I8«5. i\°. IS. DONDERDAG 2 MAART. 52*" Jaarir.iiis. JSitinenfimftscfle Okrigten. 35iri(mfanft. GOESSfHE COURANT. en Doaderd<i| avond» nltgnonderd j-l Vu.' op feestdagen. Pry» per kwartaal f l.t#ft. p. p. J1.90- fiewoM adrerteutiia warden a SO el. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks, en doodberlgten ran l-O regels f l,t«, behalve bet scgelregt. De Innending van advertentlën kan geschieden lol vóór drie aren des nainld Gelijk wij gisteren avond per bulletin mededeelden ontvin gen wij in den laten namiddag een telegram uit 's Hage, hou dende berigtdat de Koningin-Moeder ten 41 ure was over leden. Reeds geruimen tijd ondervond H. M. bezwaarnis in de ademhaling bij het gaan, en vooral wanneer zulks op ongelijken grond geschiedde. Den 18 Febr. jl. werd H. M. door eene bórst verkoudheid aangedaan, die allengs een ernstig karakter aannam. In den nacht van 24 op 25 Febr. deed zich eene ligte beter schap in de catharale aandoening voor, doch in den avond van den 25*t<=n nam de benaauwde ademhaling aanmerkelijk toe terwijl de laatst verloopen dagen en nachten onrustig waren met afwisselende verademing bleef de toestand zorgelijk tot daaraan gisteren in bijzijn van het geheele koninklijke gezin een einde werd gemaakt. H. M. Anna Pauloiena, grootvorstin van Rusland, dochter 7an wijlen Z. M. Paul I, keizer van Rusland, was geboren den 19 Januarij 1795, huwde den 21 February. 1816 met wijlen Z. M. koning Willem. II eu was sedert den 17 Maart 1849 weduwe. Na den dood van baar gemaal heeft do vorstin afwisselend haar verblijf gehouden op haar geliefkoosd buitenverblijf te Soestdijk en haar paleis te Scheveningen. In die beide plaatsen vooral beeft hare liefdadigheid haar bij de behoeftigen zeer bemind gemaakt, en haar afsterven zal daar dus dubbeld gevoeld worden. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Jl. Dingsdag, is besloten: de beraadslagingen over het wetsontwerp tot nadere regeling van het koloniaal batig slot over 1862 te bepalen op morgen, (Vrijdag) ten 11 ure, en na afloop dier beraad slagingen aan de orde te stellen, niet het rapport van de com missie van onderzoek der stukken over de uitzetting uit Indie van de heeren Roorda van Eysinga en Eozse, gelijk de voorzitter voorstelde, maar de ontwerpen van wet nopens het geneeskundig staatstoezigtwier behandeling dus binnen een kort tijdsbestek zal kunnen aanvangen. Met 29 tegen 17 stemmen vereecigde zich de Kamer met een voorstel van dhr. van Eek, om het verslag betrekkelijk genoemd rapport niet aan de orde te stellen, maar mededeeling van andere stukken aan den minister van koloniën te vragen. De zamenkomst der verschillende gemeente-besturen in dit eilandter ondèrlinge bespreking eener algemeene verbetering der wegen, heeft jl. dingsdag nog tot geen besluit geleid. Gelijk in de meeste zaken zijn het ook hier de financien die de bevor dering van het zoo gewenschte plan in den weg staan. De vergadering is verdaagd tot over 3 weken. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking var. lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Zierikzee. aan den heer J. Gordon Spandaio en zijn tot leden van dat collegie benoemd dhrn. jhr. A. O. van den Santheuvelingenieur van den waterstaat en J. K. Boeije ontvanger der registratie, domeinen enz. aldaar. Thans is ook eene telegrafische verbinding met Britsch-Indië daargesteld over Turkije, Klein-Azie en Perzie. Een enkelvoudig telegram daarheen kost van Goes 56 a 60 gulden, naar gelang van de plaats van bestemming. De berigten naar onze O.