OSmtenCanÖ. ijementjöe tetflten. Hul9t. Allen hebben aan de vereischten voldaan en den rang van candidaat notaris verkregen. Het examen wordt nog met andere aspiranten voortgezet. Voor den derden toondag was jl. Dingsdag de aanvoer van 117 stuks rundveeredeljjk; hiëronijer was weinig goeds als alleen 't geen reeds op de, - voriged«gen- ;^ldor slagers en gebruikers was aan gekocht in ^vVacliti^^ïfLhoogere prijzen werden bedongen. De afwijkende, soorten Trwtnden tegen verminderde prijzen grif opin 't algemeen.jsas^in den handel meer levendigheid als de vorige week. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat gisteren hier pu bliek bij afslag de appelen geveild werden en verschillende koo- pen tegen 14 S et. veertien en een halve centhet ned. mud werden gedaan. Meer uitgezochte en grooter van stuk golden tot 60 ct. het mudwel een bewijs dat er overvloed is. Men wil nogtans dat weinige soorten vatbaar zijn ora voor winter provisie te bewarenzoodat ieder zich van voorraad voorziet om te droogen. Naar wij vernemen zal de heer Dr. Donkersloot uit Dordrecht op Donderdag 1 December a. s. alhier eene voorlezing houden. Bij de aanbesteding van het begrinden der buitenhermen van en het uitvoeren van andere werken aan bet kanaal door dit eiland, is heden als minste inschrijver bekend geworden de heer S. van Spanje, te Sliedrechtvoor 30,680, Verleden maandag werd de nieuwe school te Borssele ingewijd, bij welke gelegenheid verschillende festiviteiten hebben plaats gehad. Het toegezegde verslag hopen wij in een volgend nummer te geven. Sinds onze vorige opgaaf, betreffende den stand der kinder ziekte te Rillandtoen met einde October het totaal aangetas ten bedroeg 336, zijn in die gemeente nog 4 bijgekomen, die evenwel nu reeds allen hersteld zijn. Gelukkig vermindert die gevreesde ziekte aanmerkelijk en waar zij nog bij enkele lijders wordt aangetroffenis zij van een goedaardig karakter. Wij hopen met dit berigt onze statistieke opgaven te kunnen sluiten. Wij vernemen, dat ook de Moggersbil-polderop het eiland Tholen, heeft opgehouden calamiteus te zijn. Het stoffelijk overschot van de te Dinteloord zoo wreedaardig vermoorde Cornelia Jacoba Laven is gisteren aldaar in diepe stilte ter laatste rustplaats gebragt. Eene onafzienbare menigte, zoo jong als oud, volgde den trein; de lijkbaar werd door jon gelingen gedragen en hare veelvuldige vriendinnen waren daar-' achter verzamelddie allen een geknakt takje bloemen droegen. De predikant der gemeente hield bij de geopende groeve eene hartroerende rede. Eene deputatie uit den gemeenteraad, gevolgd door de openbare magt, sloot den stoet. Volgens gerucht zouden er arrestatiën gedaan zijn. Ilbl Door de raden van verschillende gemeenten in Gelderland is een adres aan de tweede kamer gerigthoudende bezwaren tegen het in het wets-ontwerp op de schutterijen opgenomen be ginsel, dat de kosten der schutterijen zoolang zij niet tot verde diging des vaderlands dienen, de bewapening uitgezonderd, door de gemeenten worden gedragen. Hoezeer ook het ontwerp inhoudt dat door de opheffing der rustende schutterijen, sommige gemeenten te zwaar zouden worden gedrukten het rijk in die gevallen te gemoet zal komen, ligt daarin, volgens adressanteneene moeije- lijkheid. Alle gemeenten, waar tot nog toe rustende schutterijen bestonden, zullen zich met die kosten bezwaard achten, en waar ligt de grens, die bepaalt wat al en wat niet te zwaar gedrukt wordt geoordeeld? Adressanten wenschen de bezwaren opgeheven te zien, doordien het rijk dat dan toch dadelijk over de schut terijen zal moeten kunnen beschikkenook de zorg voor de kleeding van alle schutters zal o,p zich nemen. De adressanten dringen hun verzoek te meer aan, om den financiëlen nood waarin de plattelands-gemeenten verkeeren, niet meer te zien verhoogen. Ook uit andere provinciën zijn adressen van gelijke strekking bij de kamer ingekomen. Alg. IV. en A. van Z.-Vl. De bekende weêrvoorspeller dhr. Mathieu (de la Drome) heeft eene waarschuwing aan de Fransche marine, gerigtdat volgens zijne berekening, tusscheu den 28 Nov. en den 3 Deo. ran dit jaar een der hevigste stormen zal woeden, waarvan men in deze eeuw heeft gehoord. In de eerste twintig dagen van Dec. zullen hevige windvlagen volgenvoornamelijk omtrent 9 en 16 Dec. De stormen zullen wel meest in het zuiden woeden, maar ook de kusten van Frankrijk worden daardoor op vele plaatsen bedreigd. Zaturdag omtrent middernacht heeft te Londen een orkaan gewoed. De straten waren bedekt met dakpannen, steenen, stukken van daken en schoorsteenenenz. Vele boomen zijn satworteld. De schepen hebben veel geledeneene schuit is vergaan en met moeite is de equipage gered. Zelfs de stoom- booten waren niet bestand tegen de kracht van den wind. Men verzekert, dat de koning van Pruissen Zondag vóór de teregtstelling van Muller een telegram aan de koningin van Engeland