den hertog can Braband spreken. Zijne Indische reis heeft op velen welke hem als een minbeduidend mensch beschouwden, een zeer goeden indruk gemaakt. Het ware te wenschen dat ook uw prins van Oranje wat meer de wereld zag. Onwille keurig herinner ik mij hier het idee van Multatuliwaarin hij zegt: „kan de prins van Oranje het metier van koning leeren in een paardeustal Van af den 1 Mei is een ministerieël besluit in werking getreden waardoor het bedrag der postwissel voortaan aan het domicilie der belanghebbenden wordt uitbetaald. Ook van dien dag af tradt de bepaling, dat men door middel van den telegraaf geldsommen, tot 300 franken toe, kan overmaken door die som op het kantoor van afzending te storten, in werking. Tengevolge van de telegraaf-couferentie te Parijs ziet men ook op die wijze eene internationale verzending van geldsommen te gemoet. In Belgie vindt dit besluit van den minister van openbare werken, den heer van der Stichelen, eenen grooten bijval en wordt daardoor niet weinig de gunst verhoogd waarin die ambtenaar zich bij alle partijen mag verheugen. Weder heeft er hier te lande een spoorweg ongeluk plaats gehad, doch even als de meeste anderen veroorzaakt door de onvoorzigtigheid van het slachtoffer zeiven; verleden Dingsdag op het oogenblikdat een trein van de maatschappij „Sambre eu Maaspoor" het station te Charleroi binnenreedten één ure na den middag, ging er op eenmaal een kreet van schrik en afgrijzen op van al de personen die zich in de wachtkamer be vonden. Tegenover de vensters zag men een arbeider aanloopen, die op de zich nog tamelijk wel bewegende trein trachtte te springende ongelukkige miste de deurknop der voorijgaande wagon, viel onder de wielen, hij werd een eind weg medegesleept, daarbij als het ware in stukken gesneden en verpletterd door de zich nog immer voortbewegende trein. Eene lange streep bloed en verbrijzelde ligchaamsdeelen bedekten het spoor. Toen men het slachtoffer te hulp kon snellen was er niets meer dan een misvormd en onherkenbare vleeschklomp te vinden. Ook hier ter stede heeft er zich een comité gevormd oin op 18 Junij aanstaande de herdenkdag van den slag bij Waterloo te vieren en wel op het slagveld zelf. Eene overgroote menigte Engelschen wordt op dien dag te gemoet gezien. Naar men mij zegt zal men trachten dien dag als eene groote anti-fransche manifestatie te vieren. Juist de ziekte des konings geeft daar toe de aanleiding, liet is toch een diep gevestigde dwaling bij de minder ontwikkelden in de Waalsche provinciën, dat. keizer Napoleon slechts den dood van Leopold te gemoet ziet om even als hij eenmaal een groote voorliefde voor Savoye-kool deed blijken ook dan verlekkerd te zijn op Brusselsche spruitjes, dat is, om zoo mogelijk Erankrijks grenzen op nieuw uit te breiden. Ofschoon altijd het fantastisch denkbeeld der „natuurlijke grenzen Alpen en Bijn, bij eiken Pranschman door het hoofd zweeft, betwijfelt men toch zeer of de zoo in alles berekenende keizer (alleen de Mexikaansehe oorlog uitgezonderd) zich wagen zou aan een inval in Belgie die zeker het sein tot eenen algemeenen oorlog zou worden. Om echter ten slotte nogmaals terug te komen op het vieren van den gedenkdag van Waterloo zoo deel ik u hieronder mede het gevoelen van een Belgisch kamerlid, die ik heden morgen hoorde spreken over de verschillende wijze waarop dien dag zou herdacht worden. Vooral vond hij het feest programma van Nederland zeer opmerkenswaardig. „De minister Blanken toch heeft al de strijders van Waterloo uitgenoodigd zich te Leyden feestelijk te vereenigen om daar door het gouver nement onthaald te worden mitsdat die overgeblevene helden van Waterloo in liunne reiskosten kunnen voorzien. Nu zijn er van de 89 nog levende Nederlanders welke dien slag bijwoonden 70, welke door de armbesturen en liefdadige instel lingen op hun ouden dag van een schamel stuk brood voorzien worden. Gelooft men nu dat die 19 door het fortuin minder hard behandelden feestelijk zullen aanzitten daar waar 70 anderen honger lijden en sedert lange vijftig jaren door het dankbare Nederlandsche volk, ondankbaar behandeld worden, en slechts lof en schoone gezegden ontvingen, daar waar hulp en bijstand meer dan noodig wasom die armen te gemoet te komen in hunne dagelijksche behoeften, waarin zij zeiven door het verlies van ligchaamskracht en ledematen niet meer sedert 50 jaren toe in staat waren? Mij dunkt het moet den edelen minister van oorlog pijnigenniet over grootere sommen tot onthaal der Waterloo-helden te kunnen beschikken." Ik dacht nog lang over die woorden na. G?emengcic foerigten, De bad- en zweminrigting te Nijmegen zal ook