eMutlenfuiiö. Wijk, van Hierop en van Beijtna hebben het bestreden; de HH. tm der Maesen, van Limburg Brouwer, de Bieberstein, van den Heuvel, Luijben en Pijpersdaarentegen hebben het verdedigd. Daarna zou de minister van-finarttien aan het woord zijn geweest, maar om het ver tó^deydfl'Wlis de zitting verdaagd tot heden. {Per telegraa^H^j^iHtsl^a^U de voorgestelde overeenkomst verworpen met tegej^lttJ-s^Suimen. Bij de Weede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot be krachtiging der heffing ten behoeve van deze provincie van 7 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1865 en van 7 opcenten of de hoofdsom van de belasting op het personeel over het dienstjaar 18651866. Eene menigte gemeenteraden in Gelderland hebben bij de Tweede Kamer pogingen aangewend, om te bewerken, dat de kosten der schutterijen niet ten laste der gemeente worden gebragt. Alles wil men op den hals van de staatskas schuiven, ook dat zelfs waarvan de gemeenten zelve de vruchten plukken, als of de lasten niet vermeerderen moesten, wanneer men alles van het rijk hebben wil. Zij hebben hun verzoek aangedrongen door te wijzen op den finantiëlen nood, waarin de gemeente-kassen verkeerenonder an- deTen ten gevolge van de wet op het lager onderwijs. Er ligt daarin een soort van beklag, dat de gemeenten zich eenige op offeringen moeten getroosten om goedeverstandige gemeente leden te vormen. Zeker zou men de kosten voor de opvoeding ook wel op den staat willen schuiven maar op wie zou het dan eindelijk toch moeten neerkomen? Bij gelegenheid van de jl. Zaturdag te Botterdam gehouden jaarlijksche vergadering der aandeelhouders in den Wilhelmina- polder, in de provincie Zeeland gelegen, doch waarvan het hoofd bestuur aldaar gevestigd is, mogt de tegenwoordige directeur, de heer I. G. J. van den Bosch zijne vijftigjarige betrekking tot dien polder berdenken, terwijl hij tevens, op dit voor hem zoo gewigtig tijdstip zijn ontslag nam als directeur en medelid van het hoofdbestuur, in welke betrekkingen hij wordt opgevolgd door zijn zoonden heer G. J. van den Bosch. Noemen we zulk een terugblik op de loopbaan eener halve eeuw steeds een getcigiig oogenblik, inzonderheid is dit alsdan het geval ten op- zigte van den man, die aldaar in het landbouwbedrijf en andere zaken, vroeger in verschillende betrekkingen en sedert 1836 als directeur, werkzaam is geweest en zich daarvan een naam heeft verworven, die niet slechts allerwege hier te lande, maar evenzeer in het buitenland hoog staat aangeschreven, een naam, waarbij de "Wilhelminapolder menigmaal door landgenoot en vreemdeling wordt aangehaald als een krachtig bewijs van hetgeen in Neder land op landbouwkundig gebied kan worden gedaan en werkelijk wordt tot stand gebragt. De gezamenlijke aandeelhouders gaven bij deze gelegenheid een bewijs van hunne hoogachting en toegenegenheid. Het geschenk bestaat in een zilveren ornament stuk tevens geschikt tot pièce de milieu, in Griekschen stijl, ter hoogte van 77 op een diameter van 38 ned. duimenrustende op een ebbenhouten voetstuk. Het ensemble is eene symbolische voorstelling van den veldarbeid met den veestapel, het herdersbedrijf en verderen omvang der landhuishoudkundige werkzaamheden. Het benedenste gedeelte vertoont een breed uitgewerkt arrangement in gedreven zilver, voorstellende een stuk grond, gedeeltelijk weiland, ge groepeerd met verschillende figurenzinspelende op den Neder- landschen veestapel. Aan de voorzijde is dit omzet met een wijd zilveren schildten opschrift dragende: Eigenaars van den fPilhelminapoïder aan den heer I. G. J. van den Bosch," het een en ander gedekt door gebloemte, los en bevallig opge werkt tusschen den herdersboed, staf, fluit, schop, tambourin, sikktel en hark, als attributen van den herderstand, graan- en hooibouw. Te midden van dit zinrijk onderwerk verrjjst een breede zuil omslingerd met een gedreven zilveren band, bevattende de jaar tallen 18141864en aan de voorzijde prijkende met den handploeg dorsch vlegelbenevens een korenschoof en verdere zinnebeelden van den veldoogst, aan de achterzijde afgewisseld met een stoom-ploeg-modelals symbool van den vooruitgang des landbouws ten opzigte der nieuwe werktuigen. Uit dien groep verheft zich het voetstuk eener vaaster wijdte van 32 Ned. duimen geschikt tot een arrangement van fruitwaaruit zrch, ais kroon van het geheel, een smaakvol gevormde bloemen en ananasbeker verheft. Geen wonder dat dit geschenk door den jubelaris als een waardig aandenken, met het innigste genoegen werd aanvaard. (A'. Iiott. Cour) Op Woensdag den 2 dezer had, gelijk wij reeds met een en kel woord mededeeldende inwijding der nieuwe school te Schore plaats. Als een vervolg daarop schrijft een onzer correspondenten ons, door eene toevallige omstandigheid eerst thans, het volgende Des namiddags ten een ure begaf het gemeente-bestuur, de school opziener en verschillende genoodigden zieli daartoe naar het nieuwe gebouw, waar de aanwezige leerlingen den binnentreden- den, inzonderheid aan 't gemeente-bestuur, een welkomslied toe zongen. Vervolgens nam de burgemeester dr. W. J. Janssen het woord, en betoogde in eene sehoone redevoering hoofdzakelijk het groote belang van een ruim en net schoolgebouw, voor het onderwijs dat er in gegeven wordt. Daarna heette de hoofdonderwijzer