dJuitenfanÖ. flemengöe lengten. Gisteren is door onvoorzigtigheid, in den Wilhelmina-polder, een jongeling tusschen de in werking zijnde dorschmaehine ge raakt. Door zoo spoedig mogelijk stoppen en aanwending van doelmatige middelen is men er in geslaagd den jongen met zwaar gekneusd en verwond been en voet, van tusschen de raderen te halen en naar huis te vervoeren, waar hem onmiddellijk heel kundige hulp is verleend. In eene op heden gehouden buitengewone vergadering van Ingelanden van den polder Iloedekenskerke, belegd tot het opmaken eener lijst van 3 oandidaten voor de vacerende be trekking van dijkgraaf, zijn op dezelve geplaatst de heercn C. P. Lenshoek van Zwake, A. Serverans en J. Haven. Den 21 dezer heeft te Neuzen de tweede vergadering plaats gehad van den raad van bestuur der naamlooze maatschappij van den spoorweg van Mechelen naar Neuzen. Het eerst aan de orde was de vervulling der vacature, in den raad ontstaan door het overlijden van den heer baron van Heemstra. De raad heeft met eenparige stemmen den heer van Tets van Goudriaan be noemd tot administrateur en vice-president voor Nederland. Wij achten ons gelukkig in het bestuur een man te hebben die vroeger commissaris des kouings in deze provincie geweest iswaar hij de beste herinneringen heeft achtergelaten dit is een waarborg te meerdat deze maatschappij die op uitmun tende grondslagen is opgerigt, zeer spoedig de werken zal doen uitvoeren, die van zulk een uitgebreid nut zullen zijn voor ons land in het algemeen en inzonderheid voor de bewoners van het voormalig 5de district van Zeeland. (A'. en Adv. v. Z. Fl.) Jl. Maandag avond werd den heer M. de Jonge, hoofdman van het handboogschutters-gilde „de drie Korenbloem/eens" te Kruiningenbij gelegenheid van zijn geboortefeestdoor het onlangs onder bescherming van dat gilde opgerigt muziekgezel schap „Eendragt maakt magteene serenade bij Giorno-verlich ting gebragtwelke uitnemend werd uitgevoerd en aller goed keuring wegdroeg. De directeur der muziekvereeniging wenschte den hoofdman voorts uit naam der leden geluk en betuigde als tolk hunne erkentelijkheid voor de vele en onvermoeide pogingen die door hem in zijne betrekking tot oprigting werden, en voorts tot be gunstiging worden gedaan, hetgeen met een gul „leve de hoofd- man werd beantwoord. Verrast door dit huldeblijk, dankte de heer M. de Jonge met gepaste woorden de uitvoerders, en wenschte, dat zij door een dragt geleid en door liefde voor de toonkunst aangespoord op den ingeslagen weg mogten voortgaan zullende het aan zijue bescherming nimmer ontbreken. Zaturdag avond heeft het in de omstreken van Apeldoorn Arnhem en Wageningen zoo gesneeuwd, dat op sommige plaat sen de sneeuw 2 palmen hoog lag. De Gron. Ct. deelt mede, dat tegenwoordig ook in ons land agenten der Amerikaansche unie werkzaam zijn, om den stroom van landverhuizers, inzonderheid uit Noord-Brabantweder aan den gang te helpen, en dat die agenten onbedachtzaam zand in de oogen trachten te werpen door hun groote schatten te be loven. Het blad waarschuwt daartegen. ontslag der geïnterneerden bij de regering reeds een besloten zaak was en het nog maar alleen op de geldkwestie aankwam. De Oesterreichische General-Correspondenz deelt het volgende berigt uit Corfu mede:„ De 24ste December, de aan St. Spiridion gewijde dagis hier op de gebruikelijke wijze gevierd in het kerkgebouw hetwelk den naam draagt van dien heilige, den be schermer der stad Corfu. Naar oude gewoonte werd de kerke lijke plegtigheid door al de burgerlijke en militaire overheden bijgewoond. Maar er is daarbij iets bijzonders voorgevallener is namelijk door den geestelijkewelke dien- dag de predikatie hieldvan deze gelegenheid gebruik gemaakt tot eene politieke demonstratie. Met den vinger Wijzende naar de grieksche vlag, welke in de kerk uitgestoken was, verklaarde de prediker over tuigd te zijn, dat die vlag, welke op de Ionische eilanden thans wederom wapperde, de Grieken ook zou geleiden naar Konstan- tinopel, alwaar de halve maan bedekt met christenbloednog de kerk der heilige Sophia ontwijdde. Toen deze verklaring uitgesproken was, hoorde men den gou verneur, Alexander Delviniotis, uitroepen „Amen, zoo zij het!" en deze kreet werd door al de aanwezigen als uit éénen mond herhaald. Men verzekert, dat die opwelling van regtzinnigen en vaderlandslievenden ijver den gouverneur te Athene ten kwade is geduiden dat hij deswege eene nadrukkelijke berisping van het grieksche gouvernement heeft ontvangen." Op elf na hebben thans alle Fransche bisschoppen geant- i woord op het verbod der regering om de encyclica publiek te maken. Men maakt de opmerking dat, terwijl de eerste bisschop pelijke vertoogen op hoogen toon gesteld