1805. N°. 20. ♦Mmenfanöscöe lengten. DONDERDAG 9 MAART. 53'" Jaargang. WUSM'llü (IIKHT. Oe uitgave dticr Courant geschiedt Maan- dag en Donderdag avond, uitgezonderd 7 op feestdagen. i I l*r(|s per kwartaal f 1,95fr. p. p. J l.tO. VsdNwlS Gewone advertentlPn worden a SO et. de| regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten vanl 1-6 regels l,ÏO, behalve het negelregt.l De Intending van advertentlln kon geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. „Nooit," dus spreekt de heer Groen„nooit welligt kwam de Ionbezorgdheid zoo scherp uittegen de onrustbarende gesteld heid van het land." (XV p. 12.) Er ligt in die woorden een verwijt en eene klagt over den tegenwoordigen toestand; een verwyt dat de liberalen treffen moet; eene klagt die liberalen en alle anderen met angst moet ver vullen. Is er voor het eene en bet andere grond is het eene billijk, het andere waar? Waarin bestaat die onrustbarende gesteldheid des lands? Is er achteruitgang op stoffelijk gebied, daalt het volk in morelen zin dieper, verwijdt zich eene klove tusschen de natie en hare regering? Noch het een noch het ander doet zich aan onze oogen voor. Wij zullen thans niet opnoemen watalgemeen bekend juist voor het tegendeel bewijst. Maar tegenover hen die op gezag van gevierde namen klanken nazeggen, ten behoeve van hen die door de verzekering van invloedrijke personen zich laten ontrustenstellen wij de ernstige vraagwat geeft regt om te zeggendat de toestand des lands onrust baart Slechts in één opzigt zouden wij dat oordeel kunnen onderschrijven, voor zoover namelijk de aanleiding daartoe bestaat bij hen zeiven die den schrik over zoodanige gesteldheid verwekken. Er is bij sommi gen ontevredenheid met den gang der zaken, er worden klagten gehoord over gemis van vrijheid en over gewetensdwang; er is bij enkelen strenge afkeuring van ons regeringstclsel, van de han delingen van het ministerie, en door dezen wordt een zwart en' I somber tafereel opgehangen van 's lands toestand en toekomst. Is daar ook reden voor? Slechts deze: sommigen willen terug naar den ouden theocratischen vorm en gruwen van alles wat vrijzinnig heetanderen zouden gaarne de teugels van het be stuur in eigen handen nemenmeer om te regeren dan om hunne beginselen in praktijk te brengen. Dezen stemmen zamen. Gelijk wij vroeger aantoonden wordt er gezorgd, dat bij beiden de onte vredenheid worde aangekweekt. En wat baart nu onrust? Zij die ze zouden kunnen, en misschien willen, verwekken, achten zich sterk genoeg om het land in verwarring te brengen. Om, ware het mogelijkhun zin te krijgen wijzen zij op het nade rend onwederniet opdat het zou worden afgewend. Het is eenê soort van politieke brandbrief, die men aan het ministerie toezendt of bij de natie onder de deur steekt, maar waarvoor men niet al te beangst moet zijn, zoolang het gezond verstand nog middelen aanwijst om het kwaad te voorkomen. En wat is er van de onbezorgdheid der liberalen? Zou men willen, dat deze weeklaagden zonder oorzaak; zich beangstigden schoon zij sterk zijn; dat zij 'geheelc legers zagen; waar slechts hier en daar een vijand is? Men zou het zoo gaarne zien, dat er bezorgdheid wasdat juist zou de kracht der tegenpartij wor den men zag zoo gaarne, dat er middelen van verdediging wer. den beraamddat zou aan het bestaan van gevaar doen geloo- ven. Maar is niet wat men onbezorgdheid noemt de zelfbewustheid het eerlijk geweten, de kalmte die het dienen van een ignoreert of ten eenenmale gering acht. Het oog is geopend voor al de pogingen van hen die het water troebel maken, om er dan voor zich zeiven in te visschen. Maar men zet daar niet