BIJB&&& i i&mli ©öisseHi comum* van Maandag Februari) SS'65, 11. De Voorzitter geeft na voorlezing van het voorstel het woord :tan den h-er mr. Saaijmans Vader oru dat toetelichten. Waarop die heer zegt Het zal CL. allen M. H. nog in de gedaohten zijnhoe tijdens de deliberatien over de verbodsbepaling* tot opname van niet gevaccineerde kinderen op de openbare en bijzondere schol en in deze gemeente, onze geachte Voorzitter, zich krachtig hier tegen verklaardeen met de hem eigene welsprekendheid dezelve be streed; Zijn ltd. Achtb. bepaalde zich toen bij drie hoofdstellingen, die naar mij voorkomt, wel verdienen om derzelver gegrondheid, nogmaals onder de aandacht te worden gebragt: lo. dat ofschoon art. 135 der grondwet aan den Baad de be voegdheid toekent op de openbare school gezondheids-verordenin gen te makengeenzins dezelve regtigt tot het verpligtend maken van de vaccineomdat de politie bestaat in het openbaar belang te bevorderen geenzins in de voogdij over het individu, en dus alléén datgene behoort te gebieden en te verbieden, wat nadeelig kan zijn voor de gezondheid van anderen, en waartegen deze zelf zich niet kunnen beschermen; 2dat in de bevordering der koepok-inenting is en wordt voorzien, bij het besluit van den Souvereinen vorst van 7 Sep tember 1814, Staatsb. 98 en Koninglijk besl. van IS April 1S18, Staatsb. 20, bij welke besluiten de Gemeente-Besturen uitgenoo- digd worden om met de Begering, de koepok-inenting te bevor deren maar om dit te doen in den geest dier besluitend. i. zonder dadelijke verpligting op te leggen en dus in casuin gevolge art. 150 der Gemeentewet, de gemeentelijke regeling was ongeoorloofd 3 dat de bevordering der koepok-inenting is niet een ge meentelijk- maar rijksbelang, en alzoo viel buiten de bevoegdheid van den plaatselijken wetgeververmits de vaccine betreft eene aangelegenheid voor alle gemeenten even belangrijk die dus in alle gemeenten gelijke voorschriften vorderten wier wettelijke regelingdus buiten het bereik ligt van den plaatselijken wet gever. Ik was de eenigste die zich destijds vereenigde met de, in mijn oog althans, niet weerlegde gronden van onzen Voorzitter en stemde •als zoodanig tegen de verordening waarin deze bepaling werd opgenomen. Gaarne wil ik inmiddels erkennen M. H. dat ik op dien stond, als alleen het regtsstandpunt op het oog hebbende, niet zoo door drongen was, van het gewigt der destijds gevallen beslissing, als mij daarna meer kenbaar is geworden. Voorstander zijnde van de vaccine, had ik den tegenstand van sommigen hier tegen meer toegeschreven aan een blind vooroordeeldat niet op een waren grondslag steundeik heb mij echter daarna moeite gegeven dit punt nader te onderzoeken, en ben tengevolge daarvan bekend geworden met geschriften, van beroemde mannen, welke, in den laatsten tijd meer ex professo de zaak van de vaccine hebben onderzocht en krachtig hunne stem tegen de koepok inenting, ten gevolge van dit onderzoek, hebben verheven, vooral om het groote gevaardat bij een niet zeer naauwlettend toezigtkrankheden worden overgeplantwelke verschrikkelijke gevolgen met zich kunnen breuken. Nadat m*dit alles meer was bekend geworden, heb ik het van mijn pligt geachtgehoor te geven aan den aandrang van velen die zich door de bedoelde verbodsbepaling in hunne teederste belan gen gekrenkt gevoelen; ten einde mijne pogingen aantewenden om oit onze verordenimr op de openbare gezondheid, cene bepaling te zien wegvallenwaardoor de gewetensvrijheid van vele ouders aan banden wordt gelegd. Het is daarom M. H. dat ik, in de veronderstelling dat ook bij sommigen uwer misschienten gevolge van de ingezondenc adressennadenken op dit punt kon hebben plaats gehadde vrijheid genomen heb in mijn gedaan voorstel dit zoo belangrijk onderwerp nader ter uwer overweging voor te dragen. Het is bekend M. H.de loop welke onze verordening geno men heeft; Gedeputeerde Staten, welke bereids ten jare 1861, tegen eene gelijke verordening aangaande de vaccinedoor het Bestuur te Middelburg ontworpen, hunne stem hadden verheven en deze verordening aan den Koning ter vernietiging hadden voor gedragen droegen onze verordening op de openbare gezondheid aan den koning ter vernietiging voor, edoch bekend met de denk wijs van den minister van Binnenl. zaken, dat eene beslissing als de onderhavige uitsluitend tot de bevoegdheid van den Gemeente raad zou behoorenom andere redenen. De minister schijnt inmiddels deze zaak ter zijde te hebben gelegd, immers onze ver ordening niet aan den koning te hebbpn voorgedragen en aldus is dezelve, zonder hoogere uitspraak, alléén door het niet ontvangen ,ran antweord binnen den bij de wet gestelden termijn, tot kracht van wet verheven. Welke gevolgen het in 'tleven treden van deze verordening heeft gehad is aan UE. allen bekend; van vele zijden klagten over het aan banden leggen van gewetensvrijheidver scheidene adressen tot dezen raad gerigt en eindelijk ook het sluiten ran de school Nathanaël, waarin aan meer dan 260 kinderen een kosteloos onderwijs werd verstiekt, dat ik meermalen door bevoegd - personen heb hooren prijzen, en 'tgeen ook bij onzen