Buitenland. GEMEENTE-RAAD TE GOES, Het adres door een aantal ingezetenen bij den gemeenteraad ingediend, naar aanleiding van het besluit omtrent de oprigting eener hoogere burgerschool eu burger-avondschoolis van den volgenden inhoud „De ondergetekenden hebben met groote belangstelling kennis genomen van het besluit van uwen raad, waarbij de oprigting der hoogere burger- en burger-avondscbool is aangenomenmet het oog op de weldadige vruchten die zij van dat besluit ver wachten voelen zij zich gedrongen om hunne ingenomenheid daarmede, hunne erkentelijkheid daarvoor, aan UwEd. Achtb. uit te spreken. De eenparige bekrachtiging door uwe vergadering van het daartoe leidend voorstel, achten zij eene gelukkige zamenstemming in deze aangelegenheid, van zoo groot en overwegend belang voor de burgerij, maar ook eene billijke erkentenis van de lof waardige pogingen door bet dagelijks bestuur aangewend om deze zaak tot stand te brengen. Er is in de laatste jaren veel goeds door bet bestuur beraamd, ondernomen en uitgevoerddat de burgerij met dankbaarheid vervult jegens de Hoofden des Bestuuvs eu hun beleid op hoogen prijs doet stellen, hooger echter staat, in de schatting der onder- geteekendenhet thans vastgestelde plan om de wet op het middelbaar onderwijs ook in deze gemeente ten uitvoer te leggen. Zij waardeeren zeer den volhardenden ijver waarmede door het dagelijks bestuur in overleg met den heer districts-school- opziener gearbeid is, om tot deze uitkomst te gerakennaarmate meerdere bezwaren moesten overwonnen worden, mag ook de uitkomst des te hooger worden geroemd. De ondergeteekenden, die voor hunne kinderen dringende be hoefte aan de oprigting van zoodanige school gevoelden, zieu een wensch voldaan, die met hunne tederste belangen in het naauwste verband staat. Maar het is niet alleen om hun zelfs wil, dat zij h t genomen besluit toejuichenzij hebben evenzeer het oog up de burger avondschool, die voor onzen ambachtsstand eene zoo gewenschte en noodige zaak i3deels omdat ook deze stand naar hunne bescheiden meening, in de voordeelen van het uitgebreid onderwijs deelen moet;deels omdat juist voor dien stand de gelegenheid tot wetenschappelijke vorming tot hiertoe zoo beperkt was ge blevenzij zien daarin de kiem van nieuw leien voor de gemeente; zij staan vast in de overtuiging dat degelijk en uit gebreid onderwijsdat breede ontwikkeling van den geest voortgang in kennis en wetenschap de eenig duurzame bron is van maatschappelijk welvaren. En zij verblijden zich daarom dat voor onze gemeente een nieuwen weg geopend wordt om gelijkeu tred te houden met de voortgaande ontwikkeling van onzen tijd ora op het gebied van industriehandel en kunst voorwaarts te streven. Daarom gevoelden zij zich gedrongen almede hunne erkente lijkheid te betuigen aan het Hoofd onzer gemeente en aan de leden van het dagelijks bestuur, die door hunne pogingen den grond legden tot een raadsbesluit, waarvoor volgende geslachten nog zullen danken. Zij voegen daarbij den wensch dat het HunEdelAchtb. gelukken moge, de moeij el ijk heden die nog bij de uitvoering van dit besluit zich zullen voordoen, even gelukkig te 'overwinnen en daarinwaar noodigdoor Uwe milde medewerking krachttg zullen worden ondersteund dat de ingezetenen zoodra mogelijk in het genot zullen gesteld worden van de zoozeer gewenschte inrigting en dat de opening der school niet afhankelijk zal worden gesteld van de voltooijing vau dat alles, wat tot hare volledige inrigting behoort, en dat weldra de vruchten van het middelbaar onderwijs in ons midden, Uwe gewaardeerde pogingen zullen bekroonen." Wij vernemen dat dezer dagen bij het bestuur van den Molen- en bij dat van den Niemvlandschen-polder, de goedkeuring van zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken is ont vangen, op het in 't laatst van het vorige jaar genomen besluit, tot het beheeren hunner polders voor eigen rekening. Bij besluit van 13 dezer heeft Z. M. aan den heer F. Ermerim, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen enaccijnsen te Ileinkenszand c a. Bij besluit van denzelfden dag is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te aSie»wesltiis c. a. en der sluis- en havengelden op bet kanaal van Yoorne, de heer J. M. Kleeu- icensthans ontvanger te Moutfoort. Door den gouverneur-generaal in N. O. I. is ter beschikking van deu resident te Palembang gesteld de ambtenaar der 2e klasse voor de burgerlijke dienst in Ned. Indiede heer K. J. nun der Meer Mohr. