gebouw en de omringmuur van de gevangenis en tevens tot het zetten van schamppalen. 4 a. Eenige Staatsbladen. De rekening van het fonds van kazernering 1864, en dis van de Leenbank zijn goedgekeurd. Voor het plan tot aanleggen van grindwegen in Zuid-Beveland is een afgevaardigde benoemd tot bijwoning der op morgen te houden vergadering, terwijl het verzoek van J. A. ra» de Véld* om grond in erfpacht, is van de hand gewezen. Door het ministerie van koloniën wordt weder een staat van nalatenschappen medegedeeldafkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmagt in Ned. Indiewaarop mede voorkomen Adriaan Bouterse, zoon van Jan en Blazina Bijder, geboren te Cats, den 10 September 1860 als kanonnier 2de kl. met het schip Australië vertrokken, den 25 Maart 1861 in gelijken rang te Soerabaija overleden met 4,80. Jan de Jongezoon van Jan en Pieternella Wisse, geboren ^en laatst woonachtig te Zaamslag, den 22 Aug. 1847 als ser geant met de Europa vertrokken, den 11 Oct. 1861 als kanon-, nier 2de kl. te Weltevreden overleden met 0,52\ Gosuinus van de Ven, zoon van Cornelis Wilbert en Henriette Catharina Digna van Nouhuijs, geboren te Fort Bath, den 9 Mei 1858 als soldaat met de Zeelust vertrokken, den 22 Mei 1861 te Maros overleden met 3,80. 'Marinus Bavtcozoon van Mariuus en Leentje Pèaschen, ge boren en laatst woonachtig te Kloetinge, den 29 Oct I860 als korporaal vertrokken met Z. M. fregat de Ruijter, den 22 Julij 1862 te Oenarang in denzelfden rang overleden, met 4,18. Cat olm Ludovicus Baertzoon van Pieter Johannis en Catha rina Verbraken, als soldaat den 12 Dec. 1861 met de Che- riion vertrokkenden 12 Oct. 1862 als soldaat te Willem I overleden, met 3, Jan Carpentierzoon van Jan Francies en Maria Burmge boren te Hontenisse den 24 Nov. 1859 als kanonnier 2de kl,; met de Vrede vertrokken den 28 Feb. 1862 in gelijken rang te Salatiga overleden, met 0,25'. Hermanns Jansenzoon van Frederik en Fanneke van Dixhoorn, géboren en laatst woonachtig te Neuzen, den. 19 Julij" 1857. als cavalerist met de Admiraal Piet Hein vertrokken den 14 April 1863 in denzejfden rang te Salatige overleden, met/3,!s Johannes Poelman, zoon van Cornelia, den 24 Jan. 1853 met de Soolo als soldaat vertrokken, den 13 Oct. 1862 als kauonnier lste klasse te Weltevreden overleden, met 0,92. Genoemde saldo's, die bewijzen-dat men niet altijd Haar O. I, moet gaan om fortuin te makenkunnen door regthebbenden bij ..-gemeld departement worden ingevorderd. 5 De vuurbol, die voor 8 dagen des avonds om 6 ure in den'. Haag en omstreken uit het N. O. naar het Z. W, werd waar genomen, is ook te Bavestein gezien op hetzelfde tijdstip en onder dezelfde omstandigheden. Met dien van verleden jaar was het 'ver schil, dat hij zich nu langs den horizon bewoog en welligt daar door geen invloed had op de avondschemering en ook geen ge luid van zich gaf. Een tweede zeer vreemd verschijnsel, waarvan men zich geen, tweede voorbeeld herinert, is aldaar twee dagen later gezien op hetzelfde uur. Bij een helderen wolkeloozen hemel vertoonde zich in de nabijheid der avondster een blinkend verschijnsel in de ge daante van een slang met sterke en regelmatige bogtcn, en ter lengte van omstreeks 10 gradende kronkelingen niet rnedege- rekend. Het bleef op dezelfde plek, verbleekte en was 10 mi nuten later geheel verdwenen. Men tracht dit verschijnsel te ver klaren door aan te nemen, dat zich daar een vederwolk bevond, wier ijskristallen de stralen der zon bereids voor goed onderge gaan al tintelend weerkaatsen. 35ut(enfanö. Een te Alabama in N.-Amerika uitkomend dagblad „de Dispatch" bevatte onlangs de volgende advertentie: Een millioen dollars bcnoodigd om den 1 Maart vrede te hebben. Indien de burgers van de Zuidelijke confoederatie mij contant willen bezorgen of goede securiteit voor de som van ten millioen dollars, zal ik toezien, dat het leven van Abraham Lincoln Jf'illiam H. Seward en Andrew Johnson voor den 1 Maart benomen wordt. Dit zal ons vrede geven en de wereld doen verzekeren, dat wreede dwingelanden in geen land van vrijheid kunnen leven. Indien dit niet bereikt wordt, zal er niets beneden de som van vijftig duizend dollars, in vooruit betaling geeischt worden, het welk groot genoeg geacht wordt om de drie schurken te slagten. Zelf, zal ik een duizend dollars tot bereiking van dit patriotische werk geven. Iedereen die wenscht medetewerken adressere X, CababaAlabama. In eene zitting van het huis der afgevaardigden te Berlijn werd gehandeld over het al of 'niet toelaten van een nieuw lid, den heer von Sierstorpff, bij welke gelegenheid zeer zonderlinge feiten aan het licht kwamen, die bij de verkiezing hadden plaats gehad. De heer von Sierstorpff was van gevoelen, dat die zaken' zich zeer goed lieten verontschuldigen wantzeide hijhet was buitengewoon guur weder op den dag dat de verkiezing geschiedde en om zich te versterken