Mtenfttiiö. ment aangenomen met 42 tegen 16 stemmen. Volgens een amen dement van den heer van Nierop zullen de burgerlijke- en straf wetgeving enz. voor de eerste maal bij koninklijk besluit worden ingevoerd. Morgen is het reglement voor Curasao aan de orde. In het hoofd-kiesdistrict Tholen, is de heer M. M. de Lange als lid der provinciale staten herkozen. T)e verkiezing bij herstemming van een lid voor de provinciale staten, hoofd-kiesdistrict Goes, is bepaald op Dingsdag 23 dezer. Volgens het Provinciaal blad n°. 44 zal de inspectie van de verlofgangers der nationale militie plaats hebben te Cortgene den 12 Junijvoormiddags 11 uren; te Goes den 19 en te Kapelle den 20 telkens des voormiddags ten 10 ure. Van wege het ministerie van finantien zijn ons weder toege zonden de staten van in- uit- en doorgevoerde handels artikelen gedurende de maand Maart. Belangstellenden kunnen daarvan inzage nemen aan het bureau dezer courant. Een onzer correspondenten schrijft ons Voor het voltoeijen van het kanaal, dat op den 18 dezer wordt aanbesteed, zijn op de dagen voor de aanwijzing in loco gesteld, vele gegadigden geweest. Daar onder die besteding, zoo als ge begrijpen zult, ook het graven van het kanaal, van den Kruiningschen zanddijk tot den zeedijk, met doorgraving dier dijken vervat is, wordt mijne mede- deeling bevestigd, die ik u onlangs zond, dat gezegd werk niet was goedgekeurd. Te Hansweert werkt in den laatsten tijd niet veel volk meer, waardoor de vele neringdoenden aldaar met verlangen naar meer- dere bedrijvigheid uitzien, die men met grond bij de uitvoering der aan te besteden werken kan verwachten. Te Wemeldinge wordt aan het optrekken der sluismuren, aan de buitenwerken en den onderbouw van de brug in den Bon zijweg druk gewerkt. Aan de eersten zijn meer dan 40 met selaars bezig. Het begrinden van den Oostelijken buitenberm langs het kanaal wordt geregeld voortgezet. Met den bovenbouw van de brug in den Schoorschen zouteweg is men begonnen. Een ander correspondent schrijft ons Het kanaal is en wordt npg druk bezocht doot hra afne mers die de werken opnemen voor de besteding van den De tegenwoordige werkzaamheden gaan goed vooruit. Aan de buitenhaven (Wemeldinge) werken een paar honderd man en komt het drooge weder uitmuntend te stade voor het dieper graven. In de zee, vlak voor de monding van het kanaalis men met een baggermolen bezig. Bij de sluizen ziet men ook vooruitgang; de buitensluis schiet goed op men is reeds heel wat boven de riolen en ook aan de binnensluis werkt men ter voltooijing. Bij de brug aan den Bonzijweg waar het heijen der palen nog al tegenstand bood, en men zich dan eens door afgekeurd hout, dan door dito steen belemmerd zag, (zoo ik hoor) zal men denkelijk in deze week met het metselwerk beginnen. Het nieuwe badhuis te Domburg zal eerlang worden aanbesteed, daar de acte van oprigting der bad-hötelraaatschappij door Z, M. is verleend. Dezer dagen is afwijzend beschikt op het verzoek om het re gistratie kantoor te verplaatsen van Sluis naar Oostburg. Men verzekertdat eenige hoogschatters van den heer Groen van Prinsierer dezen bij gelegenheid zijne aftreding als lid der tweede kamer een adres zullen aanbieden, waarbij men zich door mede ondevteekening kan aansluiten. Het genoemde adres ligt daartoe ter teekening te Amsterdam bij de boekhandelaars de Hoog en J. Muller. Uit het verslag van de hoofdcommissie voor het monument 1813 blijkt, dat in het ontwerp eenige wijzigingen zijn aangebragt, maar dat toch de kosten begroot worden op 110,000. Met de ontwerpers zal op nieuw in overleg getreden worden. De ont hulling van de naald te Scheveningen blijkt sp 24 Aug. bepaald. Dat gedenkteeken zal omtremt 16000 kosten. In de buurtschap Leemelo, gemeentelijk Ambt-Ommen zal eene beetwortel suikerfabriek worden opgerigt. Een nieuw bewijs, dat de provincie Overijssel zich onderscheidt door eene ontwikkeling van nijverheid, die andere Provinciën wel tot naijver mag wekken. Dc negen jarige zoon van keizer 'Napoleon heeft het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw ontvangen. Zeker orgaan ergert zich daaraan en wil de natie tot ontevredenheid daarover opwekken, voornamelijk omdat de prinsen uit het huis van Oranje eerst met hun tiende jaar die onderscheiding ontvangen, 't Is inderdaad ook eene ergerlijke zaak. Maar ergert het orgaan zich ook als men de kinderen het speelgoed een jaar vroeger geeft om ze daarvan langer te doen genieten De eerste nieuwe aardappelen zijn den koning aangeboden door een landman van Naaldwijk. De treurige oorlog in Amerika schijnt thans wel zeker het einde te naderen. Weder heeft een van de