S8«5. N°. 28. 53"" jaargang. 35trmcnfanösdje Okrigten. DONDERDAG 6 APRIL. We Hltaave dezer Courant geschiedt Maan. Ugf_ dag en Donderdag avond, uitgezonderd i I Cu S(),/|irsb,r5£P: op feestdagen. Vk Prijs per kwartaal I.J5 fr. p. p. f 1,99. Gewone advertentiPn worden a SO et. de regel geplaatst, tieboorte-, huwelijks, en doodberigten van 1*6 regels f' 1,!9, behalve bet zegelregt. De inzendiug van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bij dit no. behoort een bijblad, houdende behalve de aankon- diging eener raadsvergadering op Woensdag 12 April a. s. nog drie bekendmakingen, als: twee van wege ons bestuur betreffende de aanbrenging van stoom werktuigen in de Meestoven nde Zon" en nde Liefde," en een betrekkelijk de executoir verklaring van de kohieren 5 en 6 der personele belasting 1863'4- De Nieuwe TJtrechtsche Courant, gewag makende van ons artikel, waarin wij aanwezen, dat de eigenlijke antirevolutionaire partij hier te lande niet zoo uitgebreid is als de heer Groen dit doet voorkomen, meent, dat wij meer bepaald schreven met het oog op hetgeen in Zeeland plaats heeft. Tegen deze opvatting meenen wij te moeten opkomen, voornamelijk omdat de kracht van ons betoog veel verliezen zou, indien wij alleen Zeeland als voorbeeld konden aanhalen. Wij staan nog vast in de over tuiging, dat overal in ons land de aanhang van den heer Groen meest bestaat uit dezulken die hem om andere redenen dan om zijne antirevolutionaire beginselen als leidsman volgen. De onbekendheid met die beginselen, de weinige kennis van het staatkundige leven, de heerschappij van het orthodoxisme op godsdienstig gebied, waarbij men staatsburgerlijke pligten achter stelt, zijn verschijnselen die zich overal voordoen. De N. TJtr. Cour. met wie wij volstrekt niet twisten willen, omdat wij hulde brengen aan hare rigting, geeft overigens zelve het bewijs voor onze stelling, dat niet alleen in Zeeland velen den heer Groen, om geheel andere dan politieke redenen, volgen. Als dat blad toch wijst op een onlangs verspreid gerucht, dat velen in Groningen en Frieslandop raad van den heer G. hunne vooroordeelen tegen de Vaccine lieten varen, dan moge het daarin, en teregt, een bewijs vinden voor den weldadigen invloed, dien de heer Groen op zijne volgelingen uitoefent, maar dan stemt het ook stilzwijgend toe, dat niet alleen in Zeeland de antirevolutionaire partij zoogenaamd velen telt, die wel bij den heer Groen zweren, maar daarom niet gezegd kunnen worden zijne staatkundige rigting te verstaan en te deelen. Het feit intus- schen mag wel luide] verkondigd worden, juist tegen over de ver zekeringen van den heer Groendat ook van zijne partij het spreekwoord geldthet zijn niet allen kok» die lange messen dragen. Wij stellen er prijs op ook aan het blad, dat van ons schrijven kennis nam, de verzekering te geven, dat Zeeland niet meer of minder dan andere provinciën het bewijs voor onze stelling levert. Wij hebben er reeds een en andermaal op gewezen, dat som migen zich dezer dagen vermaken, om allerlei gruweldaden op te sommen en die ter overweging aantebieden aan de voorstanders van de doodstraf. Natuurlijk moet dit strekken om de gevolg trekking te laten maken, dat zóó groote misdrijven wel doodstraf verdienen. Daartegen komen velen met gegronde redeneringen op, maar dat doet de lust om akeligheden op te halen niet ver- llaauwen. Intusschen raakt de voorraad open nu gaat men reeds de toevlugt nemen tot het verhalen van misdaden, die nog niet -bewezen zijn, o. a. beroept men zich op hetgeen aan zekeren dr. Pritchard te Glasgow te last gelegd wordt, terwijl de zaak nog wordt geinstrueerd en het nog niet bewezen isdat hier misdaad