heeft gerigt, met verzoek om de terdoodbrenging uit testellen. De koningin heeft daaraan geen gehoor gegeven en zich aan de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken onderworpen. De koningin van Engeland wil geene doodvon nissen onderteekenen. Een dergelijk besluit zou met eerbied voor de vorsten vervullen, die de hand niet wil leenen aan den menschenraoord, indien zij hare ministers niet vrij liet om naar hun bon plaisier met menscheulevens te spelen. Uit Denemarken brengen de pruissische troepen thans eene menigte voorwerpen mede, die zij voor krijgstropheën willen doen doorgaan. De pruissische autoriteiten zijn echter van oordeel, dat zij in de termen vallen van het tarief van inkomende regten en laten er bij den invoer voor betalen, waaraan de overwinnende legerscharen zich slechts ongaarne onderwerpen. Volgens berigten uit Japan heeft de prins van Nagato er in toegestemd, de binnenzee van Simonosaki te openen, de ge slechte sterkten niet meer op te bouwen en de oorlogskosten van de expeditie der geallieerden te betalen. Engelsche koop lieden hebben klagten bij sir Alcock ingediend, dat de Japan- nezen den zijdehandel beletten. Een meisje te Weenen hield terwijl zij sprak een speld in den mond en had het ongeluk dien door te slikken. Het ge lukte aan den geneesheer de speld te verwijderen, en het meisje te behouden, dat reeds geheel buiten kennis was. Te Gros- senhajjn nabij Dresden hadden onlangs vier zelfmoorden plaats in één gezin. Zekere vrouw G. en hare löjarige dochter waren voor de regtbank geroepen vop een onbeduidende diefstal; zij beleden hare misstap maar weiden uithoofde van verzachtende omstandigheden vrijgelaten. Den volgenden morgen zag een van hare zonen sporen van bloed in de slaapkamer van zijne moeder. Hij vond haar en een 18jarige broeder badende in hun bloed te bed, dadelijk werd een geneesheer geroepen en deze verklaarde dat beiden een wond aan de regter pols hadden, maar zonder dat de aderen beleedigd waren; zij waren zeer verzwakt maar herstelden zich, en de moeder verhaalde, dat zij de schande niet willende overleven, besloten had met haven zoon en dochter te sterven. Des morgens vroeg was de beminde der dochter ge komen en had het drietal en ook zieh zeiven, zoo hij meende, een ader geopendDe beide gelieven echter, die met ongeduld den dood bleven verbeiden, hadden zich naar den tuin begeven. Men volgde hun bloedig spoor tot nabij eene put en daarin vond men de lijken van beiden. Te Parijs is dezer dagen een sta tistiek werk verschenendat aan de kamer van koophandel is opgedragen. Het volgende uittreksel is der vermelding niet on waardig. Jaarlijks wordt in die stad voor 95 millioen francs aan brood verbruikt, en voor 153 millioen aan vleesch. Er wordt voor bijna 193 millioen aan wijn en voor meer dan 10 millioen aan bier gedronken. Er bestaan in het geheel 3332 restaurants met eene jaarlijksehe ontvangst van 105 millioen, de fooijen aan de knechts daaronder begrepen. De Parijsche kleedermakers be roemen zich op eene jaarlijksehe ontvangst van 100 millioen. Voorts worden in Parijs voor 15 millioen handschoenen vervaar digd, voor 8'2 millioen corsetten voor 30 millioen hoeden en voor 87 millioen aan sehoenmakerswerk. Men gebruikt er jaar lijks voor l'/2 millioen lucifers en voor ver over de 2 millioen aan schoensmeer. Er wordt jaarlijks voor bijna 2 millioen aan het vervaardigen en inzetten van kunsttanden besteed. Voort9 wordt nog jaarlijks voor 22 millioen aan parfumerien voor 5 millioen aan waaijers, voor 28 millioen aan kunst- of nagemaakte bloemen, voor 5 millioen aan kammen enz. uitgegeven. Ver leden week stond voor de arrondissements-regtbank te Almelo teregt Jan Hendrik Dood, wonende te Bornebroek, beklaagd van laster. Op de aan hem gedane vraag: „Zijt gij Dood?" was zijn hoogst eenvoudig antwoord: „Neenik leef nog." VERVOLG DER KLIKJES I« ZUID-BEVELAJ1D. Het trof mijne bijzondere aandacht, dat het kerkbestuur te 's Gravenpolder nog iets ten beste heeftom de kerk in eenen verbeterden staat te brengen, want druk was men bezig om deze even als dit met den toren geschied is, een nieuw kleed aan te trekken. Van boven tot onder wordt alles met portland cement bestreken dat die eeuwen oude gebouwen als nieuw doet schijnen, en waardoor de fraaiheid van het anders eenvoudige dorp zeer bevorderd wordt. Het Kerkbestuur van 's Gravenpolder schijnt goed te begrijpen, dat zijn oud gebouw den scherpen tand des tijds geen weerstand kan blijven bieden, en dat men zich beter nu eenige honderde guldens uitgaaf kan getroosten dan eenige duizenden, die latei zouden moeten gestort worden, als het verval zoo oneindig toe neemt, gelijk dit bij sommige kerkgebouwen wordt waargenomen Kerkbesturen in Z.-Beveland ik durf u de handelwijze ti 'sGravenpolder aanbevelen, om als uwe fondsen dit gedoogen

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2