18155. IN°. ID. DONDESD&S 2 FEBBUARU. 5s Jaargang. OStimeiifanÖsclje lengten. lOKSSIIIK COURANT. Gewone advertentlCn worden a ZO el. de regel geplaatst, t.rbooitc-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels f l,ÏObehalve het regelregl. De Inzending van advertentlEn kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der uitgave. Dezer dagen beweerde de oppositie, bij gelegenheid dat zij de plannen der regering met betrekking tot bet belastingstelsel J besprakdat deze zouden kunnen leiden tot uitbreiding van den census, zoodat kiezers werden gemaakt die 5 en 3 betalen. Om al bet vreesselijke daarvan te doen uitkomen, werd er bij ge voegd: „Zoo klimt de vloed der democratie, die zich in ministerieel alvermogen en centralisatie oplost." Reeds de enkele woorden, die hier worden gebruikt jagen menigeen den doodschrik op het lijf, en natuurlijk worden zij geschreven, om afkeer van de regeringsplannen optevvekken of te versterken. Maar men denke eens op die akelige klanken, van democratie en ministerieel al vermogen, door, zoo als ze hier bijeengevoegd worden, en duidelijker dan ooit blijkthoe de oppositie met klanken speelt en door schrikverwekkende woorden ongerijmdheid voor waarheid wil doen doorgaan. Een stroom van democratie die klimtis eene die zich al verder en verder uitbreidt, en volgens het getuigenis der geschiedenis kan deze wel in regeringloosheid zich oplossen, maar waar zag men als het uiterste der democratie ooit ministerieel j alvermogen Men moet al zeer weinig te huis zijn op het j gebied des gemeenen levens, om niet te begrijpen, dat nergens minder van het laatste sprake kan zijn, dan waar de vloed der democratie klimt. Eerder zou men kunnen zeggen dat het ministerieel alvermogen onmogelijk wordt waar het democratisch beginsel meer en meer overhand krijgt. Er zijn hier kennelijk twee woorden bijeengevoegd, die ieder een schrikbeeld vormenj om de zaak aangrijpend te makenmaar wie er een oogenblik 1 op door denkt, zal begrijpen, dat de twee woorden juist tegen gestelde denkbeelden uitdrukken, en dat daarom de phrase niets beteekent. Volgens een brief aan den Times zijn de betrekkingen tus- schen Europa en Japan weder minder gunstig. Men zegt dat al de schikkingen met den taikoen te Jeddo gemaakt na het forceren der straat van Simonosekinietig zijn verklaard door den mikado, die op nieuw cischt dat alle buitenlanders uit Japan worden verwijderd en alle door de regering des taikoens gesloten verdragen wraakt. Deze plotselinge wending in den staat der zaken wordt door de buitenlanders te Yokuhama beschouwd als een gevolg der terugroeping van den heer Alcock, die in het oog der Japanners gelijk staat met eene afkeuring zijner staatkunde door zijn gouvernement. Op den staat van nalatenschappen, afkomstig van onder-officieren en verdere manschappenbehoord hebbende tot de landmagt in Nederlandsch Indie en waarvan de saldo's door de regthebbenden by het departement van koloniën, behooren te worden ingevor derd welke staat wordt medegedeeld in de bijbladen der Ned er- landsche Staats-Courant van gisterenkomen onder meerderen voor: Somer, Cornells zoon van Jan Doensen en Alida Stokmans, geboren en laatst woonachtig te Goesals korporaal met de Admiraal van Heemskerk den 19 Maart 1859 vertrokkenden 23 Nov. 860 te Weltevreden in gelijken graad overleden, met 3,55. BruggermanIsaalczoon van Leendert en Janna van Atten geboren en laatst gewoond hebbende te Baarlandden 22 Mei 1848 met de Fltro als soldaat vertrokken, als sergeant den 26 September 1860 te Weltevreden overleden, met 4,10. Craene, Bruno dezoon van Johannes en Martha Cornelia Roelands geboren en laatst woonachtig te Westdorpeals korporaal deu 10 October 1857 met de Grootmeester Nationaal vertrokken, den 22 Januarij 1860 aan boord van het hospitaal schip in denzelf- deu rang overleden met 0,06 met nog eenige anderen in Zeeland geboren of laatst gewoond hebbende, buiten dit arron dissement. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de ijk-arrondissementen Hulst en Oostburg voortaan een enkel ijk-arrondissement, Hulst, zullen uitmaken. Met genoegen heeft men jl. Dingsdag kennis gemaakt met de tooneellisten onder directie van de heeren Stoete Se Jaequi. Een talrijk publiek woonde de voorstelling bij en keerde zeer voldaan huiswaartshetgeen naar wij vernemen hen heeft aan - gemoedigd, om na verloop van eenige dagen hun bezoek ten onzent te herhalen. Betrekkelijk de vorderingen aan het kanaal door dit eiland ontvangen wij ten vervolge op vroegere mededeeling daarom trent, het volgende Het metselwerk aan ééne schutsluis te Wemeldinge is grooten- deels voltooid. Het optrekken met bazalt van de muren der scbutkolk wordt dagelijks voortgezet; de vloer daarvan is gereed. De fundering voor de andere sluis aldaar is zoo goed ah afgewerktaan die der vleugels is men nog met heijen bezig dat evenwel spoedig zal geëindigd zijn. De aankoop van grondenbenoodigd voor de brug in den Bonzijweg, is in der minne geslaagd. Voor den ijzeren bovenbouw der spoorwegbrug worden reeds materialen aangebragt. Met het aanaarden der sluismuren te Hansweert, die alle zoo goed als voltooid zijn, gaat men voort. De uitbaggering der havengeul aldaar is hervat. Van Hansweert wandelde ik even naar de bekende suatiesluis. Op eenigen afstand hoorde ik reeds de moker- en hamerslagen door het gewelf weerklinken. De sluis door dwarsbalken ge steund is voor een groot gedeelte ontgraventerwijl in het gewelf ramen gemaakt zijn, waardoor men in verzoeking komt aan een onderaardschen broeibak te denken en binnen in de sluis stookt men een kagchel, ten einde de herstelling gedurende den winter te kunnen voortzetten. Als men thans dit mislukte bouwstuk ziet en daarbij denkt aan de enorme som, die het, als deze verbetering afgeloopen is-, kosten zaldan voorzeker maakt het geheel een onaangenamen indruk. De naburige gemeente 's HeerArendskerke leverde dezer dagen eene bijzonderheid op, die met regt zeldzaam mag heeten. Eene arme vrouw van 77 jaren, zekere A. P., wed. P. F., sedert 20 jaren door de hervormde diakonie bedeeld, maar nooit hooger dan met 1,50 per week, bragt aan de diakonie een geschenk van 60 en gaf bovendien nog 54 voor de herstelling der woning, waarin de diakonie haar huisvesting verschaft. Zij had, gedurende de jaren waarin zij bedeeld werd, die som van 114 op de door haar ontvangen bedeeling bespaard. Voor eenige dagen zijn voor de Kruis- en WilhelmuspoldeM onder Hontenisse, verschillende luiken, merkels en andere stukken van een blijkbaar verongelukt schip aangespoeld, dat met kool- teer of harpuis schijnt geladen te zijn geweest. Vermoedelijk is zulks afkomstig van het tjalkschip Maria, in ons n#. 7 vermeld dat den 22 Januarij op de Wester-Schcldedoor de Engelsche schooner Sophia Francis overzeild en onmiddellijk gezonken is. Wij vernemen (zegt de Middelburgsche Courant) dat de ver schillende leeraren bij de hoogere burgerschool aldaar tegen morgen, vrijdag 8 Pebruarijdoor den directeur zijn samen geroepen. De voor de burgerschool bestemde gebouwen zijn

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1