18(14. MAANDAG 10 OCTOBER. 51* Jaar gg.'lg- WlÊi* ünnenfanöscije lengten. i COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. I'rys per kwartaal f 1,95 fr. p. p. f 1,90. m Gewone advertentiën worden a 30 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en dood berigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve het vegelregt, De inzending van advertentiën kan gesehicden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der uitgave. Onder de grieven, die men van tijd tot tijd tegen het tegen woordig ministerie inbrengt, is niet de minste, dat het werkeloos is en de meest belangrijke zaken onafgedaan laat. Het valt echter ieder aandachtigen beschouwer in het oog, dat dit verwijt slechts grond heeft in de eischen der oppositie, die, voor het tegenwoordige, bij ons niet is de uitdrukking van een stelsel gerigt tegen dat der regering, maar eene coalitie tegen de per sonen der ministers, waarbij het taktiek is, om elke handeling van dezen aftekeuren. Wordt een tal van wetten voorgedragen, dan is er met overhaasting gearbeid en de kamer wordt be dolven onder eene massawaaruit zij het hoofd niet opheffen kan. Die wetten daarentegen, die men moet terughouden, omdat de gelegenheid tot eene goede bewerking ontbrakzijn juist altijd diewelke de oppositie het meest noodig acht. Met onstuimigheid wordt er aangedrongen op het geen niet komt, om als het gekomen is te zeggen, dat het beter nog ware terug gehouden. Waarlijk de natie is het ministerie dank schuldig, dat het onder al dit geschreeuw met kalmen, vasten tred zijnen weg gaat, en zich noch door het een noch door het ander laat verschrikken. Maar zij merke dan ook opdat wat haar nu eens van overijling dan weder van laakbare traagheid wordt voorgespiegeld, niets anders dan misleiding is, uitgedacht door hen, die gaarne de portefeuilles bemagtigen zouden, om dan te laten wachten, zoo lang het hun goed dacht, naar alles wat zij niet wilden geven of wat hun moeite baarde. De nu geopende zitting der staten-generaal zal het bewijs leveren, of de regering gezorgd heeftdat er genoegzame stof ter bearbeiding zij, en indien hetgeen aan de kamers voorgedragen wordt, misschien niet eens alles kan afgewerkt worden dan zal men toch niet verlangen, dat er eene menigte onafgedane voordragten blijven liggen, als ware het land met de bloote indiening van wetten gebaat. Eene regering heeft wel eens behoefte, om aangespoord te worden, en meer nog om bekend te worden met de meest dringende eischen van haren tijd, maar zij heeft nog veel meer behoefte daaraandat men haar den tijd late om die eischen grondig te Ieeren kennen en op de regte wijze te voldoen. En heeft men aan de ministers meer dan eens voorgeworpendat zij doldriftig hunne ontwerpen tot stand wilden brengen, men be- grijpe dan, dat het even dwaas is om met onstuimigheid te eischen, dat zij met luchtige sprongen de eischen niet van den tijd, maar van de oppositie zouden voldoen. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende „Het gewigtigste en tevens treurigste nieuws der laatste veer tien dagen wordt opgeleverd door de Westkust van Borneo. De opstand aldaar werd door de regering weinig geteld, en de herhaalde aandrang van den militairen commandant, den luitenant kolonel de Neve, om versterking, werd afgewezenwaarschijnlijk omdat men zijne berigten van overdrijving verdacht, en niet ge zind was eene nieuwe expeditie te ondernemen, dan in het geval der uiterste noodzakelijkheid. „Die noodzakelijkheid is nu echter gebleken te bestaan, want de Dayakkers hebben zich tegen de onzen met groote hardnek kigheid te weer gestelden henvolgens de laatste berigten in het fort Sintang ingesloten', datzonder spoedig ontzetwel niet tegen den overmagtigen vijand bestand zal zijn. Zoowel de militaire commandant als de resident Wijnen, benevens vrouwen en kinderenbevinden zich in het fortgelukkig biedt de daar aanwezige stoomboot Celebes in het ergste geval eene veilige toe- vlugt aan. Bij het laatste gevecht zijn achttien der onzen, waar onder twee officieren, gewond en drie