Dïïtööefen oan oerooer. Spoorboot van Midcieltotirg. 1,—- 1,-. Üöüertenlicn. lesteöüig. ^urgcrfüTien Stanö, GELDLEENING g-root f QS.OOO,— DE BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE en alles roept u toe; dat ieder dorp in Zuidbeveland mede kon deelachtig worden, als het bestuur maar fiksdegelijk en door tastend handelde. Gemeente-besturen der dorpen in Zuidbeveland! neem een voorbeeld aan Wolfaartsdijken wat daar is, kon ook in uw midden verkregen worden. Begint eerst met de zoo weldadige straatverlichtingdeze zal mogelijk den grondslag uitmaken voor de nog meer weldadige zielsverlichting uwer inwoners. Gij zijt zeker met mij van het hooge nut van eenige brandende lantaarns in uwe gemeente overtuigd, en toch weet ik mij geen dorp in Zuidbeveland te herinneren, waar een enkele lantaren brandt. Hierin is dan ook eene meer ongewone achteruitgangwant in den goeden ouden tijd werden in vele dorpen in Zuidbeveland lantarens in duisternis ontstoken. Dit geschiedde toen wel met vette lampolie of kaarsen, waardoor het licht op gloeijende spijkers geleek; maar het was een merkbaar teeken des tijdsdat men doordrongen was van het nut om aan de inwoners kunstlicht te verschaffen, wanneer het natuurlijke licht ontbrak. Dat gij, gemeente-bestuur! de zuinigheid in uwe gemeente voor staat is een prijzenswaardig beginselmaar waar nutja nood zakelijkheid spreektdaar moesten uwe uitgaven niet beperkt worden. Ieder ingezetendie wed denktzal zich gaarne eene kleine bijdrage 'sjaars meerder getroosten, als hij de overtuiging maar erlangt, dat het geld tot nuttige einden wordt aangewend. Maar ik wil u, ook niet hard vallen. Ik wil niet aannemen, dat uwe handelingen in dezen met moedwillig opzet geschieden; neen, ik wil liever gelooven dat de straatverlichting een punt is, waar over nimmer gedachtveel minder gesproken werd. Maar wilt dan niet halstarrig de oogen en ooren sluiten, en wilt de wenken, die met goede bedoelingen gegeven wordenbehartigen. De kosten van straatverlichting zouden toch niet zoo hoog loopen. Op de meeste dorpen alhier waren 4 a 5 lantarens voldoende. Vindt men de petroleum in de buitenlucht ongeschikt, hoe helder het licht ook zijmen bediene zich van zuivere patentolieen waarlijk ook dan zou de som in de wintermaanden alleen niet groot worden. Gemeentebesturenhet najaar is gekomende winter met zijne donkere nachten naderen. Wilt gij voor u zeiven, uwe ingezetenen, den reizenden vreemdeling iets goeds daarstellen? begint dan met 4 a 5 lantarens aan te schaffen. Zijt gij eenmaal in het bezit daarvan dan is er voor vele jaren gezorgd. Gij zult verder alleen in olie te voorzien hebben, en de overtuiging hebben een goed en nuttig werk te hebben verrigt Gij zijt, vertrouw ik, op de hoogte om het gewigt uwer be trekking te begrijpen. Gij weet toch, dat gij vertegenwoordigers uwer inwoners zijt. Gij zijt door hen met volle vrijheid gekozen; omdat men zich voolstelt, dat gij kennis genoeg bezit, om voor hen op te treden wanneer het hunne belangen geldt. Of neemt gij geen levendig aandeel in uwe vergaderingen. Bezoekt gij die om over nietswaardige zaken met elkander te spreken, over regen en wind, koetjes en kalfjes? of om soms o,ver losse dropspraatjes een oordeel te vellen, dat ook niet uwe zaak is? Of kenteekenen zich uwe bijeenkomsten om goede voorstellendie door een der leden gedaan worden te dwarsboomen waarin soms meer de persoon dan de zaak getroffen wordt? Zijt gij niet te veel met u zeiven ingenomenen zijt gij wel gedachtig aan de les van den Heer: „Hetgeen gij wilt, dat u de menschen doen, doe gij hen desgelijks?" Staan vooroordeelen u in den weg, of staat gij lijnregt tegen uw hoofd over, die met goede bedoelingen is bezield? Herinnert u den eed, door u bij de aanvaarding uwer betrekking in handen van den Voorzitter afgelegd: „ik zweer trouw aan de grondwet en aan de weiten des rijks en dat ik de belangen der gemeente met al mijn vermogen zal voorstaan en behartigen. Zoo waarlijk helpe mij God almagtig." En hebt gij nu een goed begrip van het woord belangendan twijfel ik geenszins of gij zult al uwe kracht willen aanwenden, om aan al die verbeteringen te willen medewerken, die uwe gemeenten tot sieraad, uwe personen tot lof en uwe inwoners tot eene wezenlijke behoefte zijn, en waar onder wij als eerste rekenen de zoo weldadige STRAATVERLICHTING. X. Overleden Ben 8sten, Janna Aagtje, oud B/tv., d. v. Mari nas Adriaanse en Bina Cornelia Arnoijs. den 14den, Jan Adam, oud B/m.z. v. Jacob de Jonge en Cornelia Muller. STOOMSCHH5: 3IS>:E2 STAD G-Q3ZHEJ. OCTOBER 1864. Woensdag 19 Vrijdag 31 Maandag 24 van GOES. ure. van ROTTERDAM. 