Buitenland. Gemengde toeristen. zigd in vergelijking met vroegere voorstellen zoodat de ver hooging voor bet plattelandwaartegen vele bezwaren waren geopperd teruggenomen is en als equivalent voor het rijk wordt verder een verhoogd in komend regt op thee voorgesteld, terwijl eindelijk eene verhoo ging van den rijks-accij"s op het geslagt in het verschiet wordt gesteld, bij een eventueel tekort in 's rijks middelen. Deze voorstellen zijn door een aantal staten toegelicht. Men meld uit 'sGravenhage van 17 dezer. Heden zijn ter her innering aan den sterfdag van Koning Willem 11op het voet stuk van het standbeeld van dien ontslapen Vorst, twee rouw kransen eerbiediglijk nedergelegd. NnaT de Independence meldtdragen de in Brussel wonende Nederlandsche familieu den rouw over het afsterven van II. M. de koningin-moeder. Bij gelegenheid der begrafenis-plegtigheid te Delft van het stoffelijk overschot van II. M. de koningin-moeder, hadden alle Nederlandsche schepen te Antwerpen en te Gent in de ha»en lig gende, de vlag half top geheschen, ten teeken van rouw. Naar wij vernemen is op de jl. Dingsdag gehouden verga dering der gemeente-besturen in Zuid-Beveland, ter bespreking van het verbeteren der zand- en grindwegen, eene nagenoeg al- geraeeiie toenadering tot het zoo gewenschte doel »vaargenomen en zouden de verschillende polder besturen worden uitgenoodigd ook deswege huune zienswijze mededee.len. In verschillende plaatsen worden dezer dagen adressen opge steld en ter teekening gelegd ten einde bij de Tweede Kamer der Staten-Ger.eraal op eene alyehee'e afschaffing der doodstraf aantedringenen die vreesselijke lijfstraf niet linger in onze regtspleging te dulden. Men verneemtdat tot opzigter over de schorren, aan wassen enz. in en aan de zeeinvsche stroomen, door den minister van financiën als zoodanig benoemd is, de. heer J. J. Brandt, landmeter, vroeger werkzaam bij den lioofd-ingenieiir van den waterstaat in Zeeland, thans mede-directeur eencr stoom houtzagerij te Middelburg. Bij kon. besluit is onder meerderen pensioen verleend aan den deurw. der directe belastingen P. ff'. Gutteling, te Kruiuingeu, ter som van 138, Het mag wel eene bijzonderheid heeten dat het op den 18 Maart, na cenige dagen onstuimig weder met sneeuw en regen, op eens zoo hevig begon te vriezen dat den 20 Magrtden eersten lentedagop het ijs over slooten werd grloopétn en de' thermometer van Celsius tot 6 graden beneden 0 daalde, 22 graden Fahrenheit. Uit Overijssel schrijft men aan de Utreehtsrh* courant „Er is voor een groot gedeelte dezer provincie een belangrijk plan op touw; eeni' e buitenlanders hebben namelijk liet voor nemen, hier in lutorstelijk geleelteeene ij/.rr rtsdelving aan te vangen, waartoe zij eene maatschappij willen oprigten, die den naam van Holland zal dragen. De delving of ontginning strekt zich uit over p. m 1700 bunders. De vergunning is reeds aangevraagd." In de Amstcrdamsche Courant leest men De nieuwe felle vorst, zoo laat in het saizoen heeft den be zitter van onderstaande, dichtregelendie gedrukt en met het Amsterdamsche wapen daarboven als schilderijtje in een lijstje gezet zijn aanleiding gegeven ze ons ter openbaarmaking af te staan. Om de overeenkomst der weersgesteldheid van de Maart dagen in 1865 met die van 1667, mernden wij den liefhebbers van herinneringen uit oude tijden geen ondienst te doen met de opname. In January sestien-hondert seven-en-tsestig Doen Vroort en het Suieuwde zeer heftig; Stijf ses Weecken stout de Vacrt geheel stil Drie weecken voer men weer geheel na wil Het voornaemste dat hier wort genoteert Is datter soo veel Ys quam in de Meert. NOTA. De 16. Meert begont weer hart te Vricsen. De 17. moesten de Visseliers de winst verliesen. De 18. liep veel volek voor de Laegh op bet Y. De 19. passeerd men van d een tot d'ander zij. De 20. boodt Weer en Windt noch weynigh soen. De 21. leeek of Weer en Windt anders wou doen. De 22. was de Windt weer felder aen 'tVriesen. De 23. liegont Ys door de Zon hart te verliesen. De 24. al Vriesende verloor 't Ys zijn kracht. De 25. zijnder veel over 'tY komen met voov-dacht. De 26. liepender noch drie van Stee over 'tY. Na-middagh zeylden de Schnyten de Stadt voorby. Den 27. heeft d'Ooste-wint 'tYs op Pampus hoog geset. Den 29. was 't Varen daer over noch wei belet. De 30. quamen eenige daer over Varen en Loopen mee. De 1. Apeil] liepen eenige Persoonen noch op Zuyer Zee. De 2. dito is in 'tVal «en Schip door 't ïs vast gehecht. Dit is Noteert van M. T. de Lootsen liaer Knecht Oin Godts groote wonder ende kracht Te doen helpen houden in gedacht. Het reeds