35urgerftj(ien Stanö, Oïïtööcfen oan oerooer. Jïïarütöengten. ÜÖoertentten. singen naar Antwerpen reisde. Zij werd in de kajuit der stoom boot eene (blijde?) moeder en genoot daarbij het zeldzaam voor- regt van een onmiddellijk en buitengewoon groot kraambezoek. UITTREKSEL van het verslag van den toe stand der provincie zeeland, over 1863. Vervolg Havens. Omtrent de haven van Goes, vinden wij in het jaarverslag van burgemeester en wethouders aangeteekend, dat in 1863 werd besteed Het leggen van 660 vierk. ellen steenglooijing aan de buitenhaven, ad/1,80 per strekkende el, of in het geheel 1794,60; en het leggen van 997 strekkende ellen brik-glooijing in de binnenhaven, ad f 1,80 per strekkende el, of in het geheel f 1794,60; en het repareren van een paar vloeddeuren, aangenomen voor 249. Deze werken werden naar genoegen volbragt. Stormschade. De doorbraak van den tweeden polder bij Bath, ontstond op den eersten westelijken dijkshoek, ter plaatse waar het nieuwe dijksgedeelte aan het oude aansloot, over eene lengte van 30 ellen tot 2 ellen onder laag water. De opeuing werd ter weerszijden van noordrijsbeslag voorzien. Later is men tot digting overgegaan. Ook de eerste polder bij Bath bekwam aanmerkelijke schade. Daarop door den hoofd-ingenieur van den waterstaat opmerkzaam gemaakt vestigden wij de aandacht van het dijksbestuur der watering van Krab- bendijke op het gemis in de begrooting van een post voor aardewerken en bezodingen, welke daarop wel had behooren te zijn uitgetrokken voor de bezoding van een deel van het buitenbeloop van den dijk, groot ongeveer 150 vierk. ellen aangezien, naar wij vernamen, ongeveer 150 ellen ten westen van deu weg, die van den zeedijk naar het dorp Krabbendijke leidt, zich een overgang voor schapen bevond, die vroeger was uitgeloopen, doch toen tot op kruinshoogte was aangevuld, zonder bezood te zijn. Ten gevolge van het onderzoek der begrooting van den Perponcher-polder bleek dat de voorkant van den berm van het gedeelte zeedijk, dat door de genl van het Sehenge loopt, door krammat werd verdedigd. Naar het oordeel van den Waterstaat was deze te zwak. Dien ten gevolge gaven wij het dijksbestuur in overweging, om dat dijksvak met meer standhou dende middeleu te voorzien. Wij vestigden de aandacht van het dijksbestuur van den Nieuw Sabbinge- polder op de omstandigheid, dat in de begrooting geene gelden waven uitgetrokken voor matwerk. Wij achten het der overweging waardig om den voorkant van den buitenberm vóór het gedeelte dijks loopende langs de vroegere geul van het Sehenge, van krammat te voorzien, en deden tevens het wenschelijke opmerken eener regelmatige bezoding van den vroeger verhoogden dijk. Aan de noordzijde van de Brcede watering bewesten Yersekc werd weder 3015 vierk. ellen oud rijsbeslag door Vilvoordsche steenglooijing vervangen. Deze vervanging ging gepaard met het verbeteren van het profil, door het aanbrengen van eenen buitenbermbreed 3,20 ellen en hoog aan den voorkant 1,18 el boven hoog water. Aan de zuidzijde dier watering werd de dijkskruin aan den binnenkant van eene kade voorzienter lengte van 980 ellen. De kosten daarvan bedroegen eene som van f 589. Deze verhooging geeft aan den dijk eene doorgaande gelijke hoogteen zalvolgens mededeeling van den hoofd-ingenieur van den waterstaat, later in verband worden gebragt met de nog uittevoeren verbeteringen aan het huitenbeloop. Den 16 February had aan de noordzijde van