Ifótiiiieiifaiiösclje Jüerigten. luttenfanö. ijemengöe lengten. 3kstcötngen. voor de spaansche schepen opengesteld, om zich daar van Ieef- togt enz. te voorzien. Gisteren morgen is het Belgisch tjalkschip genaamd Maria kapitein C. Keyels, met eene lading koolteer en pek, van Zeele komende en bestemd naar Amsterdamop de Wester-Schelde door het Engelsche schoonerschip Sophia Francis, van Yarmouth, naar Belgie bestemd, overzeild en onmiddelijk gezonken op de hoogte van het Yinkenissegat. Naar men zegt behoort het ■schip aan de heeren G. I. ds Smedt Co., te Zeele. De schipper en zijn knecht zijn door den schipper J. Griep, van Kruiningen, die juist aan kwam zeilen aan boord genomen. Door de mist en gebrek aan meerdere bakens zijn ook eenige vaartuigen omhoog gevaren waarvan bereids een zal ligten. Mogt er meerder water komen als heden, dan hoopt men de schepen vlot te krijgen. Wij vernemen dat door de Geldersche maatschappij van land bouw is besloten om in de maand augustus e. k. binnen Arnhem cene tentoonstelling te houden van veezuivelbereidingvoort brengselen van den landbouw, bloemgewassen, tuinvruchten en tuin sieraden. De daartoe benoemde regelings-commissie zal binnen eenige dagen de programma's gereed hebbendie op franco aanvrage bij den secretaris der commissieden heer llend. Coster Ilsz., te Arnhem, verkrijgbaar worden gesteld. Dezelfde commissie zal zich, even als vroeger, toen met gunstig gevoldwenden tot belangstellenden in deze zoo nuttige als aangename zaak, met de uitnoodiging lot uitloving van prijzen, ten einde de tentoonstelling in belangrijkheid vroegere exposi- tien nog moge overtreffen. ArnhCoutant - De berigten welke de Nieuw-Yorksche dagbladen van het oorlogstooneel brengen luiden weder zeer ten gunste van het Zuiden. De expeditie tegen Wilmington is misluktde land troepen zijn gestuit voor bet fort Fisher hetwelk de reede dier stad verdedigt, en de vloot heeft gedurende twee dagen eene massa projectilen, wier vervaardiging naar raming 2,500,300 dollars gekost had, op dat fort geworpenzonder het veel te bescha digen eene scheepslading buskruid (480,000 pond) die toerei kend zou geweest zijn om eene gansche stad te vernielen is onder de muren van het fort ontploftmaar heeft er zoo weinig sehade aan toegebragtdat de bezetting niet schijnt te hebben bemerkt, dat het een vijandige toeleg was. Naar gezegd werd, heeft de president Lincoln vooreerst geweigerd zijne toestemming tot nieuwe operatiën te Wilmington te geven. Zeker is het dat de Zuidelijken die stad thans buiten gevaar achten en dat er na het bombardement reeds weder handelsvaartuigen zijn bin nengekomen die aan het blokkerende eskader ontsnapt waren. Een groot aantal leden van het katholieke congres in het vorige jaar te Meclielen gehouden, heeft thans aan den secretaris, den heer Bucpetiaux, een diné aangeboden, waarop het niet aan toasten ontbroken heeft. Onder anderen heeft de voorzitter, de heer de Gerlache, in het breede betoogd, dat in 1830 de katholieken de vaan van den opstand hadden ontrold, ten einde godsdienst vrijheid te erlangen en dat zonder hunnen bijstand de beweging niets zou hebben uitgewerkt. Zeker is zeer waar door den spreker aangewezen, wie in 1830 bet oproer hebben bewerkt, dat toen niet als een strijd om godsdienstvrijheid werd voorgestelden waarvan toen de nu bekende hoofdbewerkers op den achtergrond bleven. De bitterheid van den spreker tegenover de goddelooze rigting van onzen tijdzoo als hij die noemde heeft hem die woorden ontlokt, maar wel zeker zullen die bij een groot deel der Belgische natie geen weerklank vinden. De geheele herinnering aan 1830 was ook niet geschikt, om te doen gelooven aan de opregtheid der verzekering, die velen der partij van den heer de Gerlache gedurig herhalen, dat zij de Noord-Nederlanders ais hunne broeders beschouwenmaar zij gaf een doorslaand bewijs, van wat die partij wil en ook door hare congressen zoekt te bereiken. Zij wil kloekmoedige volharding in eenen ongelijken strijd, maar waar zij de ongelijkheid van den strijd erkent, daar toont zij reeds, dat zij eene magt tegenover zich ziet, die haar langzamerhand te sterk geworden- is. Mogt zij niet voorbij zien hoe in die erkentenis eene profetie der toekomst opgesloten ligt. Volgens de Epoca zal de Spaansche regering weldra een wets-ontwerp bij de cortes indienen, strekkende om haar mag- tiging te verleenen tot het bij voorbaat innen eener som van 150 raillioen realen aan grondbelasting en patentregt. Het voor beeld dat Italië gegeven heeft, zou dus in Spanje navolging vinden. Maar het is de vraag, of deze navolging evenveel succes zal hebben. De Pays zegtop grond van berigten uit Zuid-Amerika dat zich daar plotseling een geest van verzoening heeft geopen