ijcfiiemjöe dkrigten. «ftöüertetilten. ieder in het oog springt maar waar die de eenige uitweg aanbood om de goede verstandhouding tusschen den koning en het parle ment te bewaren, door ieder welgezinde hls éene waarhèid moet worden aangenomen. Iti de zitting van gisteren heeft de kamer zich beziggehouden met een ontwerp van wet regelende eene verhooging van pen sioen voor de schoolmeesters ten platte lande. Ook dit is een nieuw bewijs voor de zorg welke het ministerie aan de gewigtige zaak van het volksonderwijs wijdt. Boerhave beweerdedat de menigte van geneesmiddelen ner gens toe dient dan om de geneeskunst bespottelijk te maken en de hoogleeraar Thomassen verzékéidedat in verreweg de meeste gevallen onze kelder en keuken krachtige middelen op leveren om zelfs de meeste in- en uitwendige ziekten te genezen, indien men daarbij eenige weinige middelen uit onze apotheken voëgt. In Engeland wordt jaarlijks per hoofd 18' pond sui ker gebruikt, in Frankrijk ruim 7 en iu Nederland 6 pond. Ons volk zou zich in die verhouding gelukkiger kunnen achten, in dien het voor de besparing op het suiker gebruik eenige ponden vleesch meer kon verkrijgen. Maar hoe zou in dit opzigt de verhouding bij de drie jjénoëitide natiën zijn Te Geel is een man met één been gehuwd met eene vrouw zonder armen. De oudste soldaat van Europa is wel zekere Iwan Bedulicsbe- liobrendé tot het op de grenzen liggende regiment van Ognitin in Oostenrijk. Hij is 122 jaren oud en diende reeds in den zevenjarigen oorlog onder de Pendours van Trenk. Een inwoner van Koningsbergen heeft sedert een jaar de betaling der belasting op het inkomen geweigerd, zoodat geregeld elke maand een deel van zijn huisraad verkocht wordt tot goedmaking van het ver schuldigde. Het schijnt hem zoo goed te bevallendal hij nu ook geweigerd heeft de belasting op de gebouwde eigendommen te voldoen. Een goudsmid te Brussel heeft eene crinoline geëxponeerd waarvan de veeren uit zilver zijn vervaardigd. Men schrijft uit Londen terwijl dezer dagen een goederentrein een naauwfen doorgang tussehen de bergen in de nabijheid van Perth passeerdestortte een rotsblok ter zwaarte van meer dan drie ton, met donderend geraas op de rijtuigen nederwaarvan vier met al wat zij bevatten werden vernield. Men ijst op het denkbeelddat de rotsklomp op een passagierstrein ware ge vallen. Te Vogelensang is een boer overleden, die in der tijd, naar men zegt, 35,000 heeft gegeven aan de nieuw gebouwde Ttoomsch-katholieke kerk aan de Vogelensang met de bedoeling, dat daarvoor de kerktoren zou worden gebouwd. Later heeft hij nog trouw voor de inwendige inrigting der kerk bijgedra gen zijn overlijden is dus voor de kerk een groot verlies. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De opvoering onzer rederijkers kamer Vondelin de vorige week op twee achtereenvolgende avonden gehoudenheeft weder om eene schoone bladzijde aan de geschiedenis der kamer toe gevoegd, wel waardig dat met een enkel woord meer bepaald de aandacht daarop gevestigd worde. Op nieuw hebben de leden het bewijs gegeven, dat zijmocht hun ook menig verdienstelijk lid in de laatste jaren ontvallen zijn, desniettemin over uit nemende krachten te beschikken hebben om een drama van den omvang als de Gr iffde Salier" van onzen dichter Hofdijk is, optevoeren en met gevoel weder te geven. Zonder vleijerij toch mag het gezegd worden, dat de voordracht van dien aard was, dat men gewaand zou hebben kunstenaars van beroep en geene dilettanten voor zich te hebbenzoo groot was de gemakkelijkheid waarmede allen zonder onderscheid zich van hunne taak hebben gekwetenalleen ijverige studie kan dan ook zoover gebracht hebbendat men niet alleen de door den dichter aan een' persoon in den mond gelegde woorden van bui ten leert, maar diens gansche rol in zich opneemt en die, als tot eigen voortbrengsel verwerkt weêrgeeft op eene wijze als wij het bij deze opvoering weder aanschouwden. Dat de juiste keuze der costumen veel bijdroeg om het publiek eene verplaatsing van ruim duizend jaren achteruitte verge makkelijken, behoeft niet gezegd te worden; jammer dat de eigen aardige toestand een el' rederijkers kamér de opvoering van andere klassieke stukken zoo moeijelijk maakt, vooral door de zwarigheid der vrouwenrollenongetwijfeld toch zou een stuk, waarvan de tijd der handeling wat later was, dan juist de nevelachtige mid deleeuwen en waar de handelende personen en toestanden wat meer onder het bereik van ons hedendaagsch publiek vielen