tegen de koude had men algemeen een krachtig ontbijt genuttigd." Vreemde gebeurtenissen bij verkiezingen kunnen dus door even vreemde oorzaken worden voortgebragt. De geneesheer Turch te Parijs heeft een verzoekschrift inge diend bij den senaat, waarin hij te velde trekt tegen de krankzinnigen gestichtendie volgens hem krankzinnigen dooden een groot gevaar voor de familien opleveren door het gemak waarmede men iemand kan opsluiten. Hij beschuldigt den wetgever, dat hij aan den krankzinnigen de waarborgen voor zijne individuele vrijheid onthoudtdie aan den grootsten misdadiger worden toegekend. BRUSSELSCHE CORRESPONDENTIE. Brussel, 25 Februarij 1865. Verleden Dingsdag werd de zitting der kamer van volks vertegenwoordigers geopend door eene interpellatie van den heer Dumortier, betrekkelijk een besluit door den gemeenteraad van Brussel genomen, dat ten doel hebben zoude het gedeelte.der stad, Montagne de la cour genaamd, geheel te veranderen door het afbreken van Musea, de bibliotheek en eene menigte andere gebouwen van den staat. Te oordeelen naar de hevigheid en opgewondenheid van den heer Dumortier kwam het der kamer voor als of geheel Brussel in puin zou worden gestort. De heer Orts bracht de overdrijvingen van den vorigen spreker tot - hare wezentlijke waarde terug: het kwam er volstrekt niet op aan eenige museum gebouwen af te breken, maar wel om ten algemeene nutte en ter bevordering van den gezondheidstoestand, Belgie's hoofdstad te verfraaijen. De handelwijze van den heer Dumortier, welke reeds van te voren aan de regering verzocht, zoodanig plan niet goed te keuren, werd door den heer Orts voorgesteld als de bijzondere belangstelling die de regterzijde toont te bezitten voor de gemeente-vrijheid. Gedurende een half uur geleek de kamer volmaakt op een gemeenteraad. Ten slotte gaf de minister van binnenlandsche zaken te kennen, dat hij de plannen van den Brusselschen ge meenteraad zou nagaan en zoo min de belangen van den staat als die der gemeente uit het oog zou verliezen. Daarop ging men over tot de verdere behandeling der wet van enquête der geloofsbrieven, al de artikelen worden goed gekeurd en de stemming over de wet op Woensdag bepaald. Ten slotte hield de kamer zicli bezig met een ontwerp van wet waarbij de vrijheid van dea interest vrijgesteld wordt: Het artikel 3. gaf aanleiding tot, een belangrijk amendement, dit artikel steltvoorde voordeelen, veroorzaakt door het verschil tnssch'en wettelijken interest en dien welke de bank berekent in de schatkist te storten. De 'heer Sabatier stelde hierop als amendement voor die gelden bij het (reservefonds der bank te voegen, Door de aanname van dit amendement zou de bank .eenige honderdduizend franken meer voordeel behalen. In mijn volgend schrijven hoop ik u den uitslag der stemmingen over de bovengenoemde wets-ontwerpen te kunnen mededeelen. Eene nieuwe oprakeling ozer het al dan niet wettige der aanwerving voor Mexico ga ik heden met stilzwijgen voorbij, daar men slechts herhaald heeft wat reeds in vroegere kamer zittingen daarover gezegd heeft. In de dagbladen komt eene belangrijke opgave omtrent de bank van leening te Brussel voor. Uit die opgave blijkt on dermeerderen het volgendeSedert de wet van 1848 waarbij de bank van leening op nieuw georganiseerd werd, beliepen de jaar- lijksche winsten van 19760 fr. tot 59569 fr. In het jaar 1856 was de winst het kleinste en in 1856 het belangrijkste. In 1862 werd voor eene som van 100,000 fr. panden verkocht, terwijl in het jaar 1858 de verkoop slechts 34000 fr. opbracht. In 1855 werden het meeste panden beleend en wel ten getale' van 335,375 ter gezamentlijke waarde van 2,679942 fr. Terwijl 319193 panden ter waarde van 2,502744 fr. gelost werden Het: volgende jaar. werden slechts 9688 panden ter waarde van 81297 fr. verkocht. In 1858 was het aantal panden het kleinste en bedroeg niet meer dan 135,555 de hierop beleende som was. 1,243744. Slechts 3745 panden werden verkocht; de opbrengst bedroeg 34017. Sedert 1860 neemt het aantal panden gedurig af, alhoewel zij, op een kleiner aantal steeds eene hoogere waarde bezitten. Hieruit mag men besluiten tot een' verbeterden toestand der arbeidende klasse en welligt tot een gevoeligen achteruitgang van den middenstand. Als eene bijzonderheid dient hierbij nog vermeld te worden, dat vele rijke inwoners van Brussel, wanneer zij des zomers hunne landgoederen betrekken of langdurige reizen ondernemen, hunne gouden en zilveren werken in de bank van leening bezorgen en daardoor zich geruster kunnen verwijderen. Aartshertog Steven, broeder van de hertogin van Brahand heeft reeds Donderdag Brussel verlaten na al het merkwaardige der hoofdstad bezigtigd te hebben. Verleden Zaturdag nacht brak er brand uit in de olie-fabriek van den heer Lesaffre te Menin en heeft haar eheel'in asch ge-

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2