^mtmfonö. ijemeiujöe 35crüjten. herhaald worden. Door een en ander leveren deze bijeenkomsten inderdaad pratisch nut op. Met mei aanstaande zal dc officier van gezondheid 3e klasse, G. Sierkbehoorende bij het le bataljon, le regiment infan terie, in garnizoen te Arnhem, naar Nijmegen worden overgeplaatst. In het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Wolfaartsdijk, had woensdag avond den 11 dezer een ongeluk plaats, hetwelk, eenige oogenblikken vroeger, van zeer noodlottige gevolgen had kunnen zijn. Na het eindigen van de godsdienst-oefening, ter wijl men bezig was met de lichten uitteblusschen, viel eene der fraaije liehtkroonen plotseling naar beneden vernielende een ge deelte der vrouwen-zitplaatsen, terwijl ook die kroon zelve door den val aanmerkelijk is beschadigd geworden. De International verzekertdat in eene dezer dagen ge houden bijeenkomst van de voornaamste leden der torypartij besloten is, in de aanstaande parlementaire zitting geen erustigen aanval tegen de regering te rigten maar alle krachten der partij te sparen voor de nieuwe algemeene verkiezingen in den aanstaanden herfst De heer Disraëli moet voorts verklaard hebb n dat hij in het parlement schier uitsluitend godsdienstige aangelegenheden zal ter sprake brengen. In het huis der afgevaardigden teWeenen, wordt een voorstel van dr. v. Miihlfeld verwacht, strekkende om alle aangelegen heden, betrekking hebbende tot de verhouding tusschen den staat en de daarin bestaande kerk- en godsdienstige genootschappen onder de competentie van den algemeeuen rijksraad te brengen. In de zitting vau het huis der afgevaardigden te Berlijn, werd de heer Graboic met 222 van de 256 stemmen tot president herkozen de overige stemmen waren verdeeld over de heeren v. d. Heydl 31; Vnruh 21 en Liiice 1. De heer Grabow dankte voor het hem op nieuw betoonde vertrouwen hetwelk hem de aanneming tot een eerepligt maakteen be loofde de beraadslagingen naar zijne beste krachten, weten en geweten, consciëntieus en onpartijdig te zullen leiden. „Bij het scheiden in het afgeloopen jaarzeide lnj„hoopte men op overeenstemming; sedert echter heeft zich vervolging der liberale drukpers voorgedaanbestraffing van liberale ambtenaren, niet- bevestiging van liberale verkiezingen voor de magistraten en verongelijking van liberale burgers. De liberale gezindheid werd in den ban gedaanen de trouw aan overtuigingdie oud-Pruissisohe deugd van den Pruissischen ambtenaarstand, op nieuw Pruissisehe wijze vogelvrij verklaard. I)e bijl werd gelegd aan den door de grondwet van 1808 opgekweekten boom, die reeds met de schoonste vruchten voor algemeenen zin en welzijn beladen was. Het doel daarbij was, de driemaal beproefde open bare meening met het oog op de roemrijke resultaten van den oorlog te onderdrukken, het huis der afgevaardigden tot onder werping te dwingen en de constitutie in haar levensader te treffen. Maar het geweten van het Pruissisehe volk en van diens vertegenwoordigersdie voor God en koning het heilig houden der grondwet bezworen hebben zal niet buigenhet koninklijke woord: „Slechts hij, die zich op de rots van het regt plaatststaat op het veld der overwinning,is de leus van het huis Onder deze banier hoopt het tot overeenstemming te geraken en de grondwet niet prijs te geven. Moge 's konings redering met ons dien weg betreden tot welzijn van volk en vaderland, welks welvaart en eer wij ten allen tijde in onze trouwe Pruissisehe harten hoog en heilig houden." In Italië duren de demonstraties voor de afschaffing der doodstraf voort. Garibaldi heeft een brief aan den voorzitter der meeting te Brescia geschreven, luidendeOok ik geloof, dat de mensch het regt niet heeft zijn naasten te dooden, behalve in geval van zelfverdedigingik ben met u vóór de afschaffing der doodstraf." De Nazione deelt een telegram uit Livorno medeinhou dende dat aldaar bij de douane eene kist in beslag is genomen vol medailles met het borstbeeld van den paus en het omschrift „Leve Pius IX de paus koning." De kist was afkomstig uit Marseille. Men schrijft uit Frankrijk üe regering ontvangt bijna dagelijks brieven van hooggeplaatste geestelijken over de encyclica. Reeds een veertigtal zijn er ontvangen. Onder de laatsten was ook die van den aartsbisschop van Lyon, die daarin doet uitkomen, dat het pausselijk schrijven in bijó'a -alle dagbladen voorkomt. Indien er gevaar in was wiegen voor de regering, had deze de openbaarmaking op die wijze moeten verbieden. Ligt er geen gev'anr in, dan behoorde ook de afkondiging in de katholieke kerken niet te worden tegengegaante minder daar in de kerken van andere geloofs belijdenissen de encyelica besproken en bestreden werd. De Fransche geestelijkheid is hier geheel in haar regt en w\jst er teregt op, dat of alle openbaarmaking of geene. verboden moest wezen. De regering ziet ook voorbij, dat geen middel beter is, om voor de uitersten eener verkeerde rigting de oogen - te openen, dan dat men daaraan den vrijen loop late. Bij gelegenheid dat de policie te Herchies in Belgie hare nacht- telijke ronde deed, vond