oneindig veel bijdragen om juist door beter begrepen ook meer naar waarde geschat te worden. Met erkenning van de groote bezwaren, die er aan verbonden zouden zijn, kunnen wij het toch niet nalaten (wetende dat het de wensch van velen is) aan de kamer in bedenking te geven of zij niet bij eene vojgende op voering hare keus zou kunnen bepalen op een stuk waar de toestanden meer genomen zijn uit het gewone leven en de intrigue daardoor meer onder de algemeene bevatting valtom mij toch slechts bij één voorbeeld te bepalen en wel bij een der hoofd momenten van het stuk; wie der aanwezigen heeft zich de ver rassing of liever de ontzetting kunnen verklaren waarmede de Kinheimer Adelingen uit den mond van Griffo vernemen dat hij niet is Griffo, maar integendeel Sexwulf zeker al zeerzeer weinigen en toch heeft de dichter met dat geheim het gansche stuk door zorgvuldig te bewaren er eene der meest piquante scènes mede op het oog gehad. De vrolijke stemming waarin het goed en vlug afgespeeld nastukje Uit Indie Terug" van D. T. van Heijst, het publiek bragt, getuigde genoeg hoezeer het in den smaak viel. Het was eene gelukkige gedachte van de leden om zich den volgenden avond nogmaals de moeite te getroosten om beide stukken op nieuw voortedragen en tot de bijwoning daarvan voor weinige stuivers de gelegenheid opentestellen ook voor een pu bliekdat anders nooit in de gelegenheid is, om in dien vorm de kunst te leeren kénnende vrij talrijke opkomst leverde het bewijs, dat de kamer een bestaande wensch bevredigde en moge ook al op Woensdag nog meer dan de vorige avond, de hier boven gemaakte opmerking van toepassing geweest zijntoch verdient eene dergelijke belanglooze poging om het gevoel voor en de liefde tot de kunst zoo mogelijk in alle klassen onzer bur gerij aantemoedigen hoogen lof. Ik eindig dan ook met den wensch, dat Vondel steeds voort moge gaan om op dergelijke wijze krachtdadig te blijven mede werken, tot de bevordering en ontwikkeling der kunstzin in ons midden. Met de plaatsing van bovenstaande zult u verplichten Uw dw. Dienaar, Burgerlijlien Stand,. van den 1 tot én met den 8 April 1865. Gehuwd Den oden, Gerlof Bartholomeus Salm, oud 33 jaren, ieed*, en Jacoba Maria de Jongh, oud 24 jaren, jonged. den 6den, Maarten Beinhout, oud 55 jaren, wed', en Tannetje van der Vine, oud 59 jaren, wed. I.eendert Korslanje, oud 26 jaren, jongm. en Elisabeth de Dreu oud 25 jaren jonged. Geboren Den 2den Abraham Janz. v. leendert Allertus van der Jagt en Teentje van der Peijl. den odenElisabeth Ca- tliarinad. v. Gilles Martinus Smolders en Anna Pieternella van der Does. Eioitz. v. Dirk van der Mark en Alida van Boven, den hden Jan Willemz. v. Adriaan de Bruijne en Gerritje Krüger. Jacoba d. v. Anthoni Okke' en Pieternella Beuns. den Gden Hendrikz. v. Adriaan Verberkmoes en Dirkje Schip pers. Adrianus Marinus Martinus, z. v. Anthonij Marinas van Kalmthout en Cecilia Maria Kier,its. den Ssten, Jacobus Johannes, z. v. Cornelis Reijnierse en Johanna Elisabeth de Witt. Overleden: Den 3denJacoba Beuns, oud 6-2 jaren, jonged. den 3d en, Maria Adriana den Hollander, oud 48 jaren, geh. met Gerardus Vlaspulder. Susanna Cornelia Bouvet, oud 42 jaren, jonged. den 3d en, Marinus Sandee, oud 73 jaren wedr. van Cor nelia Maria Allaart. den Iden Susanna Desson oud 61 jaren, geh. met Abraham le Due. Hendrik, oud 1 dag, z. v. Adriaan Verberkmoes en Dirkje Schippers. 256e STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 5e klasse. 17» lijst. N«. 14247 1000,— nn. 11362, 1000,— en eene premie van 30,000,no. 10315, niet, maar eene pre mie van 8000, STOOMSCfflP: 33ES STAD <3rOjE3S. APRIL 1865. ure. van ROTTERDAM. ure. 'smorg. 6, 7,-. ii van BOES, Woensdag 12 'smorg. Vrijdag 14 Maandag 17 11,-. 11,30. 5,-. Dingsdag 11 Donderdag 13 Zaturdag 15 8,-. STOOMJAGT: SSTJIID-BHVSlbANrD. APRIL 1865. van ROTTERDAM. ure. van BOES. ure. Woensdag 12 'smorg. 6,30. Dingsdag 11 'smorg. 11,30. Vrijdag 14 8,15. Donderdag 13 'snamidd. 12,30 Maandag 17 9,45. j Zaturdag '15 1, Per T'oXegjE-aatf. ROTTERDAM, 10 April 1865. TARWE en WINTERGERST 20 ct. WITTE en BRUINE BOONEN 50 ct. ERWTEN 25 ct. lager. MEEKRAP. Aanbiedingen zeer geringprijzen vast. V©ÖS8Ïa€M*PICS BERIGT. In den loop der maand Mei 1865 zal te Middelburg, dooi den Notaris Th. van Uï'E PIETERSEin het openbaar wor den verkocht: Een AANDEEL van ongeveer 35 Bunders in den, in 1846 ingedijkten Onrust- polder, Eiland Noord-Beveland.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3