf. De Eerste Kamer hervatte heden hare werk zaamheden. Het nieuw benoemd lid, de heer Bein is toegelaten. Is besloten een adres van rouwbeklag den koning aantebieden wegens het overlijden der koningin moeder. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laatst aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen verzonden zijn. De Tweede kamer heeft in hare zitting van Dingsdag het wets-ontwerp tot vaststelling van het reglement op het beleid der regering in de kolonie Curasao aangenomen met 48 tegen 3 stemmen. Daarna heeft dhr. Godefroy verlof verzocht den minister van justitie te interpelleren over het gerncht, dat in de strafgevangenis te Woerden het zwijgfsjjgteem is ingevoerd. -> {Per telegraaf.) Bij de tweede kamer zijn lieden ingekomen de wets-ontwerpen, haven Scheveningen en cbqc^ssie tot exploitatie van den Noord Hollandschen staats-spoorwdg. De discussien zijn aangevangen over het ontwerp afschaffing der accijnsen. Daar tegen hebben gesproken de beeren HoekwaterAsch van Wijk

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1