1 - Zoo leest men o. a. in de Ilaagsche Courantbetreffende bet door haar in de residentie, in het begin van September gegeven concert het volgende„Zaturdag avond woonden wij het vocaal- en orgelconcert in de luthersche kerk alhier bij. Mej. Augusta Bornholdt bezit eene stem, die volkomen geschikt is voor het genre van muziek, dat zij heeft gekozen. Hare stem paart rond heid aan kracht; vooral wannegr tó.mezza voce zong, beviel zij ons het meest. Bij het^decrescendëhgii heeft zij hare stem vol komen in hare magtSi de wijzewaarop zij hare toonen doet wegsmeltenis ten hoogste te-bewonderen. Ofschoon ons alle vijf nomraersdie wij van haar hoorden zeer bevielen deden ons echter vooral het gebed van Maria Stuart, gecomponeerd door J. van Boom, en het Zweedsche lied van Alinfeldt veel genoegen. Wij zijn er verzekerd vandat mej. Bomlwldt ook in ons land even schoone lauweren zal inoogsteuals zij in het buitenland heeft verworven. Het concert werd door een vrij groot en gedis- lingueerd publiek bijgewoond dat door luide toejuichingen zijn bijval aan de artiste te kennen gaf." Het is zeker niet aan vele zangeressen gegevenom met de krachtige toonen des orgels te wedijverenen wij raden onze lezers dus, deze bijzondere gelegenheid, om iets verhevens te hooren niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Ook te Rilland begint het getal der aan de kinderziekte lij denden belangrijk aftenemen. Volgens vorige opgaaf waren in 't geheel 321 aangetast eu sinds dat tijdperk 8 nieuwe bijge komen waarvan slechts 1 in zijne jeugd gevaccineerd. De overige 7 waren niet gevaccineerd, van die acht zijn reeds vier hersteld, Betreffende de werken aan liet kanaal door Z.-Beveland schrijft een onzer correspondenten „Omtrent de brug over het kanaal aan den Bonzjjweg verneem ik nader, dat eerst het plan der regering was de communicatie daar ter plaatse door eene pont te doen plaats hebben. De gemeenteraad van Wetneldicgen schijnt daar tegen opgekomen en heeft in onderscheidene adressen het nadeel daar van voor de gemeente aangetoond. Vele landbouwers toch in die gemeente hebben hun wei- en bouwland aan de oostzijde van het kanaal en voor hen is eene brug onmisbaar. Nu schijnt dezer dagen op die adressen beschikt te zijnin dier voege, dat er een brug komen zalindien Wemeldinge 15000 wil bijdra gen in de kosten. Die brug toch zou 36000 en eene pont slechts 10000 kosten. Maar het is niet denkelijk, dat Wemel dinge zulk eene som zal kunnen bijdragen en daarom is de bur- meester met een lid van den gemeenteraad naar 's Hage gereisd, om met den minister in persoon over de zaak te handelen en ware 'het mogelijk, eene brug op voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. Met verlangen ziet men den uitslag van hunne poging te gemoet. De 'heer Shar.d Mason en Co., te Londen, op het concours van brandspuiten, onlangs te Middelburg gehouden, voor hunne stoom spuit met de gouden medaille bekroond, hebben over de 100, hun verleend, als verst afwonende inzenders, beschikt ter helft aan de armen van Middelburg en ter weder helft voor de verst afwonende inzenders in Nederland. De hoofdcommissie voor het nationaal monument 1813 werkt nog altijd met den meesten spoed voort. Reeds den 24 dezes jaars 1864 zal zij eene vergadering houden tot vaststelling eener voordragt aan den prins voortzitter, betreffende het te kiezen plan terwijl de prins zooals men weet, verklaard heeft, dat het drie eenig plan, en anders geen moet uitgevoerd worden. De afge vaardigden der plaatselijke commissien zullen op dien zelfden dag gelegenheid hebben, om zoowel de teekeningen als de modellen dei- bekroonde ontwerpen van bet monument der toekomst te kunnen 'bezigtigen. Imtenfimü. De pruissisc'he kamer zal eerst half December bijeenkomen. Uit deze veel te late bijeenkomst blijkt ten duidelijkste, dat de regering zich alweder om de constitutie hoegenaamd niet denkt te bekommeren De ministers ontvangen en geven uit zooveel zij willen, en als de tweede kamer hiertegen protesteert, dan worden de leden der oppositie ter gelegener tijd door de regering daar voor gestraft. Het volgende is van dit stelsel een nieuw bewijs. Een pruissisch kreitsregter Parisius is afgezet omdat hij eene oproeping van vrijzinnige kiezers had mede onderteekend en zich in zijne rede niet gunstig over de regering had uitgelaten. Zoo de reden van het ontslag op zich zelf afkeuring verdientonverantwoordelijk acht men die daad, omdat volgens de constitutie de regters on- afzetbaar zijn. In den morgen van den 21 ca dezer, hoorden de inwoners van "War schau plotseling de kanonnen van de citadel lossenzoo als dit bij heugelijke gebeurtenissen plaats heeften ontvingen de aan zegging van de politiedat zij des avonds illumineren moesten. Slechts aan weinigen was het gegund de oorzaak te vernemen waarom zij zoo verheugd moesten wezen. De telegraaf had na melijk het berigt der verloving van den grootvorst met prinses Dagmar gebragt en ook Warschau moest daarover zijne vreugde aan den dag leggen, ofschoon de politie het beneden zich achtte de gebeurtenis zelve mede te deelen. Tot dusverre werden alle boeken die de reizigers naar Polen met zich voerden, op de grenzen afgenomen, notitieboekjes, j rcis-handboeken, zelfs keukenboeken, en