tlaturdag zijn de discussien voortgezet en de algemeene be- {houwingen, waaraan door de insinuatien van den heer van fZuijkn eene vijfdaagsebe uitbreiding is gegeven gelukkig ten einde gebragt. De heereh van der LindeJonckbloetvan Limburg BrouwerGeerUema, van Fore'est, van Nierop, Bochussen en natuurlijk ook nog' qén| d«. heer©J& Zujlen hebben het woord gevoerd. Ook de mifiisfèr v»b< biffnenlandsche zaken en van koloniën hebben gesproken. Nadat men eindelijk aan het einde rvoordigheid van geest bij een kind van 5 jaren. Eene moeder had hare twee meisjes van S en 3 jaren alleen achter gelaten. De jongste kwam te digt bij den haard en hare kleederen vatten vuur zoodat zij weldra door de vlammen omringd was. Het vijfjarig meisje zeide zeer bedaard tot haar zusjeschrei niet en wees niet bang; nam haar bij de hand en plaatste haar in een ton met regenwater die onder eene goot stond, terwijl zij zelve zich ook daarin begaf, daar ook hare kleederen reeds ontvlamd gekomen was van de algemeene beschouwingenniet over de be- waren. De beide kinderen werden alzoo gered en kwamen met grootiugswetten maar over bijzaken is het eerste hoofdstuk, onbeduidende wonden vrij. Tengevolge van den treurigen afloop (hui9 des konings) zonder discussie, als naar gewoonte, met alge- T>"—J- ineene stemmen aangenomen. Het meest bijzondere en waarlijk zeldzame dat deze dag heeft opgeleverd is dat de heer van Foreest andermaal gesproken heeft en dus reeds tweemalen in hetzelfde zittingjaar het woord heeft gevoerd. (Per telegraaf). In de zitting van heden heeft de heer Rochusseti verlof gevraagd en bekomen, om aan den minister van koloniën later eenige vragen te rigten over een vonniswaarbij een Javaan in hooger beroep is vrijgesproken van het feit, dat hij een groot aantal koffijboomen had omgehakt. Daarna zijn de beraad slagingen over de begrooting voortgezet. Hoofdst. II. (Hooge collegien) is met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden de discussien geopend over het hoofdstuk, Buitenlandsche zaken. Een aantal sprekers heeft daarbij over vele questien het woord gevoerd. De minister heeft in het breede geantwoord de algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten en morgen wordt die over de artikelen voortgezet. van eenige gevallen van kinderziekte te Rijsselis de revacci- natie daar zoo druk aan den gang, dat de doctoren naamvelijks tijd vinden om hunne zieken te bezoeken. In de vorige week waren epnige aanzienlijke hoeren op de zwijnenjagt in de nabij heid van Bouillon. Een van hen meende dat hij een zwijn gelegerd zag in een kuil en schoot zijn geweer af op den vermeenden prooi. Ongelukkig was het een wachterwien de kogel door het ligcbaam ging met dat ongelukkig gevolgdat hij twee uren daarna had opgehouden te leven. Eene dame die lang aan ondragelijke hoofdpijn geleden had kreeg een bezoek van haren geneesheer. Ik weet nu een middel zeide hijom u te genezen. En dat is vroeg zij Dat ik u het hoofd afsnij. De lijderes bemerkte dat de arts plotseling krankzinnig was gewor den; zij was alleen met hem en hij had reeds een snijdend werk tuig voor den dag gehaald. Bedaard zeide zij, ik onderwerp mij, maar laat mij eerst mijn toilet veranderen. De krankzin nige vond dat goed. De beangste vrouw ging naar een ander vertrek en riep om hulp; zij ontkwam zoo aan de operatie, maar was zoodanig geschokt, dat zij waarschijnlijk haar leven lang de In plaats van wijlen dhr. K. J. van den Bussche is met 24 gevolgen daarvan dragen zal. van de 39 uitgebragtc stemmen tot lid van den raad der ge- meente Cortgene gekozen dhr. Verhuist Wz., terwijl op dhr. A. Vink 14 stemmen waren uitgebragt. Op de lijst van aanbeveling voor regter in de arrondissements- regtbank te Middelburg zijn geplaatst de lieeren: mr. W. G. de Knohke van der Meulen officier van justitie bij de arrondisse- ments-regtbank te Goes; mr. 1). A. Berdenis van Berlekomad- vokaat te Middelburg en mr. G. L. Schor ersubstituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Middelburg. Door de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland zijn nog geëxamineerd als aspirant-notarissen en hebben aan de vereischten voldaan, de heeren J. E. Mulock Houwer, te Zierikzee en J. A. de Ridder, te Hulst. In weerwil der ijverige nasporingen van de justitie is men den dader van den verleden week te Dinteloord gepleegden grm- welijken moord nog niet op het spoor. Het knipbeursje, waaruit INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Borssele21 November. Heden had in deze gemeente een plegtigheid plaats, die alle voorstanders van verlichting en ont wikkeling des geestes met blijdschap vervult: de nieuw gebouwde openbare school werd ingewijd. Het gemeente-bestuur van Borssele ontving bij deze gelegenheid de duidelijkste blijken van goed keuring voor 't geen het tot heil der jeugd had verrigt. De ge meente Borssele kan tot voorbeeld dienen aan zooveel andere gem.-besturen die onderwijzers en leerlingen nog in vochtige, donkere, kelderachtige gebouwtjes laten voortleven, en de geringste uitgaaf nog te hoog vinden wanneer die dienen moet tot heil van leerlingen of leermeesters. Ik noodig den „kijkjesnemer van Z.