deurwaarder bij de directe belastingen, controle Bath, en in zijne plaats is aangesteld de beer II. I. Mesman, commies der 3e kla'sse, u dezelfde controle, te Waarde. In de gemeente Serooskerke in Walcheren is eene uaamlooze j vennootschap tot stand gekomen tot het aankrveeken en berei- j den van vlas. Het kapitaal daarvan 6000 is in aandeelen van ƒ100 verdeeld en meest door landbouwers, in korten tijd, hij- i eengebragt. Het feil verdient vermelding omdat het de eerste j maal is dat op Walcheren eene dergelijke vennootschap tot stand komt, en omdat het bewijst, dat de impulsie door de maat schappij van nijverheid, afdeeling Middelburg gegevengoede vruchten draagt, vruchten, die ook elders de vraag mogen doen rijzen, of men niet in eigen kring de voordeelen zou kunnen genieten, die thans door anderen huiten de provincie worden ingezameld. In de tweede helft van deze maand zal te s' Hage het ver gelijkend onderzoek plaats hebben van jongelieden voor het vak der posterijen. Indien men wel onderrigt is zijn tot examina toren benoemd de heeren postdirecteuren van Zevenaar, Does burg en Roermond. Op 1 Februarij is de spoorweg tusschen Arnhem en Zutphen met veel feestelijkheid geopend en aïzoo weder eene streek van ons land in het gelukkig bezit gesteld vnu een middel van ver voer, dat voor andere zeker niet minder noodig en gewenscht is. Bmh'iifnnft De heer M. Muller te Frankfort heeft het plan opgevat om eene vereeniging van dnitsche vrouwen opterigien. Hij zal tot dat einde openlijke voordragten houden aldaar en in andere steden van Duitschland. Het doel dezer vereeniging is, de vrouw te plaatsen op het standpunt, waarop zij in eene be schaafde maatschappij behoort gesteld te zijn. De berigten uit Griekenland zijn nog verre van bemoe digend en luiden op het punt van publieke veiligheid vooral zeer treurig. De robveis gaan ongehinderd voort om hun hand werk te drijven en de regering schijnt niet bij magte om daar aan een einde te maken. Eenige troepen, afgezonden tegen de roovers, waren te lafhartig om hunnen last uit te voeren, zoolang zij geene versterking ontvingen en de roovers werden daardoor nog stouter. 1 Bij de dienst der posterijen in Frankrijk zal weldra eene nieuwig heid worden ingevoerd die navolging verdientvooral in groote plaatsen. Al de brievenbestellers zulleu namelijk behalve hun tasch met de brieven, welke zij bezorgen moeten, nog van een gesloten kastje voorzien worden waarin de te bezorgen brieven kunnen geworpen worden. Teregt echter vraagt men of deze maatregel zal medewerken om de zekerheid te bevorderen, wanneer de brieven aan wandelende bussen worden toevertrouwd en alle verantwoordelijkheid alzoo voor een tijd op ée'n persoon wordt overgebragt. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Brussel, den 4 Februarij 1865. In de kamerzitting van ver leden Woensdag werd eindelijk het budget van oorlogna eenige opmerkingen over verschillende onderdeelenaangenomen met 64 tegen '29 stemmen en 4 onthoudingen. De minister de Cliazal zegeviert dus nogmaals over de oppositie; nogmaals wordt het bewijs geleverd dat de nationale geest in Belgie volstrekt niet tegen de nieuwe antwerpsche vesting ge stemd is'; nogmaals wordt aan Europa getoond, dat in een land van vrije ontwikkeling, de belangzucht van eenige weinigen, be zwaarlijk als „machine de guerre" voortdurend door de oppositie kan gevoerd worden. Eenigen tijd geleden werd door vijf afgevaardigden, de heeren DebaetsTlionisstn, Co'jmans, De Lael en Boijer de Bthr, eene nieuwe wet op de drukpers ingediend, welke thans door de secties onderzocht is en spoedig in behandeling zal komen. De strekking dezer wet is zeer merkwaardig; het ligt namelijk in den geest der Belgische grondwetdat alle civiele-regtsge- dingen voortvloeiende uit de thans bestaande verordeningen op de drukpers voor de Jury behandeld worden. Eenige onduide lijkheid in de wet en vooral het feit, dat de drukpers in den aanvang niet zoo voor hare belangen gewaakt heeft als zij het thans doet, hadden ten gevolge, dat alle actie's, die de drukpers betroffen, door den burgerlijken regter behandeld werden. De nieuwe wet komt. hierop terug en wil den geest der grond wet in drukpers-geschillen doen eerbiedigen. Het eerste en hoofd artikel der nieuwe voorgestelde wet heeft den volgenden inhoud: Bij overtredingen der drukpersverordenirgen kan niemand tot schadeloosstelling of andere civiele-vergoeding veroordeeld worden zonder vóóraf schuldig te zijn verklaard door de Jury". Opmerkenswaardig is het dat de vijf afgevaardigden welke bovengenoemde wet aan de kamer inzonden, allen tot de oppositie belmorendit feit,, in verband met de rigting der oppositie ge- bragt, geeft stof tot nadenken?? De Vlaamsche beweging wint meer en meer veld. Uit alle vlaamsche