men moest allerlei mid delen te baat nemen om eenig onmisbaar gedrukt werk aan de oogen der politie te onttrekken. Daarin is nu eenige verbetering gebragt-. reis-handboeken, taalkundige werken, almanakken, albums ja zelfs romans, zoo zij niet door de censuur verboden zijn, raag men invoeren maar slechts één exemplaar van elk en alleen wanneer zij blijkbaar gediend hebben tot reislectuur. Alleen zijn uitgezonderd in het buitenland gedrukte gebedenboeken, wanneer zij niet van het imprimatur der russische regering zijn voorzien. Zoo als men weet was te Erankfort reeds lang gehandeld over de al of niet gelijkstelling van de Israeliten met de bur gers van andere godsdienstbelijdenis. Eindelijk is het daarover tot eene eindstemming gekomen. Slechts 923 burgers hebben I daarbij hunne stemmen uitgebragt en dus niet meer dan een ne gende deel van de sterngeregtigden. Daarvan verklaarden zich echter 763 voor en slechts 160 tegen de emancipatie zoodat de j stemmenden de zaak met schitterenden uitslag ten voordeele der i Israeliten beslisten. Men meldt uit Altona dat in Noord-Sleeswijk vele per sonen die het bekende adres ten gunste van de aanhechting van dat gedeelte van Sleeswijk bij Denemarken onderteekend hebben, buitengewone inkwartiering ontvangen. j Gelijk de hertogdommen Sieeswijk-Holstein door den Pruissi- schen koning met eenen verdelgenden oorlog begenadigd werden, zoo wordt ook de prins van Augustenburg door de Bisraarcksche politiek met zegeningen overladen* Pruissen's eerste minister wil gaarne de regten van den prins erkennenmits deze zich ver- genoege met eene ondergeschikte rol. Hij zou voor alle zijne nakomelingen afstand moeten doen van iedere zelfstandige poli tiek tegen over het buitenland, en zich moeten vergenoegen met vasal te zijn van den koning door Godsgenade, maar onder eenen fraai klinkenden titel. Indien de prins voor zich zeiven besloot, om in die voorwaarden toetestemmen, zou het voor zijne nako melingen minder wezen, omdat Pruissen zelf het voorbeeld ge geven heeft, dat men het op den duur met tractaten en over eenkomsten zoo naauw niet neemt. flemengöe lengten. De president der Vereenigde Staten heeft een bijbel present gekregen, waarschijnlijk om hem te laten leeren, dat de roeping van den mensch niet is, om zijne broeders dood te slaanmaar wel om zoo veel in hem is vrede te houden met alle mensehen. Terwijl men overal klaagt over schaarschte van hazen, schrijft men uit Doonienburg (Gelderland), dat daar een haas gevangen is met de hand. 't Is onzeker intusschen of die haas zich niet liet vangen uit baloorigheit), omdat één haas nog geen jagtveld maakt. Dezer dagen wordt een kiezer te Brussel vervolgd tot betaling van eene som van 1000 fre. voor geleverde eetwaren en wijn op zijn last aan de klerikale kiezers verstrekt. Men vind op die rekening 15 hammen a 280 frc., 265 flesscben wijn a 385 frc. enz. Een oosterling, de majoor Papazogloa, beweert den sabel van Absalom in bezit te hebben, die hij van een monnik heeft ge kocht. In de volgende maand zal men te Londen een aanvang maken met den aanleg van een onderaardschen spoorweg die 40 voeten onder een reeds bestaande onderaardschen weg zal loo- pen. De passagiers zullen met een hydraulische pers aan het station naar boven gebragt of naar beneden gelaten worden. De aanleg zal maar 28 millioen kosten. Z. M. heeft Hendrikje Kolk die ter dood veroordeeld was, omdat zij haren man ver moord heeftkwijtschelding verleend en de straf veranderd in 20 jaren tuchthuis. Johannes Ploos van Amstel is erkend tot den Nederlandsche adel te behoorenmet het praedicaat van jonkheer. De dagbladen melden, dat de dwerg, generaal Tom Pouceeen gelukkig vader geworden is sedert drie maanden. Het wordt niet gemeld of de kleine, die het geslacht der Lilliputters in stand moet houden, reeds zooveel omvang heeft, dat hij met het bloote oog zigtbaar is. Vrijdag hadden eenige straatjongens de kat van eenen kruidenier in het water geworpenen ver maakten zich met den doodstrijd van het arme diertoen de eigenaar kwam aanloopen en aan eenen commissionnair één franc boodzoo deze in het water sprong om het dier te redden. De man aarzelde geen oogenblik, maar dreigde het slagtoffer zijner katten, (of franken) liefde te worden. Gelukkig kwam een collega van hem daar ter plaatse, wierp hem een touw toe en slaagde er in om man en kat beiden op te trekken. De gelukkige krui denier betaalde met tranen in de oogen de beide mannen en ging met zijn drenkeling in de armen naar huis, terwijl hij zijn lieveling door allerlei zoete namen deszelfs leed zocht te doen vergeten. Een paar beruchte boksersMace en Ooburn, zouden om den prijs vechten. De ontmoeting zou plaats hebben in Ier land in den omtrek van Dublin en duizenden Engelschen waren het Iersche kanaal overgestoken om getuigen te zijn van dit natio- j nale feest. De Duhlinsche policie wachtte haar tijd af. Zij liet I alle voorbereidende maatregelen nemen maar op het beslissende oogenblik trad zij tusschen beiden en belette den onmenschelij- j ken strijd. In de vorige week had op de spoorboot van Mid delburg naar Tholen een ongewoon voorval plaats. Onder een groot aantal passagiers was ook een jong meisje, dat uit Vlis-

Goessche Courant | 1864 | | pagina 2