Suitenfanö. zoo laag te stellen wavedat liet voorschrift tot heffing illusoir wierd. Overigens scheen de ophef, dien men van de uitbreiding van het kosteloos onderwijs maakte, overdreven. Van de 1136 gemeenten ijlden lande waren er in 1861 slechts 238, waar geen schoolgeld gpheven werd terwijl onder deze gemeenten er niet meer dan 41 waren, waar gelegenheid tot bijzonder onderwijs bestond. In dat jaar werd in 103 gemeenten het schoolgeld af geschaft of verminderd, maar daarentegen in 123 de heffing van schoolgeld ingevoerd. Dat de vrijheid van onderwijs thans hier te lanïle volkomen isbewijzen de menigvuldige besluiten tot erkenning als regtspersoou van vereenigingen, die het geven van bijzonder onderwijs ten doel hebben. Eindelijk mogt bij de be oordeeling van dit vraagstuk niet uit het oog worden verloren dat het onderwijs op de openbare scholen in den regel in deug delijkheid dat op de bijzondere overtreftde eerste scholen zijn over 't algemeen beter ingerigt en voldoen meer aan de voor schriften der wet. Tegen dit alles werd aangevoerd, dat de zaak, die het hier geldt, niet als van gering belang beschouwd moet wordenvoor een groot aantal ingezetenen in den lande is de rigting van het lager onderwijs eene gewetenszaak, en waar godsdienstige overtuiging gekwetst kan worden, is althans behoedzaamheid pligt. Deze leden hielden zich overtuigd, dat in zeer vele gevallen tot de invoering van kosteloos onderwijs op de openbare school besloten wordt, met het bepaalde doei om de bijzondere scholen te weren. Maar die bedoeling laat zich niet wel bewijzen en het bijbrengen van bepaalde feiten is dus uiterst moeijelijk. Men wijst evenwel op de omstandigheid, dat bij de invoering der wet van 1857 de burgemeesters in het graafschap Zutphen overeen gekomen waren, om in hunne gemeenten het kosteloos onderwijs te doen invoeren. Dit kosteloos onderwijs, anders dan aan on- vermogenden strijdt intusschen met den geest der wet, gelijk ook uit de daaromtrent gewisselde stukken blijkt. Het vond bij de vaststelling slechts bij een klein aantal leden der Kamer verdediging en werd door de groote meerderheid met nadruk bestreden, ook en vooral omdat daardoor het bijzonder onderwijs zou worden gedood. Indien bet tegenwoordig art. 33 der wet, in afwijking van vroegere ontwerpen, de beffing van schoolgeld facultatief maakt, dan is dit alleen met bet oog op den bijzonderen toesiand van sommige gemeenten geschied. De toenmalige Minister van Justitie heeft bij de verdediging der wet uitdrukkelijk liet gevoelen voorgestaan, dat kosteloos onderwijs wel gegeven kon worden door bet bezigen van bijzondere fondsen voor de bestrijding van de uitgaven der openbare schoolniet door daarvoor de opbrengst der gewone belastingen te gebruiken. Indirect wordt het kosteloos onderwijs bevorderd en worden de bijzondere scholen achteruitgezet door toe te laten dat de openbare onderwijzer ook andere betrekkingenzoo als die van voorzanger doodgraver en dergelijke, bekleedt. Daardoor toch wordt de gemeentekas wat de kosten van het openbaar onderwijs betreft, ontlast. Dat de regering bet kosteloos onderwijs niet regtstreeks kan verbieden, geeft men gaarne toe; maar zij kan toch tot eene rigtige uit voering der wet van 1857 medewerken door het weigeren van subsidie aan gemeenten waar geen schoolgeld geheven wordt en door het tegengaan der cumulatie van het openbaar onder wijzerschap met andere betrekkingen. Wanneer de regering aan gedeputeerde staten hare zienswijze omtrent die beide punten ',eer bepaald kenbaar maqkte zou reeds veel grond tot billijke klagten weggenomen worden. Overigens ontkenden deze leden, dat zij de stelling, waarin het openbaar onderwijs thans tot het bijzondere staat, zouden willen omkeeren en door het laatste het eerste vernietigen. Zij wilden niets meer dan de door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van onderwijs die noch regt streeks, noch zijdelings mogt worden belemmerd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal op 8 November e. k. hare werkzaamheden hervattenten einde eenige ontwerpen te behandelen nog voor de begrootingswetten. Dingsdag avond is H. M. de koningin van hare buitenlandscke reis te 'sHage teruggekeerd. De provinciale staten van dit gewest zullen Dingsdag 1 No vember bijeenkomen tot het honden der najaarszitting, waarvan wij bereids de agenda hebben medegedeeld. Tot ons leedwezen vernemen wijdat Mevr. van Calcar niet heeft kunnen voldoen aan het verzoekdoor ons departement der Maatschappij tot nut van het algemeen aan haar gerigt, om ook hier eene spreekbeurt te vervullen. In de vergadering van den gemeenteraad is mededeeling ge daan dat de verkoop der stedelijke schilderijen zuiver heeft opgebvagt 584,08. Is ingekomen een verzoek om afschrijving van hoofdelijken omslag van de erven Johannes Goossen. Nog ingekomen zijnde eenige sollicitatien om in aanmerking te komen bij de benoeming tot hoofdonderwijzeres aan de armen- bewaarschool, wordt de benoeming tot onderzoek aangehouden. Het verzoek om eervol ontslag als secretaris penningmeester van het burgerlijk armbestuur, door