JSurgcrfijfccn Stfliiö, dïïöililOerifltPM. «ftöoertentfen. VOOR LIJDERS IN DEN MOND. e. Èeii present exemplaar van dr. R. A. S. Piccardt over de Bijzonderheden uit de geschiedenis der stad Goes, waarvoor dien heer ook namens den raad door B. en W. is dank gezegd. Een verzoek van Nicolaas Reinijnmolenaar te 's Heer Abtskerke woonachtig om 1 het houten gebouw op het terrein staande van zijnen molen de Vijf Gebroeders binnen deze genjeente te veranderen in eene steenen woning. 2 Om op den door hem in erfpacht bezeten grond nabij den molen onder aan den dijk in het verlengde van het daarop staande huis een steenen woning te bouwenen 3Om van zijnen molen te mogen rijden over den wal tot aan het breedtje van den molendijk aldaarmet het, aanbod het gedeelte wal van af zijnen molen tot aan het einde van den molendijk aan den wal ten genoege van heeren B. en W. te onderhouden. De Voorzitter zegtdat B. en W. geen bezwaar maken de toestemming te verleenen en er bij de plaatselijke commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt geene aanmerkingen ge rezen zijn tegen de planteekeningeu der te stichten woningen. Hetgeen wordt goedgekeurd. g. Het proces verbaal der kasopneming op den 16den dezer waaruit blijkt, dat alles in orde en 4557.78 voorhanden was h. Een eerst heden middag ontvangen adres van J. A. van de Veldeom grond op erfpacht van de gemeente te erlangen hetwelk wordt aangehouden tot de volgende vergaderingen i. Eenige staatsbladen welke bij de overige worden gevoegd. Nog geeft de Voorzitter kennis dat het kohier van den hoof- delijken omslag is ontworpen en thans bij de wethouders is om daarna aan de commissie uit dezen raad gezonden te worden die ten vorigsn jare zich met zooveel welwillendheid van hare moeijelijke taak heeft gekweten. Dhr Fransen van de Putte heeft een gewigtig bezwaar tegen het permanent verklaren dier commissie; het primitieve doel der instelling van de commissie was om de eenzijdigheid te weren welke er uit den aard der zaak raogt ontstaan, wanneer het ko hier voortdurend uitsluitend door burg. en weth. werd ontworpen, alsmede om door het laten rouleren der leden van den gemeente raad in de commissie, den raad meer en meer in keunis te bren- j gen met den toestand der contribuabelen; blijft de commissie nu permanent bestaan uit dezelfde leden, dan wordt dit doel slechts gedeeltelijk bereikthij stelt dus voor telken jare eene nieuwe i commissie te benoemen. De Voorzitter beeft geen vrijheid die zienswijze tegen te spreken, maar is van oordeel dat hoe meer die zaak in dezelfde handen is, hoe beter er over geoordeeld wordt. Dhr. Kakeleeke zal tegen het voorstel van den heer v. d. Putte stemmen omdat zijns inziens de commissie die ten vorigen jare heeft geadsisteerd nu beter op de hoogte zal wezen, dan weder j eene nieuw te benoemen commissie. Dhr. mr.de Kanter gelooftdat het voorstel tot het benoemen eener commissie in der tijd gedaan is met het denkbeeld om die com missie jaarlijks te vernieuwen, ten einde de last en moeite daaraan verbonden, beurtelings op al de leden van den raad zoude drukken. Het voorstel van den heer van de Putte om eene nieuwe com missie te benoemen wordt verworpen met 7 van de 10 uitge- bragte stemmen. Voor. stemden de heeren van de Puttemrs. de Kanter en de Knokke van der Meulen. Wordt gelezen een brief van heeren Gedep. Staten dezer pro vincie dd. 23 Dec. 1864, houdende bezwaar om de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1S65 goed te keuren, en wel omdat op die begrooting onder de le afd. van bet 5; hoofdstuk der inkomsten eene geldleening is gebragt van 14000,ter voor ziening in de kosten van buitengewone vernieuwingen, voor welke geldleening nog geen besluit, door den gem.