$€iïiengÖe Okrigten. beïlijifcep blijkt, de zuidelijken niet anders verlangen dan vrede, yrfl^ïeid <h* de erkenning hunner maatschappelijke regten. Wan- neer het nderdén ophogdt dien 1aan te vallen, zullen zij van hunne zijde ztch'Van. elke vijimdjslijke handeling onthouden. Ter e.érfe varudfen prins' iïah Oranje, heeft jl, Dingsdag de markies Arthur dé l' Aigle eene zwijnenjagt georganiseerd in het bosch van Laigue. Het paard van graaf Oustaaf de Lvpeldie mede aan het feest deelnam, deed onverwachts een sprong, waar door de graaf zoo hevig op zijn zadel nederkwam dat hij aan de gevolgen van den schok den volgenden dag overleed. Dé eigenlijke naam van graaf de lupelis Louvelmaar de familie verzocht verlof dien naam te mogen veranderentoen een harer bloedverwanten medepligtig was aan den moord van den graaf van Bordeaux. Uit Weimar wordt gemelddat de aldaar woonachtige ouders van den onlangs tfer dood gebragte Frans Midler een brief van hem ontvaugen hebben, geschreven in zijne gevangenis, waarin hij zijne onschuld verklaart en zegt, dat het aankoopen van een hoed ten zijnen behoeve, door een zijner bekenden de aan- leidende oorzaak geweest is van zijne veroordeeling. Hij schrijft: dat hij sterft, getroost door het besef zijner onsehuid. Wie zal beslissen of dit schrijven waarheid bevat maar evenzeer wie heeft regt om het tegendeel voltehouden. Onwillekeurig rijst wederom de vraag of de menschelijke geregtigheid dan zooveel zou geleden hebben als de schavotstraf nog wave uitgesteldte meer daar de zoogenaamde bekentenis in het laatste oogenblik te weinig zeker is, om daarop het schuldig uittespreken. -De koning door Gods gpnade, die de hertogdommen Slees- wijk-Holstein de groote genade bewezen heeft van ze door de oorlogskosten en ooriogsvenvoestingen tot op het been toe uitte- mergelen, heeft bepaald, dat de roemrijke bevrijding van de her togdommen, die de pruissische regering voor immer geschandvlekt heeft, godsdienstig zal worden gevierd door het geheele rijk op den 18 Dee. Men zal dus eene dankzegging ten hemel zenden, omdat duizenden wreedaardig her leven verlorentallooze schatten zijn verspild, en het grootst mogelijke onregt is gepleegd geworden. Terwijl Pruissen er op staan blijft, dat de geallieerden de hertogdommen zullen blijven bezetten, waartoe Oostenrijk zich niet geneigd betoontlaat een der Weener bladen het middel doorschemeren waardoor Oostenrijk zich uit de moeijelijkheid waarin het door dit plan van Pruissen gebragt is, zou weten te ontkomen. Het zou namelijk zijn aandeel in de bezetting kunnen overdragen aan Hanover en Saksen die het zeer zeker gaarne zouden aannemen terwijl Pruissen op die wijze zijne plamnen verijdeld zou zien. De russisehe regering heeft het voornemen, om eene nieuwe wetgeving op de drukpers in te voeren. Zij zal het aan de keuze der dagbladen overlaten of deze door het oude russisehe stelsel van censuur of het fransche met zijne waarschuwingen op den goeden weg willen gehouden worden. De vraag is ook hier die van den kok aan het pluimgedierte, met welke saus het verlangt gebraden te worden. De hoogleeraren aan de universiteit van Siena hebben van een deel hunner emolumenten afstand gedaan ten behoeve der staatskas. De som bedraagt wel is waar niet meer dan 2030 francs, maar ook dit voorbeeld zal gunstig werken en geeft aan de regering zedelijke kracht. In het hotel van een aanzienlijk persoon te Sussex werd onlangs het volgende aangeplaktvau heden af zal geene dienst maagd eene crinoline mogen dragen, terwijl zij aan haar werk is, en iedere afwijking van deze bepaling zal met ontslag uit de dienst worden gestraft. Te Sherwood in Amerika werd voor eenigen tijd op zonderlinge wijze een huwelijk voltrokken. De plegtigheid had plaats voor het huis van den dienstdoenden geestelijke en alle de bruiloftsgasten waren te paard gezeten, De bruid en hare speeljuffers droegen elegante amazone kleederen. Onder de Indianen in N.