-I. bezittingen, naar Australië, China enz. gaan van daar psr post. Volgens kennisgeving door den commissaris des koning in deze provincie, wordt: de jagt op houtsnippen en waterwild op den 31 dezer', doch die op watersnippen den 15 April a. s. gesloten; bet weispél van kwartelen alleen geoorloofd van den 1 Mei tot 15 Julij; de visscherij van 15 Maart tot 15 April e. k. gesloten én gedurende den gesloten vischtijdhet paling visschen met wisitén-aalkorven toegelaten. Bij aanschrijving van den minister van binnenlandschc zaken wordt verlangddat de gemeente-besturen opgave doen betref fende de bestaande inrigtingen tot muzikale opleiding. Volgens een berigt voorkomende in de Eederlandsche Indus trial, heeft de minister van binnsnlandsche zaken een of meer der werklieden, die zich by adres tot den koning gewend hadden om aan de overdreven concurrentie der buitenlandsche fabrieken paal en perk te stellenbij zich ontvangen en met belangstelling hunne bezwaren aangehoord, tevens de stellige toezegging gevende om te onderzoeken wat er van regeringswege zou te doen zijn om hunne klagt te gemoet te komen. De voorstellers zouden later terug bescheiden wordenom het antwoord te vernemen. De Staat»-Courant deelt mede dat volgens een kennisgeven der Pruissische postadministratie het wenschelijk isdatter voorkoming van moeijelijkheden en oponthoud aan de Duitsche grenzen, geen monsters of stalen van koopwaren van een hooger gewigt dan 250 wigtjes met de brievenpost verzonden worden. Dientengevolge zullen voortaan geene verzendingen van den be- bedoelden aard, bestemd voor Pruissen ol voor andere Duitsche staten, over Pruissen, in dien zij meer dan 250 wigtjes zwaar zijn, op de Ncdcrlandsche postkantoren worden aangenomen. Een nader berigt uit Nieuw-York vult de medegedeelde tijdingen aan. Daaruit blijkt, dat Grant zijne positie aan de Hat- schers-rivier heeft versterkt. Volgens de opgave der zuidelijken waren drie aanvallen op Wilmington afgeslagen. Branchville was ontruimd. D« zuidelijken waren naar Columbia geretireerd, na dat zij de communicatiemiddelen met Charleston hadden vernietigd. Uit Mexico wordt over Nieuw-York het volgende berigt, ouder dagteekening van 29 Januarij: Bazaine is herhaaldelijk in Oaxaea geslagen. Juarez isnaar het gerucht zegtin Sonora. De liberalen zijn in opstand in alle streken die door de fran- schen ontruimd zijn en tellen reeds een leger van 60,000 man. Eenige vlugtelingen uit de Noordelijke Staten zijn aan de Zuidelijken uitgeleverd, waaruit moeyelijkheden verwacht worden. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat de notadoor de pruissische regering naar Weenen gezon den de volgende punten behandeldlo. wordt gevorderd het regt ten behoeve van Pruissen om zeelieden aan te werven voor dè vloot2o. afstand van het noordelijk kanaalwelks beide mon dingen zullen worden versterkt en ingerigt als stations voor de pruissische marine 3o. het beheer der telegraafdienst in de beid e hertogdommenen 4". dat het leger der hertogdommen zal wor den gesteld onder het kommandement van Pruissen, zonder dat het Holsteinsch contingent het federale leger zal behoeven te verlaten. Men zegt, dat de politie te Rome weinige oogenblikken na het vertrek van den generaal Lamarmora uit Civita-Vecchia, waar hij op den trein naar Napels gewacht had, aldaar verscheen om hem in hechtenis te nemen. Het Journal de» Débat» deelt dit berigt mede, maar er is ter naauwernood geloof aan te slaan, daar het Romeinsche bestuur zich in de grootste moeijelijkheden zou hebben gewikkeld, wanneer het tot zuljc eene daad 'overging. Heeft het daarvan den schyn willen aannemen, dan is de policie vermoedelijk met opzei te laat gekomen. Bijzondere berigten uit Japan melden dat de admiraals ran het Europeesch eskader mé,fc,.d» Duplex eene verkenning in da straat van Simonosaki heliben laten verrigtenwaardoor nn ge bleken is dat het in Jedcto. verbreide gerucht, als zou prins Noyato de forten weder opbpuwen ongegrond is.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1