Jïïiirtitöertijteii. llöoertentien. Besteding. over den dam langs het spoorwaartoe ruimschoots de gelegen heid bestaat. De Voorzitter stelt voor, om van dien wenk gebruik te maken en burg. en weth. te raagtigen zoodanig rekwest aan den minister aantebieden. Waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Jaarverslag van den archivaris der gemeente over 1864 waarvan voor het jaarverslag der gemeente het noodige gebruik zal gemaakt worden. en g. De staatsbladen no. 26 en 27, welke bij de overige worden gevoegd. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en veranderd in eene geslotene zitting tot het behandelen der reclames tegen den hoofdelijken omslag. De heeren Soutendam en Fransen van de Putte hebben intus- schen hunne plaatsen ingenomen en mr. van Voorst Vader heeft de vergadering veriaten. De vergadering weder openbaar gemaakt zijndezegt de Voor zitter dat het kohier door den raad met eene vermindering van 18,90^ wordt vastgesteld op 22426,85 en alzoo gewijzigd nog 8 dagen ter visie zal liggen. Het kohier der honden-belasting, waartegen geene reclames zijn ingekomen wordt vastgesteld op 432,—. Alsnu legt de Voorzitter over de planteekeningder ontwor- pene hoogere burgerschool en burger-avondschool voor deze ge meente waarvan de kosten op circa 30,000 zijn geraamd en stelt voor dat plan zoo als het is ontworpen en begroot voor- loopig te arresteren en aan den minister van binnenlandsche zaken ter goedkeuring aantebieden. Spreker brengt dat voorstel in behandeling. De heer mr. Saaijmans Vader kan aan het voorstel zijne goedkeu ring niet hechten, daar het in zijn oog op eene te groote schaal is ingerigtde finantiële krachten der gemeente te bovengaande. De heer Fransen ran de Putte brengt iq herinnering dat de overgelegde ontwerpen het gevolg zijn van een raadsbesluit, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd, waarbij het maken dier ontwerpen werd opgedragen aan den Districts-schoolopziener en de Plaatselijke schoolcommissie. Spreker zegt dat ook bij hem de kosten zwaar wegen maar hij zich daardoor niet heeft laten afschrikken met het oog op de voordeelen die uit zoodanige inrigting kunnen voortvloeijen het komt hem voor dat die overweging had moeten ter sprake gebragt zijn bij de discussie over het beginsel, en de Raad nu moeijelijk terug kan treden. Spreker is overtuigd dat het project voldoet aan de eischen eener zoodanige inrigting, zonder eenige luxe. De heer mr, S. Vader persisteert bij zijn bezwaar. Mr. de Laat de Kanter merkt op dat het project niet op te groote schaal is ingerigt maar zoo beknopt als mogelijk was om te kunnen voldoen aan de daaromtrent gestelde eischen en voorwaarden van het subsidie; dat in het ontwerp geen enkel locaal is gelegd dat niet volstrekt noodzakelijk is en men er wel op bedacht moet zijn dat de tegenwoordige fransche jongens school daaronder begrepen is. Niemand verder het woord verlangende brengt de voorzitter zijn voorstel, „om het plan zoo als het is ontworpen en begroot voorloo- pig te arrestereu" in hoofdelijke stemming en wordt het aangeno men met 8 tegen' 1 stem, die van den heer mr. Saaijmans Vader. De Voorzitter brengt als nu in behandeling de Verordening regelende het openbaar middelbaar onderwijs. Die verordening luidt aldus: Niemand over de algemeene strekking op de afzonderlijke artikelen het woord verlangende wordt die verordening zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het Desluit tot vaststelling van het getal der leeraren bij de hoogere Burgerschool en Burger-avondschool en het bedrag hunner jaarwedden luidende als volgtis met algemeene stemmen goedgekeurd. Het Besluit tot heffing van schoolgeld op de hoogere burger school en burger-avondschool, met daarbij behoorende Verordening regelende de invordering van het schoolgeld, luidende als volgt: worden mede met algemeene stemmen goedgekeurd. Plet ontwerp Besluit tot opheffing der Fransche jongensschool wordt op voorstel van mr. de Kanter aangehouden tot eene volgende vergadering Wordt wijders besloten: de planteekening, de Verordening regelende het openbaar middelbaar onderwijs, en het Besluit tot vaststelling van het getal leeraren en het bedrag hunner jaarwedden aan Z. E. den Minister van Binnen landsche zaken ter goedkeuring aantebieden. Ten gevolge van de voorloopige kennisgeving van den heer Commissaris des Koningsdat de geprojecteerde leening van f 14000,uit de fondsen der voormalige gilden niet is goed gekeurd, stelt de voorzitter voor