school-opziener niet ongunstig moet zijn aangeschreven geweestzoodat ZijnEd. zelf in 'slands vergaderzaal verklaard heeft, uit welwillendheid jegens die school, toegeeflijk te zijn geweest aangaande het lokaal, als niet wettig beantwoordende aan de gevorderde ruimte voor een zoodanig geial kinderen. Dat het sluiten van eene zoodanige school een nadeel voor onze stad te achten is, zal wel niemand betwijfeleneven als zulks als eene ramp te beschouwen is voor de aldaar schoolgaande kinderenen men zegge niet wanneer deze school gesloten is,, staan nog andere scholen in de gemeente openen blijft er genoegzame gelegenheid tot onderwijs bestaan; maar het is UEd. allen bekend dat aan deze school door oudersjuist ten gevalle van hunne Godsdienstige gezindheid, de voorkeur werd gegeven, welke ouders alzoo niet ligt te bewegen zullen zijn hunne kinders elders ter school te zendenterwijlvoor zoo verten gevolge van gemoedsbezwaren dier oudersdeze kinderen niet aan de vaccine zijn onderworpen geworden, alle gelegenheid tot onderwijs aldus is afgesneden: het is waar, men kan deze ouders verwijzen naar het privaat onderwijsmaar ieder die eenigzins bekend is met de onvermijdelijke kosten, die zoodanig onderwijs met zich brengt, zal een dusdanig renvooij wel als geheel onvoldoende moe ten beschouwen en de ouders moeten beklagen, die men dus tracht te troosten terwijl men hun in waarheid alle gelegenheid tot onderwijs voor hunne kinderen ontneemt. 2u. dat deze maatregel verder minder doeltreffend isom het beoogde doelwering der pokziektete bereikenmoet ieder bij eenig nadenkenten vollen beseffen; een weekblad, dat van par tijdigheid noch in schoolzakennoch op politiek gebiedkan beschuldigd worden, de Gemeerittstem, laat zich bij het beoordeelea^ onzer verordening aldus uit: „de vaccine is een middel tot voor koming van de kinderziekte, waarvan de waarde afhangt van het „vertrouwen dat men in dit middel stelt; is het middel onfeilbaar „dan treft de verordening geen doelwant dan heeft het gevac cineerde kind niets van de ziekte te vreezen; uit dit oogpunt het „verbod beschouwende treft het geen doel, dan alleen om de ouders „te dwingen hunne kinderen aan eene kunstbewerking te onder- „worpen waar hunne godsdienstige denkwijs mede in strijd is „maar dan is liet ook eene belemmering der vrijheidwelke geen „weerga heeftde openbare gezondheid van hun die de kinder ziekte gehad of de koepok-inentijig ondergaan hebben, wordt er „niet door bevorderd of in gevaar gebragt; zij die het middel niet „gebruikep loopen gevaar voor besmetting als de kinderziekte „heerscht, maar dat gevaar blijft bestaan, als zij ook niet ter school „gaan, omdat er geen straf bedreigd is tegen hun die dit middel „verzuimen; cn is het middel noodzakelijk voor de openbare ge- Zondheid, dan moet het ook algemeen worden aangewendcn „niet slechts het verlaten der school op het verzuim worden toe- „gepast; dan moet het verbod worden uitgestrekt, tot het bezoeken „van kerken, catheehisatien en plaatsen van openbare vermake lijkheid, en op alle bijeenkomsten moet het dan evenzeer gelden". Maar de school, zegt men, is eene plaats bij uitsluiting geschikt om de besmetting te doen ontstaandoor het zamen zijn van zóó vele kinderen; maar is er dan ooit één voorbeeljfeangehaald dat daardoor alleen kinderziekte zou ontstaan zijn en zulks in onze scholen, waarin men steeds voor behoorlijke luchtverversching zoo veel zorg draagt; ja maar het niet gevaccineerde kind kan de pokziekte onder de leden hebben, en dus de besmetting aan brengen doch ik heb immer gehoord dat deze ziekte, alvorens een besmettelijk karakter te hebben, ziph genoegzaam vooraf door verschijnselen doet kennen, die het schoolgaan van zelf verbieden maar mogt dit al niet zoo zijnkan niet evenzeer het gevac cineerde kind, door zijne kleederen, die besmetting mede brengen, daar het toch niet belet wordt te bezoeken door pokziekte aan gedane lijders; neen, wilde men waarlijk de besmetting weren, dan moest men zulks doen, door quarantaine maatregelen aan te wenden op de huizen, waarin de ziekte heerscht en dus alle gemeenschap te verbieden; maar een maatregel als de onderhavigekan dit voorgewend doel nimmer bereiken; en veronderstel zelfs dat men eene verordening dermate wist in te rigtendat dezelve op alle plaatsen, waar vereenigingen van personen gevonden worden, van toepassing warewelke nut tot wering van de besmetting der kinderziekte zou zulks dan nog hebben, wanneer in andere ge meenten niet gelijke bepalingen gevonden werden, daar men toéh niet in staat is het vrije verkeer der gemeenten te verbieden; men ziet hieruit, zoo als te regt door onzen geachten voorzitter is bij- gebragt, het wéren van de kinderziekte ia een Rijkt belang en kan alléén geschieden bij algemeenen maatregel van 's rijkswege, zoo als het ook vroeger steeds beschouwd is geworden, blijkens de bestaande koninklijke besluiten; dat de gemeente-wetgever door dit terrein te betreden in strijd handelt met art. 160 der Gemeente-wet moet ieder duidelijk zijn, en ook uit den aard der zaak volgen, daar hoe uitgebreid

Goessche Courant | 1865 | | pagina 6