P. Janse de bij de inwij ding aanwezigen welkom, en schetste, in eene goed doorwrochte rede, den gang van het lager onderwijs tot op onze dagen, vooral «,ek met het oog op deze gemeente. Beide toespraken werden door den heer schoolopziener mr. de Kanter met kernachtige woorden, voor de vuist uitgesproken, be antwoord en ten volle beaamd. Een en ander wisselden de, scholieren door het zingen van toepasselijke versjes, ter eere der school, aan den schoolopziener en den architect af, Nadat ook de predikant der gemeente ds. Wirtsemius, nog een toepasselijk woord gesproken had, werd de plegtigheid met een danklied, door de schoolkinderen gezon gen, besloten, waarna deze in de school onthaald werden. Eene ongekunstelde vreugde las men daarbij op aller gelaat. De leden van het bestuur en de verdere genoodigden veree- nigden zich vervolgens aan een vriendschappelijken disch, waar men menig gesprek aan het onderwijs wijdde en zeer den bouw der school benevens haar geheel nieuw ameublement roemde, waardoor in eene dringende behoefte voorzien en alzoo bijgedragen wordt om ODkunde door verlichting en beschaving te doen ver drijven en daardoor mede te werken tot ontwikkeling van 'smen- schen verheven aanleg. Wie las niet met belangstelling, dat Zondag 6 Nov. te Amster dam een volks-concert werd gegeven dat door 8000 personen was bijgewoond. Onwillekeurig dachten velen daarbij, mogten bij ons ook eens volks-concerten gegeven worden en ons volk (men neme dat woord hier iu goeden zin) niet langer verstoken blijven van een genot, dat ook in Middelburg reeds vóór eenigen tijd werd te smaken gegeven. Nog vóór die wensch kon geuit worden, kondigt men zijne vervulling aan. Goes zal ook zijne volks concerten bebben en de magt der toonkunst zal zich ook daar bij de door fortuin minder bevoorregte standen doen gevoelen. Wij juichen van heeler harte het denkbeeld toe, om ook in dit opzigt aan den eisch van onzen tijd toetegeven en de weldaden der kunst toegankelijk te stellen voor allen. Kunnen hier geene duizenden daarvan gebruik maken, wij hopen toch dat eene drukke opkomst bewijs van belangstelling geven zal en de moeite der kunstenaars zal loonen. "Voor zeer kleinen prijs zal men, niet maar een genotrijken avond kunnen bebben, maar de ervaring kunnen maken, dat de toonkunstzóó beoefend en toegepast meer dan voorbijgaand genoegen geeft. Hartelijk wenschen wij, dat de velen die wij verwachten door dit eerste concert zullen opgewekt worden om naar meerdere te verlangenom zelve met hunne beschikbare krachten zich aan de beoefening der kunst te wij den en het getuigenis te geven, dat ook voor hen muziek en zang opleiding tot het goede en sehoone is. Zoo zullen die concerten niet alleen de winter avonden opluisteren aangenaam en gepast genoegen opleveren, maar zij kunnen aan de uitbreiding der kunstbeoefening in ons midden, aan de verbetering van ons volks gezang aan de beschaving onzer mindere standenaan de ont wikkeling van edele en waardige gedachten dienstbaar zijn. Voldoende aan het verzoek, ons namens bestuurders der lees bibliotheek van het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't Algemeen gedaan, wordt aan belanghebbenden kennisge geven, dat de afgifte van boeken voortaan zal plaats hebben des Vrijdags in plaat3 van Donderdag, ter zelfder plaatse en ure als vroeger. Pieternella Engelaar onlangs door het prov. geregtshof in Zeeland wegens kindermoord ter dood veroordeeld had zich tegen dit vonnis in cassatie voorzien. Thans verneemt men, dat dit beroep door haar is ingetrokken. In het voorloopig verslag van de tweede kamer, over de be grooting voor het departement van Binnenlandsche Zakenwas het denkbeeld geuit om vrouwen opteleiden voor de telegraafdienst. De regering heeft in haar antwoord gezegd, dat hoe zeer zij in dat denkbeeld veel goeds vindtde bezwaren daartegen echter van dien aard zijndat aan de verwezenlijking daarvan voor eerst niet kan worden gedacht. Den 3den dezer kwamen te Stokholm de afgevaardigden uit Noorwegen aan, om deel te nemen aan het herinneringsfeest der vijftigjarige vereeniging. Den volgenden dag zouden alle kerktorens, met uitzondering van die der duitsche kerk geïllu mineerd worden. De duitsche gemeente had, in plaats van die verlichting, 100 thaler aan de armen gegeven. Te Haga in Zweden ontdekte men dezer dagen brand in de kerk. Bij onderzoek bleek het dat de brand moedwillig was gesticht en de misdadiger nog bezig was met zijn werk. Men vond hem bij het verwarmingstoestel en toen de politie hem in het verhoor namverklaarde hij de kerk te willen verbranden om het geld, dat voor de verwarming werd uitgegeven, te doen besparen. De belijdenis van dit hoogst radicale beginsel deed het vermoeden ontstaan, dat de man krankzinnig was, zooals dan ook weldra bleek. De heeren de Montebello en de Sartiges hebben instructien ontvangen om den paus gerust te stellen omtrent de conventie en de „magt der beschaving en van den vooruitgang." De vol gende anecdote kenmerkt de wijze, waarop men in het vatikaan deze verzekeringen opneemt. Eenige dagen geleden verleende Pius IX audiëntie. Getroffen door de opgeruimdheid van den pausliet zich een der aanwezige vreemdelingen de volgende woorden ontvallen Het scheepje van Petrus zal niet te gronde

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2