1805. IN0. 38. 52ste Jaargang. 35tnncii(anöscl)c lengten. MAANDAG 15 MEI. de oprigting van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden. Dat Eonds, gestijfd door dt giften tijdens den strijd tegen België ontvangen, door jaarlijksche col lecten, door schenkingen en legaten heeft namens het Nederlaud- sche volk aan vele duizenden hulp iu hunnen nood aangeboden: aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eeue schoone uitging van onzen volksgeest zijn; maar nu wij weldra met dank baarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd, nu vooral mag van ons verwacht worden, dat wij het voorbeeld onzer Vaderen volgende, het door hen ge stichte Fonds sterken, opdat: MSCHE ('OliltWT. I»e uitgave deser Conrant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I'rljs per kwartaal 1,35fr. p. p. J 1,90 Gewone ad vertent lEn worden a SO cl. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels f 1,20, behalve het zegelregt, De Inzending van advertentlën kan gesehieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. BoliLondmaltlng. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge meente, dat de blanco verzoek-biljettenom acten en vergun ningen voor de JAGT ES Y1SSCHERIJ, vermeld in art. 5 der wet van den 13 Junij 1857, (Staatsblad no. 87,) van heden af, op de gemeente-iecretarie kosteloos verkrijgbaar zullen zijn en dat die verzoekschriften behoorlijk ingevuld en onderteekend in den loop dezes maand moeten worden ingediend bij den bur gemeester, ter opzending aan den heer commissaris des konings iu deze provincie. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekon digd, aangeplakt en geplaatst in de Qoestche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 Mei 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. - 1 LJNDQ EN O 0 TEN Toen nu 50 jaren geleden ons onafhankelijk volksbestaan be dreigd werdheeft het Nederlandsche Leger, onder aanvoering van den Prins van Oranje, krachtig en roemvol medegewerkt tot afwending van het gevreesde jukmaar ook zij, die zei ven het zwaard niet konden aangrijpen, hebben willen bedragen ter bewa ring der vrijheid kort te voren verworven, en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter vereeniging in werkzame liefderijke, vaderlandsche, deelnemende zorg voor oude Nederlandsche Krijgslieden," was het antwoord, door het gansohe volk gegeven aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gratificatie worde verleend ter herinnering aan die heugelijke overwin ning; in het Fonds als deelgeregtigden worden opgenomen alle Nederlanders, die bij Waterloo gestreden hebben, en van goed zedelijk gedrag doch onvermogend zijn; de categoriën van deelgeregtigden tot het Fonds worden uitgebreid, opdat bonderde oude en verminkte of infirme krijkslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onderstand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamd! zegge niemand: het is de roeping des Staatsniet de mijneden krijgsman in nood te ondersteunen! De Staat ja verleent peneioen en gage- ment, maar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgesteld, en vermag niet acht te slaan op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders! in 1815 beriep men zich niet, waar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Staat, doet ook gij zulks niet in 1865. De buitengewone giften die Gij tot de voorschreven doel einden zult willen afzonderen, zullen worden ingewacht door al de Leden van het Hoofdbestuur, en door al de Leden der Dis tricts- en Plaatselijke Comraissiën ten Uwent gevestigd. Amsterdam, 10 Mei 1865. Het Hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden: J. W. H. RUTGERS van ROZENBURG, President. H. L. M. LUDENSecretaris. De leden der Districts-Commissie te Goes zijn: Mr. W. G. de KNOKKE v. d. MEULEN. a J. H. de LAAT de KANTER. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE. M. J. SOUTENDAM. Dr. N. J. F. VERSCHOOR. Bij gelegenheid dat wij eene plaats verleenen aan het mani fest aan het Nederlandsche volkdoor het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden gerigt, vestigen wij de aandacht ook van onze lezers op den belangrijken gedenkdag, die aanstaande is. Weldra zal het 50 jaren geleden zijn, dat de slag bij Waterloo plaats hadde veldslag die door eene schitterende overwinning voor ons gekroondons in 1813 herboren volksbestaan bevestigde. Wel werd jaarlijks die dag meer of minder in herinnering ge- bragtmaar de belangstelling verflaauwde door allerlei verklaar bare oorzaken. Het is daarom wel eens goed, dat groote ge beurtenissen in opzettelijke feestvieringen worden herdachtomdat bij volgende geslachten de dankbare berinnering daarvan zoo ligt veÜoree gaat. Al zijn er cog maar weinigen in levendie san den beslissenden slag hebben deelgenomen, al is voor een groot deel een nieuw geslacht verrezen dat slechts uit de geschiede nis de gewigtige gebeurtenis kent, ons volk heeft aan het feit van 18 Junij 1815 te veel te danken, dan dat de nu levenden zouden mogen vergeten, wat de graven op Waterloo's vlakte verkondigen. Indien eens de daar geleverde slag eenen anderen uitslag had gehadwie zegt onswat treurige en ver strekkende gevolgen daaruit waren voortgekomen. Maar zeker is het, dat de val van den overweldiger ons het rustig bezit hergaf van pas herkregen voorregten; dat de overwinning met zooveel bloed gekochtaan de bevordering van eenen weldadigen vrede bevor derlijk wasdat Oranje's trouw aan het vaderland, daar bezegeld, eenen hechten band om het gewaardeerde stamhuis en het Neder landsche volk gevlochten heeften dat nog de latere geslachten de heilrijke uitkomst van dien bloedigen stryd zullen zegenen. Waarom zou dan geene blijde feestviering worden voorbereid, en hoe natuurlijk is hetdat het vaderlandsch gevoel wordt opge wektopdat na 50 jaren, die eerste dag der week, die toen redding bragt uit nood en angst, nog eens met dankbare inge nomenheid worde herdacht. Maar wij vereenigen ons ook gaarne- met het woord aan onze landgenooten, hierboven geplaatst, en sporen er toe aan om vóór alles de erkentelijkheid voor de ootTangen weldaad in eene daad der liefde te toonen. Daardoor wordt het beste gedenkteeken opgerigt en het meest genotrijke I feest gevierd. En hoe gelukkiger wij ons gevoelen, dat nog altijd de vrede-palmen ons beschaduwen, desteminder mogen wij vergeten tot wat prijs zij verkregen zijn, destemeer voegt het ons een heilige pligt omtrent hen te vervullenwier krijgs- lauweren onze roem onze trots moeten zijn. -^5 De tweede kamer/ is ^etfcd^/b^andeling van het regering» reglement voor Wfest^ Indie' Z^.tUrdóg genaderd tot art. 117. Verscheidene amendjsmepten o. door den heer Roehussen voor gesteld zijn verworpen. Aaqgenomtp is het amendement van den heer Schimmelpenning- waarbij de geestelijken en bedienaars ran de godsdienst van allÓMleelneraing aan het bestuur worden uit gesloten. (Per Telegraaf.) In de zitting van heden is genoemd regie-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1