gebragt is door liet afspringen van den reeds als gesloten be schouwden verkoop der staatsdomeinen aan den heer Langrand Dimonceauen liet niet onmogelijk is dat hijdoor den nood gedrongen, tot handelingpn zal moeten overgaan die het staats- crediet met een allergevoeligsten slag bedreigen. Ondertnsschen hebben zich voor het oogenblik de prijzen weder hersteld en blijven zij ongeveer als eene week geleden. Men zal echter een oog in 't zeil dienen te houden ten einde in tijds le kunnen reven of af te houden BRUSSELSCHE CORRESPONDENTIE. Brussel, 18 Eebruarij 1865. De kamer der volksvertegenwoordigers heeft verleden Donder dag zonder discussiede vastgestelde rekeningen over de jarpn 1S53 tot en met 1859 goedgekeurd en daarop in behandeling genomen een ontwerp van wet betrekkelijk het regt van enquête op de geloofs-brieven der leden van de volksvertegenwoordiging. Juist toen de debatten een aanvang zouden nemen ontstond er een incident, waardoor de zitting der kamer bijna geschorst ware. Sedert eenige dagen toch komen er naauwelijks leden genoeg ter vergadering om te kunnen beraadslagen. Zelf zijn er eenige leden welke den schijn aannemen als of zij de verklaring van het bureau, wanneer dat een genoegzaam aantal leden tegenwoordig verklaart, in twijfel trekken. De heereu de Laet en Coomans behooren tot die ledenwant de eerstedaarin door den laatsten ondersteund verzocht de op lezing van de presentie-lijst vóór dat het proces-verbaal goed gekeurd werdniettegenstaande dat de president reeds in om vraag gebragt had of iemand ook aanmerkingen had op het proces-verbaalwaarop zelf de lieer de had reeds verklaard had, niets in het midden te brengen te hebben en dientenge volge het proces-verbaal door den president goedgekeurd was. Om zijne vreemde handelwijze te verdedigenbeweert dn heer de l.aetdat elk kamerlid het regt had op tV: oogenblik de oplezing der presentie-lijst te vorderen, ten einde te constateeren of de. kamer voltallig is. De heer Firmez beslreedt deze theorie waardoor de geheele kamer van eenige weinige leden afhangen zoude en liet niet onduidelijk doorschemeren dat het voorstel van den heer de Laet alleen ten doel had om eene zitting voor de kamer te doen verloren gaan, op dezelfde wijze ais de Ant- werpsche afgevaardigden hot reeds zoo dikwerf gedaan hadden. De jBalderafgevaardigde, verwierp deze beschuldiging', doch de geheele kamer kwam in dat gevoelen met den heer lirmez overeen. Toen het eindelijk bleek dat de kamer voltallig was vingen de discussien over het regt van enquête aan. Graaf de FJieutikamerlid voor Hasselt en een der hoofden van de regterzijde, drukte de hoop uit, dat er toch van liet regt enquête met de grootste voorzigtigheid gebruik zoude ge maakt wordenhet kwam er volgens de Lkeun op aanom elke maatregel te vermijden waardoor de kiezer eenigzins zou kunnen genoopt worden om zijn kiesregt niet uit te oefenen. Zijne tweede aanmerking betrof eene verandering welke het regerings-ontwerp ondergaan had bij het onderzoek in de centrale sectie en waardoor thans alle kamerleden het regt zouden hebben de zittingen der commissie van enquête bij te wonen. Eindelijk werd de regering, door den afgevaardigde uit Hasselt, geïnterpelleerd over de vraag of een getuige, onder eede door de commissie van enquête gehoord, al dan niet vervolgbaar was voor de feiten door dat getuige-verhoor aan het licht gebragt en waaraan de getuige zelf mede schuldig kan zijn. De minister van justitie, en de lieer LLymans beantwoordden kortelijks