dat de wet omtrent het batig «lot na het reije» ral worden be handeld. Daarna is het hoofdstuk Koloniën aangenomen met 47 legen 24 stemmen. Gisteren avond half 8 ure zouden de wet op de middelen en eenige kleine ontwerpen in behandeling komen. Ter telegraaf. In de avondzitting van Woensdag is de wet op de middelen aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. Daarna is de kamer uiteengegaan. Z. M. heeft aan den heer I. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën vergund het aannemen en dragen der versierselen van het groot kruis der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Met deelnemende belangstelling is ook hier het berigt ontvan gen van het overlijden van den heer mr. S. baron van Heemstra, lid der tweede kamer van de staten-generaal en vroeger com missaris des konings in dit gewest. Hij overleed op zijn buiten goed aan den Maartensdijk nabij Utrecht, na korte ongesteldheid, in den ouderdom van 57 jaren. Velen herinneren zich gaarne wat hij in betrekking tot ons gewest gedurende twee jaren is geweest en ook van zijne laatste levensdagen, waarin hij voor het hoofdkiesdistrict Middelburg zitting had als afgevaardigde in de tweede kamer, kan met waarheid gezegd worden, dat hij de be langen van Zeeland met warmte en ijver zocht te behartigen. Van een onzer correspondenten ontvangen wij de volgende mededeeling De diaconie armen der hervormde gemeente van Yerseke werd in der tijd door den heer P. Y. Knoll, met een legaat begiftigd, onder de prijzenswaardige voorwaarde, dat uit de renten daarvan jaarlijks op den 15 December (de begrafenisdag zijner echtge- noote) aan de onderstand genietende ledematen dier gemeente, eene uitdeeling van 150 goede tarwenbrooden zoude moeten plaats hebben. In de vorige week juist op dien dag te Yerseke zijnde, deed het mij genoegen getuige van de goede uitvoering en van de dankbaarheid der bedeelden Ie zijn wien deze giftenin dit saisoen zoo uitnemend welkom waren, en zijn door de ontvreemding der door den generaal Knoll aan de gemeente Yerseke gelegateerde ridderorden enz., de uiterlijke herinneringsteekenen aan hem ver loren gegaan, dan zal toch door die bedeeling de nagedachtenis van hem en aan haar ter wier herinnering die plaats heeft, voor al bij de minvermogenden van Yerseke in zegenend aandenken blijven. Wij hebben ontvangen de statistieke opgaven omtrent de han dels-beweging in en tot de maand October dezes jaarsuitge geven door het departementvan financien, die wij als gewoonlijk gaarne ter inzage willen stellen voor belangstellenden. Plaats gebrek verbiedt ons heden daaruit een en ander overtenemen. Evenzoo werden ons door de commissie voor de internationale tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in 1865 te Amsterdam te houden, toegezonden het plan voor een waarborg fonds de voorwaarde voor het schenken van giften en eene cir culaire ter nadere ontwikkeling van het doel en plan der ten toonstelling. Gaarne stellen wij de gelegenheid open om van den inhoud van een en ander bij de redactie kennis te nemen. Btiltcnla lid, Over de wijzewaarop het vredesfeest in Noord-Sleeswijk kerkelijk is gevierd, hebben de Duitschers zich niet zeer te ver heugen. In sommige kerken weigerden de geestelijken zelf op te treden. Zij lieten de feestrede door den koster houden. Daar elke Duitscherals het alleen op redevoeringen aankomtzeer ontwikkeld is, leverde het opdragen van die taak minder bezwaar en werden de duitschgezinde gemeenteleden zeer gesticht. Maar waar de predikanten zeiven de toespraak hieldendaar hoorde men. wel van den eeuwigen zielevrede der getrouwen en de eeuwige hellepijn voor hen die ontrouw waren gewordenmaar voor de duitsche harten werd er weinig gezegd, dat tot blijdschap stemde. Met goedvinden van Pruissen en Oostenrijk zal Sleeswijk- Iloislein de wit-rood-blaauwe vlag als handelsvlag aannemen. Door de beide groote mogendheden is aan de verschillende staten voor gesteld die voorloopig te erkennen, een maatregel die noodzakelijk was, daar Sleeswijk-Holstein nog niet als zeevarende mogendheid is erkend. De russische regering gaat voort met gansche dorpen, die bij den poolschen opstand betrokken zijn geweest, te ontvolken, en de bewoners naar midden Rusland over tc brengen. Zij worden daar op kroondomeinen geplaatst, terwijl het gouvernement hun voorschotten of wel geld ten geschenke geeft. De dorpen worden iveder met Russen bevolkt. Met het voorjaar zal dit stelsel, door Murauieff uitgedachtop nog grooter schaal toegepast worden. Aanzienlijke grondeigenaars, zelfs Polen, leenen daarbij hunne hulp. inzameling van den St. Pieterspenning heeft in het ".quart ier ifyint Germain, het rijkste gedeelte van Parijs, slechts •>t- HW.DuO fitnes opgebragt. Met het oog op de groote woorden, «waarin; mep over der Franschen liefde en gehechtheid aan den paus heeft gesproken en met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tijd is die som in het rijkste kwartier der wcelde- /v. ste stad niet veel. De clericalen maken er een verwijt van aan de regering dat zij het hart van Voltaire in de keizerlijke