-Amerika beginuen de huwelijks aan vragen ook mode te worden. Het Radsie journal bevat de volgende annonqeDe hoofdman van den stam Ilaynse biedt duizend paarden aan een achtenswaarden, jongen, blanken man, die van goede aanbevelingen voorzien is en zijne achttienjarige dochter wil huwen. Hij moet zich op het grondgebied der Indianen nederzetten en met den akkerbouw bekend zijn, waarbij hij den Indianen ouderrigt moet geven. De paarden zijn 50,000 tot 80,000 dollars waard. De jeugdige Indiaansche dochter is van middelbare gestalte, heeft regelmatige gelaatstrekken, zwarte oogen, mooi haar en stevige vormen. Zij is zeer aanvallig en regt lief. Men heeft ontdektdat de groenten en vruchtboomen begoten met eene oplossing vaD sulphas ferri verwonderlijke uitkomsten opleveren. Snijboonen winnen bijna 60 in zwaarte en de imaak is veel aangenamer. Onder de vrachten is de peer, die, welke het meest bij de behandeling wint. Voortaan moet men geen oud ijzer verloren laten gaan, vermits het met water vermengd, bijna evenveel uitwerking doet als mest Te Parijs zijn sedert de maand Augustus niet minder dan 6 millioen kilogram druiven van den nieuwen oogst geconsumeerd. Toen de ministers zich jl. Woensdag van Parijs naar Compiègne begaven, raakte op een brug een ezel onder het rijtuig, en het dier werd verpletterd. De boevin, eigenares, kreeg een schadeloosstelling van 200 fira., en de heer Fould zeide spottende„Omijne heeren waarom kunnen wij niet alle ezels, die ons in den weg staan, zoo goed koop kwijtraken?" Eenige zijner ambtgenooten lachten; anderen echter, die Fould voor malicieus hielden, werden rood, beten zich op de lippen en zwegen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! In uwe Goessehe Courant van jl. Vrijdag doet de schrijver der kijkjes in Z. Beveland het voorkomen of de kerken op vele dorpen in eenen hoogst verwaarloosden staat verkeeren. Het is mij on bekend of de aangevoerde feiten waarheden behelzen, dat ik ook in geen geval zal onderzoeken; maar ik wil zijnE. wel onder de aandacht brengen, dat onze kerk te Nisse eene gelukkige uit zondering maakt op die velen waarvan hij spreekt. Ons kerk bestuur toont, dat ons gebouw door hen in waarde wordt ge houden getuige de schoone betimmering der preekkerk, de nette met zorg verrigUe beschilderingde rijke vergulding van het schoone orgel, waarmede men nog steeds bezig is. Als inwoner kan ik dus met regt verklaren, dat de fondsen van onze kerk nuttig besteed worden. De uitgaaf van eenige honderde guldens wordt hier met zorg gedaan. Met de plaatsing dezer regelen zult UE. mij verpligten. UEd. Dienaar Nisse 26 November 1864. J. A. GEILL Jr. KIJKJES DOOR ZUID-BEVELAND. Het is spijtig dat de schrijver der kijkjes in Z.