-Beveland" uit om, als hij wegen en dijken en straatverlichten heeft behandeld, dan ook eens een kijkje naar de schoolgebouwen te willen nemenin de stellige verwachting dat hij op dat terrein stof te over zal vinden om beschouwingen te maken, ga 4 rijksdaalders zijn ontvreemd, is, met het binnenste naar buiten ik eenige bijzonderheden omtrent de bovengen, plegtigheid meê- gekeerd, in het kabinet tusschen eenig linnengoed teruggevonden, i deelen. Vergeef mij mijne, misschien wat te lange inleidin luttenfanö. Naar aanleiding eener redevoering door den amerikaanschen staats-secreta'ris Seward, te Auburn gehoudenbehelst de Times een artikel, waarvan de conclusie is, dat men na de herkiezing van Lincoln tot presidentzeker mag zijn dat de ooriog zal voortduren. Terwijl de heer Seward in zijne rede zeer terughou- t Is een schoon, doelmatig gebouw, dat het dorp tot sieraad, stichters en bouwmeester tot eer en onderwijzer en leerlingen tot I zegen strekt. Het feest werd bijgewoondbehalve door de leden van het I gem.-best., door den schoolopziener van het district, twee leden van Ged. Staten, eenige genoodigden uit deze en de naburige ge meenten en door de onderwijzers uit den omtrek. De school j prijkte van voren met de nationale prov. en gem. vlaggen in wendig was zij met vlaggedoek en groen feestelijk versierd. De burgemeester der gemeente begon de, plegtigheid met een aanspraak, vooral tot de gemeentenaren, waarin hij kortelijks de omstandigheden mededeelde, die tot het bouwen dezer school dend was en met geen woord van eene spoedige onderwerping van het zuiden gewaagde, is de president Uavis te vreden en vol goede hoop. Deze erkent niet eens de noodzakelijkheid om de negers onder de wapens te roepen en schijnt te meenen, dat het hebben aanleiding gegeven hij bragt dank toe aan heeren zuiden die hulp nog altijd kan ontberen Bovendien verneemt Gedeputeerden dezer°provincie en aan het bestuur der plaats voor men te gelijker tijd, dat het leger van Lee door de laatste ver- hunne medewerkingwensohe den onderwijzer geluk met zijn sterkingen even talrijk a s dat van Grant is geworden en dat nieuwe sohoo, en sprak tot de ouders der leerlingen over de de zuidelijken, denkelijk zoowel te Petersburg als in het She- noodzakelijkheid van het (openbaar!) onderwijs; terwijl hij ze opwekte nanddoah-dal, beginnen zullen aanvallenderwijze te werk te gaan. tot het trouw en geregeld schoolzenden hunner kinderen. Volgens een telegram uit Nieuw-York van 16 November Daarna schetste de hoofdonderwijzer, de heer M. Hogerland na eenige locale opmerkingen in een goed uitgewerkte rede de waren daar geene berigten van generaal Sherman ingekomen. De geschiedenis en den vooruitgang van heilager onderwijs in't al- zuidelijken hebben beproefd om de linien van Grant door te gemeen en van het vaderlandsch schoolwezen en van deze gemeente dringen, maar zijn teruggedreven geworden, \olgens gerucht in >t bijzonder; voornamelijk stond hij stil bij het art. 23 der trekt generaal Hood op naar Chattanooga. schoolwet van 1857 en trachtte de openbare school te zuiveren - van (jgQ blaam, met onedele bedoelingen door sommigen daarop geworpen. Tot de ouder3 sprak hij over schoolverzuim: hoe hoogst I onaangenaam dit is voor den onderwijzer en hoe nadeelig voor Het provinciaal geregtshof in Z.-Holland heeft een belangrijk de kinderen; bragt ten slotte zijn dank toe aan allen, die hadden vonnis gewezen tot geruststelling van allen in den lande; het meegewerkt om hem en het opkomende geslacht van Borssele een heeft namelijk gelast, dat de beitel waarmede de hr. van der vrolijke en gezonde werkplaats te schenken. y. .p.' - .1 i ,1 <§emengöe berigten. Mandele te Delft is gewond geworden zal worden vernietigd en onbruikbaar gemaakt. Er is dus al één moordtuig opgeruimd en wie zou zich over die goede zorg van het hof niet verblijden. Wij zouden echter wel eens willen weten hoe ietsdat vernie tigd is en dus niet meer bestaat, nog onbruikbaar kan gemaakt worden. In een geschrijf over de verpleging van kinderen verhaalt dr. N. van Cappelleeens zeide eene arme vrouw met groote naïveteitdat God steeds voor haar zorgdedat het huis gezin niet boven mate aanwies. „Ik zet ze op een togtje," voegde Ook de districts schoolopziener dankte de onderscheidene cor- poratien, die het nieuwe gebouw hadden doen verrijzen; wenschte den onderwijzer geluk met dezen dag en betuigde zijn hartelijk genoegendat hij ondervond nu en telkens wanneer men, door het bouwen van goede sehoollocalen, hulde bragt aan het onderwijs en aan de bemoeijingen daarvoor. De heer v. d. Bilt, als lid der ged. staten, sprak een woord van gelukwensching uit aan allen die tot den bouw van het nieuwe locaal in eenige betrekking stonden; hij wenschte vooral zh er bij, „en dan is onze lieve Heer zoo goed °ze te halen dat de opofferingen der gemeente voor deze zaak in de toekomst Men schrijft uit Belgie een zeldzaam voorbeeld van tegen- den meesten zegen zouden aanbrengen j waarna nog de heeren va»

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2