OSuitenfaiib. $cmmgöe 33eritj{en. Tegen 17 Julij is een vergelijkend examen aangekondigd voor hen, die als leerlingen telegraphisten wenschen te worden aan gesteld. Zijmoeten zich vóór 30 Junij aanmelden en vinden ■de opgaven der vereiscliten in de Staatf-Ctourant van 10 Febr. 11. Ditmaal is een aantal van ongeveer twintig plaatsen opengesteld. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom zal eene commissie naar 'a Hagc zencfen, om de medewerking van het Kijk te vragen voor de vestiging eener inrigting van middelbaar onderwijs, en bij den minister van oorlog aan te dringen, dat, wanneer de vesting, het meesterstuk van Coehoorn, zal ontmanteld worden, de belangen der gemeente daarbij niet uit het oog mogen worden verloren. Volgens de Landbouw Courant bedroeg de veestapel hier te lande op het einde van 1863, 254,336 paarden, 2380,579 run deren 893,628 schapen en 299,055 varkensdaarvan waren in Zeeland 23,327 paarden, 53,962 runderen, 36,780 schapen en 19,302 varkens. Uit het aanzienlijk getal sollicitanten naar de betrekking van gemeente architect-te Zalt-Bornmel, is dit 6tai gekozen van Erkel te 'sHage, Gulden te Doesbtirgli, Keurvorst te Wageningen, Lit te Groningen, J. Moll te Goes en Smits te Schoonhoven. Naar men verneemt heeft de heer ran Erkel verzocht buiten aanmer king te blijven. Een aantal werklieden in ijzerfabrieken heeft een adres aan den koning gerigt en Z. M. verzocht om paal en perk te stellen aan de concurrentie, die zij overdreven noemen. Voor eenige jaren smeekte men, om de opheffing van bescherming en monopolie, en thans wil men de vrije concurrentie aan banden leggen Men rekent daarbij op de vaderlijke gezindheid van den koning, maar schijnt te vergeten, dat een verstandig vader niet vraagt, wat enkelen zijner kinderen willen, maar wel wat voor zijn geheeie huisgezin nuttig is. Dezer dagen hebben de slagters der stad Parijs eene vergadering gehouden, tot behandeling eencv hoogst gewigtige aangelegenheid. Het gold namelijk het vaststellen der namen van de vijf vette ossen die den 2Ssten dezer maand naar oud gebruik dooi de stad zullen worden rondgevoerd. Na langdurige beiaadsla- gingen zijn de namen: oude jongen, de loteling van 1813, Roland en kapt. Henriet aangenomen, naar de voornaamste lettervruchten der jongste dagen. De Bisschop van Poitiers heeft een mandement uitgevaar digd om de geloovigen in zijn diocese uitteuoodigen te komen bidden in deze dagen van algemeenen rampspoed, waarin de gods dienst wordt bedreigd en de kerlc onderdrukt is. De bisschop roept hun toe: Hebt vertrouwen in God, in den God die een wreker is, die den onderdrukten bijstaat en den sterken weet tc vermor- setcn, den God, die om de tyrannen te verslaan, altijd tegenover een Holophernes eene Judith weet te plaatsen. Het Antvverpsche dagblad de Grondwetdat door den heer Rijswijk in de Viaamsche taal geschreven werd, heelt opgehouden te bestaan. De heer Rijswijk erkent, dat hij geldelijke onder steuning van de klevikalen genoten heeft en dat deze zich nu onttrekken. Hij zal een wakend oog blijven houden, zegt hij, en de streken der klerikalen aan het licht brengen, hij noemt ben Japnenzen en beweert, dat zij in troebel water hebben willen vissche'n om zich zelve op het kussen te werken en dat, nu dit mislukt is, de eigenlijke belangen der stad hun volstrekt onver schillig zijn. BRUSSELSCIIE CORRESPONDENTIE. Brussel, 11 Eebruarij 1865. In den loop dezer week leverden de zittingen van de kamer der volksvertegenwoordigers weinig belangrijks op. Alléén dient vermeld te worden de nieuwe wet betrekkelijk het regt van vreemdelingen tot aanvaarden van er fenissen in Belgie. In hét algemeen worden vreemdelingen door deze wet met Belgen gelijk gesteld, en hierdoor eene tot nu toe bestaan hebbende onbillijkheid opgeheven. Misschien ook vindt het ministerie medewerking genoeg om dc tot in het verleden jaar van kracht zijnde vreemdeling-wet voor goed afgeschaft te laten. In de kamerzitting van heden werd met algemnene stemmen, op ééne na, een nieuw crediet van één millioen franken verleend tot vermeerdering van het aantal lagere scholen. Sedert het jaar 1851 werd vijf malen zoodanig crediet aangevraagd; daar de staat hoogstens het één derde der kosten van het lager onderwijs draagt; werd sedert dat jaar ééne sora van vijftien millioencn franken tot •'Uitbreiding van het langer ouderwijs besteed. Gewis te weinig Zeer belangrijk was dc bebandeling van bovengenoemd crediet door de aanmerkingen van den lieer Hijmatis, welke volhield, dat de uitgaven, sedert 1851 tot verbetering van het lager on derwijs aangewend, geeue vruchten gedragen hadden. Door sta tistische opgaven en jaarlijksche rapporten trachtte de Brusselsche afgevaardigde zijne stelling te verdedigen. Yerre van den ijver van den heer Bijmans te willen laken of zijne edele bedoeling: „ontwikkeling