de Breede watering be westen Yerseke, vóór dijkpaal 21, eene afschuiving plaats ter lengte van 50 ellen, waardoor de laagwatcrrand van 132 ellen tot 120 ellen de dijkskruin naderde. Buiten de aangenomen lijn van verdediging blijvende, was hier geene voorziening noodig. Den 19 Mei had aan genoemde watering, andermaal aan de noordzijde, en wel tusschen de dijkpalen 19 en 20 eene afschuiving plaats, die van zoodanige beteekenis was, dat eene bezinking moest plaats hebben van een dwarsstroomstuk, lang 85 ellen, breed 20 ellen, twee kraagstukken tot aansluiting, het eene lang 15 ellen, breed 5 ellen, het andere lang 60 ellen, breed 8 en 29 ellen. Deze zinkwerken werden bestort met 740 lasten steen, en vorderden eeDe uitgaaf van f 8139. Aan deze watering werd wijders de voor twee jaren aangevangen steen- bestorting, op het einde van den westelijken nol der groote sluis onder Wemeldinge, met 104 lasten gewonen doornikschen steen voortgezet. Door deze jaarlijksche storting tracht men te dier plaatse eenen afleidingsdam over de in vroegere jaren gezonken stukken te vormen. Omtrent de plaats gehad hebbende peilingen aan de Breede watering bewesten Yerseke, deelde de hoofd-ingenieur van den waterstaat ons mede, dat zij over het algemeen zeer bevredigende uitkomsteu hadden opgeleverd. Wel is waar hadden eenige verdiepingen plaats gegrepen, doch deze waren, met uitzondering van die in raai 37, zoo gering, dat zij als niet ver ontrustend konden worden beschouwd. Onder zulke schijnbaar gunstige omstandigheden ontstonden echter de beide hiervoren vermelde oeverafschuivingen. Volgens den hoofd-ingenieur, leverden zij het bewijs dat men zich hier niet uitsluitend op de uitkomsten der peilingen mogt verlaten, maar diende voort te gaan den oever op de meest bedreigde en steile punten krachtig te verdedigen, om dergelijke afsehuivingen voor te komen. Uit het peilregister toch was, meende men, duidelijk op te maken, dat verscheidene zinkstukken geheel of gedeeltelijk waren verloren gegaan terwijl op sommige reeds eene overbezinking had plaats gehad. Naar des hoofd-ingenieurs inzien, was het verlies dezer stukken hoofd zakelijk toe te schrijven, aan de tb geringe steenbestorting, zoodat, wilde men de nog aanwezige stukken niet verliezen, eene zware bestorting in de eerste plaats noodig zou zijn. Folders. Het dijksbestuur van de watering van 's Gravenpolder verzocht onze magtiging tot eene geldleening van f 1500, om te voorzien in de nadeelige saldo's van 1862 en (vermoedelijk) van 1863 die echter te zamen ver beneden het gemelde cijfer hieven, waarom wij deswege opheldering vroegen, welke ons verstrekt werd en waaruit bleek dat slechts van de gezegde nadeelige saldo's gewag was gemaakt, omdat het dijksbestuur buiten staat was voor alsnog eene andere bepaalde som aan te geven, en dat de geld leening strekken moest om te voorzien in het aandeel, hetwelk de watering moest bijdragen in de kosten der voltooijing van de steenglooijing aan den Boonen-polder. Er was echter geene genoegzame zekerheid voor eene geregelde aflossing gegeven, en wij noodigden het dijksbestuur derhalve uit aan ingelanden in overweging te geven, huu besluit zoodanig te wijzigen dat die meerdere zekerheid gegeven wierd. Dit geschied zijnde, verleenden wij in het begin van dit jaar magtiging tot het aangaan eener leening van f 1500, tegen eene jaarlijksche rente van 4 pCt., en met eene jaarlijksche aflossing van f 300, te