3Stimenranösc(je lengten. JJuitenfanö. genoeg om hem, die voor de maatschappij gevaarlijk is, onscha delijk te maken; de dood van eenen ontlast de maatschappij niet van zoovelen die zijn voorbeeld volgen en is het billijk om te zeggen dat men verbeteren wil, als de weg daartoe wordt af gesneden. Aan geene magt ter wereld komt het regt toe, om tot iemand te zeggengij moogt u niet meer verbeteren aan den «rgsten booswicht moet de terugkeer tot een ordelijk en zedelijk leven worden opengesteld. Dan eerst beantwoordt de wetgever aan zijne roeping alt hij het belang van allen zonder onderscheid behartigt. En men denke toch aan de gevolgtrekking, die uit het beginsel, dat de doodstraf noodig is, noodwendig moet afge leid worden. Als elk krank lid moet worden afgesneden, zonder poging zelfs om het te genezen waar is dan de grens en wat zal er van het ligchaam overblijven De weg tot genezing moge moeijelijk te betreden zijn, maar dat geeft geen regt om te stellen: men vermijde die moeijelijkheid door kort en goed tc zeggen sterf liever dan dat gij u verbeteren zoudt. Dingsdag heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over de geneeskundige wetten voortgezet en is tot art. 35 gevorderd. Ook toen zijn weder eenige amendementen op sommige artikelen aangenomenanderen verworpen. Waarschijnlijk zou de discussie over dit onderwerp Woensdag afloopeu. Gisteren is het vierde ontwerp van de geneeskundige wetge ving met 37 tegen 24 stemmen aangenomen. De heer Hoynck van Papendrecht heeft daarop verlof gevraagd de regering te interpelleren omtrent den toestand der havens op Java en die van Samarang in het bijzonder. De minister van koloniën heeft de verlangde inlichtingen gegeven en daarna is nog door den heer Rochussen het woord gevoerd waarmede de interpellatie afgeloopen is. De kamer heeft teu slotte bepaald welke werkzaamheden in de eerstvolgendeden 6 April aanstaande te houden zitting zullen worden afgedaan. (Per telegraaj.) Het roorloopig verslag omtrent het wets ontwerp op het regt van zegel is uitgebragt. De overgroote meerderheid verklaarde zich voor geheele afschaffing van het zegelregt op de dagbladen. Evenzoo heeft eene groote meerder heid zich verklaard voor de geheele afschaffing van het zegel regt op de adverteutien. Aangenaam was het ons gisteren avond het concert der Zang» vereeniging te kunnen bijwonen. In dubbele mate deed dat harmonisch geluid ons goed, omdat nog altijd de liefelijke koren, die anders reeds om dezen tijd daarbuiten zich doen hooren, door de koude zwijgen. Zal het noodig zijn te zeggen, dat de Zangvereeniging haren roem handhaafde en de Athaliu en de Lorelei beiden op verdienstelijke wijze werden ten gehoore gebragt? Maar wij hebben reeds zoo dikwijls onze nederige hulde mogen brengen aan de priesters der schoone kunst, dat ons de woorden ontbreken om bet op waardige wijze te herhalen. Gelukkig achten wij ons, dat wij nog niet aan het einde zijn van het muziekaal genot en dat nog een concert ons wacht. Wij roeenen onze ingenomenheid met hetgeen voorbij is, niet beter te kunnen uitspreken dan door te verzekerendat wij verlangend uitzien naar wat ons nog wacht; Het Scheveningsche kanaal is in den nacht van Dingsdag op Woensdag weder digt gevroren. De zandschuiten banen zich niet dan met veel moeite een weg. Het heeft dien nacht ander- halven Ned. duim ijs gemaakt. Woensdag morgen was men reeds weder verpligt brandbijten te hakken, betgeen ook gisteren weder moest geschieden. (Haagt. Cour.) De Friessche Courant meldt, dat tegenwoordig velen, die vroe ger gemoedelijke bezwaren hadden tegen de koepok-inenting er thans toe overgaan om zich te laten vaccineren en wel op aanraden van den heer Groen tan Frinsterer. Uit Overijssel meldt men aan het Utrechts dagbladEen op 11. Maandag nit Noord-Amerika ontvangen schrijven heeft eene groote sensatie verwekt onder de landverhuizers die het plan hadden, althans voor een gedeelte, op heden te vertrekken. Dit schrijven behelsde o. a. namelijk niets minder dan de kennis geving van eenige daar gevestigde vrienden, dat men zich van geboorte-extracten moest voorzien, daar alle mannelijke personen beneden de 30 of 35 jaren aan de loting voor den militairen stand moeten deelnemen. Dit denkbeeld met al de gevolgen van dien brengt de arme landverhuizers in zulk een bedroevenden toestand, dat men ze inderdaad moet beklagen, wanneer men weet dat al hun have en goed hier reeds te gelde is gemaakthet noodige voor reis en overtochtzoomede kleedingstukken enz. is aange kocht en daarmede het kleiner of grooter kapitaal is verslonden. Het treurige van die tijding maakte dan ook zulk een diepen indruk, dat vele ouders en kinderen aan den avond van dien dag weeuendc bij elkander zaten niet wetende hoe te moeten