van de massa der bevolking" te ontkennen zoo komt het ons evenwel voor, dat die afgevaardigde de statistische op gaven en ministeriële rapporten uit een verkeerd standpuut be schouwt. De heer Bijmans namelijk is een vurig voorstander van het verpligte onderwijs, en wijkt daardoor te veel van de bestaande orde van zaken af, welke alléén tot nu toe de resul- tatiën der bovengemelde statistiek en rapporten aan geeft. Tevens deed de beer Bijmans niet onduidelijk uitkomen, dut de aanvrageu niet voldoende waren voor de behoeften en gaf daarom te kennen, dat het hem wensclielijk voorkwam, door het ministerie gebruik te zien maken valt de goede gezindheid de* senaatswelke gaarne een crediet van 21 inillioenen zou ver- leenen om tegelijkertijd in al de behoeften van het lager onder wijs te voorzien. Binnen kort ziet men de behandeling der ontwerp-wetten op de drukpers en op het bestuur der kerkelijke goederen tegemoet. De Ilaagsche correspondent van den „Echo du Parlementheeft verleden week een beschrijving gegeven van de godsdienstige beweging in Nederland; dit stuk schijnt nog al lang te zullen worden, daar het begint van af de kerkhervorming, men zoude hier bijna Racine's „passons au déluge" kunnen toepassen. Evenwel schijnt de schrijver een diepen blik in den toestand der tegenwoordige kerkelijke maatschappij ten uweut geworpen te hebben. Met zeer veel genoegen las ik in een der laatste nummers v8n de Middelburger Courant eene lange tirade geschreven door den correspondent van dat blad hier ter stede, en dienende, in pen langen omhaal van woorden (in wezentlijk meesterlijken stijl) om de bewijzen te leveren, dat de schrijver van de Hollaudsc.hc. brieven in de Echo du Parlement" wel degelijk in 's Graven- hage resideerde. Het groote vuur en de pathos van die tirade, verstoken mij onwillekeurig in mijn vermoeden en doen mij nog meer dan vroeger „den schrijver van de Hollandsche brieven uit 's Hagc," al? hier in Brussel residerende beschouwen. Groot gebrek aan binnenlandsch nieuws noodzaakt mij heden zeer beknopt te zijn. De volgende week belooft welligt meer. Uit het Noorden van ons rijk heeft men reeds vóór eenige dagen geschrevendat ijsvermaken daar in vollen gang waren, en sedert doet de winter zich alom weder in volle gestrengheid gevoelen. In tegenstelling daarvan s. hrijft men uit lift depar tement der Oosiersche Py re neen dat men aldaar het heerlijkste zomerweder geniet. Al de vruclitbooraen staan daar in vollen bloei. Een heer in de omstreken van Parijs heeft zich zeiven van kant gemaakt, uit wanhoop, om dat eene put in zijn tuin, waaruit hij water schepte om zijne bloemen te begieten, uitgedroogd was.ln de fabrieken van stalen pennen te Birmingham worden meest al vrouwen tot den arbeid gebruikt. Eene knappe werkster kan in tien uren 250 gros of 36000 stalen pennen snijden. Tot het verrigten van dit werk moeten de armen 72000maal zich bewegen dus tweemalen in eene seconde. Voor den maaltijd, onlangs Ie Parijs gebonden waarop alleen paardenvleech zou worden gebruikt, was onder anderen ook een paard geslagt van 22 jaar. Gten wonder dat de deelnemers aan het diner verklaarden dat- bet slecht was. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE -11 AAD TE GOES, den 10 Februavij 1865. Afwezig de heeren C. P. Soutcnd-am en C. Pilaar, beiden met kennisgeving. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede eenige staats bladen welke ter secretarie worden gedeponeerd ter inzage voor de leden. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van den heer Mi nister van Binnefiiardsche Zaken, dd. 31 Jamiavij 1865, hou dende kennisgeving, dat er een jaarlijksch subsidie van ƒ7000, van wege het rijk. zal voorgedragen worden voor (le oprigting eener hoogere burgerschool en burger-avondschool volgens het ontworpen plan, met weglating van den-cursus voor oude talen. Burgemeester en wethouders hebben dien brief gesteld in han den der plaatselijke schoolcommissie en den heer districts -school opziener, met verzoek om de ontwerpen van liet gebouw en de reglementen in gereedheid te brengen; doch hebben in antwoord eenen brief ontvangen inhoudende dat er vroeger wel beslist was om eene hoogere burgerschool daartestellen wanneer er van rijkswege een voldoend subsidie werd verleenddoch nou niet onvoorwaardelijk tot de oprigting was besloten; weshalve de com missie, ter vermijding van welligt overbodige moeite en tijdver lies wenschtedat de raad vooraf zoude verklaren dat. liet sub sidie van 7000,voldoende kon geacht worden tot verwe zenlijking van hel plan. Burgemeester en wethouders zich daarmede vcreenigendp, stel len mitsdien voor om te verklaren: dat het subsidie is voldoende en alsnu definitief te bepalen dat eene hoogere burgcrschpol ?u burger-avondschool zal worden daargesteld.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2