1864. N°. 89. DONDERDAG 17 NOVEMBER. 5V Jaargang. JStiinenfanöscfje lengten. (lOKSSfllK (OIRAVT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prüs per kwartaal f 1,55 fr. p. p. ƒ1,90. Gewoue advertentie» worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels 1,26, belialve het zegelregt. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Bels.encimals.ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 16 dezer, overeenkomstig bet bepaalde bij art. 265 der gemeen tewet, heeft vastgesteld de suppletoire kohieren van den HOOF- DELIJKEN OMSLAG en de BELASTING OP DE HONDEN voor deze gemeente over den jare 1864-, welke ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen hebben, van den 24 October 11. tot den 8 November daaraanvolgende. Dat genoemde kohieren andermaal ter lezing nedergelegd zijn ter secretarie dezer gemeente, van Vrijdag den 18 tot en met Zaturdag den 26 dezervan des voormiddags Negen tot des na middags Twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekon digd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 November 1864. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De verwerping van het wets-ontwerp door de Tweede kamer (goederen St. Agatha) wordt gezegd een echec te zijn voor den minister van finantien. Men verliest daarbij echter uit het oog, dat de minister door handelingen van zijne voorgangers gebonden was, en eerst, wanneer deze minister zal hebben getoond, hoe hij geheel naar eigen inzigt handelende, de zaak beëindigen wil, eerst dan zal er van eene afkeuring van zijne handelingen sprake kunnen wezen. Zoo wordt er ook aanmerking op gemaaktdat noch de minister van binnenlandsche zaken, noch die van justitie, zijnen ambtgenoot in dit debat ter zijde hebben gestaan. Wanneer zoodanig eene inmenging van andere ministers in de zaken hunner ambtgenooten vroeger plaats had en zij geschiedde nooit dan waar dit door den aard der zaak of door den loop der discussien werd geboden dan was dit steeds een steen des aanstoots voor de oppositie, en zij riep het luide uit: deze of die collega had de wet er helpen doorhalen of vruchteloos ge poogd, door een coup de desespoir het zinkende schip te redden. Nu laat men de zaak over aan den betrokken ministerdie daarenboven uitmuntend voor zijne taak berekend was en nu is bet zwijgen der anderen even zoo groot misdrijf, als vroeger het spreken. Als bijdrage tot de kennis der opppositie hier te lande verdient het feit opmerking, en is een nieuw bewijs, hoe men de meest onbeduidende zaken gebruikt, om waar niets gewigtigs te zeggen valt, toch een steen naar het ministerie te slingeren. (Per telegraaf). Bij de Tweede kamer zijn ingekomen vijftien wets-ontwerpen tot vaststelling van het Wetboek van strafvordering. De beraadslaging over de staats-begrooting voor 1865 is bepaald op a. s. Dingsdag. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de wet omtrent den verkoop der goederen St. Agatlia door de tweede kamer met 34 tegen 30 stemmen is verworpen. Maandag is daarover in de kamer nog een levendige strijd gevoerd en heeft de minister van finantien herhaaldelijk de wet verdedigd. Met eene meerderheid van slechts vier stemmen is de wet verworpen, wat misschien zoo niet eenige leden afwezig waren geweest, anders zou zijn geweest. De kamer is sedert in hare afdeelingen bezig met het onder zoek der belasting wetten, die, volgens het zeggen van zeker blad, dat zijne correspondenten ook in de afdeelingen schijnt te hebben, daar niet gunstig ontvangen zijn. Als bewijs daarvoor wordt gewezen op de zamenstelling der commissie van rapporteurs. Wij meenen echter te mogen betwijfelen, dat uit die zamenstelling zoo gewigtige gevolgen kunnen worden afgeleid, daar ook de ervaring al meermalen die gevolgtrekking heeft gelogenstraft en bewezen, dat ze meer een wenseh uitdrukt, dan eene waarheid. Wij hebben weder ontvangen en geven gaarne daarvan inzage aan belangstellenden de maandelijksche handels statistiek, en wel de opgaven tot de maand September 11. Wij zien daaruit dat de uitvoer van katoen die van 1863 met 4 millioen over treft, dat er 6 millioen ponden koffij meer werden ingevoerd dan in het vorige jaar; rijst 5 millioen meer, terwijl de invoer van suiker 9W millioen ponden minder was. Omtrent den uitvoer teekenen wij aan, dat 2 millioen ponden boter, meer dan in 1863 werden uitgevoerd, en van ongesponnen katoen bij de 18 mil lioen ponden, zijnde de helft meer dan in het vorige jaar. In de vergadering van den gemeenteraad van gisteren, zijn lo. eenige ingekomen stukken medegedeeld; 2°. benoemd tot bewaarschoolhouderes mej. L. J. Hardenberg 3°. Afgewezen de verzoeken om de vaccine niet algemeen verpligtend te maken voor schoolgaande kinderen 4 de suppletoire kohieren der hondenbelasting en hoofdelijken omslag 1864 vastgesteld 5». de rekening der kazernering en het armbestuur over 1863 en de begrooting van 1865 gesteld in handen der finan ciële commissie; 6". de uitdeeling van eetwaren en brandstoffen met nieuwjaar 1865 weder verordend 7°. De verzoeken van van Riet en van Aerde om op gemeente grond te bouwen ingewilligd. Daarna is de vergadering gesloten. Voor de levering van het benoodigde vleesch aan de (Eco nomische spijsuitdeeling, waren heden weder de minste inschrijvers de wede. van Hove en Zonen, terwijl de leverantie van de gort volgens overgelegd monstereven als vorig jaar dhr. G. van der Hoek werd toegekend. De aanvoer van vee op jl. Dingsdag bedroeg ruim 60 stuks meer dan vorige week of 205. Die meerdere aanvoer bestond hoofdzakelijk in magere soort dat in de vorige week nog geweid werd en bij gebrek aan de noodige stalvoedering traag van de hand ging. De puike waren prijshoudend, van eene vette koe is ons de prijs van 225,bekend geworden. Omstreeks 20 stuks zijn voor belgische rekening gekocht en uitgevoerd. De najaars paarden- en veemarkt den 9 dezer te Neuzen ge houden was dit jaareven als op de meeste veemarktenook slecht voorzien, en de handel van het vee dientengevolge en om de lage prijzen, welke geboden werden, zeer gedrukt. Het aangevoerde bepaalde zich tot 49 runderen, 10 paarden en 53 varkens; de laatste gingen vlug genoeg van de hand. De door het gemeentebestuur uitgeloofde premiën werden toegekend aan: L. van Bixhoorn, te Zaamslag, voor het schoonste paard; J. Bonze, Az.te Neuzen, voor de meeste paardenJ. van Boven, te Ellewoutsdijk, voor het schoonste stuk rundvee; P. Lambreclits, te Ertvelde, voor de meeste runderen: Gerrits, te Waehtebeke, voor het grootste getal varkens, en bij loting, tusschen de heeren Levi, te Neuzen, J. en P. Lainbrechts, te Ertvelde, en J. van Boven, te Ellewoutsdijk, aau P. I.ambrec/Us, voor het verst aan gevoerde vee. Men schrijft ons uit Kruiningen van heden Naar aanleiding van het in 't volgend jaar te verhoogen be drag van het geschot der calamiteuse polders, stelde de directie van den polder Kruiningen, gisteren aan de ingelanden, daartoe

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1