den graaf de Rheun. De heer LLymans toch had als rap porteur in de centrale sectie zitting en stelde de in liet. ontwerp plaats gehad hebbende verandering vóór, als het resultaat van de algemeene opinie der sectie-leden, welke van meening zijn, dat wel degelijk elk lid der kamer geregtigd is de zittingen van de commissie tot enquête der geloofsbrieven bij te wonen; boven dien was in de thans veranderde wet feitelijk de vraag voor behouden of die nieuwe leden wier regt tot zitting twijfelachtig voorkwam ook bij de zittingen der commissie konden tegen woordig zijn. De minister vatte onmiddellijk betrekkelijk het laatste punt, het woord op en gaf als zijne personele meening te kennen dat zoodanige leden niet bij de zittingen der commissie tot en quête raogten toegelaten worden. Ook het misbruik dat zou kunnen voortvloeijen uit het regt van enquête, komt den minister niet zeer gevaarlijk voordaar toch altijd een twijfelachtig regt strengelijk dient onderzocht te worden. Wat verder dc ouder eede verhoorde goluige aangaatzoo vermeent de minister, dat die niet vervolgbaar is voor feiten welke uit dat verhoor te voor schijn komen, daar toch de eed in dit bijzonder geval den ge tuige niet verpligt te antwoorden. De voortzetting der diseussiëii werd op heden bepaald. Op het daartoe bestemde uur was echter een te klein getal leden tegenwoordig. Slechts 57 leden waren aanwezig en minstens moeten 59 aan de beraadslagingen deelnemen. Hierdoor is de zitting tot aanstaanden üingsdag verdaagd. Sints eenige dagen is koning Leopold weer lijdende; naar liet schijnt is het de oude kwaal, het graveel dat de dagen van den Nestor der monarchen in gevaar brengt; men zegt dan ook al gemeen dat de hertog van Braband van zijne Indische reis binnen kort terug verwacht wordt. Gisteren werd het programma voor de September-wedrenueu openbaar gemaakt. Uit dat programma blijkt, dat zij op drie achtereenvolgende dagen zullen plaats vinden en dat 15 prijzen ter gezamenlijke waarde van 48,000 l'r. zijn uitgeloofd. Behalve het gevaar aan wedrennen voor de dikwijls te roe- kelooze joekeij's verbonden, hebben zij een groot nut, daar zij eenen verbazenden invloed uitoefenen op de veredeling van bet paardenras. Daarom verdienen ook allezins de ijverige pogingen van uwen Prins van Oranje tot het instellen der Haagsche wed- vennen alle ondersteuning. Nederland is hierin een stap ten achterenterwijl het door den gunstigeu toestand der rassen eene eerste plaats kon bekleeden. Voortdurend neemt de bedrijvigheid op de Belgische spoor wegen toe. Ook het platte land heeft aan de spoorwegen groole ontwikkeling te danken; en daardoor ontstaat vvederkeerig de uit breiding van liet aantal stations. Zoo werden deze week weer twee nieuwe stations geopend op de lijn van Brussel naar Ant werpen welke thans op eene uitgestrektheid van 44 Neder- landsche mijlen niet minder dan 14 stations telt. De gemeenteraad van Luik heeft dezer dagen een gewigtig besluit genomen en dat navolging verdient in alle gemeenten des lands waar men onderwijzers aantreft, die bij behoorlijke ont- wikkeling ook den goeden wil om nuttig te zijn paren. De onderwijzers der lagere scholen zijn belast geworden natuurlijk tegen eene geëvenvedigde tegemoetkomingom des Zondags in daartoe aangewezen lokalen voorlezingen te doen over Vaderlandsche historie en andere wetenschappelijke onder werpen, ten einde de werklieden nuttig en aangenaam bezig te houden en daardoor den geest der werkende klasse te veredelen. In den loop