cOemenyöe berigten. gemis dier gronden zal echter de voltooijing van het kanaal niet kunnen tegenhouden. Overigens heeft de afstand tot nog toe in der minne plaats gehad. Den 6 Julij was het kanaalvlak tusschen den rijksweg en den Vlaakschen weg door baggeren op diepte gebragtwaarmede de voltooijing der werken volgens bestek no. 20 was afgeloopen. In het geheel werd uit dit gedeelte 74,000 kub. ellen grond gebaggerd en in de wederzijdsche dijken verwerkt. Het gedeelte van het kanaal tusschen den Kruiningschen Zand dijk en den Vlaakschen weg werd door baggeren op diepte gebragt en daarmede de wederzijdsche kanaaldijken zooveel mo gelijk onder profil gebragt. Het natte profil van het kanaal is voltooid, met uitzondering van enkele dammen en de aanslui tende gedeelten bij de sluizen. De werkzaamheden aan de havendammen en buitenhaven te Hansweert werden geregeld voortgezet en onder het voorgeschre ven profil gebragtbeide dammen zijn thans voltooid. De haven- geul, thans tot 4,30 onder AP., moet tot 6 el onder AP. worden uitgediept. Aan de oostzijden der geul moet de puinglooijing tegen het slik nog worden aangebragt. Ook de werkzaamheden aan den ouderbouw der bruggen over het kanaal in den Schoorschen Zoutenweg, (die den 10 Julij voor de communicatie werd opengesteld) en in den rijksweg werden onafgebroken voortgezet. Tot het maken der havendammen en voorhaven te Wemeldinge zijn reeds de beide ziukstukken onder den westdam gezonken en grooteudeels met de daarvoor bepaalde hoeveelheid steen bestort. De op nieuw ingevallen vorst, belemmert weer de tijdige aan komst der posten, o. a. is de Hollandsehe post van Woensdag in plaats van des middags half drie eerst heden morgen (Don derdag) ten 9'A ure hier aangekomen. De correspondentie te water, met uitzondering aan de véren, waar die niet zonder gevaar plaats heeft, is geheel gestaakt. Aanstaanden Dingsdag zal de Goessche afdeeling der maat schappij van nijverheid weder eene vergadering houden, waarin ook niet-leden zullen gëintroduceerd kunnen worden. Als spreker zal optreden de heer P. Uochart. Wij vestigen de aandacht daarop, om velen optewekken, dat zij gebruik maken van het aanbod om de werkzaamheden der afdeeling te kunnen bijwonen, daar de voorgaande bijeenkomst op nieuw getoond heefthoe belangrijk deze zijn om kennis en wetenschap in verband met industrie, te verspreiden en te bevorderen. Gisteren en heden had eene buitengewone bedeeling plaats van soep en brandstoffen door de commissie der Economische spijs- uitdeeling, daartoe door eene bijzondere gift in staat gesteld. AVas deze bijzonder welkom, van wege de op nieuw nijpende koudezij werd met bijzondere erkentelijkheid ontvangen en gewaardeerd. Het is dan ook uit naam van zeer velendie in dit voorregt deelden, dat wij een woord van dank brengen aan de weldadige hand, die zich gaarne opende, om leed te verzachten en behoefte te lenigen. Wij voegen er den wenscli bijdat menig hart zich opgewekt gevoelen mogeom het gegeven voorbeeld te volgen en velen het genot mogen zoeken, dat het weldoen schenkt. Door de provinciale geneeskundige commissie is geëxamineerd ea benoemd tot plattelands heelmeester, de heer O. C. Schilham van 's Heer Arendskerke. Wij hebben ontvangen, en bieden aan belangstellenden gaarne de inzage aan de staten van in-uit- en doorvoer der voor naamste handels-artikelen in de maand December van 1864. Met deze laatste aflevering wordt tban9 de gelegenheid gegeven om een overzigt te nemen over de handelsbeweging gedurende bet geheele jaar. Men zal dus het departement van financiën niet langer kunnen beschuldigen, van achterlijk te zijn in de mede- deeling van hetgeen voor onzen handel zoo belangrijk is. -In de domkerk te Valencia heeft dezer dagen eene eigen aardige plegtigheid plaats gehad. Daar werd den 12den October 1189 Donna TJrraaa, koningin van Navarra -begraven. Het gebal semde ügchaam dezer vorstin is nog geheel in den toestand waarin bet bij den dood verkeerde, maar alle kleederen enz. zijn zoo ver gaan, dat de koningin letterlijk naakt ligt. Om hierin te voor zien heeft koningin Isabella een prachtigen, rijk met goud en zilver geborduurden blaauw fluweelen mantel laten maken, waar mede Donna ürraca, in tegenwoordigheid van den gouverneur der provinciën en vele andere notabiHteiten bekleed werd. De kist waarin zij rust is op nieuw met fluweel en goud bekleed en onder glas ter bezigtiging gesteld. Men schrijft uit Brussel De afwezigheid des Konings op het laatste bal ten hove heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat hij ernstig ziek is. Werkelijk is de koning door eene verkoudheid aangetast, die op zijn hoogen leeftijd altijd bezorgdheid moet inboezemen. Gevaar bestaat er echter volstrekt niet. Aan de Ausb, Allg. Zeitung van 6 Febr. wordt gemeld: In Duisburg hebben 139 schoolkinderen, jongens en meisjes, een adres aan den koning van Pruissen gezondenwaarin zij zeggendat „tot hun leedwezen het huis der afgevaardigden aan hetwelk de