gesneuveld. De stoomboot Kapoeas, die door haar vuur onze troepen beschermde, geraakte door laagwater in de rivier Malawie vast, en daar er geene ge noegzame magt ter plaatse aanwezig was om haar tegen den vijand te verdedigen, zagen de onzen zich genoodzaakt, haar in brand te steken. „Van Java alleen ditdat de heer Jhr. mr. H. C. van der Wycktot algemeen leedwezen, zijn ontslag als lid van den raad van Indië heeft genomen; dat aan de heeren Cores de Vries c. s. concessie verleend is voor het aanleggen van een weg tot vervoer van goederen en producten van Samerang naar Magelang en van Magelang naar Djocjocarta (dus een concurent van den aan te leggen spoorweg)dat de cholera zeer aan het afnemen isdat de rijstoogst over het algemeen goed is geslaagd; en dat de gou verneur-generaal gratie van de doodstraf verleend heeft aan den veroordeelden Floris. In China hebben de keizerlijken een be langrijk voordeel op de rebellen behaald door de inname van Nanking". De Javabode bevat een belangrijk ingezonden artikel over de aangevangen werkzaamheden der eerste spoorwegen op Java. Daaruit kan blijken, wat men te denken heeft van al de in de Haag- sche leugen-fabriek verzonnen geruchten], dat de geconcessioneerde spoorweg niet zal gelegd worden, of, zoo al gelegd, met veel grqotere offersdan men in den aanvang meende; dat de actie houders hun geld kwijt waren; dat er geene arbeiders in genoeg zame mate te verkrijgen waren enz. De schrijver heeft zich door persoonlijk onderzoek van den stand der werkzaamheden overtuigd, en kan thans berigtendat voor iederdie een zekeren bin nenweg heeft gereden, die van af Ambarawa langs de Toentang- brug naar Tempoeran loopt, de gansche wilde natuur vol hin dernissen een raadsel is. Trouwens, de commissie van de ver voermiddelen maakt er juist geen geheim van, dat zij een tracée voor den weg heeft gevonden, waarin de grootste helling 1 j„ bedraagt. Bij deskundigen wordt de overtuiging steeds levendiger, dat, ten spijt van de heeren Groen en Stieltjes, de geconcessioneerde spoorweg niet alleen mogelijkmaar zelfs zeer uitvoerbaar en volstrekt niet moeijelijk zal zijn. Met genoegen berigten wijdat de boekerij van ons depar tement der Maatschappij tot nut van het algemeendeze week weder wordt opengesteld. Donderdag aanstaande IS October zal de directie tot afgifte van boeken vaceren in het lokaal boven de beurs, des namiddags van 12'/j tot 1ure. Niet zonder de grootste moeite is de bibliotheek thans in een ander lokaal overgebragtop nieuw gerangschiktuitgebreid en de catalogus daarvan bijgewerkt, zoodat men, bij de beschikbare middelen alles heeft aangewend wat mogelijk was, om deze in stelling nuttig en aangenaam te maken. In vorige jaren werd daarvan steeds veel gebruik gemaakt en wij hopen dat ook hierin vooruitgang zigtbaar zal zijn en dat het aantal lezers ook dezen winter weder zal toenemen. Opscherping van den geestuit breiding van kennis, mededeeling van heldere en practische denk beelden, in één woord, verspreiding van licht is het doel waar- i mede de boekerij werd daargesteld en ieder zal gaarne zien, dat dit doel bereikt worde. Wij bevelen deze hoogst nuttige zaak aan de belangstelling van hen, die door hunne gaven haar kun nen uitbreiden en alzoo haar oogmerk bevorderen maar vooral ook aan de aandacht van zoovelen in onze stad, die langs dien weg eene aangename tijdkorting voor de winteravonden kunnen verkrijgen en wat meer zegtzich kunnen oefenen in alles, wat het ware leven ontwikkelen en bevorderen kan. Met genoegen vernemen wij, dat mej .Augusta Bornholdt, de bekende kerkzangeres, het voornemen heeft, zoo mogelijk, ook hier een kerk- 1 concert te geven. Deze zangeres uit Kopenhagen heeft in ver schillende steden van ons vaderlandals 's HageRotterdam UtrechtDordrechtHaarlem Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Kampen enz. den ongedeeldsten lof ingeoogst en alle berigten zijn volkomen eenstemmig over de kracht, volheid, omvang en buig zaamheid van hare stemover haar warme en juiste voordragt.

Goessche Courant | 1864 | | pagina 1