1805. i\°. II. MAANDAQ 6 FÈBRPABIJ. 53'" Jaargang. 3SiimenfanÖscf)e lengten. BEHIGT. [ssi'iiii tmmm op feestdagen. I'rl)» per kwartaal 1,95, fr. p. p. J l,90- Oewone advertenllEn worden a SO rt. d* regel geplaatst. Cirbuoife-, huwelijks, en doodberlgten van I-B regels f 1.20, behalve het cegelregt, De Inzending van advertentlEn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. liet Bijblad van dit nominer belield de discussie» in den Ge meente-Baad gehouden over liet voorstel tot wijziging der veror dening in het belang der openbare gezondheid. N aauwelijks 19 de benoeming van een lid in den raad van State geschied of, zooals te venvachten was, de oppositie-pers doet bare afkeuring hooren en raast en tiert niet alleen als een Roland Jurieuxmaar geeft hare woede lucht in een oproerig artikel. De benoeming van den heer ter Bruggen Ilugenholtz, is, zeker door verre weg het grootste deel van de natieniet al9 eene partijzaak opgenomen en zou weinig sensatie in den lande hebben gemaakt, maar daarom juist wordt zij geëxploiteerd als middel om het volk achter de kiezers op te ruijen dat zoo men hoopt, de redeneringen over deze benoeming voor goede munt opnemen zalal begrijpt het eigenlijk nietwaar de schoen wringt. Die benoeming, zoo heet het, is revolterend. Na tuurlijk voor de oppositie partij, die hare kandidaten ziet voor- bijgegaan en die, nu hare hoop in rook vervlogen is, tot allerlei onwaarheden of onderstellingen de toeviugt neemt. Wij willen slechts op enkelen wijzen. „Alle mogelijke belangen eischten eene koloniale specialiteit, wiens rigting is het sloopers-stelsel te be strijden." Men had dus gaarne eene benoeming gezien, die in den geest der tegenwoordige oppositie gerigt was tegen bet ko loniaal regerings beleid. De regering had dan iemand moeten kiezen die bekend was als haar bèstrijderdie haar in den raad van State kon tegenwerken en die om de oppositie ge noegen te doen haar bemoeijelijkte. Ware zulks geschieddan zou de partij waarschijnlijk gezwegen hebbenwant zij is niet gewoon de daden der regering, die zij niet afkeuren kan, tereleveren; maar wat zou men moeten denken van eene regering, die hare beginselen duidelijk uitspreekt en de toepassing daarvan aan te- geustandirs van dezen opdraagt „De regering zou dan ge toond hebben te willen conciliëren en zich te stellen boven de partijen." 't Is toch waarlijk genoeg bekend, dat de conciliante of modder politiek niet in de rigting van ons ministerie ligt en het is onwaar, dat zij met phrases a effet zou gezegd hebben deze te willen. Miar indien aan de oppositie toegegeven ware en er ware, ten haie believe een conservatief-conciliator en anti- slooper benoemdzou dat dan geweest zijn, zich boten de par tijen stellen „Kunde en geschiktheid hebben bij de benoeming niet alleen niet op den voorgrond gestaan maar men heeft partij diensten willen beloonen!" Het bewijs voor het eerste blijft men schuldig en maakt zich daaraf met eenige vragen, die men even goed van zoo vele conservatieve vrienden zou kunnen doen cn het laatste wordt -alleen gestaafd door het feit, dat de be noemde geen man is van de dagblad partij. Maar was er geene marine- specialitèit meer noodig, omdat er reeds eene in deu raad gevonden wordt, dan was om dezelfde reden geen koloniale specialiteit daar noodig. „De benoemde is op 64jarigen leeftijd en mogt dus veeleer aanspraak maken op pensioen, van wege de slinking van physieke krachten."Wij zullen de physieke krachten van dhr. Ilugenholtz niet beoordeelen maar hebben in zijne parle mentaire loopbaan die slinking nog niet opgemerkten gaarne nemen wij acte van deze verklaring der oppositie, omdat zij ons aanwijst wie volgens haar, ook onder hare vrienden, aanspraak mogen maken op verwijdering van het staatstooneel.Men zou eenige kolommen kunnen vullen indien men zoo al de rede neringen der