hand ter verzoening was gereikt, die zoo lief deloos geweigerd heeft enz." Zoo ver zijn onze schoolknapen nog niet gevorderd in de politiek. De laatste berigten uit Griekenland deelen mede, dat het in Athene alles behalven rustig was. De verplaatsing van de residentie das konings van Italië, uit Turijn naar Florence heeft ten gevolge, dat in de laatste plaats woningen te kort komen. Men heeft aan eene Fransche maatschappij opgedragen om 1800 houten woningen te maken, die naar Florence zullen worden overgebragt, ten einde hen te huisvesten, die verpligt zijn als ambtenaren de nieuwe hoofdstad te gaan bewonen. Er wordt veel getwist, of de Amsterdamsche kanaal maat schappij levens vatbaarheid bezit, al dan niet. Inmiddels deelt zij aan de dagbladen, vooral aan het Handelsblad, een belangrijk deellevenskracht mede, door het aantal advertentien, die zij uitlokt. Een commissionair te Antwerpen, had zich belast met het plaatsen van loten voor eene verloting ten behoeve van schamele armen. Voor elke vier loten, die hij plaatste, ontving hij een bon voor een brood. Op deze wijze had hij een honderd tal bons verkregen. Toen hij daarvoor de brooden ingewisseld had, bragt hij die op een wagen naar de place de Meir, waar bij ze onder de armen uitdeelde. Eene arme weduwe bad; geknield voor een Maria beeld om een paar nieuwe klompen voor haar dochtertje. Een landman, die onzigtbaar getuige van dit gebed was geweest, liet stil den volgenden dag de verlangde klompen brengen, en de arme vrouw geloofde bepaald aan een wonder. Toen echter haar gebed zoo spoedig verhoord was, maakte zij plan om andermaal te bidden, dat ook zij een paar nieuwe schoenen mogt ontvangen. De landman hiervan onderrigt, plaatste zich in de nabijheid der biddende vrouw, zonder door baar gezien te worden. Toen zij geëindigd had zeide hijde stem van een kind nabootsende goede vrouw, gij vraagt zooveel, ik moet ook uwe arme zusters te hulp komen." De vrouw over dat antwoord verstoord, riep uit't is wel, kleine schelmlaat uwe moeder spreken. Te Celle, in Hannover, hebben de sigarenmakers geweigerd den arbeid voort te zetten omdat sedert eenige dagen vrouwen en vooral meisjes insgelijks het maken van sigaren bij de hand hebben ge vat. Te Zwolle heeft dezer dagen de jongste van zes broeders even als de vijf vorige voor de nationale militie vrijgeloot. Onlangs stierf te San Francisco een Chineesch koopman. Men wilde hem in China laten begraven en plaatste daarom het lijk in een looden kist met alcohol gevuld. Deze werd vervolgens in eene kist van rozenhout gezet en het geheel nog eens omgeven met eene kist van dik dennenhout. Het geheel woog 2200 ponden. Gedurende het jaar 1864 hadden op de Amerikaausche spoor wegen 140 ongelukken plaats, waardoor 404 menschen gedood en 1480 gekwetst werden; op de stoombooten telde men 26 on gelukken, 358 dooden en 143 gekwesten. Yoor het hof van echtscheiding in Engeland zijn thans 158 verzoeken aanhangig, die allen in de laatste twee maanden zijn ingediend. De Times zegt, dat er een verzoekschrift is ingediend om het aantal regters, die het hof uitmaken te vergrooten, daar bij de vele aanvragen tot echtscheiding de echtgenooten, die niet langer met elkander willen leven, veel te lang zullen moeten wachten, alvorens zij scheiden kunnen. In Frankrijk is eene nieuwe industrie in gevoerd maar reeds ontdekt en verboden. Men had namelijk ganzen opgeblazen, even als het vleesch door de slagters opge blazen wordt, om ze voor vette ganzen te doen doorgaan. Bij het voltrekken van een huwelijk te Y werd aan den bruidegom gevraagd„neemt gij jufvv. X tot uwe vrouw? Om u te dienen" antwoordde hij. Wat zeide de bruid: om te dienen! Ik wil noch u noch mijnheer dienenZij stond op en keerde alleen naar hare woning terug. Als een staaltje van den voorspoed die in Engelscli-Indie heerscht schrijft men uit Bombaydat een jeugdige Hindoe vóór drie jaren gëemploijeerde op een kantoor met een tractement van 750 frs thans een vermogen bezit van 50 millioen frs. Een ander, de tweede zoon van den bekenden Paizee bezit een matig fortuintje van 65 millioen frs,, en wanneer de tegenwoordige staat van zaken nog twee jaren voortduurt rekent men, dat hij zijn kapijaal zal verdubbelen. Onderscheidene koop lieden hebben, schoon minder dan de genoemden, toeh nog vor stelijke bezittingen. Een inspecteur van policie in Engeland beschuldigde zekere John Shfnensdat men bij hem kruid ge vonden had en dat hij op de goederen van lord O. Z. had ge stroopt. De president der regtbank vroeg den beschuldigden „wat hebt gij hier op te antwoorden?"" Indien, zeide deze, mijn lieer de inspecteur kruid gevonden heeft zal het wel waar zijn, want hij is niet instaat om het uittevinden." Zondag 11. heeft een prediker te Luik vari den kansel het anathema uitgesproken over de volksvoorlezingen, cu onder bedreiging van eeuwige ver doemenis verboden, om deze vervloekte plaatsen te bezoeken, waar

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2