I8f>5. i\°. 2. DONDERDAG 5 JANUARIJ. Jaargang. fit iSSCIIK COURANT. iia; en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I'rjj» per kwartaal J' 1.95, fr. p. p. 1,90. liewone advertentifn worden a SO el. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten ven 1-6 regels ri,ïd, behalve het zegelregt. De Inzending van adverteutlSn kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BeKendmaKlngen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de collecte aan de huizen der ingezetenen tot laatstleden Zondag gedaan ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur voortaan iederec Zondag zal geschieden ter. voordeele van de Diaconie der Hervormde gemeente zoodat des Zondags aan de huizen zal worden gecollecteerd voor genoemde Diaconie en het R. K. Parochiaal Armbestuur. Alsmede dat de driemaandelijksche collecten, vroeger gedaan voor het Burgerlijk Armbestuur, geheel zullen ophouden. Zij hopen en verwachten dat genoemde Kerkelijke Armbesturen bij hunne inzamelingen een gunstigen invloed zullen ontwaren van het ophouden der collecten voor het Burgerlijk Armbestuur welke daartoe aan dè algemeene liefdadigheid worden aanbevolen. Gedaan te Goes, den 5 Januarij 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier no. 4 der PERSONELE BELASTINGover het dienstjaar 1864 op den 23 December 11. door den heer com missaris des konings in deze provincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Goes, den 5 Januarij 1865. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over het 2e kwartaal van het dienstjaar 18641865 bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter in vordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 Januarij 1865. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. II. Als wij allereerst onze blikken naar het Zuiden van Europa rigten, dan zien wij wel den grond gelegd tot latere, misschien hoogst gevvigtige, gebeurtenissen, maar voor het oogenblik nog weinig veranderd. In Spanje is het bestuur in andere handen overgegaan, maar door niet één bestuur eenen krachtigen invloed uitgeoefend op den vooruitgang van de stoffelijke en zedelijke belangen. Men weet daar wel bestuurders te vinden die, hoe verschillend genoemd, allen den weg weten om het nationaal bezit te verminderen, maar schijnt er geene instellingen in het leven te kunnen roepen, geene beginselen in beoefening te kunnen brengen, die het maatschappelijk kapitaal vergrootcn. Het land dat genoeg rijke hulpbronnen bezit vergroot den schuldenlast en vermindert den waarborg voor zijne fondsenhouders, maar schijnt nog maar geen deel te kunnen nemen aan die beweging onzer eeuw die vóór alles er naar streeft om in productieve krachten te winnen. Griekenland met zijn nienwe en jeugdige koning heeft evenmin de rust als den rijkdom gevonden. Reeds doet de uitkomst zien wat men vooraf vermoeddedat zoo ergens daar zeker een krachtige hand, door rijp verstand bestuurd, noodig was geweest, om tot het beoogde doel te geraken. Georgios is nog in naam koning van Griekenland, maar zijn lot is niet benijdenswaardig. Griekenland heet nog een koningrijk maar het wankelt omdat het tegen zich zeiven verdeeld is. Men weet niet met wien men meer medelijden hebben zalmet den jongelingwien als een ledepop een kroon op het hoofd is gezetof met het door groote herinneringen klassieke land, dat hoe langer zoo meer zijnen beroemden naam, door volksverdeeldheid en partijzucht ziet verduisteren. En Italië Het droomt nog van eenheidmaar het groote struikelblok daarvoor wordt niet zoo gemakkelijk uit den weg geruimd. Gelukkig was het er kalmer dan in een vorig jaar althans voor het oog Hat op eenen afstand ziet, maar het bezit in zijne vuurspuwende bergen een treurig zinnebeeld van deszelfs doorgaande gesteldheid; de gloeijende kraters mogen nog niet tot uitbarsting komen, het kookt daar binnen om later des le heviger los te breken. De conventie in 1864 met Frankrijk gesloten doet eene toekomst vermoeden, waarin mogelijk de eenheid wordt -Aoerbereid, maar dan zeker door verschrikkelijke botsingen. Al kon het ideaal van velen worden bereiktom het gezag van den H. Vader slechts op geestelijk gebied te erkennen, dan nog gelooven wij niet. dat Italië's droombeeld vervuld worden zou. Maar om daartoe te geraken zal er eerst nog veel in de denk beelden der menschen moeten veranderd worden, en daarvoor zijn jaren noodigmeer zeker dan zij nog tellen zullen die thans elkander den voorrang betwisten. Gelukkig indien slechts ieder jaar eenigen vooruitgang aanwijst en zeker is het; al leefde Garibaldi dit jaar rustig op zijn eiland, en al treedt hij nimmer meer op den voorgrond, Garibaldi's geest leeft voort in Italië cn wordt door geene geestelijke heerschappij ooit ten onder gebragt. Met zekeren weerzin slaan wij nog eens het oog naar de twee groote staten in midden Europa, die eene bloedige bladzijde aan hunne geschiedenis hebben toegevoegd. Hadde Oostenrijk sleehts zijn schuldenlast verzwaard en Pruissen zijne despotische po litiek in eigen aangelegenheden gevolgd, men zou voor de ver achting die hen nu treft slechts medelijden gevoeld hebben. Maai de afschuwelijke oorlog over de hertogdommen Slees-wijkHolstein tegen Denemarken gevoerd, blijft een smet, die door niets is uit- tewisschen wanneer men bedenkt, dat zulk een strijd in onze negentiende eeuw werd gevoerd. De beide rijken mogen aan den avond des vorigen jaars nog bedwelmd geweest zijn door den wierook, dien zij elkander over eene vermeende dapperheid hebben toegezwaaid, zij hebben toch de schimmen moeten zien der duizen den, die zij moedwillig het leven benamen en de jammerkreten gehoord der honderden, die nog treuren over het verlies van have en goed, over den moord hunner broeders en vrienden. DePruissischc minister Bismarck zeide onlangs ik handel zoo omdat ik zoo handelen wil," en hij heeft daarmede bet leidend beginsel der beide mogendheden in haar gedrag jegens Denemarken gekenmerkt. Wil lekeur, zich verschuilende in het kleed van een koning door Gods genade, deed het zwaard aangorden, en waarom? Zoo Let heette om geschonden vorsten-regten te handhaven, om miskende volks vrijheid wederlegeven, maar het is duidelijk gebleken, eigenlijk alleen om zich zeiven te dienen, om het eigeudom van anderen zich toe te eigenen. De hertogdommen mogen het te laat inzien dat zij zich ontijdig lieten leiden tot den wensch naar verandering zij hebben ten deelc maar de schuld van het lot dat zij dragen

Goessche Courant | 1865 | | pagina 1