zij na den tijd door de wet geoorloofd, het meerendeel van de schepenen en van den gemeente-raad in de herberg. Een fransch dagblad verhaalt van eenen landbou wer die gewoon was om het peetschap aan te nemen, zoo dikwijls dit hem aangeboden werd. Het gevolg hiervan was, dat op den laatsten nieuwjaarsdag 21 peetkinderen hem kwamen gelukwenscheu en dat hij die nevens zijne vijftien kinderen aan zijne tafel ont vangen moest, in gezelschap van al de moeders en zusters die zijne peetkinderen vergezelden. Een geheel varken en een ton bier waren voor zijne 80 gasten niet genoeg, en des avonds kwam hij wagens te kort, om degenen die niet loopen konden naar huis te bezorgen. Van een onderwijzer in Zwaben uit dc 16 eeuw wordt gezegd, dat hij gedurende zijne 50 jarige ambtsbediening had uitgedeeld 3,392,894 slaven, stooten, oorvegen, enz Ouder zijn schoolbewind moesten 777 knapen op erwten, 613 op een driehoekig blok knieleu, 50,000 den ezel dragen en 1707 de roede in de hoogte houden. Buitengewone straften werden niet opge- teekend. Onlangs stierf in Pruisen een onderwijzer, die een inkomen had van 48 thalers. Bij zijn dood was er niets in huis en zijne vrouw en kinderen waren zoo naakt, dat zij het huis niet verlaten konden. Dat is de gezegende vrucht der Bismarcksche regering en eene proeve van het geluk, dat er gesmaakt woidt onder een koning door Gods genade. Als eene zeldzaamheid verdient vermeldingdat door den heer F. van Ilencaarden te Heusden, dezer dagen in zijn tuin gerooid is een struik aardappelen, door hem gepoot in de maand October en gedurende de winter koude alleen gedekt met stroo. De opbrengst en grootte der vruchten, die alzoo gedurende den winter op den kouden grond gegroeid zijn was meer dan middelmatig. De paus heeft bij gelegenheid van nieuwjaar eenige duizende sigaren uit Havana present gekregen. Daar Z. H. echter niet rookt, heeft de paus ze op zijne beurt aan den generaal de Montebello cadeau gegeven. Zondag 11. werd in eene kerk te Santiago (in de Perineën) een feest gevierd, bij welke gelegenheid het altaar versierd was met eene menigte vazen, waarin men kunstbloemen had geschikt en met guirlandes van ligt ontvlambare stof. Door het omvallen van eene waskaars vloog in een oogenblik bet altaar in brand en waarschijnlijk ware de kerk een prooi der vlammen geworden, indien men niet geslaagd nas om dien, met eenige emmers water te blusschen. Door het gedrang der menigte om buiten de kerk te komen, werden een aantal personen gewond. Zondag morgen ten 4 ure is door eene hevige stormvlaag te Londen, de schoor steen der fabriek van machinerien en koperwerken, toebehoorende aan de firma Pontifex to. (Fleetstreet) omgeslagen met dat gevolg dat de geheele werkplaats der gieterij totaal vernield werd. Het ergste was intusschen, dat het kolossale vierkante gevaarte, hetwelk gedurende dertig jaren alle stormen getrotseerd had voor het grootste gedeelte nederkwam op een logement, waar 30 a 40 personen te bed lagen. Vijf daarvan zijn zwaar gewond. Uit den gevel der tegenoverstaande fabriek van de firma Harris, werd door dit ongeval een groot gedeelte van het muurwerk uit elkander geslagen, terwijl nog een ander huis aan den eenen kant nagenoeg verpletterd werd. Opmerkelijk is het dat een aantal personen in het logement behouden zijn gebleven, juist doordien zij te bed lagen. Bij den schok dien het gebouw onderging sloegen namelijk de vloeren der bovenverdiepingen aan de eene zijde met een enkelen ruk tot naar de benedenste verdieping om. Ten gevolge daarvan kantelden de slaapplaatsen en raakten de daarin aanwezigen onder het beddegoedwaardoor zijzoowel als door het in den val medegesleepte beschotwerk der slaap plaatsen enz., tegen de daarop nedervallende balken, steenen en dakpannen beveiligd werden. De meeste dezer personen zijn dan ook ongedeerd uit de puinhoopen op den beganen grond te voorschijn gehaald. Een hevige brand, die aanvankelijk eene verwoesting deed vreezen, heeft in den nacht van 14 op 15 dezer een groot gedeelte der spiegelfabriek van de firma de weduwe Eorso Zonen, te 's Hertogenbosch vernield. Omstreeks middernacht in eene der werkplaatsen uitgebroken, drong de brandaangewakkerd door een vrij hevigen Zuidwesten wind, al dadelijk door tot het groote spiegel magazijnwaaruit evenweldank zij de nog tijdig toe gesnelde hulp, nagenoeg alles is gered geworden. Óp ééne na, en wel de voornaamste der werkplaatsen, is de geheele fabriek letterlijk uitgebrand, terwijl de belendende huizen gelukkig met betrekkelijk geringe schade zijn vrij gebleven. Dezer dageu kwam een vreemdeling ineen hotel te Friedberg,en deed reeds den eersten nacht van zijn verblijf aldaar eene poging tot zelf moord, door met een dolk zijne aderen te openen aan den hals en de handen; spoedig echter werd de daad bemerkt en kwam men hem te hulp. Als aanleidende oorzaak gaf hij op, dat hij geene vrienden had en zijne vjjanden uit den weg wilde gaan. Uit een iugestcld onderzoek schijnt te blijkendat de ongelukkige de beroemde schrijver Karl Gutzkow is.

Goessche Courant | 1865 | | pagina 2