1 Dingsdag 18 'srnorg. s morg. n ii ure. 8,45. 8,45. 10,15. 'smidd. 12, 5,.'Donderdag 20 5,(Zaturdag 22 6,30.;Dingsdag 25 STOOMJAGT: ^TJXX>-B3E3X73E33Lr-^.WZ5. OCTOBER 1864. van ROTTERDAM. ure. van C.OES, ure. Dingsdag 18 'snamidd. 12,30. Woensdagl9 'smorg. 8,j Donderdag 20 'smorg. 5, Vrijdag 21 9,Zaturdag 22 5, Maandag 24 11,30. Dingsdag 25 7,30. Corresponderende op den ten 2 tl. 55 in. van Bergen op Zoom vertrekkendeu trein naai- en op den ten 12 u. 5 ui. aldaar aankomenden trein van Roozendaal, Antwerpen, BredaTilburg en Rotterdam. OCTOBER 1864. WINTERBIENST. van naar en terug naar Veere Tholen ten 7,45 Dingsdag 18 Woensdag 19 Middelburg Vrijdag 21 Zaturdag 22 Zondag 23 Maandag 24 Dingsdag 25 Woensdag 26 Vrijdag 28 Zaturdag 29 Zondag 30 Maandag 31 n ii J' ii Veere ii n B. op Z. Tholen ii n ii 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,45 7,45 7,45 ure. Middelburg ten 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. 2,30. ii n 1/ ii ii ii ii Veere ii n ii Te Wolphaartsdijk wordt aangelegd en te Cortgene en Katsche Veer af- en aangezet. Ook te Wemeldinge, Terseke en Gorishoek, be houdens wanneer tijdige aankomst aan liet spoor zou worden gemist. APoï- Telegraaf. BOTTERDAM, 17 October 1864. TARWE 10 ct. Zomer ZAAD 20 et. KANARIEZAAD en Witte BOO- NEN 50 et. Bruine BOONEN 1,lager. GER&T 10 ct, hoogcr. MEEKRAP'S aanbieding groot prijzen lager. AVIGNON, 12 October 1864. MEEKRAP. Rosé-wortel fr. 28 ii. 30. Palud fr. 31 a 33. Napehche alizari 18/m fr. 36, 30/m fr 37,50. Gemalen rosé fr. 40 a 42 eu palud fr. 43 a 45. Voor liet bouwen van eene nieuwe kerk met tonrelles voor bet R. K. parochiaal kerkbestuur van Heinkenszandzijn ingeleverd 6 inschrijving- biljetten, waarvan de minste was de heer H. Willem.seaannemer te Middelburg, voor f 22,220,00. Uithoofde dat bedrag het bestek en begrooting overschrijdt is het werk niet gegund. van den 8 tot den 15 October 1864. Gehuwd: Ben ISden, Marinus Zandee, oud 27 j., jongm. en Adriana Geense oud 23 jaren jonged. Geboren: Ben 10 den, Willem Frederikz. v. Willem Fre- derïk van Riet en Johanna Reijnders. den 11 den, Catharina Bar bara d. v. Jacobus Franciscus Polfliet en Anna Mol. Fran- ciscus Joseph lus z. v. Jan Tierie en Maria Allaert. Fieter Johannes, j. v. Jacobus Johannes den Boer en Johanna Margrita van de Pas. den 13denMariad. v. Jan van den Borpel en Krina Abrahamina Kopmels. den liden, Hendrik, z. v. Jan Kosten en Wilhelmina Adriana Verburg. Levenloos: Ben léden, eene dochter van Abraham Fieter van Melle en Maria Geelhoed. ten laste van den polder goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland. 1°- Deze geldleening zal bestaan uit 7<3 aandeelen van S«Hï, 2°. Voor elk aandeel zal worden uitgegeven ééne obligatie aan Toonder, ieder groot 500,voorzien met de vereischte coupons. 3o. De inschrijving zal woTden geopend op Woensdag den 19 October 1864, en gesloten Vrijdag den 28 daaraanvolgende, des namiddags ten 4 ure. De inschrijvingsbilletten moeten duidelijk vermelden: a. het aantal obligatien waarvoor en de rente waartegen, de inschrijver verlangt deel te nemen b. woonplaats, dagteekeningvoornaam en naam, benevens de handteekening van den inschrijver. 4». Aan de Inschrijvingen tegen de laagste rente zal de voor keur worden gegeven. Wanneer door een of meerder inschrijvingen tot de laagste rente, het volle bedrag der leening niet wordt bereikt, zal dit worden aangevuld uit de naastbijkomende en zoo ver volgens, mits het maximum van 5 niet te boven gaande. Bijaldien de Inschrijving of Inschrijvingen waaraan de voorkeur hierboven is toegekendhet geheel bedrag der leening te boven gaat, zal het meerdere niet worden aan genomen. 5°. Regeling en toewijzing der aangenomen inschrijvingen volgen ten spoedigste met kennisgeving aan belanghebbenden.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3