bibliotheek heeft doen overbrengen. Mpn maakt evenwel de opmerking, dat, waar de werken van Voltaire worden „gedoogd," zijn hartdat voor het oogenblik toch zeker veel minder kwaad zal doen niet be hoeft geweerd te worden. In 1857 is door protestanten te Londen een genootschap tot vereeniging der christelijke kerk opgcrigtdat in de Union Review een eigen orgaan heeft en zich in Engeland schijnt uit te breiden. Het verlangt van de' leden der roomsch-katholieke of latijnsche der oostersche of griekseb-katholieke en der angli- kaansche kerk, dat zij, de onderlinge geschillen over leerstukken latende rustenen enkel gedachtig aan de gemeenschappelijke kern van hun aller christengeloof, gebeden om hereeniging dier drie groote takken der christenheid opzenden. Uit de boodschap van den president Lincoln blijkt nog dat eene poging om met Jefferson Davis te onderhandelen mislukt is, omdat hij volstrekt eene scheiding tusschen het noorden en het zuiden wil. Er wordt dus op eene voortdurende versterking van het leger aangedrongen. Het budget van uitgaven voor het jaar 1865 wordt op 1400 millioen dollarsde inkomsten op 788 millioen geschat. GemenscLe toeristen, Het bestuur der policie te Londen heeft plotseling de rond wandelaars met houten borden, waarop advertentien van verschil lenden aard te lezen waren, hun bedrijf verboden en dien ten gevolge zijn op eens 700 personen van hunne kostwinning beroofd. Een jong koopman te Grumpendorf nabij Weenen bezocht herhaaldelijk het huis van een wolverwerdie met hem in de zelfde straat woonde en koos gewoonlijk het uur waarop zijn buurman afwezig was. De vrouw des huizes had meermalen doch vruchteloos gevraagd, dat hij deze bezoeken zou staken; zij verwittigde daarop haren man van het gebeurde, die het vol gende middel te baat nam om den indringer voor goed te ver wijderen. Zoodva deze zich weder vertoonde kwam de huisheer met eenige werklieden uit zijne fabriek, bragt met behulp van dezen den jongen koopman in eene der werkplaatsen en dom pelde hem een paar malen in de blaauwkuip en verwde hem zoo goed in de wol, dat de jonge man zich nog niet in het openbaar heeft durven vertoonen. Twee spotboeven wilden zich ten koste van een eenvoudigen boer vermaken. Zij namen hem tusschen hen in en vroegen hem: „zeg eens, wat zijt gij eigenlijk een ezel of een domkop?" ja, was het antwoord van den boer, dat weet ik zelf niet regt, maar dat weet ik wel, dat ik tusschenbeiden ben. Men berekent, dat de impost op den brandewijn waarvan men in Rusland veel houdtdit jaar aan dat rijk niet minder dan 200 milioen roebels of 800 milioen francs beeft opgebragt. Een matigheids genootschap zou daar niet overbodig zijn. Onlangs is te Re nagen, in Pruissen, een emeritus geestelijke gestorven, die zoo armzalig steeds voor den dag kwam, dat zijn huisheer hem voor zeer arm hield en zijne betrekkingen hem vaak kleedingstukken verschaften. Na zijn dood, wilde men de doodkist iu zijn kamer zetten en daartoe had men noodig om de commode te verplaatsen. Deze scheen echter zóó zwaar te zijn, dat men met moeite haar kon verzetten. Bij nader onderzoek bleek zij te bevatten 28,000 thalers (ruim 50,000). Volgens den Express, een dagblad te Londen, zijn, op een dag, vijf getrouwde vrouwen veroordeeld, ter zake van dronkenschap. Een van haar bragt tot verontschuldiging iu, dat zij aan eene begrafenis had deelgenomen. Het énorme getal van 291.597,240 eijeren werden gedurende de eerste tien maanden van dit jaar in Engeland, voornamelijk uit Frankrijk en Duitschland, ingevoerd, dus een weinig minder dan 9 milli oen stuks per dag. Een Zuid-Amerikaansch bladt meldt, dat mevrouw Franeie L. Clruyton, drie jaren geleden in het leger der Zuidelijken, gelijk met haar echtgenoot dienst nam; zij vocht aan zijne zijde tot dat hij in den slag van Stone River gedood werd. Zij nam deel aan acht groote veldslagenwas viermaal gewond en tweemaal gevangene; na den dood van haren man maakte zij have sexe aan haren generaal bekend en werd ontslagen. RIJKJES DOOR ZUID-BEYELAND. De schrijver der kijkjes in Zuid-B. heeft ontwaard dat de heer de Blinde te Hoedekenskerke, het noodig heeft gevonden, de opmerkingen door hem gemaakt, over tien oprid naar de havenplaats, te wederleggen. Naar ZijnE. inzien komen in onze opmerkingen onnaauwkeurigheden voor, van dien aard zelfs, dat ZijnE. zich aangespoord zoude gevoelen, „zijne ingenomen heid met de kijkjes te laten varen, als de kijker voortging in andere gemeenten zijne opgaven zoo verkeerd te doen, als hier." Wij geven ZijnE. volle vrijheid zijn vóór of tegen over onze kijkjes uittespreken. Wij zullen voortgaanzoo veel mogelijk waarheden aan te geven; misvattingen kunnen ons deel, maar niet ons doel zijn teregtwijzingen zullen wij als de onze aan nemen, behoudens de aanspraak welke wij ons veroorloven te hebben, op beleefdheid. De onnaatttckeurigheden waarvan ZijnE. spreekt zullen wij trachten nader toe te lichten, in de vaste hoop, dat het ZijnE. behagen moge, met onze scherpziende oogen in geen geval den draak te steken.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2