ÜP? $tamen[tiriöscf)e $erü]tm. tfóuitenfauö. 1864. V. 85. DONDERDAG 3 NOVEMBER. 51"" Jaargang. (OUIIA^T. Gewone advertentlën worden 30 el. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,26, behalve bet cegelregt, De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,55 fr. p. p. 1,90. De tweede kamer der Staten-Generaal zal op 8 November a. 9. hare werkzaamheden hervatten, zoo men meent met het onderzoek in de afdeelingen der voordragten tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft en die der per sonele belasting. Dingsdag avond is de najaars vergadering der provinciale staten van Zeeland geopend. Hoofdzakelijk bepaalden zich de werk zaamheden tot de mededeeling van ingekomen stukken en voor stellen van gedeputeerde staten, het benoemen eener commissie voor de verzoekschriften en de splitsing der vergadering in af deelingen. In eene plegtige openbare teregtzitting der arrondissements-regt- bank te Middelburg, werd gisteren de nagedachtenis herdacht van haren overleden voorzitter rar. A. F. van Deinse, den 26 October jl. te Middelburg gestorven. Behalve de verschillende leden der regterlijke magtdie der balie en ondergeschikte beambten vulde een talrijk publiek de zaal. De hartelijke toespraken waarin de hooge verdiensten als regterlijk ambtenaar en burger van den algemeen beminden en hooggeschatten overledene werden herinnerd, maakten diepen indruk en zullen nog lang als blijvende hulde aan den edelen rnensch bewaard blijven. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. M. H. van Son, als betaalmeester te Middelburg, behoudens aanspraak op pensioen. Wij vernemen dat Fieternella Engelaarberoep in kassatie heeft aangeteekend tegen het arrest ten haren laste gewezen door het provinciaal geregtshof van Zeeland van 28 October 11., waarbij zij ter zake van kindermoord gepleegd door eene gehuwde vrouw tot de straf des doods is veroordeeld. Gisteren werd de nieuwe gemeente-school te Schore ingewijd, en bij die gelegenheid door den burgemeester, dr. W. J. Janssen eene schoone redevoering gehoudenwaarin doel en strekking van het lager onderwijs op heldere wijze werden uiteengezet. De ons toegezegde mededeeling der verder plaats gehad hebbende feestelijkheden zien wij nog te gemoet. De heer J. van der Burght, doctor in de genees- en verlos kunde, geb. te Tholen, is na verdediging van stelling tot doctor in de heelkunde bevorderd. Uit Zwolle wordt aan de Ut. Ct. geschreven „Men verneemt, dat de ex-pred. van Rijn met mevr. de wed. Pruimers Zwitserland heeft verlaten koers zettende naar En geland, nadat laatstgenoemde eerst al hare sieraden, zoowel ju- weelen als gouden voorwerpente gelde had gemaakt. Men vermoedtdat zij vrees koesterdevan door haren schoonvader te worden gegijzeld, ter zake van de door haar nog te verrigten rekening en verantwoording, wegens de voogdijschap over hare minderjarige dochter, waartoe zij bij vonnis is veroordeeld." Opgave betrekkelijk de kinderziekte in onderstaande gemeente. fA Bijgekomen. ►4 H O H Overleden. Gemeente. 3 S o u s w 3 d H 5 H o W O S M O GEVACCI NEERD. Z H 5 w o s s g 1 TOTAAL. NOG LIJDENDI AAN MERKINGEN. Wolfaartsdijk 38 18 20 71 6 15 36 niet- 35 wel ge vaccineerd. jl»ij -a uci gc yaoi/iuocixiacu vv luoii cj. ocuci u u.c ïiiouiiiug v ci kuujjcii 17 tot 20 jaar; bij 8, 20 tot 30 jaar; bij 10, 30 tot 40 jaar; by 10, 40 tot 50 jaar; bij 3, 50 tot 60 jaar. Volgens mededeelingen uit Lauenburg hebben de gemeente raden in het hertogdom aanschrijving ontvangendat zij zich zullen hebben te verklaren omtrent de vraag of zij al dan niet bij Pruissen wenschen te worden ingelijfd. Lauenburg heeft eene oppervlakte van 19 vierkante mijlen met eene bevolking van ongeveer 50,000 zielen. Te Eisenach heeft eene algemeene vergadering plaats gehad van duitsche liberalen. Men heeft er eene motie aangenomen waarin de wenschelijkheid wordt verklaarddat de bondscon- stitutie worde gehandhaafd en datzoo lang de regering van sommige staten, met name Pruissen, de tegenwoordige staatkun dige rigting blijft volgen, de getrouwe naleving van die constitutie onmogelijk is. Deze motie werd, met vijf stemmen tegen, aange nomen. De tegenstemmers waren de demoeraten uit Karlsruha. Spanje begint over de Pyreneën heen te zien en zich in de Europesche zaken te mengen. Het moet te Parijs door zijn gezant de verklaring hebben doen afleggen, dat het de fransch- itaiiaansche conventie niet erkende dau onder voorwaardedat het fransche gouvernement het wereldlijk gezag des pausen zal handhavenwelk gezag het spaansche gouvernement noodzakelijk acht voor het pausdom. Voorts dringt de spaansche regering zeer aan op het houden van een congres der europesche mogend heden. De Epoca, daarvan de wenschelijkheid betoogende, zegt, dat Frankrijk, Kusland en Pruissen het daaromtrent reeds eens zijn. Men rekende ook op de toetreding van Italië, terwijl, wat Oostenrijk en Engeland betrof, koning Leopold bijna alle hin derpalen uit den weg had geruimd. Behalve de 'vrijzinnige maatregelenwaardoor de spaansche regering zich de ondersteuning der liberalen wil verschaffen, heeft zij ook een krachtig middel uitgedacht om zieh van de genegen heid des legers te verzekeren. De soldij van alle onder officieren en soldaten is met 10 realen 's weeks verhoogd. Tegen zoodanige klinkende argumenten is de spaansche soldaat al even weinig bestand als frère Basile. Het gerucht loopt dat Garibaldi verklaard moet hebben zich aan het hoofd der beweging in het venetiaansehe te zullen stellenzoo die voorbarige pogingen der italiaansche jongeling schap geen steun vinden. Algemeen heeft men medelijden met de jongelieden, die in dit jaargetijde in het gebergte zijn ingesloten. Van Oostenrijks zijde worden de strengste maatregelen genomen. De regering werd bovendien door de beweging niet verrastzij droeg er kennis van alleen het punt waar zij zou aanvangen was voor haar geheim gebleven. Ook het italiaansche gouverne ment heeft een aantal personen, die zich bij de beweging wilden aansluiten in hechtenis genomen. Een duizendtal Polendie in de oostenrijksche vestingen geïnterneerd warenhebben bij het mexicaansche legioen dienst genomen, terwiji een twee honderdtal, die van de amnestie willen gebruik maken, op hun eigen verlangen aan de russische regering zijn uitgeleverd. Van deze zijn er echter honderd vijftig in hech tenis gebleven, tot dat de russische regering zal uitgemaakt hebben of zij al of niet in de termen der amnestie vallen. Zij, die naar Mexico vertrekkenvormen een regement Ulaner.dat thans te Laibach in garnizoen ligt en eerstdaags zich zal inschepen. De dagbladen uit Turijn deelen mededat de koning overtuigd van de noodzakelijkheid om groote bezuinigingen in de publieke dienst te brengen en willende medewerken tot ver- ligting der moeijelijke taak van het kabinetten voordeele van den staat afstand heeft gedaan van (3,500,000) drie en een half millioen der civiele lijst-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1