een gelijk streven tegen, men roept geen: wee en ach! geen moord en brand! men gaat krachtig voort om de oogen des volks te openen, om er het licht der waarheid in te laten schijnen, om de natie te ontwikkelen en hare intellectuele en morele krachten te ver sterken en daarbij wacht men rustig de uitkomst afvertrou wende, dat hoe lang de winternacht duurt, de lentezon toch eens zeker hare stralen zal verspreiden. Bezorgdheid geeft tegenover onrust geen krachtmaar verstandige onbezorgdheid dringt zoo wel de onruststokers als de onrust zelve buiten. Ivan goed beginsel vergezelt? En voor zooverre deze kan gezegd wor den de uiterlijke tegenstelling te zijn van het onrustkweekend element, zou zij daar niet de welbegrepen taktiek zijn tegenover hendie elk spoor van angst op het gelaatals een bewijs voor hunne zwartgallige profetien zouden aanmerken Wij gelooven dat de heer Groen gerust kan zijn, dat de libe- jrale partij niet onbezorgd is, in dien zin, dat zij hare vijanden Dingsdag zijn de discussion over de wetten betreffende de ge neeskundige staatsregeling aangevangen. Over de algemeene strek king hebben de drie doctoren die in de kamer zitting hebben het woord gevoerd; voorts de heer Godefroy, en daarna is men overgegaan tot de behandeling der onderscheidene ontwerpen. Van de drie genoemde geneeskundigen hebben twee zich tegen deze ontwerpen verklaard, de derde heeft die verdedigd. Per telegraaf. De kamer heeft heden art. 1 der geneeskundige wet, omschrijvende den omvang van het geneeskundig staatstoezigt, aan genomen. Bij art. 2 is met 45 tegen 17 stemmen verworpen het amendement van den heer Wintgen* om de geneeskundige raden te benoemen uit de geneeskundigen. Het wetsartikel tot instelling van inspecteurs en geneeskundige raden is onveranderd aangenomen. Morgen voortzetting. Per telegraaf. In het hoofdkiesdistrict Dokkum is met 9501 van de 1622 uitgebragte geldige stemmen tot lid van de Tweedel Kamer der staten generaal verkozen mr. Philippu* van Blom. Men houdt het te 'sHage thans voor zeker, dat de begrafenis derl koningin-moeder, op Vrijdag 17 Maart a. s. te Delft zal plaats[ hebben. Van onderscheidene hoven zijn reeds buitengewone afgezanten in 's Hage aangekomenom namens hunne souvereinen brieven van rouwbeklag aan Z. M. den Koning te overhandigen. De Russische graaf Budbergdaartoe herwaarts gekomen, zal, naar men meent, blijven om de begrafenis bij te wonen. Voor deze plegtigheid zou ook een der Russische prinsen herwaarts komen. Nadat reeds allerlei geruchten verbreid waren omtrent den tijd en de plaats der begrafenis van de koningin-moeder, heeft nu de opper-ceremonimeester op last van Z. M. bekend gemaakt dat uithoofde van gewigtige bezwaren die zich hebben voorge daan, de begrafenis vooralsnog niet zal kunnen geschieden. Het is daarom des konings verlangen, dat de dagvolgende op dien waarop het luiden der klokken in de residentie zal ophouden de publieke vermaken weder een aanvang zullen nemen. Maandag werd de eerewacht voor het paleis van wijlen H. M. de koningin-moedervan 3 tot 6 uredoor de dienstdoende schutterij der residentie onder commando van een hoofdofficier betrokken. De-kol em^l-eommandant der schutterij had daartoe het aanbod -gedaan, datVrkentelijk werd aangenomen. Naar men verzekert, tsal, zoo lang het stoffelijk overschot der vorstin boven aarde is, de eerewacht op gelijke wijs achtervolgens worden be trokken door grenadiers, d^gonders, jagers eö schutterij Dingsdag geschiedde die door het 2dófcscadroh van het- 2de reg. dragonders. De ornamenten en yejpgfe garniturentiie aan de lijkkoets

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1