<§emeni]öe 35erujteii. gemeente-raad te goes, den 24 October 1864. Volgens de zuidelijke dagbladen heeft de generaal der zui delijken Hood' zfch van de stad Atlanta meester gemaakt en daarbij vier/'Yegementen, gevangen genomen. De verkiezing in Pennsylvania "Zjjn ten gunste 'der democraten uitgevallenbij de verkiezingenj_In Maryland hééft de republikeinsche partij eene nederlaag gfelèdén. j v Iedereen weet dat de tabak uit den Levant zeer beroemd is. Turkije levert allerlei soorten. In een gedeelte van Europeesch Turkije is een achtste deel der bebouwbare gronden voor tabaks cultuur bestemd, waardoor twintig duizend huisgezinnen werk vinden. Indien in de overige provinciën die kuituur even zeer werd uitgebreid, dan zou Turkije aan geheel Europa de schoonste tabak soorten kunnen leveren, die men nu van de eilanden in de Atlantische zee en uit de Vereenigde staten haalt. Ook in Algerie wordt thans veel werk gemaakt van de tabaksteelt en men berekent de hoeveelheid die van daar en uit Turkije in Frankrijk wordt ingevoerd op 400,000 kilogrammen. In het vorige jaar bedroeg de invoer meer dan een millioen kil. uit Turkije en daarentegen uit Algiers bijna 6 millioen. Men vermoedt dat de vermeerderde invoer uit Algerie oorzaak is, dat men in Frankrijk thans minder Turksehe tabak rookt. Een aantal Polen, die in het binnenste van Rusland ge ïnterneerd waren, hebben gratie verkregen. Er zijn reeds ongeveer duizend van die menschen in hun vaderland teruggekeerd. De meesten zjjn jongelieden, die in het begin van den opstand over de grenzen gebragt waren. Het nationale Verein te Frankfort, had eene bijeenkomst te Walluf aan den Rijn uitgeschreven. Yoor echter de verhande lingen begonnen, verscheen de am'ots-assessor Padelinetti met een aantal landjagers en verbood de vergadering, als zijnde ge vaarlijk voor den staat. De aanwezigen voeren nu in groote met vlaggen versierde booten over den Rijn onder het zingen van het lied„Was ist das Deutschen Vaderlandin het hessische dorp Budenheim had toen de bijeenkomst plaats. Er waren vijf-honderd leden vereenigd. Twee dames, die onder hare crinolines 24 kan spiritus tracht ten te smokkelenzijn op heeterdaad te Nijmegen betrapt en door de stedelijke ambtenaren aangehouden. Het kind van een kleedermaker te Weenen, klom, terwijl de knechts afwezig waren op de werktafel en speelde onder anderen met eene groote schaar. Plotseling raakte het zijn evenwigt kwijt, viel met de schaar in de hand van de tafel en wel zoo dat het werktuig de keel doorboorde. Men hoopt echter het kind nog te behouden. In Oostenrijk heeft een ambtenaar aan het ministerie van finan cien belangrijke ontvreemdingen gedaan, niet van geld, maar van sigaren en postzegels. Hij maakte zich meester van drie milli oen gewone sigaren, een millioen cuba's, vijf-en-twintig duizend cabano's en van twaalf honderd duizend pakjes met tabak. Daar enboven eigende hij zich 50,000 frs. aan postzegels toe. De onder-koning van Egyptedie van alle vorsten de meest uitge breide stallen heeft, bezit niet minder dan twee honderd veulens van Luffolks ras. Door onvoorzigtigheid van een bediende had onlangs te Samarang het volgende ongeluk plaats. Een inwoner dier residentie vroeg aan zijn jongen om hem een glas madera te brengen en zoodra hij het glas in handen had, dronk hij het grootendeels ledig met dat ongelukkig gevolg, dat hij na weinige oogenblikken een lijk was. In plaats van madera had hij opge lost sublimaat gekregen en