handelen. Dat zich niet alleen het jaar 1667 door felle vorst heeft geken merkt, blijkt uit eene te IJsselstein aanwezige oorkonde van het jaar 1435, toen in dat jaar de lente zeer, ja bovenmate koud i» geweest. l)ie oorkonde luidt als volgt: „In 't Jaer onzes Heeren, doen men schreef 1435was de wind omtrent half February veel Oost ofte Noord Oost ende des s' nagts was t' klaar weder tot Ses of Seven uuren toe, ende des daags was 't donker graauw weder tot savonds toe, zeer koude tot Ses of Seeven uuren, ende het en regende niet, noch het en doude niet in de Maart, noch in April, noch in Mey. En op St. Pancrasdag (den 12 Mey oude stijl) hadt het hard ys gemaakt, dat er een kraay op staau konde; en de daar en wies Lover, noch Gras, noch Koren, noch Pruimenboomen en bloeiden niet; noch Kerssennoch Appelen, noch Peren, noch geen Wijngaarden was ontlaaien. Ende daar waren Menschen die geen betrouwen op Goden hadden, ende keerden haar land anderwerf omme, endeen hadden geen Vruchten. En andere Luiden zeiden met Job, God gaf, God nam ende daar zy een hoedt Tarwe afplegen te hebben, daar kreegen zy vier hoedt af van die Zomer, Ende op St. Jan Baptiste dag (den 24 Juuy) zaten de oude vrouwen met grote Koolpotten voor de Kerke, ende de Menschen en konde haar niet verwarmen die by de Straat gingen. Ende het begon te Warmen des daags na St. Peter en Paulus (den 30 Juny) in die octave van St. Jan, ende des daagt zoo scheen de Sonne schoon ende klaar, en des 's nachts zoo reegenden 'tSoetelijk zoo dat alle de Vruchten op het veld wiessen, ende men koft daarna een achtste Tarwe om 8 groot, ende een achtste Rogge om 6 groot, ende een achtste Gerste om 4 groot, ende een achtste Haver om 10 duitenItem een achtste Guldelink- appelcn om 3 groot, ende een achtste Schrijvers om een Bras penning, een achtste Gijs Jans om 6 duiten, en alle ooft daarna. Item een achtste Peeren om 2 stuivers ext, Item een koehooy om 18 stuivers van dat aller beste, Item een varken dat bet aller beste, dat op de markt kwam om drie pond Hollands; (2 gulden 25 cents), Item een Runt, dat 120 pond smeer haddr, koft men om 9 Rijusche Guldens (8 gulden en 10 cents) en alle beesten daarna lager." Daartoe uitgenoodigd, vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, houdende het programma eener volks-opvoering door de rederijkers-kamer Vondel, op a. s. Woensdag. Nadat gelijke opvoering Diugsdag avond te voren vóór de ledsn zal hebben plaats gehad, wil men ook anderen de gelegendheid geven om tegen eene geringe entree, alleen bestemd tot dekking van eenige onvermijdelijke kosten, met het tooneelspel kennis te maken eu zoo mogelijk aanwinst te doen met de kunst der uiterlijke wel sprekendheid. Ongetwijfeld zal het op prijs worden gesteld om bij het kunstgenot dat zoodanige opvoering schenkt, zieh die gelegenheid tot meerdere beschaving ten nutte te kunnen maken. Uit Rome wordt gemeld, dat in eene onlangs gehouden vergadering van kardinalen besloten is het pauselijke leger niet te vermeerderen eensdeels omdat de finantieële hulpmiddelen van den Romeinschen staat dat niet gedoogen, anderdeels omdat eene versterking van de pauselijke krijgsmagt eene uitbarsting van de revolutie toch niet beletten zouwanneer de franscbe bezetting Rome zal hebben verlaten. Tevens wordt gemeld, dat een in het collegie van kardinalen gedaan voorstel, om de on dersteuning der katholieke mogendheden interoepen verworpen is, op aanmerking van den kardinaal Antonelli dat tegenwoordig geene dier mogendheden daartoe in staat is. De brusselsche correspondent van de N. It. C. schrijft aaa dat bladdat de belgische bisschoppen een collectieven brief hebben geschreven aan den koning, om Z. M. te verzoeken het ontwerp van wet op de inkomsten der geestelijken in te trekken. De koning bevond zich te Londen. Te Ostende is den 26 Maart het arsenaal aldaar geheel afgebrand. Volgens dat berigt is al het daarin aanwezige ma teriaal totaal vernield, even als het gebouw zelf, waarvan alleen de vier muren zijn overgebleven, niettegenstaande de krachtigste pogingen tot blussching waren aangewend. De Capitaine gardien de heer Muton, is bij dit ongeval gewond. De heer de Vllegh agent der nationale bank te Gend heeft de vlugt genomenin zijne kas een deficit nalatende van nagenoeg 200,000 fr. Sedert lang is er sprake van eene voordragt tot verhooging van de jaarwedde van den prins van Wallis. Niemand trekt het in twijfel dal het parlement die vermeerdering zonder discussie zal goedkeuren. De prins heeft nu een inkomen van ruim één millioen guldensmaar kan daarmede slechts even rondkomeu. Men zal hem eens in staat stellen om tegen over zoovele ryk# leden van den engelschen adel zijnen rang optehouden.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2