heeft plaats gehad. Aan den eenen kant bewijst dit voor de armoede aan wat men bewijzen noemt, maar aan den anderen kant is het eene onedele handeling, om misdaden te last te leggen, zonder bewijs, alleen om eene eenzijdige opvatting te verdedigen. De Tweede Kamer heeft Dingsdag eene korte zitting gehouden, waarin door den voorzitter eenige mededeelingen zijn gedaan en een rapport is uitgebragt over het adres van den heer Kluifhoojd. De vergadering is daarop verdaagd tot Donderdag. Per telegraaf.Heden heeft de interpellatie van den heer van Nierop over de doorgraving van Holland op zijn smalst in de Tweede Kamer plaats gehad. Het voorstel om overlegging van dè stukken te vragen is verworpen met 29 tegen 20 stemmen. De behandeling van de motie van den heer Wintgens om het programma van het bouwplan vooreen paleis der Staten Generaal nader te onderzoeken, is verdaagd, omdat bij de stemming geen voldoend aantal leden tegenwoordig was. De kamer is daarna op recjes gescheiden. De regering heeft bij de Kamer een westontwerp ingediend betreffende het staats-toezigt bij de oprigting van fabrieken en dergelijke inrigtingen. De heer Groen van Prinsterer heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal kennis gegeven, dat hij om redenen van gezondheid zijn ontslag neemt als lid dier kamer. Sedert lang had genoemde afgevaardigde uit Arnhem van de mogelijkheid gesproken, dat hij tot dezen stap verpligt zoude z\jnzijn besluit verrast ons dus niet, maar zeker zal het algemeen betreurd worden, dat het thans uitvoering moet erlangen. Door den minister van marine is bepaalddat in de maand Mei aanstaande bij de directie te Amsterdam het vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen die als macldnist- leerling der tweede klasse wenschen te worden aangenomen. i Ten gevolge van de buitendienst-stelling van Zr. Ms. schroef- stoomschip het Loowordt ook de luitenant ter zee 2C klasse J. IV. van Kerkwijkmet den 10 dezer op non-activiteit gebragt. Z. M. de koning heeft de tuchthuisstraf van 15 jaren, waartoe H. Koen door hot provinciaal geregtshof in Zeeland veroordeeld wasverminderd tót 10 jaren. Vrijdag zal voor het geregtshof in deze provincie de zaak dienen van C. L. E., vroeger brievengaarder te Kapelle, beschuldigd van het verduisteren van bescheiden hem toevertrouwd, van valschheid in geschriften door het namaken van eene handteekening en van het verduisteren van koopwaren. Achttien getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Te Rotterdam zal de herdenkingsdag van den slag van Waterloo op 18 Junij aanstaande, door een aantal personen uit de bur gerklasse zeer feestelijk worden gevierd door een gecostumeerden optogt, voorstellende de Nederlandsche, Engelsche en Pruissische legers onder aanvoering der generaalsde prins van Oranje Wellington en Blucher te paard. Iedere afdeeling zal bestaan uit 120 personen, onder een krijgsbanier, terwijl de Nederlandsche maagd met verdere omgeving de luister van den stoet zal helpen verhoogen. Uit Curacao schrijft teendat bij het afsteken van vuurwerk op maandag 20 februarij, ter eere van 's konings verjaardag plotseling het groote stuk, de Wmet groot geweld in de lucht sprong. Men had onvoorzigtig genoeg granaten aangewend, waar door een matroos van de Atlante werd gedood en onderscheidene personen werden gewond Een stuk ijzer vloog in het /aam van het gouvernementshuis; gelukkig stond de familie voo/een ander raam; een ander stuk ijzer vloog in de slaapkamer d<fr kinderen van den procureur-generaal. Het is dus een geluk, dmt men het verlies van slechts één menschenleven te betreuren had. TJtri'Ljjj

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1