vroeger geuitte denkbeeld betreffende den aanleg van een' spoorweg uit Engeland op Indie wordt thans druk be sproken. Volgens het voorloopig plan zou die weg regtstreeks moeten doorloopen van Galais over Straatsburgdoor Beijeren, Oostenrijk, Europeesch en Aziatisch Turkijede vallei van den Eupliraat en Per/ie, om van daar bij het Indische spoorwegnet te worden aangesloten zoodat men van hier naar Calais over gevaren zijnde, verder zonder overlading, binnen den tijd van veertien dagen in eciis tot in hei hart van Indie kan doorrei zen. Vroeger was er sprake van een geheel afzonderlijken weg voor dat tvajectdoch thans wil men zich daarloe in betrek king stellen met de bestaande spoor»vegen ten einde het plan tot stand te brengen door eene enkele aansluiting van de uiterste punten der Europesclie en Indische spoorwegen. Te Washington is iemand in hechtenis genomen die ge dreigd had een aanslag te wagen op het leven van den presi dent Lincoln. De betrekkingen tusschen de arnerikaansche regering en het nieuwe mexikaansche gouvernementschijnen op dit oogeublik zeer ongunstig te zijn. In particuliere brieven uit Mexicoin den New-Tork-IJeiaidwordt beweerd, dat het keizerlijk gou vernement de politie heeft gelast alle personen te arresteren die sympathie voor het noorden aan den dag leggen. Volgen» bedoelde brieven is een persoon die zich gunstig omtrent het noorden heeft uitgelaten en de spoedige onderwerping van het zuiden voorspelde tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De reeds vroeger vermelde verdrijving van den amerikaanschen consul uit Matamoios wordt ook in den New- York-He>ald bevestigd. De laatste berigten uit New-York van 11 Maart deelen mede, dat generaal Sherman Tocqeville heeft bezet. l)e nederlaag van den generaal Early wordt bevestigd. Sherman heeft bij die ge legenheid 87 officieren en 1100 manschappen krijgsgevangen ge maakt. De senaat te Richmond had eene wet aangenomen tot wapening der negers. Te Berlijn is men het over het tolverdrag met Oostenrijk volkomen eens geworden en zijn alle geschillen uit den weg geruimd. Het verdrag zal aan de regeringen van het Tolver bond worden verzonden. Vele steden in de Rijnprovinciën weigeren gelden beschik baar te stellen tot viering van de 50jarige vereeniging der pro vincie met het koningrijk. Men weet dat in Baden de onderwijskwestie groote span ning tusschen protestanten en katholieken heeft te weeg gebragt. De aartsbisschop van Preiburg heeft laatstgenoemden verboden zitting te nemen in de scbool-cominissiendie hij godsdienstloos noemtomdat het beginsel is aangenomendat. over katholieke scholen katholieken over protestantsche scholen protestan ten het toezigt zullen houden terwijl de hoofd-coinmissie bestaat uit belijders van de beide sekten, gelijkelijk vertegen woordigd. Invloedrijke personen hebben getracht den aartsbis schop zijn verbod te doen intrekkenmaar vruchteloos. De geestelijke heeft in een' herderlijken brief diegenen die zich tegen de wet verzetten martelaars genoemd, waardig om met Stephanas op ééne rij gesteld te worden. Een zeshonderdtal ingezetcnea, die een adres van adhaesie aan de wet hebben geteekend, zullen waarschijnlijk in den ban worden gedaan. Dagelijkszoo schrijft men uit Napelswordt hier het een na het andere klooster gesloten. De bewoners nemen hun intrek in andere kloosters. Zoo werd den 8sten dat der Capu- cijnen van San Nicola alia Carita ontiuimd en de burgerklasse was er zeer mede in haar schikdaar op die wijze weder een aantal personen eene goedkoope huisvesting vinden terwijl de huurprijzen van andere woningen zeer hoog zijn. In genoemd klooster is plaats voor duizend personen. Bij Rijssel woont een schoenmakerdie eene bijzaak maakt uit het daar gebruikelijke waken bij dooden. Onlangs werd hij geroppen om bij iemand te waken die plotseling gestorven was. Hij had boog noodig een paar schoenen te maken en nam zijn werk mede. Midden in den nacht door het gebruik van een glaasje vrolijk geworden begint hij naast de kist een vrolijk deuntje te zingen. Maar ziet daar heft zich de doode op en roept met eene grafstem „Als men bij dooden waakt, zingt men niet." De schoenmaker ziet om zonder den minsten schrik, neemt zijn spanriem en slaat daarmede duchtig los op den man die in de kist ligt antwoordende „Als men dood is spreekt men niet." De uit den doode opgestane vroeg om vergeving en bekende zijne grap. In de Middelburgscht Courant wordt een geleerde ezel van 3 jaar te koop geboden. In het testa- ment van een rijk engetsch handelaar in geestrijke vochten

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2