waren, de latere meer en meer een kalmen geest ademden. De gemoederen zijn tot bedaren gekomen. Niet enkel bij de katholieke geestelijkheid, maar ook bij de protestanten heerscht er tweedragt, zoo schrijft men uit Parijs. Het is thans tot een openlijken strijd gekomen. Volgens de officiële mededeeling worden van de avond editie van den Parijschen Moniteur thans 72,000 exemplaren gelrokken. Dat getal is echter nog niet voldoende om de kosten te dekken. Daarvoor zouden 100,000 exemplaren moeten verkocht worden. Met betrekking tot de troonsopvolgings-kwestie in de Elbe- hertogdommen deelt de constitutionele Oesterreichische Zeitung in een brief uit Berlijn het volgende medeDe regtsgeleerden der kroon zetten hun onderzoek voort. Reeds moeten zij, naar men verneemttot het resultaat gekomen zijndat de aan spraak van het huis Hohenzollern (Pruissen) op de kroon van Sleeswijk-Holslein op geen grond hoegenaamd steunt. Thans onderzoeken zij de aanspraken van koniug Christiaun IX. Men houdt het voor zeer waarschijnlijk dat zij de laatstbedoeiden voor wettig zullen verklaren, t. w. dat koning Christiaan, niet slechts als koning van Denemarken en op den grondslag van het protocol van Londen, maar als prins van het huis Gliicksburg, leo-itiem hertog van Sleeswijk-llolstein geweest is. Hieruit wil men afleiden dat de twee groote Duitsche mogendheden niet slechts de facto, maar de jure" bezitters der hertogdommen zijn, over wier lot alzoo zij alleen te.beslissen hebben. In de zitting der tweede kamer van den rijksraad te Weenen, op gisterenis bet voorstel om het verzoek van I.angiewicz strekkende tot vrijlatingy met dringende aanbeveling, aan de regering te verzenden met nagenoeg algemeene stemmen aan genomen. Op het voorstel van den heer Muhlfeld, om het verzoek tot in vrijheidstelling tot alle geïnterneerde Polen uit te strekken, gaf de minister van politie ten antwoord, dat het Dezer dagen is een jong meisje te Biobcsheim in Keurhessen, op vreemde maar treurige wijze gestorven. Zij had eene kruik met koud water op de kagchel gezet om die daarna te spoelen. Na eenigen tijd terugkeerende was de kruik zoo heet, dat zij die met haar voorschoot moest aanvatten. Zij wilde daarop met hare tanden de kurk afnemenmaar naauwelijks had zij dien tusschen de lippentoendoor ontwikkeling van gas in de kruik, de kurk er afsprong en in het gehemelte drong, terwijl gelijk tijdig eene hoeveelheid kokend water hare mond vulde. Onder een verschrikkelijke kreet stortte zij neder en stierf den volgen den dag, nadat zij duldelooze pijnen geleden had. Ben brief uit Whydah geeft eene beschrijving van eene afschuwelijke pleg tigheid, die te Abomey, de hoofdstad van Dahomey heeft plaats gehad. De koning liet aankondigen dat hijter eere van de schimmen van zijnen vader en van een zijner voorouders, 40 ge vangenen op de marktplaats zoude offeren. Eenige Europeanen kwamen tusschenbeiden en wisten te verkrijgen, dat het aantal tot 12 werd teruggebragt. Den dag vóór de plegtigheid kon digde hij zelf de slagtoffers hun lot aan, dat zij sterven zouden om de misdaden van het hoofd van hunnen stam uittewisschen en dat twee van hen de eer genieten zouden, dat hij zelf hun het hoofd afsloeg. Deze twee werden door een prins van den bloede naar een der tempels overgebragt om daar gedurende den nacht gereinigd en gewijd te worden, terwijl zij voor de afgods beelden geknield lagen. Den volgenden dag bïagt men de slagt offers op de marktplaats. De koning zat op eenen ivoren troon omgeven Van al de vorsten en aanzienlijken des rijks. In het midden van de markt was een zilveren bekken om het bloed op te vangen. Op het bepaalde uur steeg de koning van zijn troon en sloeg de twee het hoofd af, die zich voor het bekken hadden geplaatst. Een eindeloos gejuich ging uit het volk op en duurde voort als de koning weder gezeten was. De tien ande ren werden door den opperpriester gedood, het volk viel op de lijken aan, sneed die in stukken en dronk het uitgestorte bloed. De koning keerde vervolgens met groote praal naar zijn paleis terug en liet de 12 afgeslagen hoofden aan de muren van zijn paleis ophangen. Sedert eenige dagen bevindt zich te Parijs een Engelschman in het bezit van 5 echte rattenvangers, witte ruigharige honden, aan welke hij de namen Lilly, PoyPose, Joy en DocJcey heeft gegeven. Elk dier honden is in staat, om met 100 ratten in eene vierkante kooi van 12 voet breedte opgesloten zijnde, bjifnen 15 minuten, 50 dier ratten te dooden. De eigenaar beweert, dat hij daarvan verzekerd is en heeft reeds verscheidene weddingschappen aangegaan. De lief hebbers die de weddingschap aannemen moeten de ratten leveren. Het zou

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2