generaals der Zuidelijken gecapituleerd en de generaal Grant is aireede begonnen met 400,000 man van het leger te ontslaan. De moordenaar van den president is in alle stilte begraven; maar het volk is nog zoo zeer in rouw, dat het zelfs de woning van den vroegeren president Filmore te Buffalo met inkt beklad heeftomdat hij die niet genoeg met krip had versierd. De keizer van Frankrijk reist nog steeds door Algiers en heeft daar eene landhoeve gekocht, om er hetzelfde systeem van landbouw toetepassendat hem te Versailles zulke goede vruchten geeft. In Frankrijk hebben onweders groote verwoestingen aan^erigt. Bij het wetgevende ligchaam gaat men voort met beraadslagen, maar in alles zegeviert de partij der regering, schoon de oppo sitie, klein in getaldapper voortgaat om de zaak der vrijheid te verdedigen. Tusschen de kabinetten van Weenen en Berlijn dreigt de ver standhouding verbroken te worden. Pruissen wilde den hertog van Augustenburg eenvoudig verwijderen om alleen den baas te spelen. Oostenrijk vondt dit voorstel evenwel ongemotiveerd en wees het daarna van de hand. In Engeland is de aandacht uitsluitend gevestigd op de ten toonstelling te Dublin. Intusschen heeft het parlement het hoofd niet verloren en op nieuw het voorstel afgestemd om de kerk belasting afteschaffen of althans op eene andere wijze te doen heffen. In Portugal is het ook nog niet rustig. Het ministerie heeft voorgesteld om de cortes te ontbinden en de koning heeft dat voorstel aangenomen. Voor eenigen tijd was er sprake, dat in Rusland eene liberale constitutie zou worden ingevoerdmaar een Duitsch dagblad verzekert, dat de geruchten daaromtrent ten eenenmale onge grond zijn. BELGISCHE CORRESPONDENTIE. Brussel 13 Mei 1865. De zitting der kamers van volksvertegenwoordigers van Don derdag, werd geheel ingenomen door de beraadslagingen ovfr de laatste artikels van het wetsontwerp op het bedelen land- loopen en de werkhuizen. De heeren van dei Doncks en Iioden- bach stelden als amendement voor, de werkhuizen te Brussel en te Brugge opteheffen, binnen het jaar na inwerking treden dezer wet. Dit amendement werd bestreden door de heeren de Friêre, Fleminclia en Tesch, minister van justitie. De voorsteller van het amendement toen wel inziende, dat het weinig kans van slagen zoude hebben, trok zijn voorstel in. De uiterste regter- zijde immer al hare kracht en ook hare zedelooze onbeschaamd heid inspannende om „quand mème" de strekking en geest eener wet, voorgesteld door het liberaal kabinet, te verminken, trachtte daarop nogmaals door tusschenkomst, van den heer Monoteur een amendement te doen stemmenstrekkende om de kosten, veroor zaakt door de straffen, waardoor het feit van bedelen voorkomen wordtvoor twee derde gedeelte door den staat en één derde door de gemeente te doen dragen. -Door de kernachtige rede voeringen van den minister Tesch en den afgevaardigde de Wandre werd de strekking van dit amendement in zijn waar licht gesteld, ais zijnde een nieuw middel, door de regterzijde gebezigd om zooveel, mogelijk de zelfstandigheid der gemeenten tegen te wer ken. Ook het amendement Monoteur werd even als dat van de heeren van der Doncks en Rodenlach door de kamer verworpen. Eindelijk werd de stemming over de geheele wet op Zaturdag verdaagd. In de zitting van heden werd bovengenoemd ontwerp van wet met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Nog steeds blijft de toestand des konings het onderwerp van aller gesprekken. Volgens het laatste uitgegeven bulletin, werd de ziekte des konings als geweken en zijne herstelling alleen als eene kwestie van tijd beschouwd. Evenwel is men alge meen van gevoelen, dat men in korten tijd den koning, wiens toestand als hopeloos beschouwd wordt, zal verliezen. Behalve het graveel, waaraan Z. M. sinds eenige jaren lijdende is, wordt zijn toestand nog verergerd door hvdropisie en een algemeen ver val van krachten. Naar er een gerucht in omloop is, zou koningin Jmaliaweduwe van Louis Fliilippeniettegenstaande hare hooge jaren Brussel bezoeken ten einde nogmaals koning Leopold te zien. Prins Alfred van Engeland en de graaf en de gravin d'Eti vermoedelijk troonopvolgster van Brazilië, bezochten mede den hoogen lijder. Eindelijk verhaalt men in onze hoofdstad, dat. de sluijer, welke den waren toestand des konings omhuld, hare oorzaak vindt in het uitgedrukt verlangen des vorsten om zoo min mogelijk de algemeene opinie te verontrusten. Het is echter zeker, dat deze maatregel verkeerd werkt en des te meer indruk op de menigte maakt. In den laatsten tijd hoort men met eenigen meerderen lof over

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2