mp fa; '5. DONDERDAG 33 MAART. 52"" Jaargang. ZON- en FEESTDAGEN, 3Süi!ieufü!iö5Cf)e lengten. OllttVI Hf «itanve deitf f'onrant geschiedt Maan. e» Doaderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I'rljs per kwartaal ft.1t, fr. p. pl.flt»' ijwTifcu Gewone adrertenliën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-G regels rUO, behalve het xegelregt. De inzending van advertentlSn kan gesehleden tot vóór drie uren des namiddags op ilen dag der uitgave* Kennisgevin g. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES voldoende aan liet besluit van beeren gedeputeerde staten dezer provincie, van df.n 15 Julij 1844, n 1 (provinciaal blad m. 87.) Herinneren bij deze, onder referte aan derzelver publication van den 17 Maart 1838 en 11 Junij 1843, de ingezetenen dezer jemeenle aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815 itaatsblad n°. 21), betrekkelijk de -viEiFtxuNrcs- VAN DE hoofdzakelijk inhoudende „Dat op die dagen geene beroeps-bezigheden mogen rerrigt „worden welke de godsdienst zouden kunnen storen en geen „openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van nood zakelijkheid, met schriftelijke toestemming der gemeente-besturen. „Dat met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren „hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen „mogen worden uitgestald of verkocht en dat kooplieden en „winkeliers hunne waren niet mogen uitstallen, noch met opene „deuren verkoopen. „Dat, gedurende den tijd voor de openbare godsdienst bestemd, „de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank ver docht wordt, binnen den besloten kring der gebouwen liggende, „zullen gesloten zijn en dat gedurende dien tijd geenerhande „spelen mogen plaats hebben „Dat geene openbare vermakelijkheden op die dagen zullen „gedoogd worden; blijvende bet evenwel aan de gemeente-besturen „vrijgelaten, hieromtrent eene uilzondering toe te staan, mits niet „dan na hel volkomen eindigen vau alle godsdienst-oefeningen. „En dat de overtredingen tegen deze bepalingen, zullen gestraft „worden met eene geldboete van niet hooger dan 25,of „ingeval van onvermogen, met eene gevangenis van niet langer „dan drie dagen te verdubbelen ingeval van herhaalde overtre dingen en daar en boven verbeurdverklaring der te koop ge wiegde of uitgestalde goederen en het sluiten voor eene maand „van, berbergen of andere publieke plaatsen. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat deze herinnering voldoende zal zijn, om den dag des Heeren en de erkende feest dagen, binnen deze gemeente bij voortduring op eene allezins godsdienstige wijze te doen vieren; doch hebben niette min, den commissaris van policie gelastora op de uitvoering der voren staande verordening te letten en te doen letten, tegen de overtre ders proces-verbaal op te maken en in het algemeen zorg te dragen, dat alle hinderlijke bewegingen en gerucht vooral in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, worden voorgekomen en belet. En opdat deze algemeen bekend wordezal dezelve worden gepubliceerd geafiigeerd en geïnsereerd in de Goessc/ie Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 Maart 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Het laatst uitgekomen blaadje van den heer Groen behandelt uitsluitend de zaak van het onderwijs. Wij bewegen ons door gaans liefst alleen op zuiver politiek terrein, en brengen daarom niet gaarne tedere onderwerpen ter sprake, die ons buiten onzen kring voeren. Maar gewoon om steeds kennis te nemen van het belangrijk schrijven van den heer G. willen wij no. 16 niet voorbijgaan en bepalen ons tot eenige aanteekeningen. „Hiet gezindheidsscholenzegt de heer G. „maar scholen voor de gezindheden bruikbaar waren onze eisch." Het onder scheid tussehen deze beiden zal zeker daarin bestaan, dat de eersten van de gezindheden zelve uitgaan, de anderen niet. Maar is hier wederom niet een spelen met woorden, waardoor de heer- G. zoekt te verblinden en de vijanden van gezindheidsscholen voor zich winnen wil. Wij kunnen ons geene scholen, bruikbaar voor de gezindheden met hare soms buitensporige eischen denken die door anderen dan door de gezindheden zelve worden opgerigt. Voor geene gezindheid is eene school bruikbaar die door anderen is opgerigt of van een algemeen beginsel uitgaat. De lieer Groen wil hier den afkeer van gezindheidsscholen te gemoet komen door eene phrase, maar indien hij der waarheid getrouw ware, zou hij voor zich geene school willen, dan die door zijne gezind heid «as uitgelokt. „Bij de wet op het onderwijs van 1857 werd de antirevo lutionaire partij verpletterd." Wel mogt de heer Groen zich, met eene min delicate vergelijking, voorstellen als het dier, dat in verdrukking groeit, want zoo verpletteren gelijk stond met vernietiging dan zou hij althans niet zoo vele bewijzen geven van niet verpletterd te zijn. Maar terwijl wij het feit constateren, <ïat verplettering hier, even als in den stijl van zeker Dagblad eene min sterke beteekenis heeft, wijzen wij er op, dat de woorden van den heer G. een welsprekend getuigenis der waarheid geven. In 1857 verpletterd en in 1865 nog zoo weinig beteekenend, dat bewijst noch voor eene snelle ontwikkeling, noch voor groote mannelijke kracht. Ook op het gebied van onderwijs geldt dit. dat de natie, kunstmatig bewerkt, wel met de antirevolutionairen zamen steint, maar dat zij naar vrije overtuiging en volgens het gezond verstand oordeelende, eigenlijk van haar afkeerig is. De blaadjes van den beer G. vermenigvuldigen zich daarom, gelijk zijne partij alle gevoelige snaren zoekt te doen trillen om de meerderheid iets te doen kiezen en volgen, dat zij eigenlijk niet wil. Gerust durven wij le zeggenlaat ons volk over aan deszelfs gezond begrip bewerk het niet in een of anderen zin, en gij zult zien dat het afkeerig is van eiken dwang, zelfs van die welke zich met het mom der godsdienst bedekt. Maar onze natie is nog te weinig ontwikkeld, om weerstand te bieden aan mannen als Groen en de ongelukkige bewierooking van eene. dweepzieke en onkundige menigte wordt door hem beschouwd als bewijs, dat groene theorien waarheid zijn. In de zittingen van Dingsdag en Woensdag zijn de beraad slagingen over de geneeskundige wets-ontwerpen, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal voortgezet. Sommige artikelen zijn aangehouden andere aangenomen. Art. 12 is verworpen. Per telegraaf. In de zitting van heden zijn de gisteren aan gebonden artt. 9 en 10 van het tweede ontwerp gewijzigd aan genomen. De discussien over art. 19 nopens de strafbepalingen zijn aangevangen. Dhr. Godefroi heeft op dit art. een amende ment voorgedragen. Morgen voorzetting. Dezer dagen zijn een stel gewijzigde wetsvoordragten door den minister van finantien aangeboden. De plannen van de reo-erin*- komen thans hierop neder -. afschaffing van de gemeente-accijnsen heffing van den accijns op de wijnen en het ge en ten behoeve van het rijk zonder uitkeering asj en met verbod om opcenten te heffen Afstand van vier vijfde gedeelten (in plaats van' vroeger voorgesteld was) van het personeel aan dfc "gërarthten het wetsontwerp op het personeel is tevens aanmerk

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1