-B. niet te Hoedekenskerke is geweest, dan had Z.E. een kijkje kunnen nemen over den oprid in die gemeentenaar de haven of aanlegplaats voor schepen en stoomboot. Het wordt halsbrekend om aldaar met een geladen wagen op of af te rijden. Q. Lezer der Goessehe Courant. AIzoo is bovenstaand schrijven, aan den schrijver der Kijkjes in Zuid-Beteland door tusschenkomst van de uitgevers toegezonden, met verzoek een plaatsje daarvoor in te ruimen. Wij hadden evenwel gaarne gezien dat dit franco ware geschied, hetgeen wij in 't vervolg verwachten ook geteekend door schrijver of inzender. Bij bovenstaande willen wij gaarne als ons gevoelen doen kennen, dat wij het met Q. volkomen eens zijn, dat deze oprid in een schandelijk vervallen staat verkeerd. Toen wij in de maand October jl. met de stoomboot naar Vlissingen zouden ver trekken, is het aan onze scherpziende oogen niet ontschoten, dat men daar veel kans heeftals het rijtuig een weinig uil het spoor geraakteene halsbrekende buiteling te makenterwijl liet voor den te voet reizenden pasagier naar of van de boot een allermoeijelijkst te bewandelen gedeelte weg wordt. Wij kunnen ons zeer goed voorstellen dat de oprid sedert October weinig zal verbeterd zijn, daar het vervoer naar en van de aanlegplaats, naar ouder gewoonte in het najaar groot zal geweest zijn. Toen wij dezelve bereden waren er reeds ontzettende gaten in de grind gereden, en wij kunnen het goed begrijpen dat Q. gelijk heeft als hij dezelve halsbrekend noemt. Het is ons onbekend onder wiens toezigt deze oprid staat, maar de ellendige toestand derzelve getuigt reeds genoegzaam, dat wij ons geene illusiën van hetzelve moeten maken, maar dat het slaapt of willens blind is. Is het dan van zoo weinig belang of deze oprid in eenen goeden of slechten staat verkeerd Is het voor het welvaren uwer gemeente dan eene onverschillige zaakdaar dezelve met eene zoo doel matige haven is bedeeld Zegt het zoo weinig voor uw dorp of daar onderscheidene vreemdelingen naar of van de stoomboot henentrekken of daar vele schepen komen om in of uit te laden? Vraagt het aan uwe neringdoende personen of uwe aanlegplaats voor hen al of niet productief is, en gij zult overtuigd worden dat een goede oprid naar de havenplaats voor het welziju van uw dorp een onmisbaar bestanddeel is van eene in alle opzigten goede aanlegplaats. Is het derhalve voor uwe neringdoende personen van belang zoo vele reizigers naar en van uw dorp te zien henenvloeijen, niet minder welkom zullen de havengelden in uwe gemeentekas uitgestort worden, althans als de belasting ook daar geheven wordt, zoo als dit op meer aan de zee gelegen dorpen plaats heeft. Gij, die met het toezigt belast zijtdoor grondt dan het hooge gewigt van een oprid welke aan alle eischen voldoet van gemak voor wagens, rijtuigen en passagiersen geef uwe dorpelingen en ook den reiziger geene redenen van onte vredenheid. Doet uw pligt en slaapt niet. Overtuigt u door uwe eigene oogen of de klagten, en de beschuldigingen welke men u toevoegt waar of valsch zijn, en rigt daarnaar uwe gedragslijn. Is het verstandig van u gehandeld(men veronderstelt dat gij met genoegzaam verstand toegerust zijt, andei's was het vrij dwaas het toezigt over deze oprid op uwe schouderen te laden,) dat gij een gebrekdat met een weinig lijshout aan de zijden aangebragt van den altijd te smallen oprid, dezelve voor verder invallen zoude kunnen bewaren, of dat gij de gaten met enkelde schoppen grind daarin te storten voor grooter worden behoedt, is het verstandig van uw gehandeld op deze kleinigheden geen acht te geven daar gij de groote uilgaven zoudt kunnen voorkomen. Weet gij dan niet dat de nietswaardige sneeuw vlokjes tot balletjes aangegroeid van de met eeuwige sneeuw bedekte bergen afvalt, eindelijk aangroeit eer het heneden if, tot eene sneeuwmassa welke in hare vaart alles medesleept en onder haar ontzettend gewigt geheele dorpen bedekt. Be-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2