de werking daarvan was zoo snel dat de dood onmiddellijk volgde. Uit Solo, O. I., wordt gemeld dat de heer van Kinsbergen op het plateau van den Diëng waar hij zich ophield tot het maken van photografien, de over blijfselen eener stad heeft ontdektwier bestaan sinds lang vermoed werd. Hoogst belangrijke ontdekkingenwelligt de uitgraving van een Indisch Pompeji worden te gemoet gezien. Te Djocjocarta had in de dessa Wioro een zeer curieus en bepaald eenig geval plaats met eene gehuwde vrouw, wier echt gedurende betrekkelijk korten tijd met een negental kinderen gezegend werd, en waarvan er nog zes in leven zijn. Zij gaf aan zekeren doekoen het verlangen te kennen om voortaan onvruchtbaar te blijven, waarvoor natuurlijk, volgens den doekoen, een onfeilbaar middel door offers, geld, gebeden, medieijnen wrijven, enz. enz.bestond. Spoedig werd tot die heilzame middelen de toevlugt genomen, doch met dat gevolg, dat op zekeren morgen de arme vrouw van haar tiende kind beviel, des namiddags van dien zelfden dag van haar elfde, des avonds van haar twaalfde en des anderen daags van haar dertiende kind moeder werd. De vier kinderen stierven spoedig na de geboorte en werden ras door de uitgeputte moeder gevolgd. Te Meppel was dezer dagen de markt niet groot genoeg om de tallooze wagens met appelen en peren te plaatsen. De prijzen waren zoo laagdat ouden van dagen zich niets dergelijks herinnerden. Goede appelen golden 80, mindere 60, ja zelfs 40 cents per mud. OPENBARE VERGADERING van DEN Afwezig de heeren J. A. A. Fransen van de Putteop reis, en nr. P. J. v. Voorst Vader. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gear resteerd. Burgemeester en wethouders berigtendatingevolge besluit van den raad de schilderijeneigendom der gemeente zijnde onlangs zijn opgezonden om te voegen bij eene kunstverkooping den 14 dezer te Rotterdam gehouden en dat uit eene ingekomen kennisgeving blijktdat die zuiver hebben opgebragt 584,08. Hetgeen voor informatie is aangenomen. Is ingekomen en wordt overgelegd een verzoekschrift namens de erven Joh. Goossen, om 4/m remissie van hoofdelijken omslag uithoofde van diens overlijden. Uit de vorige notulen, zegt de voorzitter, zou voortvloeijen dat alsnu zou kunnen worden overgegaan tot de benoeming van eene bewaarschoolhouderes doch daar sedert de laatste vergade ring, buiten het verzoekschrift van mejufvrouw Lelieveld nog andere zijn ingekomen, acht hij het wenschelijk die aantehouden, ten einde naar die sollicitanten onderzoek te doen. Waartoe besloten is. Het ter vorige vergadering aangehouden verzoek van den heer J. Risseeuw om eervol ontslag als secretaris-penningmeester der afdeeling armenzorg en van het burgerlijk armbestuur, wordt conform het rapport van dat bestuurter vorige vergadering medegedeeld, ingewilligd en eveneens, zonder hoofdelijke stemming, besloten, ingevolge art. 1 der verordening voor die instelling, 't welk slechts één secretaris toelaatde waarneming daarvan optedragen aan den heer H. C. Pilaar. Aan de orde is de vaststelling der gemeente-begrooting voor 1865, waaromtrent wordt voorgelezen het rapport der financiële commissie in substantie inhoudende: Wat de uitgaven betreft: dat bij hoofdstuk 1, afd. 2, art. 1 is uitgetrokken voor jaar wedde van een commies ter secretarie 200,dat de commissie zich voorshands daartegen moet verklaren als zijnde de tegen woordige titularis nog geene twee jaren in functie en als onbezol digd ambtenaar op zijn-verzoek