-raad is ingezonden, en dus de vereischte goedkeuring van hun collegie nog uiet heeft verkregen, terwijl bovendien de goedkeuring van zoodanig besluit bij hen niet zonder bedenking zou zijn, daar het twijfelachtig is of over die fondsen, waarvan het gemeente-bestuur slechts admi nistrateur iskan worden beschikten een belangrijk gedeelte der geldleening zoude worden gebezigd tot bestrijding van uit gaven voor gewoon onderhoudwelke uit de gewone middelen behoorden bestreden te worden. Burgemeester en wethouders hebben dien brief overwogen en gemeend, dat een afzonderlijk besluit om die geldleening te doen, had behooren te worden genomen en het ook noodzakelijk zoude zijn, de koninklijke, raagtiging te vragen om over die gelden te beschikken. Zij stellen mitsdien aan den raad voor te besluiten om ter voorziening in de kosten voorhet maken van i'löeddeuren ad1600, vernieuwen der vleugelmuren binncn-sas - 1650, voorziening der havenboorden- 3900, nieuwe ijzeren draaibrug- 6846, en het vervangen van eene moddersloot door een overdekt riool ad- 880, te verzoeken om van de inschrijving ad ƒ24800,op het groot boek der 2'. Nat. Schuld, ten name van het fonds der v'er- 'nietigde gilden te Goes, zooveel te gelde te maken als nood tg is om gemelde som van 14000,beschikbaar te krijgen, en dezelve alsdan aan deze gemeente op de hiervoren omschrevene wijze ter leen te verstrekken 3'. om aan heeren Gedep. Staten toezending te doen van dit besluit en van het adres aan Z. M.met beleefde uitnoodiging het besluit tot de geldleening, behoudens de Koninklijke magti- ging, en de begrooting dezer gemeente voor 1865 goedtekeuren, 1 alsmede om het adres van dezen raad aan Z. M. den Koning mrt gunstig appui aan Hoogstdezelve te willen opzenden. De Voorzitter brengt dat ontwerp-beslüit in behandeling. Dhr mr. de Laat de Kanter mist onder de als buitengewoon opgegeven posten tot wier dekking de geldleening bestemd is het nadeelig saldo der rekening van 1862, bedragende 1333,85 en zou wel verlangen dat die post die bij uitnemendheid is in het besluit werd opgenomen te meer omdat van sommigen der door burg. en weth als buitengewoon opgegeven posten, het bui tengewone karakter wel voor tegenspraak vatbaar zoude zijn; hij wensehte geen der laatstgenoemden uit het besluit en adres' te doen vervallen, maar deze met het genoemd nadeelig slot aan tc vullen, ten einde te meer te doen uitkomen dat de 14000,- ruimschoots benoodigd zijn tot dekking van buitengewone behoef ten in 1865. Na eenige woordenwisseling tusscbenden Voorzitter en mr. de Kanter wordt het ontwerp-besiuit goedgekeurd, met bijvoeging van het kwaad slot der rekening over 1862 en alsnu gelezen het ontwerp-adres aan Z. M. den Koninghoofdzakelijk strekkende om eene geldleening te mogen doen uit de fondsen der voorma lige gilden. Het adres en besluit worden beide zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde is bet voorstel van den heer mr. Saaijmans Vader om de verordening in het belang der openbare gezondheid te wijzigen. Ilier verwijzen wij onze lezers naar het bijblad. IK.crlielijls.o zals.cn. De heer A. C. Kamerman, predikant te Fort Batb, heeft de beroeping naar Oud- en Nieuw-Gastel aangenomen. De heer Oobius du Sart van Arnemuiden beeft voor de beide op hem uitgebragte beroepingen bedankt. van den 28 Januarij tot en met den 4 Februarij 1865. Gehuwd Geene. Geboren Hen 29sten Jan.Willem,z. v. Jacobus Clement en Maria Jacola Rijn. Sophia, d. v. Pieternella Johanna den Herder, den Sisten Cornellsz. v. Frans Reijerse en Tannetje Olree. den 3den Febr., Fduard Maria Ferdinand, z. v. Gerardut Cornells van Kalmthout en Marie Josephine Alberts. Be steeling. liet bouwen van een nieuwen toren met eenen nieuwen voorgevel aan de kerk der Herv. gemeente te Axel, aangenomen door dhr. P. Raymond c. s. te Axel voor 7000, Per Telegraaf. ROTTERDAM, 6 Febraarij 1865. ROGGE 10 et. lager- KANARIEZAAD, WITTE en BRUINE BOONEN 25 ct. Iiooger. MEEKRAP minder geveild, vraagprijzen algemeen veel te hoog. CORRESPONDENTIE. Door de uitgebreidheid van het raadsverslag moeten wij enkele advr- tentién tot een volgend nommer bewaren. iet Tanden Zon tier Tanden. Zamen 14876.— Is. eene geldleening te doen ten bedrage van veertien duizend gulden, tegen eene rente van 41 -2 'sjaars en eene jaarlijksehe aflossing vaii twee honderd gulden uit de gewone inkomsten der gemeente1 j 2o. om van Z. M. den Koning, bij eerbiedig adres, magtiging I Op uitnoodiging zal Tandmeester te Middel burg op DINGSDAG en WOENSDAG 7 en 8 flczer te spreken of te ontbieden zijn over alle gebreken des Monds Kiezen of Tandenbij den Heer H. Werrij op.,,<ie Beestenmarkt te Goesen zal tegelijker tijd dan zijne geëerds abonnés bezoeken. Is ruim voorzien van KUNSTTANDEN, die in a'lie opzigten aan de vereischten voldoen.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 3