1865. N°. 30. 52" jaargang. Imnenfmtöscöe lengten. DONDERDAG 13 APRIL. Me uitgave dezer Courant geseliiedt Maan- j1/0/ dag en Donderdag avond, nltgezonderd Vl "i ri-z3— 'i! op feestdagen. ('rijs per ^wartaal 1,55 fr. p. p. 1,90 tïewcne adverteiitiFii «vorden a SO ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f 1,30behalve liet zegelregt. De inzending van advertentiCn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op aanstaanden Maandag, 2dc Paasckdagwordt de Goessche €ou,rant niet uitgegeven. ]3els.end.malims, BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 10 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art. 365 der gemeen tewet, heeft vastgesteld de kohieren van den HOOFDELIJK EN OMSLAG en de BELASTING OP DE HONDEN voor deze moeten zetten om de beleediging uit te wisschen. De partijen ontmoetten elkander even buiten Brusselwaar alles door ge tuigen geregeld was, opdat de moord volgens alle wettelijke vor men zoude geschieden. Gelukkig werd de minister slechts ligt gewond, terwijl hij zelf mis schoot. En nu nu komt de heer de Laet met eene verklaring van zijne zijde, dat hij den minister acht en eerbiedigtdat hij hem tot deloijale handeling niet in staat achtdat hij zijne woorden intrekt en zich voortaan niet meer tot dergelijken zal laten verleiden. Onwillekeurig rijst de gemeente over den jare 1865, welke ter secretarie dezer gemeente ™aS> waarom die verklaring niet afgelegd van te voren? Waarom ter lezing gelegen hebben, van den 18 Maart 11. tot den 3 April j eerst eene poging gedaan om elkander te dooden Waarom el- daaraanvolgende. i j- ~-i- i--- i.i -- j- Dat genoemde kohieren andermaal ter lezing nedergelegd zijn ter secretarie dezer gemeente, van heden af tot en met Zaturdag den 23 dezervan des voorraiddags negen 'tot des namiddags Twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag by heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekon digd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 11 April 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris II. C. PILAAR. Schier in alle landen gaat in onzen tijd eene stem op die verlangt, dat niet langer de wet voorschrijve om menschen het leven te benemen. De overtuiging breidt zich uit, dat geene der redeuen, voor de onmenschelijke straf aan te voeren, die welke haar bestrijden kunnen ontzenuwen. Bij vele regeringen schijnt ook meer overhelling tot afschaffing dan tot handhaving van de dood straf te bestaan. Wij mogen ons dus vleijen dat de tijd niet meer verre is, waarin men ook den diep gevallenen gelegenheid laten zalom de afschuwelijkheid van het kwaad te leeren inzien, zijne misdaad te betreuren en zooveel mogelijk uit te wisschen. Maar breekt die gelukkige dag aan dan blijft nog eene groote taak over die namelijk om niet alleen door de wet, maar door ernstige overtuiging een ander kwaad uitteroeijen wij bedoelen het tweegevecht. Het is waar daartegen bestaan wettelijke be palingen maar die gedurig op nieuw worden bespot en verguisd. Telkens leest men dat hier of daar een tweegevecht plaats had, meestal met treurigen afloop; en de ervaring leert, dat terwijl de man die in een oogenblik van blinden drift een manslag beging jaren in den kerker zucht en door de maatschappij altijd als een moordenaar gebrandmerkt blijftde moordenaar in een duël de kerkerstraf ontgaat en als een man van eer door velen wordt verheven. Wordt nu de doodstraf afgeschaft, op grond vooral, dat aan niemand het regt toekomt om den medemensch bet leven te benemendan is het te hopendat ieder beleedigde evenzeer van de waarheid doordrongen zal wezen dat personele beleediging evenmin regt geeft om het leven te rooven als de overtreding van de maatschappelijke wet. Wij weten, dat'men gewoon is het duël uit een ander oogpunt te beschouwen, maar wij hebben nog nooit eenige gezonde rede hooven aanvoeren, die dezen moord wettigt of het bespottelijke der daarvoor aangevoerde gronden wegnemen kan. Het gebeurde dezer dagen in Belgie heeft het weder duidelijk doen uitkomen, hoe onverantwoordelijk en dwaas vaak de handeling isdie men een eergerigt noemt. De afgevaardigde de Laet daagde den minister van oorlog uit, omdat deze hem in de kamer beleedigd had. De heer de Laet, een vader van acht kinderenmeende zijn leven op het 3pel te kander eerst de verzoenende hand gereikt na de mislukte aanval j op het leven? Had dan het aftrekken van een pistool het ge- moed van den wrok ontlast? Was door die twee kogels aan de eer voldaan en alzoo verkregen wat noch het gezond verstand noch de bede van echtgenoot en kroost, noch vriendenraad hadden kunnen uitwerken? Wij kunnen begrijpen dat iemand door rede nering zijne onverzoenlijkheid laat varen,^jnaar dat hij, zelfs voor het woord der liefde onvatbaar door een enkel pistoolschot zich van een woedenden tijger in een gedwee lam laat veranderen dat pleit niet voor zijne opvatting van den adel der menschelijke natuur. Wie ijst niet op het denkbeeld dat een moordend lood hier een nuttig huisvader plotseling uit zijnen kring kon gerukt hebben, en welke eer was het voor zijne nagedachtenis geweest, als eenige heethoofden hem geprezen haddenmaar vrouw en kinderen door zijne handeling in het diepste ongeluk' Waren ge stort. En dat kwkad kon zoo gemakkelijk worden weggenomen als men zich een waar begrip van eer zocht te vormen en het gruwelijk denkbeeld van den voortijd varen lietdat elke ware of vermeende smet met bloed moet worden uitgewiacht. Het bloed, op een schavot of in een duël vergotenkan niet anders dan bezoedelen, en in geen stand kan een moedwillige doodslag iets anders dan eene onteevende daad zijn. Wij raden daarom alle voorstanders van het duël aan om te lezen de schoone no velle van H. Conscience, onder den titel: Menschtnbloeddie in aanschouwelijken vorm eene onloochenbare waarheid verkondigt. Op Dingsdag, 9 Mei a. s., zal in de verschillende gemeenten van het district Goes de verkiezing plaats hebben van vier leden voor de provinciale staten, ingevolge de rooster van aftreding, waartoe behooren, de heeren mr. J. C. It. van der Bilt, J. W Vader, O. Verhagen en J. H. Bybau. De laatste mailberigten uit O. I. deelen mede, dat tot le luite nant bij het garn. bat. op de Zuid en Oostkust van Borneo benoemd is A. van der Straate. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van C. L. Huizervroeger brievengaarder te Kapelle, medegedeeld in ons vorig nummer. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard en veroordeeld in eene correctio nele gevangenisstraf van driejaren, vier geldboeten es in de kosten. Men schrijft ons uit Cortgene, vau.,.eergisteren, het droevig overlijden van een tweejarig zoontje van den landman TV. aldaar Het knaapje speelde op de werf der hofstede en schijnt zich te kort aan de sloot van den weg gewaagd te hebben, althans eenige oogenblikken nadat het vermist werd vond men het daar levenloos. De geneesheer, dhr. v. Hoogendorpheeft,-"nog het mogelijke maar te vergeefs gedaan om de levensgeesten op te wekken, De droefheid der ouders laat zich niet beschrijven.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1