dezer week stond hier voor de jurij te regt een gewezen bediende uiteen hotel te Gent welke daar 19 diefstal!eu gepleegd had. Ook den lieer kommandant der marechaussee in Zeeuwseh-Vlaanderen was in dat hotel eene som van lï. 200. ontvreemd en moest als getuige voor de jurij compareren. Onwillekeurig komt men tot het denkbeeld dat het toch een wat al te brutale aanslag van een' dief is om het hoofd dcr marechaussee te willen bestelen. De schuldige werd tot eene 12jarige gevangenis veroordeeld. Nog kan ik als belangrijk nieuws mededeelen dat het hier aan verscheidene leerlooijers gelukt is het petroleum in plaats van de versche olie bij het bereiden van leer te bezigen, waardoor een groot voordeel verkregen wordt; weldra dus zal men deze nieuwe bereidingswijze vau het leer algemeen verbreid zien. <Öemeiujfa> lengten. Een knecht kwam zijne dienst aanbieden bij zekeren graaf N. Hij maakte echter eenige voorwaarden „bijv. dat hij liever geen hout uit den kelder wilde halen. Welnu zeide de graaf, dat is niets, daarvoor zal ik wel iemand anders nemen. Aangemoedigd door deze toegevendheid, zeide de aanstaande bediende, dat hij ook wel eenig bezwaar had om de vloer te boenen. Ook dat be zwaar werd hem ontnomen." Ik zal met mijne vrouw dat werk op mij nemen, zeide de graaf. Neem mij niet kwalijk, hernam nu de bediende, maar ik geloof waarlijk dat ik beter doe met heen te gaan." „En waarom dat?" Och! was het weder ant woord: gij zijt eigenlijk te gemeen voor mij. In het hertogdom Nassau is het lager onderwijs verpligtend gemaakt. Toen nu onlangs een dagblad: Gazette dn Jihin Moijen, verboden werd, ging eene deputatie van meer dan 200 industrieëlen en landbouwers naar Wiesbaden en legde daar de verklaring af, dat het noodeloo* was te dwingen om te leeren lezen, wanneer men hun het eenige dagblad, dat buiten het officieële verscheen, ontnam. Bij de jongste loting voor de nationale militie te Zierikzee werd bet hoogste nommer (nJ. 72) het eerst en het laagste (no. 1) het laatst getrokken. In de vorige week is te Giessen Nieuwkerk overleden zekere Jacob van 'tHof, die op den vijfden Januarij 11. zijn 103 verjaardag mogt vieren. Te Nijkerk op de Vel uwe is een huwelijk voltrokken tussehen een jongman van 25 en eene weduwe van 71'2 jaren. Deze echtverbindtenis werd, naar men zegt, uit loutere genegenheid gesloten, want de bruid is bij haren hoogen ouderdom volslagen arm en doof. Zelfs de bespotting die de jongman heeft moeten verduren heeft hem niet van het voorwerp zijner liefde kunnen aftrekken. Te Londen is een Ita liaan Serajino Pollizzoniwegens moord ter dood veroordeeld. Na het vonnis is het gebleken, door de verklaring van den moor denaar zelfGregoriodat de veroordeelde onschuldig is. De regters en de jury waren overtuigd, zeiden zij, dat er nooit een moord duidelijker bewezen was. Gelukkig dat het vonnis nog niet is voltrok ken, zoodat de gerechtelijke moord nog kan worden voorkomen. Wederom zijn twee brieven tnet geldswaarde vermist. De eene hield aan papier ƒ90, de andere 60 in. Beide echter schijnen niet aangeteekend te zijn geweest. De bekende baron van LFas- senaer Caticijcls is nu weder naar het Noorden des rijks verzeild en kandidaat gesteld te Dokkum voor de Tweede kamer. Er zijn nog maar weinige districten, die zich de eer niet gaven den eeuwigen kandidaat op sleeptouw te nemen en men denkt dat zijne geschiktheid voor de rol van kandidaat hem ook wel ia dat emploi zal doen blijven.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2