voor de Dames worden opengesteld. Nu da water poesie iu het vergeetboek raakt, maakt men zich gereed om het land met eene Waterloo literatuur te bestormen. De koning van Zweden zal een bundel gedichten uitgeven waarin een dertigtal proeven zullen voor komen van het koninklijk dichterlijk genie. Eene hoogst fat soenlijke dameongehuwd, met kinderen vraagt eene jufvrouw van gezelschap. (Zie Handelsbl.) De regtbank te Middelburg heeft iemand onder curatele gesteld, ter zake van stompzinnigheid. Men vreest dat er gebrek komen zal aan scherpzinnige curators als alle stompzinnigen onder curatele moeten worden gesteld. In Belgie heeft in de vorige maand het aantal sterfgevallen dat der geboorten ver overtroffen. Te Leuven bedraagt in de laatste drie maanden het cijfer daarvan 300. Men schrijft de oorzaak daarvan toe aan het heerschen der kinderziekte en aan den in vloed van het weder in de maand Maart. Een bijna 89jarig landbouwer te Yerseke, die dagelijks nog 4 uren arbeidt, viel Zaturdag in eene sloot, zoodat het water hem eenige oogenblik- ken bedekte. Boven gekomen, wees hij nog met verontwaardi ging alle hulp af, zeggende: dat niets hem zoo zeer speet, dan dat men zijn val gezien had. Alleen kwam hij er uit en stapte bedaard doch eerst na aanhoudend dringen huiswaarts. Iicrltelijlto zalten. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de predik dienst toegelaten den kandidaat E. J. J. Bems. Zondag 7 Mei heeft ds. A. C. Kamerman te Bath zijn afscheid gepredikt met eene leerrede over 2 Cor. 13 vs. 11. De groote opkomst bij die gelegenheid getuigde van belangstelling. Burgcrlijl5.en Stand. Van den 6 tot en met den 13 Mei 1865. Gehuwd Ben 11 den Pieter Plas, oud 29 jaren jongm. en Johanna Hagenaar, oud 27 jaren, jotiged. Leonardus Johannes Theuns oud 23 jaren jongm. en Pieternella Cornelia Gellink oud Zijaren, jonged. Adriaan de Waard, oud 24 jaren, jongm. en Sara Meesenoud 22 jaren jonged. Cornells de Bruijne, oud 38 jaren wedr. en Adriana Quirina van Brissen oud 34 jaren jonged. Janus Itijkseoud 27 jaren jongm. en Theo dora van Loo oud 33 jaren jonged. Geboren Ben 8sten, Maria Geertruida Elisabeth, d. v. Au- gustinus Hufkens en Catharina Maria Koopman, den 'éden, Adriaan z. v. Kornelis van der Bliek en Janna Filius. Abrahamz. t\ Abraham de Lange en Maria Elisabeth Merison. den 12den Adriaan, z. v. Willem Cense en Maria Kornelia Kelmer. Anna Pieternella d. v. LLendrikus Fait en Johanna Maria van der Boes. Overleden: Ben éden, Kornelis, oud 18/m.z. v. Kornelis van der Bliek en Janna Filius. den 13den Paulus Hoogesteger, oud 55 jaren, eerst wedr. van Sara Paauwethans gehuwd met Pieternella Baan. STOOMSCHIP: lOEÏ JST-ÖLI3» G-OÜEIJB, MEI 1865. ure. van ROTTERDAM. Ule. van GOES. Woensdag 17 'smorg. Vrijdag 19 Maandag 22 5,30. 7,—. 10,30. Dingsdag 16 'smorg. 11,30.. Donderdag 18 'smidd. 1, Zaturdag 20 'smorg. 5,— STOOMJAGT: MEI 1865. van ROTTERDAM. ure. van GOES. Ule Woensdag 17 'smorg. 9,15. Vrijdag 19 10,30. Maandag 22 'snamidd. 2,30. Dingsdag 16 Donderdag 18 Zaturdag 20 Dingsdag 23 5- 5- 7,- 10,- Per Telegraaf. ROTTERDAM, 15 Mei 1865. HAVER 10 et. lager. PAARDENBOONEN 10 ct. hooger. Overigens onveranderd. MEEKRAP. Aanbiedingen hoogst onbeduidend, handel daardoor gering. AVIGNON, 11 Mei 1865. MEEKRAP. Napelsche Alizari 18,ni. fr, 40 a 40,50; dito 30/m. Cr. 41,50 a 42; Gemalen Rosé fr. 45 a 46; dito Pahtd fr. 49 a 50 de 50 kilo. tüöoerteiitien. Kruiningen den 11 Mei 1865. t Heden beviel zeer voorspoedig van eene BOCHTER, Vrouwe C. J. VEBEEKEDominicus. Op nader te bepalen dag en plaatszal men in 't openbaar presenteren te verkoopenEen hecht en sterk WOONHUIS Gil ERF staande en gelegen in de Wijngaardstraat te Goes, wijk A no. 52;is inmiddels UIT DE HAND TE R.OOP en te bevragen ten kantore van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes. iHetialjmta u&raïnca.. De heer M. leed aan eene hevige borstkwaal, ingewortelde hoest en slechte spijsvertering en is door het gebruik van eenige bussen Revalenta geheel genezen. Ook gevoelt mej. L. in hare horstkwaal door het gebruik der Revalenta eene aanmerkelijke verligting. Tegen bet zuur is de Revalenta met het beste geTolg aangewend bij het kind van heer F. Gaarne ben ik bereid aan belangstellenden mondelings de betreffende namen op te geven. Franelcer. Wed K. Drager. 2UII !5arr|)'ö licnakuUt Qtrabica i9 ecu zacht, inwikkelend middel, dat alle irritatie tegengaat, in de vochten voorhanden scherpte en bederf 7erwijdert, de ingewanden versterkt en de noodige afzonderingskraeht geeft, waardoor de sappen gezuiverd en het ge- heek ligchaam gezond wordt.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3