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan A: J. RamanL. E. Hendrilcse en W. van Uije te Middelburg, tot wederopzegging vergunning verleend voor eene schroefstoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Middelburg, Rotterdam en Schiedam. Een dorp in het zuiden van Mecklenburg zal met Paseben geheel ontvolkt worden. De stokslagenwet heeft er tot eene bot sing geleid, ten gevolge waarvan alle inwoners besloten hebben het land te verlaten en zich naar Noord-Amerika te begeven. AU de oorlog in Amerika geëindigd is, verwacht men eene nog al- gemeener volksverhuizing. Volgens berigt uit Triest is een der Maldivische eilanden, welke ten zuiden van Voor-Indië zijn gelegen, plotseling in de diepte verdwenen. Hoe groot het aantal inwoners is, dat daar bij is omgekomen, is niet bekend. Er zijn zeer treurige berigteu omtrent den toestand in het zuiden van Oostenrijk. De bevolkinghee ft slechts aardappelen en wortels als eenig voedsel. Zout en vet behooren tot de artikelen van weelde. Graan is er niet meer en men vreest zeer voor hongers nood. De stadhouder heeft eene oproeping gedaan tot het inzenden van giften. Even treurig luiden de berigten uit de gebergten iali Gallicie; daar heersclit reeds hongersnood, In de kamer van afgevaardigden te Turin, zijn de disens- sien over de doodstraf voortgezet. De minister-president heeft als zijne overtuiging te kennen gegeven, dat die straf niet kan worden afgeschaft, zonder groot gevaar voor de openbare veiligtieid, terwijl tevens de afschaffing in strijd zou zijn met de wet tot beteuge ling der rooverijen. De minister van justitie deed daarop een voor stel tot inlassching van een artikel, ter vermindering der gevallen waarin de genoemde straf van toepassing zou kunnen zijn. Hij betoogde dat eene dadelijke afschaffing ontijdig was te achtpu. Na verdere beraadslagingen besloot de kamer hare goedkeuring te verkenen aan het artikel tot afschaffing der doodstraf wegens misdaden vallende in de termen van het algemeen strafwetboek Dit besluit werd aangenomen met 150 tegen 91 stemmen, terwijl drie leden zich van de stemming onthielden. De doodstraf zal alsnu worden gehandhaafd, zoowel in de militaire eu maritieme wetten, als in de wet op de rooverijen. G-emengde toerig ton. Onlangs werd te Algiers een misdadiger veroordeeld, die ge rekend had dat een doodvonnis zijn deel zoude zijn. Hij liep vrij met eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 20 jaren. In zijne verbazing en blijdschap over dezen ongedaebten afloop dankte hij zijne regtevs en voegde er bij: God moge ze u weder geven. - Voor eenigen tjjd moest een jongmensch van 20 jaren te Luikvoor den koopman bij wien bij werkzaam was eene som bezorgen van 600 fres. In plaats daarvan ging hij met het geld op reis, logeerde eenige dagen te Brussel, te Antwer pen en te Ostende en nadat de geheele som verteerd was, keerde hij zeer bedaard naar Luik terug. Bij zijne aankomst aldaar werd hem onmiddellijk de gevangenis als logement aangewezen. Volgens advertentie in de A. R. Ct. wordt te Goes eene jufvrouw gevraagd, brieven franco met toezending van een pho- tografisch portret. De kennismaking is aardjg uitgedacht, niet minder de wijze om zijn album tc verrijken. Eene lijst van contribuabelen te'New-York, de'zer dagen publiek gemaakt, geeft een denkbeeld van den rijkdom die in die slad wordt gevonden Aan het hoofd staat de heer Steward, een voormalig schoolmeester uit Ierland, met een jaarlijksclr- inkomen van 1,843,639 dollars. Van de vijf volgenden heeft de laatste nog een inkomen van 177,228 dollars. Te Blois is dezer dagen overleden zekere gravin de Raba, in den ouderdom van 109 jaren. Zij behield tot haven dood het gebruik van alle have zintuigen. Uit het aanzienlijk vermogen dat zij nalaat heeft zij onderscheidene le gaten gemaakt,, onder anderen eene levenslange rente van 300 fr. aan eenen tandmeester die haar vóór 20 jaren een nieuw gebit had ingezet. Aan het gebruik der valsche tandendie haar in staat stelden de spijzen goed te vermalenschreef zij haren hoogen ouderdom toe. OPEXBARE FERGADERING VAN DEN den 15 Maart 1865. Afwezig de heeren nr. J. II. de Laat de Kanter, nor. de Knokke van der Meulen en C. Pilaar. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede: a. Provinciaal blad no. 21, houdende de officiële kennisgeving van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder op den 1 dezer. De Voorzitter zegt van ter zijde vernomen te hebben, dat door de regtbank alhier een adres van rouwbeklag iï opgezonden en stelt voor een dergelijk adres van wege dezen raad te zenden. Daartoe besloten zijnde zonder hoofdelijke stemming, doet de secretaris voorlezing van een outvverp-adres, hetwelk door al de leden wordt goedgekeurd. b. De Voorzitter zegtdat ingevolge bekomen last de klok acht dagen geluid is en nog moet geluid worden op Don derdag den 16 en Vrijdag den 17 dezer; dat er bij vroegere gelegenheden voor die bijzondere diensten

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2