I««65. .V. 4. DONDERDAG 12 JANUARIJ. 52,te Jaargang. 3}miienftmÖsc()e lengten. tOKSSlM (OilKANT. lit altgave deier faaraai geschiedt Maaa. dag ea Donderdag arendnltgesonderd ap feertdagen. Prtye per kwartaal f 1.95 ft. p. p. 1,00 dewaae adrertentlêa warden k SO rt. At regel geplaatst. «ehoorie-, ksweiykt. ea doodberlgten van 1-0 regels f l.SO, behalve het zegclregt, ,|W De Inzending ran advertentlCn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags ap den dag der nltgare. De hoop der oppositie is weder in rook vervlogen. De Eerste Kamer nam ook de begrootingswet voor Koloniën aan en wel met 22 tegen 10 stemmen, met eren zoo groote meerderheid als ten vorigen jaretoen 22 stemmen tegenover 11 stonden. Men moge deze meerderheid klassificeren in heele en halve at'wach- ters, in ministeriëlen pur sang en vredelievende volgers van het kabinet, het feit ia onloochenbaar, dat ook de Eerste Kamer voor twee derden haar vertrouwen schonk aan den minister van koloniën. Aan hevige bestrijding heeft het niet ontbroken, zoo min als aan pogingen om de kamer tegen den minister te stem men maar niets heelt mogen baten, omdat de kamer beter dan de oppositie de behoeften van Indie en de eischen van den tijd begrijpt. Opmerkelijk is de uitslag der stemming, ook om dat daardoor het bewijs geleverd wordtdat, al wat gedurende een gansch jaar ondernomen werd, om eene andere uitkomst, in de lucht gesproken was. Met blijdschap constateren wij een en ander als de beste getuigenis, dat milde beginselen veld winnen en dat het ministerie een krachtigen steun in de beide kamers lieeft. Men zou hier vele en groote woorden gebruikenvan verpletterende meerderheid spreken kunnen maar de ingenomen heid met den loop der zaken spreekt zich kalm en eenvou dig uit in dit eene tegen de kracht der waarheid zijn geene wapenen bestand. Bij het vooruitzigt-dat de begrooting voor Koloniën door de Eerste Kamer ook zou worden aangenomenvroeg de oppositie „Wordt het vertrouwen der natie op haar vertegenwoordiging niet tot in zijne grondslagen geschokt, wanneer zij nu ten tweeden male ziet die vertegenwoordiging een toestand helpen bestendi gen die teregt ook in de andere kamer veroordeeld is?" Die vraag is ter juister tijd gesteld want zij kan nu beantwoord worden met een plegtig: neen! het vertrouwen der natie is in tegendeel bevestigd. Eeeds in het afgeloopen jaar is het geble ken door de verkiezingen voor de Staten-Generaaldat de natie bestendiging van dien toestand wenschteen met het oog daarop £ou men kunnen zeggen, dat de vraag, die hier voor eene sterke bevestiging gelden moet, geheel overbodig was. Maar de natie i6 niet dwaas genoeg om te meenen dat zij haar vertrouwen ontzeggen moet aan de vertegenwoordiging wanneer deze niet in den geest van enkelen handelt. Vooreerst kan zij wel niet anders geloovendan dat zij het gewigtig mandaat aan waar dige handen heeft toevertrouwd, en dat zij aan deze zonder wan trouwen zich moet overgevenmaar zij gelooft ookdat wie den tegenwoordigen toestand bestrijdendoor de vaste zich gelijkblijvende houding der vertegenwoordiging, tot de vraag moeten komen, of niet zij veel meer dwalen dan hare vertegen woordigers; en bij eene zoo kennelijk vaste en blijvende zamen- w'erking tusschen de regering en de kamerszal voor het gezond verstand wel de eerste conclusie moeten wezendat daardoor de grondslagen van het vertrouwen der natie krachtig worden ver sterkt. De Eerste kamer heeft in hare arondzitting van Maandag, na eenige discussie aangenomen: Hoofdstuk VII der begrooting (Nationale Schuld) met algemeene stemmen; en (departement van van finantien) met 28 tegen stemmen; de begrooting voor het departement van - oorlog met 2? tegen 2 stemmen.. Dingsdag ayn ile beraadslagingen aangevangen over het hoofdstuk Kolo niën. Daarover is door onderscheidene sprekers uitvoerig ge sproken terwijl Woensdag na voortzetting der discussie en be antwoording van den minister, ook dat hoofdstuk met 22 tegen 10 stemmen aangenomen is. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Wij hebben gewacht om van de redevoering van den heer Fransen van de Putte, in de Eerste Kamer, over de belangen der calamileuse polders, te spreken, tot dat die in het bijblad verschenen was. Heden is on6 dat geworden en wij zullen nu die redevoering in haar geheel bij een of meer volgende nummers mededeelen. Volgens de Middelburgsche Courant is de spoorboot van de Moerdijk op Botterdam, die gisteren morgen te vergeefs beproefd had de Noord door te gaandes namiddags te half drie uren Dordrecht gepasseerd en omstreeks zes uren te Botterdam aan- gekomen. De vaart zou alzoo heden vermoedelijk zonder stoornis kun- i nen plaats hebben. Wij kunnen niet nalaten met een woord te gewagen van het concert, gisteren door onze zangvereenigicg gegeven. Wij ineenden er van te zwijgen, om niet telkens weder te herhalen, dat de kunst, zoo gelukkig beoefend, immer een rijk genot ook aan hare voorstanders schenkt. Wij zouden ons te meer ont houden hebben van nieuwe loftuitingenomdat eene gedurig herhaalde hulde aan hendie de kunst alleen om haar zelfs j wille beoefenen, eene voor hen zeiven onwelkome vleijerij schijnen kan. Maar nog onder den indruk van het gehoorde kunnen wij een enkel woord niet terughouden, en komen wij, zeker met goedkeuring van het publiek, daarop nog eens terug. Wij hebben gisteren kennis gemaakt met nieuwe talenten, die allezins aan moediging verdienen en voor welke wij het gelukkig achten dat ze niet langer verborgen maar verder ontwikkeld worden. Wij hebben sommigen onzer van vroeger bekende dilettanten nimmer verdienstelijker en treffender de gavenwaardoor zij uitmunten, booren ontwikkelen. En de heer Sino heeft reeds uit de toejuiching van het talrijk publiek vernomen, dat hij voor geen ondankbaar gehoor was opgetreden. De jeugdige violist verdiende die dan ook ten volle. De zuiverheid van zijn spel, de gemakkelijkheid waarmede hij de moeijelijkste passages voordroeg, getuigden van grooten aanleg en van ernstige studie. Indien het hem gegeven is onder goede leiding die studie voorttezetten, dan kan hij eene waardige plaats naast de virtuosen ook van het buitenland innemen, en de kunstige compositien van de Beriot zullen in hem een verdienstelijk vertolker vinden, gelijk hij bewezen heeft minder gecompliceerde maar niet minder degelijk muziek te willen beoe fenen, in de Sonate, waarvan de auteur door het programma niet werd genoemd. In het N. en J.-blad voor Z.-Vlaanderen komt eene adver tentie voor van de kiezersvereeniging te Hulst, met kennisgeving dat de heer Vogelvanger voor de kandidatuur voor het lidmaat schap der Tweede kamer heeft bedankt en verzocht om de stem men over te brengen op den heer Fokker te Middelburg. Als eene proeve van parlementaire aanbeveling, merkwaardig door inhoud en orthographie nemen wij over die waarbij de heer ra» Wassenaer wordt voorgesteld, voorkomende in het N. en B. voor Zeeumch Vlaanderen. „Ban alle Kiezers Die belang stellen in Christelijk,Onderwijs -joepen wij tóe om met ons hunne stemmen uit te brengende, s. IQJngsdag den 17 dezer, op den Heer O. baron van f/tassepaer C'elKijk, te 's Hage. Te hoogen lof aan vrienden toe(Vkaijét{' of hatelijk zijn tegen partijen past niemand, én voorat niet den Christen. Neen den. Christen zij ten vollen overtuigd van zijn eigen beginsel en 'daardoor.gelooft hjjj dat Israels Land met. stad en tempel

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1