oppositie ter toetse wilde brengen. Maar wie heeft lust in zoo verdrietige taak? Wij gelooven, dat alles kan zamen- gevat worden in deze woordenwederom is men boos om dat men zijn zin niet heeft. Ditmaal echter slaat de boosheid over lot woede en uit zich in allerlei onbestemde hatelijkheden, als bijv. „elke motie van regt en billijkheid wordt met voeten ge treden; het schreeuwendste oaregt wordt gepleegd de benoeming is van den hinderlijksten aardenz. En dan de heer Rochussen (wiens leeftijd niet wordt opgegeven) had zoo trouwhartig gezegd, dat iemand van zijne rigting ditmaal moest benoemd worden. Waarlijk het is hard, dat de regering zijne beginselen vasthoudt en de bestrijders niet wil conciliëren door ze te verzaken. Het is hard, dat de oppositie er vergeefs een orgaan op nahoudt, dat zich uitput in smaadredenen en toch niet conciliëren kan. Het is hard, als men alles doet om het volk op te ruijen en de menigte blijft rustig voort gaan als hoorde zij den razenden niet. Maar bedenkt men wel, dat het niet minder hard is voor het volk, als zijue zoogenaamde vrienden zeggenZoo wordt de domme menigte in haar blind geloof versterkt. De natie wordt opgewekt, om eindelijk het onderscheid I te leeren opmerken tusschen zeggen en doen, maar zal eene domme menigte door schelden tegen de regering verlicht worden ilct tweede volks-concert gisteren avond door onze Zangver- i eeniging gegeven heeft aan allen die hel hijwoonden een ruim en edel genot verschaft. Unze dilettanten kweten zich als ge woonlijk uitstekend en aan afwisseling ontbrak het niet. Het programma was misschien wel wat al te rijk en daardoor werd langer tijd vereischt, dan men vooral voor een volks-concert, mag stellen; maar niemand zal ontkennen, dat het goed gekozen was en dat 0. a. het Halleluja van Handel den avond en den gehee- len dag waai dig beslont. De gelegenheid werd weder ruimschoots gegeven om den wcldadigen invloed der toonkunst te leeren waardeeren en de ervaring te makendat de Goddelijke gave zóó aangewend, eene zegenrijke werking heeft voor het gemoed en voor het leven. Ons publiek heeft daarom wel reden van dankbaarheiddat zoo velen, met schoone talenten .begaafddie wilden aanwendenom ook hendie van het hijwonen onzer gewone concerten uitgesloten zijn, een gepast genot te schenken, en hen de overtuiging te geven dat niet alleen de kunst beschaaft, maar dat hare vereering de beste hulde is, die men aan de oor zaak van alles wat edel en goed is kan brengen. Het ongewone der zaak, het gemis van muziekale opvoeding onbekendheid met het genot dat zulke volks-concerten kunnen gevendat alles is misschien oorzaak, dat velen daarvan nog terug blijven. Maar daarvoor is het geneesmiddel in voortgang op den ingeslagen weg,, want zoo zeker het is dat de natuurlijke neiging tot genot zich niet op den duur laat bedwingen, zoo waar is het dat men slechts met langzame schreden vatbaar kan maken voor hetgeen waarlijk genot is. Het is daarom te hopen dat de Zangvereeniging de aangevangen poging zal willen voortzetten, en wij twijfelen er niet aan, of zij zal toenemende ondersteuning vinden, zij zal haar doel bereiken, en zij het dan ook na eenen langeren weg, het volk voor de toonkunst en hare beoefening winnen. Want zij is eene gave, die wel door onwetenden wordt versmaad en miskend, maar die zoo verheven is in haren oorsprong en zoo weldadig in hare strekking, dat zij eenmaal, als het licht dat de duisternis, verbanteiken nevel van vooroordeel en onbeschaafdheid moet doen wijken. De Koning heeft bij besluit van IkjjSsfêr, tpffyzfr. Dronkersi op zijn verzoek, eervol ontslagen alS-^burgemeester 3fer gemeen ten Neuzen en Iloek - v YïJ Wij vernemen dat aan den heer P. h^C^Meliitij&pf Kruiningen, op zijn verzoek met den 1 dezer eervol "Öntateg^verleend isals

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1