1864. N°. 87. DONDERDAG 10 NOVEMBER, 51"* Jaargang. fBttuienranöscQe Okrigten. mssm (oiKAVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Haan- dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95 fr. p. p. ƒ1,90. W Gewone advertentlün worden h SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels f 1,2Obehalve hét zegelregt, "m De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der nitgave. Het Bataviaascli Handelsbladmet de laatste mail van Java ontvangenmeldtde tijdingen van Borneo's westkust blijven geruststellend. Met genoegen verneemt men tevens, dat de zwaar gekwetste luitenant M. P. Struick aan de betere hand is. De officier wordt aan boord van de Celebes behandeld. De cholera epidemie is nagenoeg verdwenen nu en dan doen zich echter nog ziektegevallen voor, wier uitslag meestal doodelijk is. Berigten uit Japan verzekeren, dat de zee-engte van Simonosaki geopend is. Zestien oorlogschepen hebben de passage na een ge vecht, dat drie dagen duurde, geforceerd. Alle Japansche bat terijen werden vernield. Zestien bronzen stukken werden ver overd en aan boord der schepen gebragt. De verliezen waren in verhouding tot dit resultaat geringgeen der officieren is ge sneuveld. De Japanners hebben zelve ora den vrede verzocht. Volgens particuliere berigten hebben onze schepen deelgenomen aan den strijd, maar geene schade geleden. Twee matrozen sneu velden en twee werden gewond. Nadat den 5 Sept. het gevecht begonnen wasdebarqueerde den 7 een gedeelte der troepen uit Fransche Engelsche en onze soldaten bestaande. De onzen namen een ijverig deel aan de vernieling der vijandelijke batte rijen en kwamen op één na behouden aan boord terug. Deze een was een matroos, die in eene sloep met victualie gezeten was, en die door den sterken stroom afdreef en door eenige Japannezen werd gevangen genomen. Den 8 vervoegde zich eene der Japan sche hoofden bij den Engelschen admiraal en verzocht de vijandelijkheden te staken. De uitlevering van den gevangen genomen matroos is als toen door den admiraal geeischt en de voorwaarden voor den vrede gestelddie waarschijnlijk wel zullen aangenomen zijn. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Tegen Zaturdag is aan de. orde gesteld de discussie over den verkoop van de goederen St. Agatha. Verleden Dingsdag (besten toondag) was de aanvoer van hoorn vee zeer gering. Terwijl ten vorigen jare 270 stuks werden ge teld, waren nu slechts 143 aan de lijn, waaronder weinig puiks. De weinige goede kwaliteiten werden tot buitengewoon hooge prijzen gekochtterwijl in mindere en magere soorten weinig of niets omging. Bij gelegenheid van den dood van ds. Smijtegelt van der Hoek, te Bergen op Zoom, schreven wij, dat met hem de naam Smijtegelt was uitgestorven. Thans maakt de hr. J. Smijtegelt Bedet te 's HeerArendskerke ons opmerkzaam, dat die zelfde naam nog door hem gedragen wordtdaar hij van moederszijde van het geslacht der Smijtegelt's afstamt. Wij voldoen gaarne aan het verzoek om te erkennen, dat wij ons vergist hebben, toen wij schreven, dat een naam, waaraan zooveel zich vasthecht, nu reeds zou uitgestorven zijn. Op den staat van nalatenschappen van militairen behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indie, invorderbaar bij het de partement van koloniën in Nederland, komen voor: de namen van Abraham Anernaet laatst gewoond hebbende te Goes, den 8 Junij 1858, met de Grondnel als fourrier vertrokken en den 6 Januarij 1863 als sergeant gestorven met 25,84 Johannes Beheijdt van Middelburg met 21,31. Desiderius Toeten van Westdorpe met 50,72 Jacobus Verhage van Middelburg met 7,46. Jan Tramper van Wolphaarsdijk met 62,26'. Z. M. heeft benoemd tot president der arrondissements regt- bank te Middelburg mr. J. H. de Stoppelaarthans regter in die