den heer J. Risseeuio gedaan, is toegestaan en navolgens de verordening den heer II. C. Pilaar de waarneming van die betrekking opgedragen. Daarna is in behandeling genomen de gemeente begrooting voor 1865, welke is ten einde gebragt en gearresteerd in ontvang en uitgaaf op 68715,055. Het gewoon verslag in of bij ons volgend nummer. Het eerste winter-concert gisteren avond door de zangver- eenigingonder leiding van den heer Kirwald gegeven, is eene waardige opening geweest van het muziekaalsaisoen. Breidt de vereeniging zich in medewerkende leden uit, zij wint ook ge durig in kracht, en onze ijverige muziekdirecteur mag de gelukkige ■ervaring smaken, dat hij belangstelling en lust heeft opgewekt ■en met vrucht werkzaam is. Het publiek is hem dankbaar voor die onvermoeide aanwending zijner talenten en heeft door op komst en bijvalsbetuiging gisteren daarvan een nieuw bewijs gegeven. Die bijval was in booge mate verdiend. Wij meenen in deze korte lofspraak alles te mogen zamenvatten en vertrouwen, dat zij eene aanmoediging zal zijn tot volharding. De kiesch- heid verbiedt om in het breede van de solisten of van dezen of van genen onder hen afzonderlijk te spreken. Hunne gaven behoeven onzen lof niet en onze hulde betreft allendie tot het vertolken van zooveel schoons zamenwerkten. Naar men verneemt heeft de heer F. Er,nering zijn eervol ontslag gevraagd, als ontvanger der directe belastingen te Heinkenszand c. a. Men schrijft uit Vlissingendat in den aanstaanden winter eenmaal 's weeks weer gelegenheid zal zijn, om van daar naar Breskens en terug te varen. Heden is eene algemeene vergadering gehouden van de Hoofd commissie voor het monument 1813 met de afgevaardigden uit de sub com missiën. Met 97 tegen 5 stemmen is het preeadvies der hoofdcommissie aangenomen, strekkende tot aanbeveling aan den prins voorzitter van het ontwerp Ebenhaëzer, voor bet mo nument opterigten in bet Willemspark, behoudens die verande ringen welke de prins voorzitter in overleg met de ontwerpers raadzaam zal achten. Men zal zich berinneren dat dit, nu gekozen ontwerp, afkomstig is van de heeren van de JTaaijer, Pietergen en Koelman te 's Gravenhage. Per telegraaf.) De tenor Naudin ontvangt bij de groote opera te Parijs 12,001) francs 's maands en eene schadeloosstelling van 200,000 francs als de endernemer zijn contract verbreekt. Wat men met zijne stem kan verdienen is uit de volgende opgaven af te lei den. Malibran krijgt van bet theater in Drury-Lane 150 p. st. zoo dikwijls zij optreedt. Grisi voor eene aria die zij op eene soiree musieale voordraagt 400 p. st. en 5000 pond voor een soiree die zij te Londen gaf. Lablache ontving in Londen om tweemaal te zingen 150 pond en 80 pond om een uur voor koningin Victoria te zingen. Mario en Alboni werden in hunne beste dagen met 2000 en Tamberlich niet 25000 fr. gehono reerd. In Italië bood men aan den componist Rossini voor een saizoen (zes maanden) 1 milioen fr., wanneer hij de partij van Figaro wilde vervullen. Van duitsche instrumentisten maakte de pianist Hummel het meeste fortuin; hij liet een vermogen van 100,000 t.haler na en eene collectie kostbare geschenken, waaronder 26 prachtige diamanten ringen, 34 gouden tabaksdoozen en 114 kostbare horologien. Frans Liszt, de piano-virtuoos, ver diende op zjjnen triomftogt door Europa buitensporige sommen. Een kabinet op den Altenburg bij Weimar, waar hij woonde, bevatte eene rijke verzameling geschenken van allerlei aard, welke even kostbaar als zeldzaam door hunne kunstwaarde zijn. Pa- ganini liet zich voor elk uur 2000 fr. betalen. Herz en Thalberg bragten op eene kunstreis door Noord-Amerika elk meer dan 300,000 fr. bijeen, en fabelachtig zijn de sommen, die Jenny Lind van daar medebragt. Volgens de berigten uit Tanger is aldaar en in andere steden van Mavocco namens de Suez-kanaalmaatscbappij door mid del der openbare omroepers bekend gemaaktdatal wie aan de werken der maatschappij zou willen arbeiden, voeding en arbeidsloon (naar den maatstaf van omstreeks vijftien stuivers eiken dag) benevens kosteloozen overvoer zou ontvangen en, na een jaar op dien voet te hebben gearbeid, op kosten der maat schappij naar Mekka en van daar teruggebragt zou worden. Deze laatste belofte is uitlokkend voor vele Mohamedanen die gaarne door eene bedevaart naar het graf van den profeet een van de hoogste godsdienstpligten vervullen en den titel van hadschi ver dienen willen, maar de reiskosten niet kunnen betalen. Een zeventigtal moorsche arbeidslieden hadden zieh dienten gevolge bij den agent der Suez-kanaalmaatsehappij te Tanger aan gemeld, en waren door hem te scheep naar Alexandrie gezonden. Indien er van deze lieden gunstige berigten in hunne woon plaatsen kwamen, en het bleek dat de voordeelige voorwaarden, die hun zijn aangeboden, werkelijk vervuld wierden, zou de Suez- kanaalmaatschappij denkelijk kunnen rekenen op eenen belang rijken toevoer van arbeiders uit Barbarye, waaraan zij behoefte heeft sedert het leveren van arbeiders door de egyptiscbe rege ring heeft opgehouden.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2