eene geldleening te doen van 14000,in aandeelen van 500,tegen 5 'sjaars en minstens eene jaarlijksche aflossing van 500,uit de gewone inkomsten der gemeente en daartoe aan heeren Ged. Staten magtiging te vragen. De heer mr. Saaijmans Vader zou wcnschen dat de geldleening alleen gedaan werd voor zooveel noodig was tot het daarstellen eener nieuwe brug. ln eene latere Courant meletedeelen. De Voorzitter vindt geene vrijheid om terug te komen op het geprojecteerde plan bij de begrooting, en merkt op dat er geene verandering in het reeds gemaakte plan gebragt is. Mr. Saaijmans Vader zegt: bij de behandeling der begrooting zeer tegen de leening van 14000,gesproken te hebben en vindt geene vrijheid om de gewone herstellingskosten te bestrijden door negociatie. De heer van Kerkwijk beantwoordt den laatsteri spreker en zegt: dat er voor de brug benoodigd isf 9000, havenboorden- 3000, en nieuwe sasdeuren- 2000, Znmen. 14000, en geene dezer drie posten kan gerekend worden te behooren tot de gewone herstellingen. Niemand verder het woord verlangende wordt het voorstel van den voorzitter in hoofdelijke stemming gebragt en aange nomen met 8 tegen 1 stem die van den heer mr. Saaijmans Vader. Nog is ingekomen een verzoek van heeren directeuren der meestof „de Zon" om voor het bouwen eener schoorsteen vier vierkante ellen ten noorden der Meestoof en tot het graven eener welput 3 vierkante el bezijden de aanwezige, dus te zamen 7 vier kante el gemeente grond in gebruik te mogen hebben op zoodanige voorwaarden als de raad zal goedvinden. De Voorzitter stelt voor dat verzoek intewilligen tegen betaling van 1,per roede 'sjaars. De heer v. d. Putte vraagt of B. en W. ook hebben onder zocht de voorwaarden waarop die grond vroeger aan directeuren der genoemde meestoof is afgestaan Zoo niet of B. en W. dit nog zullen nazien en stelt voor de zaak aantehouden tot eene volgende vergadering. De Voorzitter zegtdat dit niet gedaan is, maar daar eene vertraging niet wenschelijk is stelt hij voor B. en W. te magtigen Om na inzage van de voorwaarden der primitieve uitgifte het verzoek van directeuren op diezelfde voorwaarden toetestaan waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Het verzoek van P. J. Kolenbrander, om remissie van de be lasting op de houden ad 1,60 voor het 2de half jaar van 1864 wordt zonder hoofdelijke stemmen ingewilligd. Niemand verder iets voortestellen hebbende sluit de voorzitter de vergadering. Verleden week is te Colijnsplaat aanbesteed het bouwen eener nieuwe Meestoof door stoom gedreven, (zijnde thans de vijfde fabriek van dien aard in NoordBeveland) welk werk is aangenomen door dhr. A. Tazelaar, te Wissenkerke, voor ruim f 17,000. GOES, 11 April 1865. Met geringe uitzondering werden heden vorige vveekprijzen bedongen TARWE en ÏIAVER wel zoo vast de eerste 10 et. de HAVER tot 25 et. ■Jiooger betaald, ROGGE fiaauwer. De notering luidtTARWE 7, a 7,60. ROGGE 5,25 5,40. W. GERST/ 4,10 a 4,50. Z. DITO f 3,50 a 4,—. HAVER 3,75 a f 4,—. GROENE ERWTEN 6,50 h f 6,75. PAARDENBOONEN 5,50 a f 5,05. BOTER 1,— 5 1,05 het ned. ffi. EiJERS (kippen) 2,20 5 2,40 de 100 stuks, AMSTERDAM, 12 April 1865. ROGGE op levering ƒ150,—. Oct. ƒ159,—, f 160,—. KOOLZAAD vast zonder handel. RAAPOLIE ilaauwer, vlieg./39'/2, op 6 w, 403/4. LIJN OLIE mede flaanwer, vlieg, f 33'/.,, op 6/w. t 34:l/2. LONDEN, 12 April 1865, GRANEN met beperkten handelvast. AVIGNON, 8 April 1865, MEEKRAP. Rosé wortel fr. 32. Napelsche Alizari 18 m fr. 38, 30,rn. fr. 39,50. Gemalen rosé fr. 42 a 43 en Palud fr; 45 a 47. BROODPRIJZEN. Naar de vroegere zetting, Tarwen brood 13 ct. I Masteluin brood 10 et. Tarwen Krop brood 11 Rogge brood 9 Voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegen heid van hun huwelijk ondervonden betuigen de ondergetee- kenden ook namens hunne wederzijdsche betrekkingen hartelijk dank, Amsterdam, G. B. SALM. April 1865. J. M. SALMde Jongh. fJjPIIII00» Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes, van den 7 April 1865 behoorlijk geregistreerdis JANNA. LINDENBERGzonder beropp, wonende te l'erseke, ter zake van krankzinnigheid onder curatele gesteld. M. P. BLAAUBEEN (kosteloos.) Procureur. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes, van jjgjj rj Apr;i 2865 behoorlijk geregistreerd, is ELISABETH TAALMAN, zonder beroep, wonende te Ron- tenisse ter zake van krankzinnigheid onder curatele gesteld. M. P. BLAAUBEEN (kosteloos.) Procureur.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3