baard. De gevolmagtigden van Buenos-Ayre en Chili zouden reeds onderhandelingen met den admiraal Pareja hebben aan geknoopt, en het gouvernement van laatstgenoemd land eene haven Men zegt, dat keizer Frans Jozef het ministerie ten drin gendste heeft verzocht om bezuinigingen in te voeren en uit dien hoofde zijne goedkeuring geschonken heeft aan het voorstel des wege door den heer Brints in het huis der afgevaardigden gedaan. Het is aan de politie te Eorne thans gelukt, den schuil hoek der roovers te ontdekkendie zich gedurende geruime» tijd hebben schuldig gemaakt aan nachtelijke aanvallen; 32 hunner zijn reeds in handen der justitie gevallen. Buitendien heeft men de helers ontdekt, die met de roovers in verbinding stonden. Een groot gedeelte der ontvreemde voorwerpen heeft men tevens in handen gekregen. Een man te Overveen aan delirium tremens lijdendehad na aanhoudende dronkenschap in ee'ne vlaag zijner ziekte, des nachts zijne woning verlaten en was blootvoets door sneeuw en ijs gaan loopen het gevolg hiervan wasdat hij met bevroren voeten te huis kwam en daar het kwaad reeds verre gevorderd wasmoesten de beide voeten even boven den enkel worden afgezet. Bij den bouw van een huis te Londenzijn eenige steenendie slecht bevestigd waren losgegaan en op den steiger gevallenwaardoor deze is ingestort met 20 werklieden die daarop waren waarvan 4 op de plaats zelve dood bleven. Een gegoed man te Salsburg zal eerstdaags voor liet geregts- hof teregtstaan omdat hij zijne vrouw en twee volwassene docli- (ers vergiftigd heeft. Men heeft wel eens beweerd, dat suiker verhittend was en het gebruik daarvan moest ontraden worden, vooral ook omdat er geenerlei voedende kracht in gevonden wordt. In tegenstelling hiermede verhaalde iemand die den veldtogt van Napoleon in Kusland medegemaakt had, dat hij voor een groot deel het behoud van zijn leven dankte aan het gebruik van een suikerbrood, dat hij uit Moskau had medegebragt en dat hij ge geten had, toen hem op zijnen langen en moeijelijken togt, alle voedsel ontbrak. Toen de beroemde doctor Eecamier eens door eene dame gevraagd werd ot het gebruik van suiker zoo nadee- lig was als sommigen beweerden antwoordde hij veel suiker- gebruik doet wel nadeel aan de beursmaar nooit aan het lig- chaam. Te Groningen wordt gevraagd een gepasporteerd onder officier der kavalleriedie fermiteit bezit om opzigt te hou den bij de gemeente-reiniging. Bij dezen belangrijken post bestaat ook uitzigt op bevordering. In Parijs het moderne Babel moet tegenwoordig iedere damedie maar eenigzins aanspraak maakt op elegance rood haar hebben. Deze kleur van haar is aan de orde van den dag, en de dames bezoeken druk liet mu seum van den Louvre, om op de beelden van Titïaan den goud- achtigen haartint vaii de beroemde sehoonen dezes onsterfelijkeu schilders te bestuderen. Bovendien is de frisuur der dames zeer vreemd; de nieuwe wijze van het haar optemaken noemt men mat peigne' (slecht gekamd Deze treffende uitdrukking beteekent eene chaosachtige verwarring der haren waaruit een lolc te voor schijn komt, die over liet voorhoofd tot op den neus afhangt hoe langer die lok hangt, des te meer chic heeft het kapsel, dat overigens door eene groote baardot wordt vastgehouden, die in den vorm eener 8 achter op het hoofd wordt vastgemaakt. De hoeden die dit haargebouvv moeten bedekken worden van dag tot dag kleiner, zoodat ze veel van barets hebben; ze worden met ontzaggelijke haarnaalden aan liet hoofd bevestigd. De klee deren blijven zeer lang; de dames slepen minstens een half el goed door stof en slijk achter zich mededit is wel niet heel zindelijk, maar het gaat voor zeer elegant door. De heerschappij der crinoline daarentegen is ontegenzeggelijk geëindigd; de ja ponnen sluiten digt aan het ligchaam ofschoon er daarom niet minder goed voor noodig is; ze zijn met korte taljes, en gordels van eene hand breedte die door gespen worden vastgehouden welke met de sloten der huisdeuren kunnen concurreren. Dat zijn nu de nieuwe modes? Waarlijk, men zon haast denken, in eene andere eeuw te zijn verplaatst? pücti. Op de nominatie door den kerkeraiul van Boskoop, (Z.Hol land), gemaakt ter beroeping van eenen predikant bij die gemeente, waren geplaatst de heeren TV. van Flden te 's Heerenhoek en K. Newman te Baarland. De nominatie te Vrouwenpolder, (Walcheren) werd aangevuld met den heer F. II. Nahuis, predikant te Bieselinge. De lieer Gobivs du Sart, predikant te Arnemuiden, heeft ook voor de beroepingen naar Scheveningen en Nijkerk op de Veluwe bedankt. Op 20 Januarij het doen van aardewerken en beplantingen aan het- kanaal van Neuzen, aangenomen door dhr L. N. Stubbé te Sas van Gent voor 3600,

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2