>B5. !V\ MAANDAG 13 FEBBTJABIJ. 528te Jaargang. 3SmiienfanÖscf)e Okrigten. j Naar wij vernemen is door de vroeger benoemde commissie voor de wegsverbetering in dit eiland in de vorige week eene vergadering gehouden, waarbij eene plan-schetsberaming is zamen - gesteld om tot het gewenschte doel te geraken. Een en ander zou aan de verschillende gemeente-besturen worden ingezonden, ten einde in raadsvergadering daarover te delibereren en het tot standkomen van eene algemeene verbetering der wegen te bevor deren. Zijn wij goed ingelicht, dan zou daarvoor ruim 300,000 benoodigd cn de werken in drie jaren tijds moeten gereed zijn. d»sc on Donderdag avonduitgezonderd ri1 regel geplaatst. Pil|» per kwartaal f 1.95 fr. p. pI,9t». regels f 1.ÏO, behalve het eegelregt. op feestdagen Rewone advertentiën worden a SO et- de regel geplaatst. Cebooite-, huwelijks, en doodherlgten van De Inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag «Ier uitgave. Bolionclmali-ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen, naar aanleiding van art. 17 van het Brand-Reglement in deze gemeente, te weten: Dat het in den avond van Zondag den 19 dezer, bij gelegen heid van 'sKonings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS, VUURPIJLEN en andere vuurwerken aftestcken, doch uitsluitend op de Grootemarkt de Vlasmarkt de Beestenmarkt en de Groote Kaai en na het eindigen der Godsdienstoefeningen en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten met KANONNETJES SNAPHANEN PISTOLEN DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op straffe, bij voormeld reglement bedreigd. Gedaan te Goes, den 11 Februarij 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Met dankbare ingenomenheid vestigen wij de aandacht onzer lezers, op het belangrijk besluit 11. Vrijdag door onzen gemeente-raad genomen. Nadat sedert vele maanden met de regering onderhandeld was over de vestiging eener hoogere burgerschool en burger-avondschool, heeft de raad aangenomen dat het subsidie van 7000 voldoende kon geacht worden tot verwezenlijking van het plan, en is vervolgens besloten dat de bedoelde scholen zullen worden opgerigt. Sedert lang deed zich hier de behoefte aan verbetering van het middelbaar onderwijs dringend gevoelen voor vele ingezetenen was het verkrijgen van goede gelegenheid om hunne kinderen te laten opleiden of een drukkend bezwaar of cene onbereikbare zaak. In die hehoefte zal thans voorzien worden en de weldaden door de wet op het middelbaar onderwijs aangeboden, zullen ook in onze gemeente verkrijgbaar zijn. Van heeler harte brengen wij hulde aan het gemeentebestuur en aan den districts-school- opzienerdoor wier vereenigde en onvermoeide pogingen deze uitslag verkregen werd. Wij vertrouwen daarbij de tolk te zijn van de burgerij, die prijs stelt op verlichting en ontwikkeling, en die in de opterigten school het zeker middel begroet, om den bloei der gemeente op eenen hechten en veelbelovenden grondslag te vestigen. Onderwijs toch is het heilvol middel om de krachten der maatschappij te versterken en aan hare bestemming te doen be antwoorden; onderwijs voor allen toegankelijk, naar de eischen des tijds en der wetenschap ingerigt, brengt het licht onder alle standen en werpt een natuurlijken maar ook stevigen dam op 'tegen alles wat volksontwikkeling en welvaren tegengaat en ondermijnt. De lasten, die daarvoor worden opgelegd, vormen een kapitaal, dat voor allen rijke renten afwerpt, en wij twijfelen er niet aan of al spoedig zal zich de invloed doen gevoelen van eene inrigting, die, omdat zij de vorming van den mensehe- lijken geest bedoelt, kennis en wetenschap bevordert, beschaving en veredeling aankweekt, ook de ware bron opent van maatschappe lijk geluk. Moge ook de toekomstige school niet dien omvang hebben welke elders daaraan gegeven wordt en sommigen hier ook verlangden, wij raeenen dat zij voorshands in de bestaande behoefte zal voorzien, en dat het gemis der verdere uitbreiding aan de meest dringende belangen niet zal schaden. Kortom wij verheugen onsdat het onderwijs ook hier een nieuw tijdperk zal intrede» en erkennen de goede en volstandige zorgen, daarvoor aangewend. Als een verblijdend feit meenen wij pok te mogen opmerken, dat het genoemd besluit met eenparigheid van stemmen genomen is, terwijl liet genoegzaam vaststaat, dat ook de twee afwezende leden hunne goedkeuring daaraan zouden geschonken hebben. De eenparigheid van den raad op dit punt getuigt, dat allen het gewigt van een degelijk middelbaar onderwijs beseffen, pii doet dus de gemeente teregt verwachten, dat zij die eenstemmig zulk een initiatief nemen, met gelijke eenstemmigheid zullen blijven zamenwerken, om de gemeente de zegeningen te doen smaken van wetten en instellingen, die over het volk bet licht zoeken te brengen, dat leven, kracht, welvaren en genieten schenkt. Blijkens de bij het gemeente-bestuur ontvangen opgaven zijn in den loop van 1864 in deze gemeente 255 kinderen heneden de 10 jaar, 21 van 10 tot 15 jaar cn 41 volwassen personen, te zamen 317 gevaccineerd, terwijl de revaccine op 611 personen en kinderen is toegepast.. Aan de kinderziekte hebben dat jaar geleden 227 kinderen beneden de 15 jaar 217 personen boven dien leeftijd, zamen 444, waarvan zijn oierleden 17 patiënten beneden de 15 jaren en 14 boven dien leeftijd. Naar wij vprnemen bestaat er plan om den verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning, op den 19 aanstaande, door eenige fees telijkheid alhier opteluisleren. Dn officieren der schutterij heb ben daartoe eene noodiging tot deelneming laten uitgaan en men verwacht, dat de zaak veel bijval zal vinden bij allen, die in dien feestdag belang stellen en wier hart even warm voor Oranje klopt, als dat van lien, die het door deze feestvreugde willen j eeren. Bij het departement van koloniën is, onder dagteekening van 21 Dec., een berigt uit Buitenzorg ontvangen, dat de aankomst vermeldt van het stoomschip Zoutman. Voor het overige was er niets buitengewoons. Dit berigt was eerst 9 Febr. te Suez aangekomen zoodat de mail-bcrigten ditmaal lang na den ge wonen tijdeerst te wachten zijn. Z. M. heeft op nieuw tot vice-president van den raad van Ned. Indie benoemd den heer mr. A. Frinsthans hier te lande die laatstelijk uit die waardigheid, op de meest eervolle wijze, op zijn verzoekontslagen was. Toen indertijd bekend werd, dat de heer Irins zijn ontslag had gevraagd werd door de oppositie beweerd, dat dit het ge volg was van den treurigen staat der zaken in Indie, die het. meerendeel der hooge ambtenaren drong, om hunne betrekkingen te verlaten. Het blijkt nu weder, dat dit verzinsel slechts uit gestrooid werd om tegen de koloniale politiek van het minis terie optezetten, en zeker zou deze nieuwe benoeming eene be- sehaming zijn voorde partij, indien het mogelijk ware, dat deze zich over niets schaamde. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Z. Snijder als majoor-kommandant van het half bataillon rustende schutterij no. 1 in Zeeland en in deszelfs plaats tot dien rang benoemd mr. ff'. C. M. de Jonge van Ellemeet, lid der Provinciale Staten van Zeeland. 1

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1