regtbank. Na voorafgegaan vergelijkend examen is tot opzigter van den Waterstaat 4e klasse benoemdde heer A. J. Augustijn. De lc luitenant H. A. Callen/elsvan het algemeen depot van discipline te Naarden, is op verzoek in rang overgeplaatst bij het 2b reg. infanterie in garnizoen te Maastricht. Door den gemeenteraad van Rotterdam is met 27 tegen 4 stemmen besloten tot het zenden van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, waarbij de raad zijne ingenomenheid aan den dag legt met de algemeene strekking der plannen van de regering om tot afschaffing van alle plaatselijke verbruiksbe lastingen te gerakenwaarom hij de aanneming der ontwerpen van den minister van finantien aanbeveelt. Het hoofdcomité tot oprigting van een monument ter herin nering van Zr. M3. belangstelling in het lot der overstroomden tijdens den watersnood in 1861, heeft aan de vereenigde onder comités eene balans van het beheer der gelden toegezonden. Daaruit blijkt dat ontvangen is van de verschillende comités 10.537,31 en van de krediet-vereeniging voor renten/553,94, totaal 11.091,25. Na aftrek der kostenwaaronder aan den heer LacomUé voor de vervaardiging van het beeld De faam enz. 7100, blijft er een saldo in kas van 1009,81Het hoofd comité is door de afdoening zijner zaak ontbonden in het be lang echter van het algemeen hebben in de op 24 october 11. te Deventer gehouden vergadering de aanwezige leden, met uitzon dering van twee damesgemeend zich dadelijk op nieuw als hoofdcomité te moeten constituerenten einde het volgende voorstel over de bestemming van het batig saldo te doen: „Het hoofdcomité stelt voor om dat geld rentegevend te beleggen ten einde bij eventuele doorbraken of overstroomingen in ons vaderland onmiddelijk eenige hulp uit naam van de vereenigde comités te kunnen verleenen." Aan de onder-comités is verzocht hunne meening dienaangaande aan het hoofdcomité mede te deelen. Onlangs deelde de Middelbnrgsche Courant mede dat weder een drietal predikantends. van Witzenburg te Welsum (gem. Olst) en ds. W. C. Groenevelt te Monnickendam, (de naam van den derde werd niet genoemd) hunne betrekking hebben neder- gelegdomdat zij voorstanders der nieuwe rigting, de leer der hervormde kerk volgens hunne overtuiging niet langer konden verkondigen. De Purmerender Courant, dit berigt overnemende, laat daarop volgen Wij kunnen op goeden grond hierbij voegen dat, althans wat den laatste betreft, dit berigt een bepaalde leugen is.) Men meldt aan het UtrDagblad-. Het inheijeu der palen aan de spoorwegbrug te Kuilenburgdat door den aannemer onmogelijk werd geacht, is in de vorige week met goed gevolg begonnen en voortgezet. In twee dagen zijn er door middel eener stoombei tien palen ingeslagen, van eene lengte van 14 el, bij eene dikte van 35 bij 35 duim. Wanneer een paal onder het blok gesteld werd, heeft men tot inheijen 35 tot 60 minuten noodig gehad. Het is te hopen dat de borgende heeren van Dartelen en Schade, er in zullen slagen dit moeijelijk werk verder ten uitvoer te leggen, om alzoo degenen, die de onmo- j gelijkheid beweerd hebben, te beschamen. Bij de staten van Friesland is door jhr. mr. F. H. von Beijma, schoolopziener en lid der staten, de lofwaardige poging gedaan, dat collegie te bewegen, zich met een adres tot Z. M. te wenden, waarbij zou worden voorgesteld: het minimum der hoofdonder wijzers-traktementen van 400 te stellen op 500; classificatie van de scholen bij de wet, zooveel mogelijk naar 't getal school gaande kinderen geregeld, en vaststelling van bedoeld minimum naar die classificatie. Er stemden echter slechts 12 leden voor; terwijl 24 er tegen stemden, hoofdzakelijkomdat het hier geen onderwerp gold, vermeld in art. 93 der prov. wet.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1