beginnen met 1868. Wat de calamiteuse polders betreftkunnen wij nog daarbij voegen, dat de door hen op te brengen dijkgeschoten, de subsidiën der overige polders en de opcenten op de directe belastingen te hunnen behoeve, over 1863 naar denzelfden maatstaf als vroeger zijn geregeld, en dat in de staats- begrooting voor dat jaar eene som van f 412000 werd uitgetrokken, voor het te kort op de gewone werken dier polders, mitsgaders buitengewone voor zieningen alsmede eene som van 326000 tot dekking der kosten van herstel der stormschade in December 1862 en Januarij 1863. Wordt vervolgd. van den 30 September tot 8 October 1864. Gehuwd Geene. Geboren Den 30sten Sept., Hendrik, z. v. Adriaan Verhage en Catharina de Ridder, den 1 sten Oct., Elisabeth, d. v. Constant Reijerse en Adriana Cornelia Geers. Gerardus Johannes, z. v. Petrus Johannes Kolenbrander en Wïlhelmina Engelse, den Iden, Catharina Geertruidad. v. Hubregt Schouuenburg en Catharina Geertruida Stokmans. den 3denTheodora Catharina, d. v. Dirk Kouwenbtrg overlen Pieternella Harink. Elisabeth Maria d. v. Jacobus Daniel Ramondt en Kornelia Dirkje Robijn, den 5den, Arijz. v. Pieter van Anrooij en Plendrika Bruinshoofd. Overleden Den 4denMartinus, oud 2 jaren, z. v. Marcus de Jonge en Sara Kervink. den IdenApollonia Simpelaaroud 63 jarenjonged. STOOMSCHIP: DEI STAD G4-03H®. OCTOBER 1864. van GOES. ure. van ROTTERDAM Dingsdaa; 11 'smorg. Woensdag 12 "Vrijdag 14 Maandag 17 smorg. ii ii 10,30. Donderdag 13 Zaturdag 15 5,JDingsdag 18 ure. 5,-. 5,30. 8,45. STOOMJAGT: ZniD-BiiIVDLAMD. OCTOBER 1864. van ROTTERDAM. ure. van ROES. lire. Dingsdag II 'smorg. 7,30. Donderdag 13 9,30. Woensdag 12 "Vrijdag 14 Maandag 17 s morg. ii ii 5,-. 6,-. Zaturdag 15 11,-- Spoorboot van MiddLeltourg. Corresponderende op den ten 3 n. 40 in. van Bergen op Zoom vertrekkenden trein naar en op den ten 13 u. aldaar aankomenden trein van RoosendaalAntwerpen, BredaTilburg en Rotterdam. OCTOBER 1864. WINTERDIENST. van naar en terug naar ure. Dingsdag 11 Middelburg B. op Z. ten 7,30 Middelburg ten 1, Woensdag 12 7,30 1 Vrijdag 14 Veere Tholen 7,45 Veere 2,30 Zaturdag 15 7,45 2,30 Zondag 16 7,45 Maandag 17 7,45 Dingsdag 18 7,45 Woensdag 19 Middelburg n n 7,30 II II ii Vrijdag 21 Zaturdag 22 Zondag 23 Maandag 24 n it ii ii n 7,30 7,30 7,30 ii n 7,30 Te Wolphaattsdijk wordt aangelegd en te Cortgene en Katsch Veer af- en aangezet. Ook te Wemeldinge, Yerseke en Gorishoek, be houdens wanneer tijdige aankomst aan het spoor zou worden gemist 2,30 2,30 it 2,30 ii 2,30 n 2,30 2,30 n 2,3C ii 2,3C Per Telegraaf. ROTTERDAM, 10 October 1864. PAARDENBOONEN 10 ct.KANARIEZAAD 25 et., ERWTEN 50 et. lager. Bruine- en Witte BOONEN 7,a f 10, MEEKRAP'S aanbieding groot, iets lager. AVIGNON, 5 October 1864. MEEKRAP. Rosé-wortel tv. 28 b. 30. Palud fr. 32 a 34. Napelsche alizari 18/m fr. 36, 30/in fr 37,50. Gemalen rosé fr. 40 a 42 en Palud fr. 43 a 45. De handel was vrij levendig en de prijzen hebben eene nei ging tot daling, door den grooten voorraad. Bergen op Zoom, 6 October 1864. Heden overleed alhier, mijn waardige en geliefde schoonvader JOSIA SMYTEGELD van der HOEKrustend Predikant, in den ouderdom van 76 jaren. P. MEERBURG SNARENBERG Pred. Voor de vele bewijzen van deelneming bij bet over lijden van onzen geliefden zoon en broeder MAIUNUS GE RARDUS LAUERbetuigen wij onzen opregten dank. Wed. LAUERStoffels. C. P. LAUER.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 3