aangesteld, en hij bij de zoo zeer ge drukte financiën der gemeente daarop geene aanspraak maken mag, bij hoofdstuk 3afd. 1d; dat met de uitbaggering der vest op den bestaanden voet behoort te worden voortgegaan, daar het noodige terrein tot berging van meerdere specie ontbreekt, dat de commissie de voorgestelde vernieuwingen met zorg heeft overwogen en daarbij vooral de aandacht gevestigd op de beide voornaamste puntende kanaal en havenwerken en de daarstelling eener nieuwe brug; zij heeft daarbij niet angstvallig overwogen of een of ander onderdeel tot eene volgende begroo ting zou kunnen aangehouden wordenmaar zich eenvoudig deze vragen voorgesteld: is het voorgedragene noodzakelijk? zou men de bestaande brug wenschen te herstellen of in den nu bestaanden toestand vernieuwen en is zij daarbij overtuigd geworden dat de voorgedragen werken noodzakelijk en eene ijzeren draaibrug in plaats der bestaande het meest met het gemeente-belang overeen komt. Bij hoofdstuk 5 der ontvangsten merkt zij opdat de ge projecteerde geldleening van 14000,wordt voorgesteld af telossen met 500,'sjaars; zij meent dat 200,daartoe voldoende moet worden geachtmet het oog op de overige schulddelging, tot dat de financien der gemeente eene grootere aflossing zullen toelaten. De voorzitter opent daarna de beraadslagingen over de alge- meene strekking waarop de heer mr. Saaijmans Vader, het woord gevraagd en verkregen hebbendezegtzich bij het inzien der begrooting zeer te hebben te leur gesteld gevonden; in stede toch van vermindering zoo als hij zich gevleid had aan te treffen zijn de gewone uitgaven weder verhoogd en de buitengewone, daarin voorgedragen bereiken zoodanige buitensporige hoogte dat het hem onhoudbaar voorkomtop die wijze voorttegaan zoodat hij de toekomst met bezorgdheid te gemoet ziet; hij somt daarbij eeuige posten der begrooting op, die hij meent dat kunnen nagelaten of verminderd worden en wijst daarbij vooral op de drukkende uitgaven voor het onderwijs. De heer mr. de Laat de Kanter, zegt daarentegen de begrooting met genoegen te hebben ingezien, omdat zij hem duidelijk, uit voeriger en beter toegelicht voorkomt dan die van vorige jaren, zoodat hij op de algemeene strekking geene bedenkingen heeft; be zwaren tegen sommige artikelen, die spreker verklaart te hebben behooren tot de algemeene strekking niet en zal hij dus bij de behandeling artikelsgewijs ter sprake brengen. Dhr. mr. Saaijmans Vaderlicht zijn gevoelen nader toe vooral om te doen uitkomen waarom hij zich tegen sommige posten der begrooting zal verklaren. De Voorzitterzegt beide sprekers dank voor hunne geuitte gevoelens, maar is het met den heer de Kanter eens, dat de raad bij de behandeling der onderscheidene artikels zal te beslissen hebben in hoe ver die al of niet ingewilligd behooren te worden. Hij zal mitsdien overgaan tot de behandeling van ieder artikel, te beginnen met de uitgaven. Hoofstuk 1 afd. 1. art. 1. Jaarwedden als volgt: burgemeester 800,wethouders 800,secretaris 1000,gemeente ontvanger 1200,zonder discussie aangenomen. Afd. 2 art. 1. griffier 850,commies 200,twee boden 650,schrijfloon 100,concierge raadhuis 250,ar chivaris 50,zamen 2100, De Voorzitter wenscht met een enkel woord te beantwoorden de bedenkingen der financiële commissie tegen de voorgedragene 200,voor een commies ingebragt; hij zegt dat die voordragt op zijn voorstel is geschieddaar het toch een onaangenaam

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2