.)MnnenfflnDscf)c 3Scrifllen. DONDERDAG18 MAART. 53"* Jaargang. i»«5. i\°. 33. 'XSdlK COURANT. I l»e nltsave dezer Courant geschiedt Nau da; en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen, li'rijc per kwartaal f 1,75 fr. p. J l,0O fSetreae advertentiün worden o SO et. dr regel geplaatst, tiehoorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels f l,ÏO, behalve liet zegelregt. De Inzending van advertentlSn kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. De beraadslaging over de geneeskundige wetten in de Tweede Kamer is tijdelijk geschorst, omdat de minister eene wijziging in het tweede ontwerp, dat nu in behandeling was, aangekondigd heeft. De heer Thorbeeke heeft daarmede getoond, dat hij op gemeen overieg prijs stelt en dat het hem niet te doen is om slechts zijne meeniug door te drijven. Men is er wel op uit, om dit in verkeerd licht te stellen en spreekt op de meest onedele wijze over eene daad die door alle weidenkenden zal worden goedgekeurd, maar men geeft daarbij op nieuw het bewijs, dat het niet voor 's lands belang slechts om personen te doen is, bij alles wat de oppositie beraamt en zegtdaar zelfs dat gene wat de minister doetom aan de bezwaren zijner tegen standers te gemoet t-e komenaan geheel vreemde bedoelingen en oorzaken wordt toegeschreven. Ket is nog moeijelijk te be rekenen wal eindelijk het lot der geneeskundige wetten zal zijn, maar zeker is het, dat al waren ze ook volmaakt, sommige leden der kamer ze toch niet aannemen zouden en dat de oppositie ze altijd veroordeelen zal. De natie wint er niet bij, dat men zoo weinig personen en zaken wil onderscheiden en altijd belemme ringen zoekt optewerpen waar van de eene of andere zijde toenadering plaats heeft, De oppositie, die op znmenwerking aandringt, wordt het meest teleurgesteld als deze plaats heeft en daarom zoekt zij die onmogelijk te maken. De laatste dagen hebben het weder duidelijk doen zien, dat zij onder een schoon schijnend gewaad de onzuiverste bedoelingen verbergt, en zoo gaarne af breken zou wat er goeds wordt gebouwd om zich zel- veo op die puinhopen een zetel te stichten. (Per telegraaf.) Heden zijn in de Kamer langdurige discns9ien gevoerd over de conclusie der commissiein wier handen de stukken omtrent de uitzetting uit Indie van de heeren Jloorda en Noeee, waren gesteld. Met 55 tegen 5 stemmen is die conclusie aangenomen en verviel daardoor eene wijziging, voorgesteld door den heer Hrintgene, houdende afkeuring van den weg door den Gouverneur-generaal gevolgd. In de zitting der Tweede kamer van üingsdag zijn de beraad slagingen voortgezet over de geneeskundige wetten. Na eenige discussie heeft de minister verklaard in dat ontwerp eenige wijzigingen te willen brengen. De kamer heeft daarop bij meer derheid van stemmen besloten om die te verwachten wijzigingen eerst in de afdeelingen te onderzoeken en' inmiddels met de behandeling van andere zaken voorttegaan. Des namiddags ten 5 ure heeft de kamer zich en corps naar Z. M. den koning begeven ora het adres van rouwbeklag den koning aantebieden. De leden waren in 25 rijtuigen gezeten en zijn met de gebruikelijke plegtigheid ontvangen. Na de voor lezing van het adres heeft Z. M. geantwoorddat hij gevoelig was voor de deelneming der Kamer en voor de echt Vader- landsche wijze, waarop in het adres gesproken werd. Z. M. voegde er bij, dat liet hem aangenaam was bij deze gelegenheid de Kamer en corps te ontvangen. In de zitting van üingsdag heeft de Voorzitter van een en lander mededeeling gedaan en is besloten om Woensdag eenige jonderwerpen van ondergeschikt belang te behandelen en overte- Igaan tot de benoeming van eenen commies-griffier. Blijkens het verslag van de zitting van den raad dezer ge- Imeente, zal ook van wege dezen een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning gezonden worden. Volgens gerucht zou ook de arrondissements-regtbank alhier Ieen dergelijk adres aanbieden, zoo als dit, bereids door andere regtbanken, volgens mededeeling in de couranten is geschied. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is de surnumerair bij het vak der posterijen J. A. A. Kullen met 1°. April geplaatst op het postkantoor te Goes. Beeds zijn, vóór eenige dagen bij ons ontvangen de staten van in- uit- en doorvoer der voornaamste handels artikelen, in de maand January dezes jaars. Belangstellenden kunnen daarvan bij ons inzage nemen, daar de ruimte ons ontbreekt om daaruit eenigzins uitvoerige mededeeling te doen. Met diep leedwezen werd hier eergisteren het berigt ontvangen van het overlijden van dr. E. B. Swaluepredikant te Amster dam. Nadat hij in 1S30 te Korendijk als predikant in dienst getreden was, kwam hij in 1835 in die betrekking herwaarts en was gedurende 15 jaren voor onze gemeente een ijverig en getrouw herder en leeraar, voor velen een hartelijk en belangstellend vriend. Hg vertrok van hier in 1850 naar de gemeente te Amsterdam, maar bleef immer aan die van Goes door vele banden gehecht en getuigde vaak dat hij de genoeglijkste jareu zijns levens daar had dporgebragt. De laatste jaren van zijn leven werden door veel en velerlei leed gekenmerkt en dat vooral droeg niet Weinig bij, om hem steeds met weemoedig genoegen te doen denken aan de jaren van ruimer levensgenot, die hij hier mogt doorbrengen. Gedurende al den tijd schier van zijn verblijf in de hoofdstad werd hij door ligehaamslijden of door menigerlei ramp bezocht. Zijne krachten werden uitgeput onder den last dien hij' moest dragen en hij bezweek, na kortstondig lijden, nog slechts 59 jaren oud tot diepe smart van zijn gezin van zijne gemeente en van zoovelen, die hem lief hadden. Swalue was een man van vele verdiensten, die door de Goes- sche gemeente steeds met erkentelijkheid zal worden gedacht. Ijverig beoefenaar der wetenschap volgde bij baar in hare ont wikkeling en bewoog hij zich voorwaarts met zijnen tijd. Had hij als Godgeleerde zich naam verworvenook als geschied- vorscher en geschiedschrijver verdiende hij den lof, die aan zijnen arbeid werd gegeven. Rusteloos werkzaam, wijdde hij al'zijne krachten aan zijne bediening en aan zijne studie; en de vruchten, die de gemeente en die de wetenschappelijke wereld daarvan pluk ken mogt, bewezen, dat het hem niet maar alleen te doen was om den naam te hebbendal hij ijverig werkte. Swalue was daarbij een man die het licht lief had en er op uit was om het over- allen te doen schijnen. Hij wekte zijne gemeente, zijne leerlingen steeds op tot ijverig onderzoektot ernstig nadenken, tot werkzaam gelooven. Het Christendom doorhem gepredikt, was iets anders dan liet kleed, dat allerlei bekrompenheid, onbeschaamd heid en onreinheid bedekt, en het Evangelie, dat hij anderen bragt, was geen zamenstel van menschelijke leeringenvan doode vormen, maar het woord der liefde, des lichts en des levens. Zoovelen die Swalue gekend en gewaardeerd hebben, herinneren zich dat gaarne en bij die allen bij wie zijn onderwijs een goe den grond vond en op de regte wijze bewaard werdblijft hij in gezegend aandenken omdat hij hun den weg wees tot waar geluk, en ze hielp bewaren voor die buitensporige afwijkingen die ook op het godsdienstig gebied het goede in den weg staan en de ontwikkeling belemmeren. Voegen wij er bij, dat Swalue ook in den omgang minzaam opgeruimdgeestig en hulpvaar dig was, zoodat hij door alle weidenkenden geëerd, geliefd en ge zocht werd. Het laat zich dan begrijpen, dat zijn afsterven ook hier smartgevoel opwekt en dat zoovelenin wier hart Swalue leeft, om zijn heengaan treuren. De liefde, die een traan og^ij graf plengt, rigt daarmede het beste eereteeken voor hem''op en de vrucht van zijn werk moge hem een duurzaam en kos/maar g denkteeken wezen. ffï-*WlC- r\.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1