provinciën^k'omen aan de kamer verzoekschriften in met duizende handteekeningen voorzien, en aandringende op de uitgave eener vlaamsche-overzetting van de handelingen der kamers welke thans alléén in het fransch verschijnen. Het gewestelijk bestuur der provincie Braband heeft op voorstel van den heer Jones (denzelfden wiens verheffing tot ridder tier Eikenkroon zoo bespottelijk laat door het beruchte „Dagblad'' werd medegedeeld) besloten, om hare verhandelingen ook in het vlaamsoh te doen verschijnen. Mogt er een voorstel in dien geest aan de Kamer worden in gediend, dan lijdt het geen twijfel of het zou zeer veel onder steuning vinden. Vooral de bakker-afgevaardigde, de Laet, uit Antwerpen, die bij zijne jongste toelating in de Kamer zijn' eed in het Vlaamsch aflegde, zou al zijn' invloed aanweuden om dit denkbeeld door te drijven. De geschiedenis heeft het ons in de laatste zestig jaren reeds meermalen geleerd dat eene taal zich niet laat onderdrukken. Te vergeefs beproefde men vóór 1830 de Nederlandsche taal in Belgie algemeen te doen worden; ja zijn verpligt gebruik in officieële stukken was een der grootste grieven van de naar onafhankelijkheid strevende Belgen. Van af het uitbreken der omwenteling werd de. Fransche taal de heerschendenu echter na eene. dertigjarige rust de harts- togten uitgewoed hebben en één band \an eendracht en verbroe dering Noord- en Zuid-Nederland inniger vereenigt dan het autocratisch Weener tractaat van 1815, nu ook wil de Vlaamsche bevolking hare eigene taal in de Vlaamschc provincie de over hand doen behalen. De aandacht van het publiek wordt door verschillende dagbladen gevestigd op een' feit dat veel punten van overeenkomst bezit met den voorldurenden aanvoer van Belgische centen door de Nederlandsche fabriekanten, om daardoor winst te behalen op de loonen hunner werklieden. De Zwitserscbe stukken van één franc namelijk bevatten niet zoo veel zilver als de Fransche, en hebben dien ten gevolge in Frankrijk op de Belgische grenzen slechts een waarde van 80 centiemen. Men kan zich dus in Frankrijk honderd Zwitsersche franken aanschaffen tegtn tachtig Belgische stukken van één franc'; deze handel nu wordt in het groot gedreven en er bevinden zich in deu omloop groote hoeveelheden Zwitsersche munt, die lang zamerhand ons land overstrootnen. In de provinciën Namenen Luxemburg zijn sedert eenige weken door vele landbouwers brandbrieven ontvangendoor den ijver en vlijt der gendarmerie gelukte bet tot nu toe de bedreigers te vatten of op zijn minst door waakzaamheid, brandstichting te voor komen. In den loop dezer week echter heeft te Beezeene ge meente digt bij Namen eene zoodanige bedreiging uitvoering verkregen. De panden waarin brand verwekt werd, behoorden tot eene groote' pachthoeve en waren allen met vruchten gevuld. Ge durende acht en veertig uren werddoor de spuitgasten van NameD, ondersteund door de inwoners van Beez en vele vrouwen, met den meesten ijver gewerkt om den voortgang van den hevigeu brand te stuiten. Verscheidene personen hebben zich met zelfopoffering gedragen en hunne namen worden door alle dagbladen vermeld. De voorraadschuren zijn tot op den grond toe vernietigd en met haar, voor eene waarde van 501)00 franken, aan koren en vlas. De justitie van Namen houdt zich met een streng onderzoek bezig en is, naar het sell nt, reeds op het spoor van den schuldigen. De naamlooze vennootschap van den spoorweg Lokeren tot aan de Nederlandsche grenzen heeft dezer dagen hare inschrijvingen geopend, weldra dus zal ook Nederlandsch-Vlaanderen met het Europesche spoorwegnet vereenigd zijn en zekerlijk heeft nu de i verbinding met Neuzen zeer veel waarschijnlijkheid. VAN I)F,N GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 26 Januarij 1865. Afwezig de heer C. Pilaar, wegens ongesteldheid, met ken nisgeving. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Vóorzitter deelt als ingekomen stukken mede a. Missive van heeren Gedep. staten dd. 30 Dec. houdende goedkeuring van het besluit van dezen raad van den 19den Dcc. tot afstand van zijkant van weg ten behoeve des spoorwegs. b. Brief van de pl. geneesk. commissie dd. 9 Jan. inhoudende kennisgeving der benoemingen van de heeren L. C. de Peval en N. J. F. Verschoor tot voorzitter en secretaris dier commissie. c. Brief van mr. J. G. dc "Witt Hamer dd. 30 Dec. 1864, waarbij ZEd. kennis geeft de benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aan te nemen. d. Brief van de commissie voor de nieuwejaars bedeeling daarbij inzendende de verantwoording en het rapport van de bedeeling gehouden den 2 Januarij 1865. Zoowel de verantwoording als het rapport worden voor kennisgeving aangenomen onder dank betuiging aan de commissie voor have bemoeijingen.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2